Справа № 490/4156/14-ц
н\п 2/490/2207/2014
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2014 року м. Миколаїв
Центральний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого судді Подзігун Г.В.
при секретарі Голубашенко Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві цивільну справу за позовом Прокурора Заводського району міста Миколаєва, який діє в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекціїї у Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення збитків заподіяних внаслідок самовільного користування надрами,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Заводського району міста Миколаєва, який діє в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекціїї звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення збитків заподіяних внаслідок самовільного користування надрами. В обґрунтування вимог посилався на те, що прокуратурою Заводського району міста розглянуто матеріали, які надійшли з Державної екологічної інспекції у Миколаївській області щодо порушення вимог природоохоронного законодавства ОСОБА_1, а саме відповідачем були заподіяні збитки внаслідок самовільного користування надрами держави на суму 1541,58 грн.
Прокурор в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, вимоги позову, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Представник Державної екологічної інспекції у Миколаївській області в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, вимоги позову підтримав, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки до суду не повідомив, заперечень проти задоволення позову не надав.
Ухвалою суду справу розглянуто за відсутності учасників процесу в порядку заочного провадження, оскільки у справі достатньо даних про права та взаємини сторін.
Вивчивши доводи позову та дослідивши письмові докази, судом встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини.
Відповідно до ст. 13 Конституції України, ст. 39 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 6 Кодексу України «Про надра», земля, її надра, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Корисні копалини за своїм значенням поділяються на кориснікопалини загальнодержавного і місцевого значення.
Згідно «Переліку корисних копалин місцевого значення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 за №827 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 за 137 ), піщана сировина (пісок) віднесена до корисних копалин місцевого значення.
Статями 19, 23 Кодексу України «Про надра» встановлено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. Користування надрами здійснюється без надання гірничого відводу чи спеціального дозволу у випадках, передбачених
цим Кодексом.
Землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення загальною глибиною розробки до двох метрів.
В порушення зазначених вимог законодавства 25.07.2013 та 04.09.2013 ОСОБА_1 знаходячись у мікрорайоні «Намив» в місті Миколаєві в прибережно-захисній смузі Бузького лиману, здійснив самовільне користування надрами, шляхом видобування піщаної сировини (піску) з природного середовища та завантаження її на автомобіль ЗІЛ-ІЗО д/н НОМЕР_2, без дозволу на користування надрами, чим порушено право державної власності на надра. Загальний об'єм забраної піщаної сировини склав - 8 м3.
За вказаними фактами працівниками Інспекції відносно ОСОБА_1 складено протоколи №003687*580/08 від 25.07.2013 та №004130*673/08 від
04.09.2013 про адміністративні правопорушення за ознаками складу правопорушень передбачених ст. 47 КУпАП - порушення права державної власності на надра.
Постановами про накладення адміністративних стягнень від 30.07.2013 за №580/08 та від 05.09.2013 за №673/08 відповідача визнано винним у скоєнні правопорушень, передбачених ст.47 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафів в розмірі 510 грн. Зазначені постанови відповідачем не оскаржені.
Згідно виконаного службовими особами Інспекції розрахунку збитків заподіяних державі (на підставі Методики визначення розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України за №303 від 29.08.2011 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.09.2011за №1097/19835) внаслідок самовільного використання надрами ОСОБА_1 заподіяно збитки державі у загальному розмірі 1541,58 грн.
З метою відшкодування у добровільному порядку збитків заподіяних ОСОБА_1, Державною екологічною інспекцією у Миколаївській області направлялись останньому листи (претензії) №02/2149 від 31.07.2013 та №02/2513 від 12.09.2013, вимоги яких останнім проігноровані.
Збитки заподіяні відповідачем внаслідок самовільного користування надрами станом на 26.03.2014 у добровільному порядку не відшкодовані.
Згідно статті 67 Кодексу України «Про надра» громадяни зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень законодавства про надра, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Статтею 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04,11.2011 року № 429 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України
25.11.2011 року за № 1347/20085 (далі Положення) Державна екологічна Інспекція в областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Повноваження екологічних інспекцій щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у офірі охорони навколишнього природного середовища визначено статтею 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та Положенням, відповідно до якого Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; законодавства про використання та охорону земель, та інше.
Повноваження Інспекції поширюються на територію відповідної області, міст Києва та Севастополя.
При цьому Державна екологічна інспекція має право вживати в установленому порядку заходів досудового регулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.
Таким чином, саме Державна екологічна інспекція у Миколаївській області є органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до ст.29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Несплата зазначеної шкоди порушує інтереси держави, оскільки перешкоджає формуванню дохідної частини бюджету, що є підставою для представництва інтересів держави в особі Державної екологічної інспекції у Миколаївській області прокурором в суді.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що вимоги позову обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Тому слід стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Миколаївській області на р/р 33118331700003, ЕДРПОУ 37992781, банк УДКСУ в Миколаївській області, МФО 826013, код платежу 24062100 збитки в розмірі 1541,58 грн.
У відповідності зі ст. 88 ЦПК України слід стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 243,60 грн.
Керуючись ст. ст. 14, 209, 212-215 ЦПК України , суд -
ВИРІШИВ:
Позов - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНН НОМЕР_1 на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Миколаївській області (р/р 33118331700003, ЕДРПОУ 37992781, банк УДКСУ в Миколаївській області, МФО 826013, код платежу 24062100) збитки в розмірі 1541,58 грн. на
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 243,60 грн.
Заява про перегляд заочного рішення може бути подана відповідачем протягом десяти днів з моменту отримання копії рішення.
Рішення може бути оскаржене через суд першої інстанції до апеляційного суду Миколаївської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів.
Суддя Подзігун Г.В.