УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2014 р.Справа № 427/1503/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Калитки О. М.
Суддів: Бондара В.О. , Кононенко З.О.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Калінінської селищної ради м.Свердловська Луганської області на постанову Свердловського міського суду Луганської області від 10.04.2014р. по справі № 427/1503/14-а
за позовом Калінінської селищної ради м.Свердловська Луганської області
до Свердловської міської ради Луганської області
про визнання незаконним рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Калинівська селищна рада м. Свердловська Луганської області, звернувся до Свердловського міського суду Луганської області з позовом до Свердловської міської ради Луганської області в якому просив визнати незаконним та скасувати підпункт 2 пункту 4 рішення сорок п'ятої сесії шостого скликання Свердловської міської ради Луганської області від 30.01.2014 року № 910 «Про міський бюджет на 2014 рік» в частині вилучення до міського бюджету міста Свердловська із бюджету селища Калінінське коштів в сумі 1040800 грн., згідно додатку 4 до даного рішення.
Постановою Свердловського міського суду Луганської області від 10.04.2014 року відмовлено в задоволенні позову.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Представники сторін у судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином.
На підставі п.2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що постанова КМУ від 08.12.2010р. №1149 «Деякі питання розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів» (далі - ПКМУ №1149) є підзаконним актом, а не законом, має нижчу юридичну силу, ніж Бюджетний кодекс України та Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні». При конкуренції норм права застосуванню підлягає той нормативно правовий акт, який має вищу юридичну силу. ПКМУ №1149 містить норми, які суперечать Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема статті 61, яка передбачає самостійність при розробленні, затвердженні і виконанні відповідних місцевих бюджетів згідно з Бюджетним кодексом України, а також суперечить принципам, закріпленим ст.7 Бюджетного кодексу України. У зв'язку з цим, на думку позивача, ПКМУ №1149 не підлягає застосуванню в частині надання права на визначення величини та застосування коефіцієнта вирівнювання виконавчому комітету міськради. Рішення відповідача повинні узгоджуватися з рішеннями позивача, прийнятими в межах повноважень. Позивач вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач повинен був враховувати рішення Калінінської селищної ради від 31.01.2013р. №406 «Про затвердження селищного бюджету на 2014 рік», проводити вилучення коштів з дотриманням відповідної процедури, приймаючи відповідні заходи в установлений строк (шляхом укладення відповідних договорів до 1 серпня року, що передує плановому).
Рішенням Калінінської селищної ради від 25.10.2013р. №368 «Про надання згоди на прийом-передачу державної у комунальну власність територіальної громади смт. Калінінський житлового фонду, розташованого в сел. Хмельницький» вирішено виконати прийом-передачу з державної власності з балансу ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» («УЖКГ та ТП») у комунальну власність територіальної громади смт. Калінінський 15 житлових будинків, станом на 01.01.2014р. 20.12.2013р. рішенням №388 «Про прийом-передачу з державної у комунальну власність територіальної громади селища Калінінський житлового фонду, розташованого в смт.Калінінський» було вирішено у зв'язку із закінченням капітального ремонту житлового фонду, розташованого в смт.Калінінський виконати прийом-передачу з державної власності з балансу ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» («УЖКГ та ТП») у комунальну власність територіальної громади смт.Калінінський 20 житлових будинків, станом на 01.01.2014р. Житлові будинки вирішено передати на баланс КП «Будиночок». Таким чином, Калінінською селищною радою було прийнято у комунальну власність 35 житлових будинків. Згідно з розробленою програмою, яка розрахована на 2014-2020 роки Калінінська селищна рада планує витратити на заходи щодо реалізації програми, зокрема в 2014 році 1040800 грн.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що підпункт 2 пкнкту 4 рішення Свердловської міської ради від 30.01.2014 року № 910 в частині вилучення до міського бюджету міста Свердловська із бюджету селища Калінінське коштів в сумі 1040800 грн. згідно додатку до рішення є таким що відповідає нормам діючого законодавства України.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступних підстав.
Підпункт 23 п.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього. Відповідно до вимог п.1 ст.61 Закону органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.
Відповідно до вимог ст.63 Бюджетного кодексу України місцевий бюджет містить надходження і витрати на виконання повноважень органів місцевого самоврядування. Ці надходження і витрати становлять єдиний баланс відповідного бюджету; відповідно до вимог частини 1 ст.101 Бюджетного кодексу України міські ради можуть передбачати у відповідних бюджетах дотації вирівнювання бюджетам районів у містах, бюджетам сіл, їх об'єднань, селищ, міст районного значення (крім бюджетів місцевого самоврядування, для яких у державному бюджеті визначаються міжбюджетні трансферти), а також кошти, що передаються з таких бюджетів до міських бюджетів, що й було зроблено при прийнятті рішення Свердловською міською радою в частині п.п.2 п.4 спірного рішення.
Враховуючи те, що рівень виконання дохідної частини Калінінського бюджету по закріплених доходах в 2010-2013 рр. свідчить про те, що на сьогоднішній день в дійсності існує значний резерв збільшення надходжень до місцевого бюджету Калінінського селищної ради. Показник зростання доходів за фактом становить 2011 до 2010 року - 28,4%, 2012 до 2011 - 83,5%, 2013 до 2012 - 63,5%. Закріплені доходи на 2014 рік розраховуються (ст.98 Бюджетного кодексу України) на базі індексу відносної податкоспроможності, який залежить від фактичного обсягу доходів за 2010 - 2012рр. (базовий період) і фактичне виконання доходів за 11 місяців 2013. Визначення обсягу коштів, що передаються до міського бюджету здійснюється з Формули, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2010р. №1149 "Деякі питання розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів" з урахуванням змін. Формула розроблена відповідно до статей 97 і 98 Бюджетного кодексу України для розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів з урахуванням коефіцієнтів росту. Формула автоматично збільшує прогнозні доходи на 2014 рік, а відповідно зменшує дотацію і збільшує вилучення (пп. 5-7 Формули розподілення обсягу міжбюджетних трансфертів). Поряд з тим, що в 2011 році селищний бюджет отримував дотацію в обсязі 1 787 тис. грн, його дохідна частина була перевиконана на 850,9 тис.грн, у 2012 році дотація була 1165 тис.грн, а перевиконання склало 1010 тис.грн, у 2013 році селищний бюджет був збалансований без дотації та без вилучення та перевиконання склало 945,5 тис.грн. Всі кошти від перевиконання залишалися на території Калінінської громади, яка розпоряджалася ними на свій розсуд, про що свідчить аналіз надходження доходів в загальний фонд бюджету Калінінської селищної ради за 2010-2013 рр. зроблений фінансовим управлінням Свердловської міської ради.
Відповідно до вимог частини другої ст.77 Бюджетного кодексу України міські бюджети, для яких у державному бюджеті визначаються міжбюджетні трансферти, на наступний бюджетний період затверджуються рішенням відповідної місцевої ради не пізніше ніж у двотижневий строк з дня офіційного опублікування закону про Державний бюджет України, що й було зроблено Свердловською міською радою.
Методика здійснення розрахунку доходів та видатків, що враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2010р. №1149 «Деякі питання розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів». Цією постановою затверджено формулу розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів (дотацій вирівнювання та коштів, що передаються до місцевого бюджету) між районним або міським бюджетом та бюджетами територіальних громад сіл, їх об'єднань, селищ, міст, адміністративно підпорядкованих відповідному району або місту.
Розрахунок міжбюджетних трансфертів на 2014 рік між міським бюджетом м.Свердловська та бюджетами місцевого самоврядування, які входять до складу зведеного бюджету, здійснено фінансовим управлінням Свердловської міської ради. Правильність методики розрахунку підтверджена Департаментом фінансів Луганської облдержадміністрації висновком від 24.01.2014 № 6/31-409.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку про необхідність залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови Свердловського міського суду Луганської області - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Калінінської селищної ради м.Свердловська Луганської області залишити без задоволення.
Постанову Свердловського міського суду Луганської області від 10.04.2014р. по справі № 427/1503/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Калитка О.М.Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Кононенко З.О.