ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
31 жовтня 2014 року 09 год. 45 хв. № 826/12105/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва доДержавної установи «Український науково-дослідний інститут спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України»про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, в сумі 24 146, 97 грн., -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва (далі - позивач, УПФУ) з позовом до Державної установи «Український науково-дослідний інститут спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України» (далі - відповідач, Інститут) про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, в сумі 24 146, 97 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що станом на 29 липня 2014 року за Інститутом (ідентифікаційний код 20001993) обліковується непогашена заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, яка загалом становить 24 146, 97 грн., та виникла за період листопад 2013 року - травень 2014 року. На підтвердження обґрунтованості своїх позовних вимог позивач надав суду наступні документи: завірені витяги з картки особового рахунку платника - Інститут по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списками № 1 за період з 01.11.2013р. по 29.07.2014р.; копії розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за місяці листопад і грудень 2013 року, січень, лютий, березень, квітень і травень 2014 року, з доказами їх направлення та вручення 11 листопада 2013 року (разом із супровідним листом від 06.11.2013р. № 12375/03), 20 грудня 2013 року, 31 січня, 19 лютого, 12 березня 14 квітня та 19 травня 2014 року уповноваженій особі Інституту.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 серпня 2014 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 826/12105/14.
29 серпня 2014 року до канцелярії суду надійшли письмові заперечення відповідача проти позову від 29.08.2014р. та додаткові документи. В обґрунтування своєї позиції Інститут посилається на неправомірність та безпідставність позовних вимог органу Пенсійного фонду України, оскільки в направлених позивачем на адресу Інституту розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 за місяці листопад-грудень 2013 року та січень-травень 2014 року містяться суми нараховані по особі (пенсіонерка ОСОБА_1.), яка ніколи не працювали як в Інституті, так і безпосередньо в Службі безпеки України. На підтвердження правомірності своїх заперечень відповідач посилався на лист Управління роботи з особовим складом Служби безпеки України від 22.08.2014р. № 11/6-5806, наданого у відповідь на запит Інституту, де вказано про те, що ОСОБА_1 в Службі безпеки України не працювала та військову службу не проходила.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 вересня 2014 року справу № 826/12105/14 призначено до розгляду за загальними правилами та у справі призначено судове засідання на 18 вересня 2014 року.
В судових засіданнях, призначених у даній справі, представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.
Представник відповідача 18 вересня 2014 року в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні.
23 жовтня 2014 року в судовому засіданні судом було ухвалено перейти до письмового провадження.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.
В ході судового розгляду було встановлено, що позивачем на адресу Інституту (ідентифікаційний код 20001993), яке перебуває на обліку в УПФУ в Солом'янському районі м. Києва як платник страхових внесків, надсилалися розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за місяці листопад і грудень 2013 року, січень, лютий, березень, квітень і травень 2014 року по пенсіонеру ОСОБА_1 (копії яких наявні в матеріалах даної справи), всього по списку № 1 на загальну суму 24 146, 97 грн. Вказані Розрахунки були отримані Інститутом 11 листопада 2013 року (разом із супровідним листом від 06.11.2013р. № 12375/03), 20 грудня 2013 року, 31 січня, 19 лютого, 12 березня 14 квітня та 19 травня 2014 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями корінців рекомендованих повідомлень про вручення відповідних поштових відправлень, та не заперечується відповідачем.
Відповідно до усних пояснень представника позивача, наданих в судових засіданнях у даній справі, при призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1, перерахунку розміру такої пенсії та відповідно формуванні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, УПФУ в Солом'янському районі м. Києва були враховані, зокрема, довідки Інституту від 06.03.2003р. № 18/484 та від 08.07.2008р. № 18/2483, які були видані ОСОБА_1 для пред'явлення в органи Пенсійного фонду України для призначення пільгової пенсії за списком № 1. За даними зазначених документів ОСОБА_1 працювала протягом певного періоду в Київському відділі Всесоюзного науково-дослідного інституту хімічних реактивів та особливо чистих речовин «ІРЕА», який був підпорядкований Комітету державної безпеки СРСР (м. Москва), та згодом перейменований на Українське науково-виробниче підприємство хімічних реактивів «Реагент», Починаючи з 1994 року правонаступником Українського НВПХР «Реагент» став підрозділ Служби безпеки України у відповідності до розпорядження і наказу з грифом «таємно».
За даними позивача станом на 29 липня 2014 року сума заборгованості відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за Списками № 1 становить 26 987, 79 грн. (в т.ч. за період з листопада 2013 року по травень 2014 року - на суму 24 146, 97 грн.).
Разом з тим, у визначені законодавством строки відповідачем фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за вказані місяці 2014 року відшкодовані не були.
Відповідно до додаткових письмових заперечень відповідача від 30.10.2014р. довідка, була видано Інститутом ОСОБА_1 безпідставно (оскільки в тексті довідки відсутні посилання на нормативні документи), та не підтверджує стаж роботи пенсіонерки в Інституті.
При вирішенні справи суд керувався наступним.
Згідно із абз. 1 пунктом 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.11.2003р. № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абз. 1 п. 2, пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» (а саме ст. 13 названого Закону). У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (абз. 4 п. 2 «Прикінцеві положення» цього Закону).
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997р. № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР, в редакції чинній на момент видачі ОСОБА_2 довідок для призначення пенсії) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, є фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці» (крім сум виплат, що не враховуються при визначенні бази нарахування страхових внесків відповідно до пункту 2 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян»), а також винагороди, що виплачуються громадянам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру.
Також, Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначено в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі - Інструкція), яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 (далі - Інструкція № 21-1) та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663.
Зокрема, положеннями абз. 2 п 6.1 цієї Інструкції визначено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини другої «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у наступних розмірах:
- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частий) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
При цьому в силу норми ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» одним із основних документів, що визначає де, ким і протягом якого часу працювала особа, є трудова книжка. Крім того, у тих випадках, коли в трудовій книжці немає відомостей, що підтверджують право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій (далі - підприємства) або їх правонаступників. Також коли йдеться про підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці за Списками № 1 та № 2, такі довідки є необхідними, оскільки в трудових книжках не зазначається, в яких умовах працювали особи, та не вказується, чи були такі особи зайняті певними роботами або на певних виробництвах протягом повного робочого дня. Обов'язковість подання такої довідки під час звернення за пенсією за віком передбачена пп. «б» п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно із п. 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.5 цієї Інструкції передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Згідно із абз. 1 п. 6.8 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
З контексту вищенаведених норм права вбачається, що підприємства, на яких працювали громадяни і набули права на пенсію на пільгових умовах, здійснюють відшкодування коштів Пенсійному фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
При цьому п. 6.3 Інструкції № 21-1 передбачено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
За результатами дослідження наявних матеріалів справи судом не встановлено, а відповідачем не доведено помилковість дій УПФУ в Солом'янському районі м. Києва щодо призначення пільгової пенсії ОСОБА_2 за списком № 1 на підставі довідок, виданих Інститутом, формування та направлення на адресу відповідача розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за місяці листопад і грудень 2013 року, січень, лютий, березень, квітень і травень 2014 року. Зокрема, в матеріалах справи відсутні документально підтверджені відомості про оскарження та скасування розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, на підставі яких заявлені вимоги про стягнення.
Станом на день розгляду справи наявність непогашеної заборгованості в заявленій сумі підтверджується витягом з картки особового рахунку платника - Інститут по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списками № 1 за період з 01.01.2014р. по 17.09.2014р.
Згідно з пунктом 8 вказаного Порядку, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до ст. 9 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на вищевикладене, та з урахуванням наявних матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з Інституту заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1 в сумі 24 146, 97 грн.
Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державної установи «Український науково-дослідний інститут спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України» (місцезнаходження: 03113, м. Київ, вул. Миколи Василенка, буд. 3, ідентифікаційний код 20001993) на користь Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва (місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Керченська, буд. 25-а, ідентифікаційний код 26063727) суму заборгованості по невідшкодованих сумах фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у розмірі 24 146 (двадцять чотири тисячі сто сорок шість) грн. 97 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст.ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя О.В. Дегтярьова