ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/7774/13-а
Категорія:Головуючий в 1 інстанції: Юхтенко Л.Р.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Яковлєва О.В.,
суддів - Бойка А.В., Танасогло Т.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву Приватного підприємства "Каліпсо-2007" про перегляд за нововиявленими обставинами ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2014 року, у справі за позовом Приватного підприємства "Каліпсо-2007" до Державної податкової інспекції у Київському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И Л А :
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2014 року залишено без змін постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2013 року, якою відмовлено в задоволені позову про скасування податкового повідомлення-рішення №0002512202 від 16.08.2013 року.
Позивачем подано заяву про перегляд даної ухвали апеляційного суду за нововиявленими обставинами та просить скасувати вищевказану судову ухвалу і винести постанову - якою рішення суду першої інстанції скасувати, а позов задовольнити.
У заяві зазначається, що підставами для перегляду рішення суду є істотні для справи обставини, які не були і не могли бути відомими заявнику на момент розгляду справи у апеляційному суді, а саме - рішеннями суду першої, апеляційної та касаційної інстанції по справі №815/7775/13-а, скасовано податкове повідомлення-рішення, яким нараховано земельний податок ПП "Персефона-2007", яка разом із позивачем спільно освоює належні їм земельні ділянки. При цьому підстави для донарахування земельного податку ПП "Персефона-2007" є ідентичні тим, які застосовані для нарахування такого ж зобов'язання позивачу, а тому враховуючи, що рішеннями судів усіх інстанції встановлено необґрунтованість нарахованих сум, то це є підставою для скасування і податкового повідомлення-рішення у цій справі.
Судова колегія вважає, що заява про перегляд за нововиявленими обставинами підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 245 КАС України - підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
При попередньому апеляційному розгляді судом залишено без задоволення скаргу ПП "Каліпсо-2007", а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.13 року без змін, якою відмовлено у скасуванні податкового повідомлення-рішення від 24 травня 2013 року №0001722202 про донарахування земельного податку в сумі 77925грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 15449грн.
В даному випадку судами дано оцінку правомірності формування податку на землю, а саме заниження податку на суму 77925грн., у зв'язку з тим, що позивач не використовував у своїй господарській діяльності частину земельної ділянки площею 6882кв.м, за період з 01.01.2012 року по 31.05.2012 року, за період з 01.06.2012 року по 15.09.2012 року площею 3382кв.м., за період з 16.09.2012 року по 31.03.2013 року площею 6882кв.м., а іншу частину земельної ділянки 3520кв.м - використовував у своїй господарській діяльності шляхом здачі її в оренду.
Формування податку ґрунтується на господарських операціях позивача з ПАТ «МТС Україна» та ФОП ОСОБА_1 та власною діяльністю.
Однак, після прийняття судового рішення суду апеляційної інстанції позивачу стало відомо щодо набрання 15 травня 2014 року, згідно ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду та Вищого адміністративного суду від 23.06.14 року, законної сили постанови Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.13 року, у справі № 815/7775/13а за позовом ПП «Персена - 2007» до Державної податкової інспекції у Київському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкового повідомлення рішення №0002522202 від 16.08.13 року.
Даними рішеннями дано аналогічну оцінку правомірності формування земельного податку та зроблено висновок щодо відсутності порушення податкового законодавства.
З урахуванням викладеного судова колегія вбачає підстави для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами, так як діяльність ПП "Каліпсо-2007" та ПП «Персена - 2007» ґрунтується на договорі про співробітництво від 07.08.07 року, відповідно до якого, сторони прийняли на себе обов'язок при будівництві рекреаційно-оздоровчих комплексів на власних земельних ділянках враховувати взаємні інтереси та пропозиції, узгоджувати свої дії та спільно діяти для одночасного оформлення та отримання проектної, узгоджувальної, дозвільної документації, вихідних даних на проектування , після отримання дозволу на виконання будівельних робіт укласти договір, в якому визначити порядок створення та експлуатації спільного інженерного забезпечення. При цьому, ПП «Персена - 2007» делегувала ПП "Каліпсо-2007" функції замовника будівництва.
Таким чином колегія вважає, що обставинами для перегляду є набрання законної сили судовим рішенням у іншій справі, яка є безумовно пов'язаною з розглядом цієї справи, так як судовими рішеннями у вказаних судових справах дано оцінку одним і тим же правовідносинам в рамках здійснення спільної господарської діяльності, а наявність різних судових рішень за одними і тими ж правовідносинами є порушенням прав таких осіб на здійснення господарської діяльності.
З урахуванням викладеного колегія вважає, що ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.04.14 року у даній справі підлягає скасуванню.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.13 року, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а судове рішення скасуванню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ДПІ у Київському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області надіслано на адресу ПП "Каліпсо-2007" запит від 15.04.2013 року №8608/22-02 про надання для проведення перевірки переліку орендарів, яким надані земельні ділянки для проведення їх фінансово-господарської діяльності з обов'язковим наданням договорів оренди та копій декларацій з єдиного податку, за період з 01.01.2011 року по 01.04.2013 року. /а.с.83/
На виконання запиту позивачем надано письмові пояснення №3 від 18.04.2013 року, з копіями договорів оренди з ПАТ «МТС Україна» та ФОП ОСОБА_1, розрахунків сплати єдиного податку, та податкових декларацій платника єдиного податку. /а.с.84/
Податковим органом, в період з 12.04.2013р. по 22.04.2013р., на підставі направлення від 11.04.2013 року №396, наказу від 11.04.2013 року №295-п, службової записки управління оподаткування юридичних осіб №1003/11 від 28.03.2013 року щодо виконання подання прокуратури Київського району, згідно з п.п.78.1.2 п.78.1 ст.78, ст.79 Податкового Кодексу України, проведена документальна позапланова виїзна перевірка приватного підприємства "Каліпсо-2007" щодо дотримання вимог податкового законодавства, в частині своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати земельного податку, за період 01.01.2011 року по 31.03.2013 року, за результатами якої складений акт перевірки від 29.04.2013р. №000035/15-51-812/22-02/3473722/88. /а.с.28-35/
В ході перевірки встановлено порушення позивачем абз.«г» пп.1 п.1 підрозділу 8 розділу XX, ст. 46, ст. 269, 270, 271, 274, 285-287, п. 297.1ст. 297 розділу XIV Податкового Кодексу України, в результаті чого занижено податок на землю на суму 77925грн., в т.ч. за 2011 рік на суму 36345грн., за 2012 рік на суму 32495грн., за січень-березень 2013 року на суму 9085грн. та не надано до ДПІ розрахунки з податку на землю за 2011- 2013 роки, у зв'язку з тим, що позивач не використовував у своєї господарській діяльності частину земельної ділянки площею 6882кв.м за період з 01.01.2012 року по 31.05.2012 року, за період з 01.06.2012 року по 15.09.2012 року площею 3382кв.м., за період з 16.09.2012 року по 31.03.2013 року площею 6882кв.м., а іншу частину земельної ділянки 3520кв.м - використовував у своєї господарській діяльності шляхом здачі її в оренду.
Факт порушення грнтується на господарських операціях позивача, а саме: договору оренди нерухомого майна від 01.04.2010 року, яким позивач передав ПАТ «МТС Україна» в оренду технічний майданчик (тверде покриття) площею 20кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.49-58/; договору оренди від 01.06.2012 року, увідповідності якому позивач передав ФОП ОСОБА_1 в оренду територію (тверде покриття) площею 3500кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_1. /а.с.59-61/ Крім того, власної господарської діяльності пов'язаної з власністю на землю.
В результаті перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 24 травня 2013 року №0001722202 про донарахування земельного податку в сумі 77925грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 15449грн. /а.с.36/
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо наявності порушення позивачем вимог податкового законодавства, так як позивач є платником земельного податку за земельну ділянку, яка не використовується ним для провадження господарської діяльності, тому податкові зобов'язання по земельному податку визначено відповідно до норм чинного законодавства, а оскаржене податкове повідомлення-рішення є правомірним.
З таким висновком суду першої інстанції судова колегія погодитись не може, з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.269 ПК України визначено, що платниками податку на землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, земельні частки (паї), які перебувають у власності (ст.270 ПК України).
Відповідно до п.276.5 ст.276 ПК України, у разі надання в оренду земельних ділянок (в межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, у тому числі зазначеними к пунктах 276.1 та 276.4 цієї статті, іншим суб'єктам, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюються відповідно до статті 274 цього Кодексу від нормативної грошової оцінки, визначеної з урахуванням застосування відповідного коефіцієнта функціонального використання цих площ залежно від виду економічної діяльності орендаря, та статті 275 цього Кодексу.
Згідно із ч.2 ст.269 Кодексу, особливості справляння податку суб'єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються главою 1 розділу ХІV цього Кодексу.
Вимогами пп.4 п.297.1 ст.297 ПК України встановлено, що платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з земельного податку, крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються ними для провадження господарської діяльності.
Господарська діяльність - діяльність особи, яка пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконання робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і здійснюється такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 ПК України).
Наказом ДПС від 23.11.2012 р. № 1051 затверджена «Узагальнююча податкова консультація щодо плати земельного податку власниками нежитлових приміщень, платниками єдиного податку - фізичними особами - підприємцями», яка роз'яснює застосування норм ПК України.
Статтею 270 Податкового кодексу визначено, що об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно із пунктом 286.1 статті 286 Податкового кодексу, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території (п. 286.6 ст.286 ПК).
При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (п. 287.6 ст. 287 Податкового кодексу).
Відповідно до статті 126 Земельного кодексу, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом; право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою; право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі.
Платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку, крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються ними для провадження господарської діяльності (пп. 297.1.4 п.297.1ст. 297 Податкового кодексу).
Разом з цим підпунктом 291.5.3 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу встановлено, що не можуть бути платниками єдиного податку, зокрема, фізичні особи - підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів.
Згідно із статтею 796 Цивільного кодексу України, одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму. У договорі найму сторони можуть визначити розмір земельної ділянки, яка передається наймачеві. Якщо розмір земельної ділянки у договорі не визначений, наймачеві надається право користування усією земельною ділянкою, якою володів наймодавець.
Крім того, статтею 797 Цивільного кодексу плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою.
Судовою колегією встановлено, що ПП «Каліпсо-2007» є власником земельних ділянок, площею 0,0934га, площею 0,0940га, площею 0,5028га, тверде покриття площею 20кв.м, тверде покриття площею 3500кв.м., згідно державних актів на право власності на земельну ділянку ЯЕ № 112073, ЯЖ № 474091, ЯЖ № 474092, розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
У відповідності до договору оренди нерухомого майна від 01.04.2010 року, позивач передав ПАТ «МТС Україна» в оренду технічний майданчик (тверде покриття) площею 20кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, а договором оренди від 01.06.2012 року, позивач передав ФОП ОСОБА_1 в оренду територію (тверде покриття) площею 3500кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_1.
Також, 07 серпня 2007 р. ПП «Персефона-2007» та ПП «Каліпсо-2007» укладено договір про співробітництво, відповідно до якого сторони прийняли на себе обов'язок при будівництві рекреаційно-оздоровчих комплексів на власних земельних ділянках враховувати взаємні інтереси та пропозиції, узгоджувати свої дії та спільно діяти для одночасного оформлення та отримання проектної, узгоджувальної, та дозвільної документації, вихідних даних на проектування, після отримання дозволу на виконання будівельних робіт укласти договір, в якому визначити порядок створення та експлуатації спільного інженерного забезпечення.
При цьому, ПП «Персефона-2007» делегувала ПП «Каліпсо-2007» функції замовника будівництва.
Згідно з умовами зазначеного договору, в межах власної підприємницької діяльності та для досягнення заздалегідь визначеного комерційного результату, сторони почали освоєння належних їм на праві власності земельних ділянок.
21 вересня 2007р. ПП «Персефона-2007» та ПП «Каліпсо-2007» отримали у Виконавчого комітету Одеської міської ради дозвіл на замовлення у ліцензованій проекти організації ескізного проекту розміщення 3-4 поверхового рекреаційно - оздоровчого комплексу на належних підприємствам земельних ділянках.
28 вересня 2007 року начальником управління архітектури та містобудування Виконавчого комітету Одеської міської ради було затверджено архітектурно-планувальне завдання №439 проектування рекреаційно-оздоровчого комплексу за адресою: АДРЕСА_1.
02 жовтня 2007 року між ПП «Каліпсо-2007» та Комунальним підприємством «Прохідник» укладено договір підряду №148 на виконання інженерно-геологічного вишукування та розрахунку стійкості схилу в АДРЕСА_1.
24 жовтня 2007 року Управлінням інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя видано технічні умови на проектування рекреаційно-оздоровчих комплексів.
12 листопада 2007 року начальником управління архітектури та містобудуванні Виконавчого комітету Одеської міської ради затверджено завдання на розробку містобудівного обґрунтування розміщення рекреаційно-оздоровчих комплексів на АДРЕСА_1.
20 листопада 2007 року Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради надано позитивний висновок №1073/07 по запроектованому будівництву.
В процесі виконання відповідних робіт та отримання дозвільних документів виникла необхідність вирішення питання транспортного обслуговування запроектованих рекреаційно-оздоровчих комплексів.
У зв'язку з цим ПП «Каліпсо-2007» від власного імені та від імені ПП «Персефона-2007» звернулося до Виконавчого комітету Одеської міської ради за наданням дозволу на розробку проекту будівництва дороги (транспортного та пішохідного обслуговування) в АДРЕСА_1. 02.02.2009 року такий дозвіл було отримано.
01 березня 2010 року проект дороги для транспортного та пішохідного обслуговуванні рекреаційно-оздоровчих комплексів ПП «Каліпсо-2007» та ПП «Персефона-2007» було погоджено управлінням інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя Виконавчого комітету Одеської міської ради.
Також, 22 березня 2010 року даний проект будівництва автомобільної дороги до рекреаційно-оздоровчих комплексів ПП «Каліпсо-2007» та ПП «Персефона-2007» було погоджено Управлінням архітектури ті містобудування Одеської міської ради.
Після виконання комплексу визначених вище робіт та отримання відповідних результатів виявилася необхідність доопрацювання проекту рекреаційно-оздоровчих комплексів ПП «Каліпсо-2007» та ПП «Персефона-2007».
Тому, 12 грудня 2012 року ПП «Каліпсо-2007» та ТОВ «Архітектурна студія Олексія Карнаухова» укладено договір №К-2 на виконання робіт з коригування ескізного проекту рекреаційно-оздоровчих комплексів ПП «Каліпсо-2007» та ПП «Персефона-2007».
На підставі викладеного вбачається, що основними видами діяльності ПП «Каліпсо-2007» є: надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; діяльність готелів і подібних заходів тимчасового розміщування; діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування та ін.
Тобто, позивач фактично використовує земельну ділянку за її безпосереднім цільовим призначенням - для будівництва рекреаційно-оздоровчого комплексу та у своїх комерційних цілях, оподаткування результатів якої здійснюється за спрощеною системою.
Тому, у відповідності до вищезазначених норм колегія приходить до висновку, що платник єдиного податку, який є власником землі або землекористувачем (не орендарем земельної ділянки), не сплачує земельний податок до бюджету лише за ті земельні ділянки, які використовуються ним у власній господарській діяльності з метою отримання прибутку.
У свою чергу, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Вбачається, що у спірних правовідносинах має місце здійснення господарської діяльності, з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку, а отже, вказані земельні ділянки використовуються для господарської діяльності.
Враховуючи вищевикладене колегія вважає, що суд першої інстанції при вирішенні справи допустив порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому є підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст.185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 245, 254 КАСУ, судова колегія,-
ПОСТАНОВИЛА:
Заяву Приватного підприємства "Каліпсо-2007" про перегляд за нововиявленими обставинами - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02.12.2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2014 року - скасувати та прийняти у справі постанову, якою позов Приватного підприємства "Каліпсо-2007" до Державної податкової інспекції у Київському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області №0002512202 від 16.08.2013 року.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, згідно ст.160 КАСУ.
Повний текст складено 04.11.14 року.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: А.В. Бойко
Т.М. Танасогло