Ухвала суду № 41228588, 05.11.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2014
Номер справи
806/2772/14
Номер документу
41228588
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк М.М.

Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"05" листопада 2014 р. Справа № 806/2772/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Одемчука Є.В.

суддів: Бучик А.Ю.

Майора Г.І.,

при секретарі Витрикузі В.П. ,

за участю сторін:

від позивача: ОСОБА_3,

від відповідача: Осіпов Ю.А.,

від прокуратури:Бобер Д.О. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу прокуратури Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "01" липня 2014 р. у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 до Управління Укртрансінспекції у Житомирській області про скасування постанови ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 01 липня 2014 року визнано протиправною та скасовано постанову управління Укртрансінспекції у Житомирській області від 03.06.2014 року №022398.

В апеляційній скарзі прокуратура Житомирської області просить скасувати вказану постанову через порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Встановлено, ОСОБА_6 зареєстрований фізичною особою-підприємцем та здійснює вид діяльності, зокрема вантажний автомобільний транспорт.

14 квітня 2014 року ФОП ОСОБА_6 автомобілем марки Вольво, ДНЗ НОМЕР_1 надавав послуги з перевезення вантажу (масла солодковершкового). Під час перевірки вказаного автомобіля, державними інспекторами Управління Укртрансінспекції у Київській області виявлено порушення, а саме у водія ОСОБА_7 не оформлені щоденні реєстраційні листи режимів праці та відпочинку водія (тахокарти) за 14.04.2014 року та попередні 28 календарних днів, чим порушено вимоги наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 року № 385, про що складено акт перевірки № 047980 від 14.04.2014 року.

За наслідками розгляду справи про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, виявлені у ході зазначеної перевірки, в.о. начальника управління Укртрансінспекції у Житомирській області прийнято постанову від 03.06.2014 року №022398 про застосування до ФОП ОСОБА_6 фінансових санкцій в сумі 1700,00 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що здійснення нагляду (контролю) з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким не повинна видаватися ліцензії, не відноситься до повноважень Укртрансінспекції.

Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про автомобільний транспорт", основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Згідно частини третьої вказаної статті, державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту реалізується шляхом проведення центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування економічної, тарифної, науково-технічної та соціальної політики, ліцензування, стандартизації та сертифікації на автомобільному транспорті, задоволення потреб автомобільного транспорту в паливно-енергетичних і матеріально-технічних ресурсах і транспортних засобах.

Відповідно до ч. 12 ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт", державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті від 08.11.2006 року №1567, визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень. Державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. (пункти 1,2).

Нормами пп.7 п.4.2 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті від 06.04.2011 №387/2011 визначено, що Укртрансінспекція України у сфері автомобільного транспорту, здійснює державний контроль і нагляд за дотриманням вимог нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки на автомобільному транспорті.

Пунктом 6 вказаного Положення визначено, що Укратрансінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, у випадках, передбачених законом, складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про необґрунтованість тверджень суду першої інстанції щодо відсутності повноважень у відповідача для застосування фінансових санкцій.

Щодо самого порушення ОСОБА_6 вимог законодавства про автомобільний транспорт, колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Особи, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху визначені в Законі України "Про автомобільний транспорт", Постанові Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті" та в Положенні про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті від 06.04.2011 №387/2011.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт", реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Згідно з п. 3,4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.

Під час проведення рейдової перевірки у відповідності із пунктом 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті №1567 перевіряється: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України «Про автомобільний транспорт»; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, у відповідності із пунктом 21 Порядку № 1567 складається акт.

Матеріалами справи підтверджено, що за результатами перевірки відповідачем складено Акт від 14.04.2014 року, згідно висновків якого встановлено, що у водія неоформлені щоденні реєстраційні листи режимів праці і відпочинку водія (тахокарти) за 14.04.2014 року та попередні 28 календарних днів, чим порушено вимоги наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 07 червня 2010 року №340 та наказ Міністерства транспорту та зв'язку України від 24 червня 2010 року №385.

Відповідно до п. 6.1 наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 07 червня 2010 року №340, автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів визначений Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24 червня 2010 року №385.

Пунктом 1.1 Інструкції визначено, що її положення розроблені відповідно до вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР), Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, а також Законів України «Про автомобільний транспорт» та «Про дорожній рух».

Пунктом 1.3 Інструкції декларує, що дія цього нормативного документу поширюється на суб'єктів господарювання які проводять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільним транспортними засобами без будь-якого розмежування на види (міжнародні/внутрішні) перевезень.

З огляду на те, що тахограми та роздруківки даних роботи тахографа (у разі обладнання ТЗ цифровим тахографом) є носієм інформації про дотримання водієм режиму праці та відпочинку, їх відсутність під час державного контролю підтверджує порушення режиму праці та відпочинку водіями колісних транспортних засобів.

Відповідно до п.1.5 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, робочий час водія - час, протягом якого водій зобов'язаний виконувати свої обов'язки, визначені трудовим договором і правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Згідно п 2.1 вказаного Положення, до робочого часу водія включаються:

а) змінний період керування;

б) підготовчо-заключний період;

в) час простоїв не з вини водія;

г) час простоїв (у пунктах навантаження та розвантаження

вантажів, у місцях посадки та висадки пасажирів);

ґ) час проведення медичних оглядів водія перед виїздом на

маршрут (у рейс) та після повернення;

д) час проведення робіт з усунення технічних несправностей ТЗ

на маршруті (у рейсі);

е) час охорони ТЗ з вантажем або без нього під час стоянки на

кінцевих та проміжних пунктах при здійсненні міжміських перевезень

у разі, якщо такі обов'язки передбачені трудовим договором,

укладеним з водієм;

є) половина часу, передбаченого завданням на рейс міжміського

сполучення, при роботі двох водіїв на ТЗ, обладнаному спальним

місцем;

ж) інший час, передбачений законодавством України.

Згідно п.2.2., Положення, нормальна тривалість робочого часу водіїв не повинна перевищувати 40 годин на тиждень. Для водіїв, у яких встановлено п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями, тривалість щоденної роботи (зміни) визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності, які затверджує Перевізник за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) з додержанням установленої тривалості робочого тижня. Для водіїв, у яких встановлено шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем, тривалість щоденної роботи не може перевищувати 7 годин. Напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин.

З урахуванням вищевикладеного, ФОП ОСОБА_6 здійснював перевезення вантажу з порушенням вимог ст. 48 Закону Україну "Про автомобільний транспорт", за що передбачена відповідальність статтею 60 вказаного Закону.

Отже, суд апеляційної інстанції проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, відповідність висновків суду обставинам справи, дійшов висновку, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню із ухваленням нової про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу прокуратури Житомирської області задовольнити.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "01" липня 2014 р. скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в позові повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Є.В.Одемчук

судді: (підпис) А.Ю.Бучик

(підпис) Г.І. Майор

З оригіналом згідно: суддя _______ Є.В.Одемчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "05" листопада 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Фізична особа-підприємець ОСОБА_6 АДРЕСА_1,12022

3- відповідачу/відповідачам: Управління Укртрансінспекції у Житомирській області вул. Театральна,17/20,м.Житомир,10014

4-Прокуратура Житомирської області вул. 1-го Травня,11 м.Житомир

5- представнику позивача ОСОБА_9 АДРЕСА_2 - ,