Постанова № 41229973, 10.07.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2014
Номер справи
804/7706/14
Номер документу
41229973
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2014 р. справа № 804/7706/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Чорної В.В., судді Ількова В.В., судді Єфанової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» до Державної інспекції України з контролю за цінами про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування припису № 61 від 06.05.2014 р., та рішення № 85 від 07.05.2014 р., -

в с т а н о в и в:

30 травня 2014 року Приватне акціонерне товариство «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Державної інспекції України з контролю за цінами стосовно проведення перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін Приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель»; визнати протиправними та скасувати припис Державної інспекції з контролю за цінами № 61 від 06.05.2014 року про виконання вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін; визнати протиправними та скасувати рішення Державної інспекції України з контролю за цінами № 85 від 07.05.2014 р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач зазначив, що вважає неправомірними висновки акту перевірки Державної інспекції України з контролю за цінами щодо проведених позивачем взаєморозрахунків за фактом надання Управлінню Служби безпеки України у Дніпропетровській області послуг з опалення та гарячого водопостачання з травня по грудень 2013 року, за якими позивачем необґрунтовано одержано виручку на суму 143 678, 96 грн. На думку позивача, такі висновки суперечать вимогам діючого законодавства, зокрема Законам України «Про місцеве самоврядування», «Про теплопостачання», «Про житлово-комунальні послуги», якими не встановлено повноважень органів місцевого самоврядування по встановленню тарифів на послуги опалення та гарячого водопостачання для підприємств приватної форми власності, які не є виробниками теплової енергії, а також власниками систем автономного теплопостачання. Також, позивач посилається на умови договору від 12.04.2013 року № 1 (10-1698) «Про закупівлю послуг з опалення та гарячого водопостачання за державні кошти», укладеного між ЗАТ «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» та Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області, яким сторони узгодили тарифи на надання послуг з опалення приміщення в місяць та тариф на постачання гарячої води за кубометр, які, на думку позивача, було виконано сторонами в повному обсязі у відповідності до норм «Порядку проведення перерахунків», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 151 від 17.02.2010 р. Також, позивач вважає необґрунтованим посилання відповідача в акті перевірки на порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» № 869 від 01.06.2011 р., оскільки ця постанова визначає порядок формування планованих, економічно обґрунтованих витрат з опалювання та гарячого водопостачання, та не містить механізму чи порядку визначення фактично відпущеної споживачам кількості теплової енергії за відсутності приладів обліку та проведення перерахунків зі споживачами (а.с. 3-11).

Відповідачем у справі надані заперечення на адміністративний позов, згідно яких, заявлені позовні вимоги він не визнає, вказуючи на те, що на діяльність позивача в сфері надання послуг з опалення та гарячого водопостачання, відповідно до п.2 ч.1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та пп.2 п. а) ч.1 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» поширюються повноваження органів місцевого самоврядування щодо державного регулювання у цій сфері. Крім того, відповідач вважає, що Державна інспекція України з контролю за цінами при проведення перевірки та винесенні документів реагування діяла в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений Законом України «Про ціни і ціноутворення», а також Положенням про Державну інспекцію України з контролю за цінами, затвердженим Указом Президента України від 30.03.2012 р. № 236/2012. Також, відповідач посилається на порядок розрахунку розміру плати за комунальні послуги, передбачений п.п. 70, 71 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на послуги» № 869 від 01.06.2014 р., відповідно до якого, розмір щомісячних нарахувань за надані послуги з опалення та гарячого водопостачання залежить, зокрема, і від фактичних обсягів затрачених ресурсів (природного газу). При цьому зазначає, що згідно наданих позивачем при проведенні перевірки документів про обсяги споживання природного газу та нарахування плати за спожиті послуги, встановлено, що за період 2013 року ПрАТ «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» нараховано плату за надані послуги у сумі 372 046,60 грн., що відповідає 437,3 Гкал виробленої і відпущеної теплової енергії, в той час, як фактично було використано газу на виробництво 245 Гкал теплової енергії. На підставі наданих до перевірки даних, відповідачем було зроблено, на його думку, обґрунтований висновок про невідповідність розрахунків за поставлену теплову енергію її фактичним показникам, внаслідок чого, позивачем безпідставно нараховано плату за фактично не надані послуги з централізованого постачання гарячої води на суму 163 631,38 грн., в тому числі за період з травня 2013 по грудень 2013 року на суму 143 678,96 грн. (а.с. 46-52).

В судовому засіданні 10 липня 2014 року за участю представника позивача з довіреністю Іщенко В.Г. колегією суддів на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження, з огляду на неприбуття в судове засідання представника відповідача, надходження відповідного клопотання представника позивача від 10.07.2014 року, та за відсутності потреби у виклику свідків чи проведенні судових експертиз.

Дослідивши матеріали справи, судом не встановлено підстав для задоволення заявлених позовних вимог, з огляду на наступні обставини спірних правовідносин.

Приватне акціонерне товариство «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» зареєстровано як юридична особа 13.04.1995 року (а.с. 40-41).

Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 10.12.2001 р. №3009 затверджено Акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна на пл. Шевченка, 4 у м. Дніпропетровську, збудованого Управлінням Служби безпеки України в Дніпропетровській області за участі Акціонерного товариства закритого типу «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» (а.с. 24-28).

03.09.2008 року між Управлінням Служби безпеки України в Дніпропетровській області та ПрАТ «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» укладено договір № 171 про надання послуг з опалення та гарячого водопостачання (нежитловий фонд), предметом якого виступили послуги з надання опалення та постачання гарячої води у приміщенні за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Шевченко, 4 шляхом підігріву води з використанням обладнання будинкової дахової котельної (а.с.71-73).

12.04.2013 року між Управлінням Служби безпеки України в Дніпропетровській області та ПрАТ «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» укладено договір № 170-1698 про закупівлю послуг з опалення та гарячого водопостачання за державні кошти, предметом якого виступили комунальні послуги: 40.30.1 постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами). За умовами договору, порядок постачання теплової енергії повинен здійснюватись у відповідності до положень Договору та вимог Законів України «Про теплопостачання», «Про житлово-комунальні послуги», та Правил користування тепловою енергією, затверджених Постановою Кабінету міністрів України від 03.10.2007 р. № 1198, а також інших нормативно-правових актів (а.с.68-70).

Висновком Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області № 4/6-5/422 від 01.02.2008 р. розрахунок економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво послуг з теплопостачання житлового будинку по вул. Шевченко, 4 у м. Дніпропетровську визначений у розмірі 178 грн. 85 коп. - з обсягом відпуску на рік - 205,96 Гкал.

Рішенням виконкому Дніпропетровської міської ради від 16.05.2012 р. № 467 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій ПАТ НВО «Созидатель» затверджені тарифи по кожному будинку окремо, в тому числі по вул. Шевченко, 4.

02 грудня 2013 року Управлінням житлово-комунального господарства Дніпропетровської обласної державної адміністрації погоджено нормативні питомі витрати паливно-енергетичних ресурсів в 2014 році підприємства житлово-комунального призначення ПрАТ «НВО «Созидатель» по вул. Шевченко, 4 в м. Дніпропетровську на рівні 158,73 кг.ум.палива/Гкал, аналогічно з 2012-2013 р.р. (а.с. 56).

За період 2013 року ПрАТ «НВО «Созидатель» нараховано Управлінню Служби безпеки України у Дніпропетровській області плату за надання послуг за вироблену і відпущену теплову енергію для опалення та гарячого водопостачання приміщення по вул. Шевченко, 4 у м. Дніпропетровську на суму 372 046, 60 грн.

Згідно з планом роботи Державної інспекції України з контролю за цінами на 2 квартал 2014 року та зверненням Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області щодо обґрунтування та правомірності застосування тарифів та обсягів надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, на підставі наказу № 180-14 від 27.03.2014 р. та направлення на перевірку № 0151 від 27.03.2014 р., проведена перевірка додержання вимог законодавчих і нормативних актів щодо формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, опалення та гарячого водопостачання, що надає ПрАТ «НВО «Созидатель».

На підставі проведеної перевірки Державною інспекцією України з контролю за цінами складено акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №85 від 28.04.2014 року.

Згідно висновків зазначеного акту перевірки, у 2013 році згідно обсягів спожитого газу на потреби опалення та гарячого водопостачання для Управління СБУ у Дніпропетровській області у житловому будинку по вул. Шевченко, 4 у м. Дніпропетровську, фактично вироблено теплової енергії в кількості 245 Гкал на суму 208 415,22 грн. (з ПДВ). Нарахована плата в цей же період за встановлену нормативну кількість теплоенергії - 437,3 Гкал на суму 372 046,60 грн. (з ПДВ). Сума необґрунтовано нарахованої плати за фактично не надані послуги становить 163 631,38 грн. (з ПДВ). В результаті порушення вимог щодо застосування державних регульованих цін, ПрАТ «НВО «Созидатель» за період з 01.01.2013 року по 30.12.2013 року необґрунтовано одержано виручку у сумі 163 631,38 грн., що становить позитивну різницю між фактичною виручкою, отриманою за послуги теплопостачання від споживача - Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області, та вартістю фактично наданих послуг теплопостачання, в тому числі за період травень-грудень 2013 року у розмірі 143 678,96 грн. (а.с.14-16).

За результатами проведеної перевірки, Державною інспекцією України з контролю за цінами винесено припис № 61 від 06.05.2014 р. про усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін з вимогою в місячний термін провести перерахунки з Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області відповідно до вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІV від 24.06.2004 р. (а.с.120).

Також, Державною інспекцією України з контролю за цінами прийнято Рішення № 85 від 07.05.2014 року про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким вилучено у ПрАТ «НВО «Созидатель» в доход державного бюджету штраф у розмірі 143 678, 96 грн., та зобов'язано ПрАТ «НВО «Созидатель» повернути споживачу - Управлінню СБУ у Дніпропетровській області зазначену суму необґрунтовано одержаної виручки.

Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875-IV передбачено розподіл житлово-комунальних послуг залежно від функціонального призначення, в тому числі на комунальні послуги: централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньо-будинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів, тощо.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 цього Закону, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін (тарифів) на такі послуги.

Згідно ст. 32 даного Закону, розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.

Згідно п. а ч.1 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, в тому числі, належать: встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Статтею 16 Закону України «Про ціни і ціноутворення» № 5007-VI від 21.06.2012 р. передбачено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами.

Положенням про Державну інспекцію України з контролю за цінами, затвердженим Указом Президента України від 30.03.2012 р. № 236/2012 передбачено, що Державна інспекція України з контролю за цінами є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економічного розвитку і торгівлі України. Держцінінспекція України входить до системи органів виконавчої влади і реалізує державну політику з контролю за цінами.

Механізм формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з виробництва теплової енергії, її транспортування магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами та постачання, надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води визначається відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. № 869 (далі - Порядок № 869).

Згідно п. 70 Порядку № 869, формування тарифів на послуги з централізованого постачання гарячої води підприємствами здійснюється відповідно до річних планів надання таких послуг, економічно обґрунтованих планових витрат, визначених на підставі державних нормативів (норм) витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов'язкових платежів) та цін у плановому періоді. Тариф на послуги з централізованого постачання гарячої води розраховується виходячи із вартості теплової енергії, затвердженої для відповідної категорії споживачів, та вартості послуг з централізованого водопостачання,що використовуються для надання послуг з централізованого постачання гарячої води, з урахуванням втрат теплової енергії та води в мережах централізованого постачання гарячої води, визначених в установленому законодавством порядку відповідно до міжгалузевих, галузевих та регіональних методик, інших документів щодо нормування витрат та втрат ресурсів, якими передбачені особливості технологічних процесів конкретного виробництва.

Пунктом 71 Порядку № 869 встановлено, що річні плани надання послуг з централізованого постачання гарячої води складаються на підставі укладених договорів з урахуванням обсягів фактично спожитої води і теплової енергії за показниками будинкових приладів обліку (у разі їх відсутності - за встановленими нормами) та інших техніко-економічних факторів.

Згідно наданих позивачем документів про обсяги споживання природного газу та нарахування плати за спожиті послуги, за період 2013 року ПрАТ «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» нараховано плати в сумі 372 046, 60 грн., що відповідає виробництву 437,3 Гкал теплової енергії, в той час, як фактично підприємством було використано газу об'ємом, який відповідає виробництву 245 Гкал теплової енергії на потреби опалення і гарячого постачання житлового будинку по вул. Шевченко, 4 у м. Дніпропетровську.

Зважаючи на те, що розмір щомісячних нарахувань за надані послуги з опалення та гарячого водопостачання залежить від фактичних обсягів затрачених ресурсів, відповідачем зроблено обґрунтований висновок про порушення позивачем вимог щодо застосування державних регульованих цін за період з 01.01.2013 року по 30.12.2013 року, в результаті чого, ПрАТ «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» необґрунтовано одержано виручку у сумі 163 631,38 грн., що становить позитивну різницю між фактичною виручкою, отриманою від споживача - Управління Служби безпеки України в Дніпропетровській області за послуги теплопостачання, та вартістю фактично наданих послуг теплопостачання, в тому числі за період травень-грудень 2013 року у сумі 143 678,96 грн.

При цьому, суд не погоджується з доводами позивача про необґрунтоване посилання відповідача в акті перевірки на виявлені порушення постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», оскільки ця Постанова визначає порядок формування планованих, економічно обґрунтованих витрат з опалення та гарячого водопостачання, та не містить механізму чи порядку визначення фактично відпущеної споживачам кількості теплової енергії за відсутності приладів обліку та проведення перерахунків зі споживачами, з тих підстав, що послуги з опалення та гарячого водопостачання надавались відповідачу за тарифами, розрахованими за 1 кв.м опалювальної площі, виходячи з тарифу за 1 Гкал тепла і норми витрат тепла, затвердженої виконкомом Дніпропетровської міської ради з урахуванням змін, узгоджених шляхом укладання двосторонніх додаткових угод (рішенням виконкому Дніпропетровської міської ради від 16.05.2012 р. № 467 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій ПАТ НВО «Созидатель» затверджені тарифи по кожному будинку окремо, в тому числі по вул. Шевченко, 4). При цьому, в тарифі передбачено обсяг виробництва тепла на рівні 474,79 Гкал, який, відповідно до даних таблиці обсягу спожитого газу на потреби опалення та гарячого водопостачання, не збігається з обсягом фактично виробленої теплової енергії та свідчить про відсутність у позивача економічно обґрунтованих витрат з опалення та гарячого водопостачання у заявленому до сплати обсязі.

Так, відповідно до п. 20 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 3.10.2007 р. № 1198, облік обсягу споживання теплової енергії і параметрів теплоносія ведеться на межі балансової належності теплових мереж теплопостачальної організації та споживача або за домовленістю сторін в іншому місці. У разі відсутності, пошкодження та/або неправильної роботи приладів комерційного обліку оплата здійснюється відповідно до визначених у договорі навантажень з урахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія в теплових мережах теплопостачальної організації, середньомісячної температури зовнішнього повітря та кількості годин (діб) роботи тепловикористального обладнання в розрахунковому періоді.

Пунктом 24 цих Правил передбачено, що у разі, коли обсяг постачання теплової енергії менший, ніж зазначений в договорі, теплопостачальна організація повинна зменшити плату шляхом проведення перерахунку за фактично спожиту теплову енергію відповідно до договору. У разі відхилення параметрів теплоносія в бік зменшення від затвердженого температурного графіка, передбаченого договором, споживачеві проводиться відповідний перерахунок.

Отже, сам факт виконання позивачем умов договорів № 171 про надання послуг з опалення та гарячого водопостачання (нежитловий фонд) та № 1 70-1698 про закупівлю послуг з опалення та гарячого водопостачання за державні кошти не може свідчити про обґрунтованість нарахування Управлінню Служби безпеки України у Дніпропетровській області плати за надання послуг за вироблену і відпущену теплову енергію для опалення та гарячого водопостачання приміщення на суму 372 046, 60 грн., оскільки нарахування плати за такі послуги здійснюється відповідно до економічно обґрунтованих витрат та існуючих на момент проведення розрахунків тарифів на комунальні послуги, а у разі відхилення параметрів теплоносія в бік зменшення від затвердженого температурного графіка, передбаченого договором, споживачеві проводиться відповідний перерахунок.

На підставі викладених вище обставин у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ч. 6 ст. 128, 160-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче об'єднання «Созидатель» - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо судом у відповідності до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови, а також в разі прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Суддя Суддя В.В. Чорна В.В. Ільков О.В. Єфанова