Ухвала суду № 41242597, 06.11.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2014
Номер справи
806/3699/14
Номер документу
41242597
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Літвин О.Т.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

УХВАЛА

іменем України

"06" листопада 2014 р. Справа № 806/3699/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Іваненко Т.В.

Охрімчук І.Г.,

при секретарі Кратюк А. О. ,

за участю представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "01" жовтня 2014 р. у справі за позовом Овруцької районної спілки споживчих товариств до Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення - рішення ,

ВСТАНОВИВ:

Овруцька районна спілка споживчих товариств звернулася до суду з позовом, в якому просила скасувати податкове повідомлення-рішення Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області №0000552203 від 31 липня 2014 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 4420,00 грн.

В обґрунтування позову посилається на те, що відповідач безпідставно застосував суму штрафних санкцій за порушення позивачем вимог пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06 липня 1995 року №265/95-ВР а саме: за не забезпечення щоденного друкування (збереження) Z-звітів з 11 по 23 жовтня 2013 року. Позивач вказує, що на касовому апараті №0616001380 розрахункові операції проводилися відповідно до додатку до ліцензії серії АЕ №425339 тільки з 24 жовтня 2013 року. Оскільки вказаний касовий апарат в період з 11 по 23 жовтня 2013 року не вмикався, тому за вказаний період не проводилось щоденного друкування Z-звітів за вказаний період. Посилаючись на вказані обставини, позивач просив скасувати податкове повідомлення - рішення від 31 липня 2014 року.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2014 року позов задоволено.

Суд першої інстанції визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 31 липня 2014 року №0000552203 про застосування штрафних (фінансових) санкції в сумі 4420 грн.

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати вказану постанову та ухвалити нову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи слідує, що 15 липня 2014 року посадовими особами Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Житомирській області було проведено перевірку господарюючого об'єкту - магазину, що розташований за адресою: Овруцький район, с. В. Чернігівка, вул. Житомирська, 7, який належить Овруцькій районній спілці споживчих товариств.

За результатами фактичної перевірки щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів посадовими особами відповідача складено акт №0138/06/30/22/01749355 від 16 липня 2014 року, на підставі якого було винесено податкове повідомлення - рішення форми "С" про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) №0000552203 від 31 липня 2014 року, яким за порушення п.9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до Овруцької районної спілки споживчих товариств застосовано штрафні санкції в сумі 4420,00 грн.

З акта перевірки слідує, що Овруцькою районною спілкою споживчих товариств порушено вимоги пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме - не забезпечено щоденне друкування фіскальних звітних чеків за період з 11жовтня 2013 року по 23 жовтня 2013 року на касовому апараті №0616001380.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Відповідно до абзацу четвертого ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий товар (ненадану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Згідно ст. 3 п. 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

З аналізу наведених норм права встановлено, обов"язок суб"єкта господарювання в разі фактичного здійснення господарської діяльності та розрахункових операцій, щоденно друкувати фіскальні звітні чеки на реєстраторах розрахункових операцій.

Як встановлено судом першої інстанції позивачу було видано ліцензію Серії АЕ №425339 на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями в магазині за адресою с.Велика Чернігівка, вул.Житомирська 7, Овруцького району. В додатку до ліцензії (а.с.20) зазначено перелік електронних контрольно-касових апаратів, зокрема №0616001380, реєстраційне посвідчення на який видано відповідачем 10 жовтня 2013 року, термін дії касового апарату зазначено - з 24 жовтня 2013 року.

Судом першої інстанції встановлено, що касовий апарат №0616001380 введений в експлуатацію з 10.10.2013 року, розрахункові операції на вказаному касовому апараті позивач почав фіксувати лише з 24 жовтня 2013 року. До 23 жовтня 2013 року позивачем використовувався касовий апарат №0616001243, що підтверджується відповідними чеками (а.с. 27), а його дія була скасована 23 жовтня 2013 року, що підтверджується довідкою про скасування РРО (а.с. 26). Крім того, в додатку до ліцензії на касовий апарат №0616001380 зазначено термін його дії з 24 жовтня 2013 року і саме з цієї дати на вказаному апараті проводилися розрахункові операції. Судом першої інстанції досліджено книгу обліку розрахункових операцій касового апарату №0616001380, з якої видно, що облік розрахункових операцій на вказаному апараті розпочато з 24 жовтня 2013 року, що підтверджується копіями чеків(а.с.58-60). Вказана книга прошита та пронумерована, що вказує на те, що до 24 жовтня 2013 року вказаний апарат не вмикався та на ньому не проводились розрахункові операції.

Суд першої інстанції обґрунтовано виходив з приписів Пункту 4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 №614, яким передбачено, що: реєстрація продажу товару (оплати послуг) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією; розрахунковий документ має видаватися покупцеві не пізніше завершення цієї операції; вона вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обіг уведено в режимі реєстрації.

Пунктом 4.5 названого Порядку встановлено, що внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків мають реєструватися через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій.

Згідно пунктів 1, 9 ст. 3 Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Відтак, норми діючого законодавства (з урахуванням змісту вимог до реалізації фіскальних функцій в реєстраторах розрахункових операцій) вимагають лише обов'язкового друку фіскального звітного чеку за результатами робочої зміни РРО, однак не передбачають обов'язку щодо вчинення дій по щоденному вимиканню всіх встановлених в окремому торгівельному об'єкті реєстраторів розрахункових операцій.

Так, відповідно до ч. 11 п. 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених Постановою Kабінетом Міністрів України №199 від 18.02.2002 (надалі по тексту - Вимоги), Z-звіт - це денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора.

Відповідно до п. 17 зазначених Вимог, всі підсумки та суми у Z-звіті обчислюються за зміну.

Під поняттям зміни, в розумінні ч. 15 п. 2 Вимог, розуміють період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту. Максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години. При цілодобовій роботі підприємства Z-звіт необхідно виконувати не пізніше 24 години з моменту реєстрації першої розрахункової операції, виконаної після попереднього Z-звіту. Відлік тривалості зміни РРО починається з моменту реєстрації першої розрахункової операції після виконання попереднього Z-звіту, а не спочатку робочого дня., на чому зокрема наполягає відповідач.

Вказані відповідачем у акті перевірки дні, коли господарською одиницею позивача не було роздруковані Z-звіти на реєстраторі розрахункових операцій №0616001380, не було зареєстровано жодної розрахункової операції. Вказаний реєстратор взагалі не вмикався, оскільки термін його дії було встановлено Головним управлінням Міндоходів у Житомирській області з 24 жовтня 2013 року(а.с.20).

Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини, зокрема, що реєстратор розрахункових операцій №0616001380 до 24.10.2014 року не був задіяний, продаж товарів на цьому касовому апараті не здійснювався, у зв'язку з чим дійшов обґрунтованого висновку про безпідставність посилань контролюючого органу про порушення позивачем п. 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та протиправності застосування до позивача штрафних санкцій за не забезпечення щоденного друку Z - звітів з з 11 по 23 жовтня 2013 року.

Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Житомирського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2014 року прийнята судом першої інстанції з дотриманням норм процесуального та матеріального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування оскаржуваної постанови суду першої інстанції - не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "01" жовтня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Т.В. Іваненко

І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "06" листопада 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Овруцька районна спілка споживчих товариств вул.Радянська,28,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11101

3- відповідачу: Овруцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області вул. Сабурова,1/20,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11102

- ,