Постанова № 41239145, 06.11.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2014
Номер справи
820/17347/14
Номер документу
41239145
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

06 листопада 2014 р. № 820/17347/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді - Зінченка А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецбудмонтаж-Україна» до Західної об’єднаної Державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій протиправними та скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Спецбудмонтаж – Україна», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Західної об’єднаної Державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просив суд визнати протиправними дії відповідача з організації та проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача з питань взаємовідносин з ТОВ «НВП «Євробудстандарт» (код ЄДРПОУ 38912951) за період 01.05.2014 року - 31.05.2014 року та скасувати наказ від 01.10.2014 року №2114 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Спецбудмонтаж - Україна»» у повному обсязі.

Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що 01.10.2014 року Західною ОДПІ м.Харкова було прийнято наказ про проведення документальної позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Спецбудмонтаж-Україна» з питань взаємовідносин з ТОВ «НВП «Євробудстандарт» за травень 2014 року.

Відповідачем в якості правової підстави проведення позапланової виїзної документальної перевірки були зазначені положення п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, ст.75, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України .

Позивач вказав, що при здійсненні Відповідачем позапланової виїзної перевірки Позивача Відповідач не вказав, який саме факт свідчить про порушення Позивачем або його контрагентом норм податкового, валютного та іншого законодавства, а також не вказав на який саме запит (номер та дата запиту) Позивач не надав пояснення та їх документальне підтвердження, у зв'язку з чим вважає незаконне посилання у наказі № 2114 від 01.10.2014 року на проведення позапланової перевірки Позивача на п.п. 78.1.1 п.78.1 ст.78 Кодексу як на підставу для проведення позапланової перевірки.

Таким чином, видання керівником податкового органу наказу про проведення позаплано вої перевірки є протиправним, а наказ таким, що підлягає скасуванню.

Представник позивача в судове засідання не прибув, але надав до суду клопотання, в якому позовні вимоги підтримав в повному обсязі, позов просив задовольнити та розглядати справу без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, а тому суд приходить до висновку про розгляд справи без його участі.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладене, суд відповідно до ст. 128 КАС України ухвалив проводити судовий розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.

Західною ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області 09.09.2014року було вручено лист - запит ТОВ «Спецбудмонтаж – Україна» про надання інформації та її документального підтвердження, щодо господарських взаємовідносин позивача з ТОВ «НВП «Євробудстандарт» в частині додержання вимог податкового чи іншого законодавства України, з питань формування загального обсягу податкового кредиту(витрат) та податкових зобов’язань за травень 2014року.

ТОВ «Спецбудмонтаж Україна» листом від 19.09.2014 року № 301-14 повідомила Західну ОДПІ про пошкодження частини первинних документів, що пов’язані з обчисленням і сплатою податків.

Суд зазначає, що відповідно до ст.78 Податкового кодексу України, підставою для проведення позапланової документальної перевірки - є те, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються можливі порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

На запит ДПІ підприємство не надало інформації та документів, які запитувались, у зв’язку з чим відповідачем винесено наказ від 01.10.2014 року №2114 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Спецбудмонтаж - Україна».

Як вбачається з наказу, перевірка призначена у зв’язку зі здійсненням контролю за додержанням вимог податкового та іншого законодавства та на підставі п.п. 78.1.1. п. 78.1. ст. 78 Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податкова інспекція є органом державної влади і відповідно її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та вимогам Податкового кодексу України. Право податкової інспекції на проведення перевірки підлягає законодавчим обмеженням та реалізується з дотриманням порядку, встановленого законом.

Дії суб’єкта владних повноважень є такими що порушують права і свободи особи в тому разі, які вони, по-перше, вчинені з перевищенням визначених законом повноважень, та, по-друге, є юридично значимими, тобто мають безпосередній вплив та стан суб’єктивних прав та обов’язків особи.

Суд вказує, що статтею 72 визначено перелік заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань.

Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла: від платників податків та податкових агентів; від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та Національного банку України; від банків, інших фінансових установ - інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків; від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів; від підрозділів податкової служби та митних органів - за результатами податкового контролю; для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана органу державної податкової служби в установленому законом порядку.

А згідно ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Пункт 79.2. ст.79 вказаного Кодексу визначає, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом.

А відповідно до п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Отже, на підставі того, що на письмовий запит ДПІ Товариством з обмеженою відповідальністю «Спецбудмонтаж-Україна» не було надано пояснень та їх документального підтвердження, що є порушенням п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, було правомірно винесено Наказ від 01.10.2014 року №2114 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Спецбудмонтаж-Україна», а тому підстави для його скасування відсутні.

Суд вказує, що відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Таким чином судом в судовому засіданні не встановлено жодних порушень прав позивача під час вчинення відповідачем вищезазначених дій.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-4, 9, 11, 69-71, 94, 128, 159, 160–163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецбудмонтаж-Україна» до Західної об’єднаної Державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій протиправними та скасування наказу – відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, а у разі проголошення постанови, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Суддя А.В. Зінченко