Рішення № 41240334, 03.11.2014, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
03.11.2014
Номер справи
914/3394/14
Номер документу
41240334
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.11.2014 р. Справа № 914/3394/14

За позовом: Стрийського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області, м. Львів

до відповідача: Стрийського міського комбінату комунальних підприємств, м. Стрий

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Стрийська міська рада, м. Стрий

про стягнення 109 470, 00 грн.

Суддя Манюк П.Т.

При секретарі Підкостельна О.П.

Представники:

від прокуратури: Леонтьєва Н.Т.

від позивача: Кохан Н.В. - представник

від відповідача: не з'явився

від третьої особи: не з'явився

Розглядається справа за позовом Стрийського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Стрийського міського комбінату комунальних підприємств з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Стрийської міської ради про стягнення 109 470, 00 грн.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 24.09.2014 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 06.10.2014 року.

Розгляд справи відкладався з підстав викладених у відповідних ухвалах суду.

Прокурор та позивач в судових засіданнях позовні вимоги підтримали, просили їх задоволити з підстав викладених в позовній заяві, заяві про уточнення позовних вимог та усних поясненнях, вимоги суду зазначені в ухвалах про порушення провадження та про відкладення розгляду справи виконали.

Відповідач та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Стрийська міська рада не забезпечили явки уповноважених представників в судові засідання, хоча були належно повідомлені про час та місце розгляду справи, причин неявки не повідомили, вимог суду зазначених в ухвалах про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи не виконали.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне:

Стрийський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області звернувся в господарський суд з позовом до Стрийського міського комбінату комунальних підприємств про стягнення 109 470, 00 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує на те, що 29.02.-12.03.2012 р. Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено позапланову перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки 323/03/337.

Перевіркою встановлено, що Стрийський міський комбінат комунальних підприємств здійснює обслуговування Стрийського міського сміттєзвалища. Під час проведення перевірки працівниками позивача проведено відбір проб ґрунтів, де виявлено перевищення вмісту забруднюючих речовин, що є забрудненням земельних ресурсів та тягне порушення земельного законодавства, зокрема ст. ст. 96, 164, 167, 211 Земельного Кодексу України та ст.ст. 35, 45, 46, 56 Закону України «Про охорону земель».

Внаслідок забруднення земельних ресурсів (кадмієм, свинцем, цинком (рухомі форми)) відповідачем заподіяно шкоду в розмірі 109 470, 00 грн.

На адресу відповідача позивачем була направлена претензія від 30. 05.2012 р. № 09-2412 про добровільне відшкодування завданої державі шкоди в розмірі 109 470, 00 грн., яка залишена останнім без відповіді та задоволення.

Таким чином, прокурор просить стягнути з відповідача 109 470, 00 грн. шкоди завданої державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства наступним чином: зарахувавши 50% стягнутої суми в розмірі 54 735, 00 грн. до спеціального фонду місцевого бюджету Стрийської міської ради; 20% стягнутої суми в розмірі 21 894, 00 грн. до спеціального Фонду обласного бюджету Львівської області та 30% стягнутої суми в розмірі 32 841, 00 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України.

Представник відповідача в судові засідання не з'явився, документально та нормативно обґрунтованого відзиву на позовну заяву, а також доказів відшкодування шкоди в розмірі 109 470, 00 грн., суду не надав.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги слід задоволити повністю виходячи із наступних мотивів:

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період.

Статтею 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів віднесено подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних у результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до п.п. 1, 6, 7, 9 Положення про Державну екологічну інспекцію в Львівській області, затвердженого наказом Мінприроди від 19.02.2007 року № 55, інспекція має право зокрема: обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації, військові та оборонні об'єкти з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

У відповідності до вищезгаданого Положення, 29.02.-12.03.2012 р. Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено позапланову перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки 323/03/337. Перевіркою, під час проведення відбору проб ґрунтів, виявлено перевищення вмісту забруднюючих речовин, що свідчить про забруднення земельних ресурсів та є порушенням земельного законодавства.

Внаслідок забруднення земельних ресурсів (кадмієм, свинцем, цинком (рухомі форми)) на площі - 250 м2 з Пд-Сх. сторони від обвалувального каналу сміттєзвалища на території Стрийської міської ради Львівської області відповідачем заподіяно шкоду в розмірі 109 470, 00 грн.

Розрахунок шкоди позивачем проведено згідно з Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 р. за № 422/13689.

Статтею 164 Земельного кодексу України встановлено, що охорона земель включає, зокрема: обґрунтування і забезпечення досягнення раціонального землекористування та захист земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, забруднення відходами виробництва, хімічними та радіоактивними речовинами та від інших несприятливих природних і техногенних процесів.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України та забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.

Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 56 Закону України «Про охорону земель» юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Зважаючи на те, що представленими прокурором та позивачем доказами підтверджено забруднення відповідачем земельних ресурсів, та оскільки представник відповідача в судові засідання не з'явився, позовні вимоги не заперечив, доказів відшкодування шкоди внаслідок забруднення навколишнього середовища в добровільному порядку не представив, суд вважає що позовні вимоги про стягнення шкоди в розмірі 109 470, 00 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Оскільки спір виник через неправомірні дії відповідача, судовий збір покладається на відповідача повністю.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 49, 75, 82-85 ГПК України, суд ,

в и р і ш и в:

1. Позовні вимоги задоволити повністю.

2. Стягнути з Стрийського міського комбінату комунальних підприємств (82400, м. Стрий Львівської області, вул. Нижанківського, 50, код ЄДРПОУ 05759310) 109 470, 00 грн. шкоди, завданої державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державного казначейства України у Львівській області за балансовим рахунком 3311 «Кошти які підлягають розподілу між Державними і місцевими бюджетами» Плану розрахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій» зарахувавши 50% стягнутої суми в розмірі 54 735, 00 грн. до спеціального фонду місцевого бюджету Стрийської міської ради (р/р 33116331700017, код ЄДРПОУ 37969195, МФО 825014, код платежу 24062100, УК у Стрийському районі Львівської області); 20% стягнутої суми в розмірі 21 894, 00 грн. до спеціального Фонду обласного бюджету Львівської області; 30% стягнутої суми в розмірі 32 841, 00 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України.

3. Стягнути з Стрийського міського комбінату комунальних підприємств (82400, м. Стрий Львівської області, вул. Нижанківського, 50, код ЄДРПОУ 05759310) в дохід Державного бюджету України 2 189, 40 грн. судового збору.

4. Накази видати відповідно ст.116 ГПК України.

Повне рішення складено 07.11.2014 року.

Суддя Манюк П.Т.