Постанова № 41223828, 24.10.2014, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
24.10.2014
Номер справи
359/4513/14-а
Номер документу
41223828
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

дата документу :

Справа №2а/359/211/2014

359/4513/2014а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.10.2014 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого Саган В.М.

при секретарі Репа А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Борисполя адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Процівської сільської ради, Бориспільського району, Київської області про визнання недійсним рішення суб"єкта владних повноважень

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Процівської сільської ради Бориспільського району Київської області в якому просить визнати недійсним рішення ради №391 від 15.04.2014 року в частині відмови їй в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в розмірі 0,25 га у власність для будівництва та обслуговування приватного житлового будинку і господарських споруд в АДРЕСА_1; визнати недійсним рішення ради №497-ХХ1У-У від 23.01.2009 року «Про заборону використання земельної ділянки ОСОБА_2 по АДРЕСА_1» та таким, що не відповідає вимогам ст.30 ЗУ України( 1990р) оскільки право власності на успадкований будинок зареєстровано 28.08.1997 року; зобов»язати сільську раду вчинити дію - на найближчій сесії постановити рішення про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в розмірі 0,25 га у власність для будівництва та обслуговування приватного будинку і господарських споруд в АДРЕСА_1 та стягнути судові витрати.

В судове засідання позивач не з»явився, представник позивача та адвокат надали заяви в яких просять задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився , про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, своїх заперечень щодо позову не надав.

Третя особа - Управління з контролю за використанням та охороною земель у м. Києві та Київській області повістку про час слухання справи не отримало, згідно повідомлення повістка повернута суду за спливом терміну зберігання.

Суд, дослідивши матеріали справи знаходить що даний позов задоволенню підлягає частково.

Як встановлено в судовому засіданні 02.08.1997 року позивач отримала Свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті своєї бабусі ОСОБА_3(а.с.10).

Успадкований нею будинок знаходиться на земельній ділянці розміром 0,25 га в АДРЕСА_1, що підтверджується кадастровим планом земельної ділянки(а.с.23).

Згідно ст. 30 діючого Земельного кодексу України (1990р) при переході права власності на жилий будинок і споруду разом з цими об'єктами переходить у розмірах, передбачених ст. 67 і право власності або право користування земельною ділянкою без зміни її цільового призначення.

Тобто, 29.08.1997 року при набутті права власності на будинок позивачка набула право користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1

Не дивлячись на зазначене, згідно рішення Процівської сільської ради від 23.01.2009р. №497-XXIV-V заборонено використання вказаної земельної ділянки позивачу ОСОБА_1 по АДРЕСА_1.Вказане рішення позивач вважає таким, що суперечить чинному законодавству, а тому просить визнати його недійсним.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи зазначене суд знаходить, що позивач пропустила строк звернення до суду за захистом свого права, а тому у визнанні недійсним рішення Процівської сільської ради Бориспільського району Київської області від 23.01.2009 року №497-ХХ1У-У «Про заборону використання земельної ділянки ОСОБА_1 по АДРЕСА_1» необхідно відмовити за пропуском строку звернення до адміністративного суду.

Крім того, відповідно до ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Із матеріалів справи вбачається, що позивач ставлячи вимогу про визнання недійсним рішення Процівської сільської ради Бориспільського району Київської області від 23.01.2009 року №497-ХХ1У-У «Про заборону використання земельної ділянки ОСОБА_1 по АДРЕСА_1» вказаного рішення суду не надала.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зоб зв'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

За змістом ч. З ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ст. 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Згідно із п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішення відповідно до закону питань земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району; б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара; в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара; г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара; ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара; д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, :на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

За змістом ч. З ст. 116 ЗК України передбачено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільського :господарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 118 ЗК України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилою будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу ( розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових акті генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схеми землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування та у спосіб, що передбачені Конституцією та законам України.

3 матеріалів справи вбачається, що рішенням Процівської сільської ради №391-ХХ111-У1 від 15.04.2014 року відмовляючи ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд в АДРЕСА_1 було враховано висновки постійної депутатської комісії із земельних питань та екології, клопотання Управління з контролю за використанням та охороною земель у Київській області про тимчасову заборону використання земельної ділянки гр.. ОСОБА_1 по АДРЕСА_1, в з»язку зі чинністю рішення Процівської сільської ради від 23.01.2009 року №497-ХХ!У-У «Про заборону використання земельної ділянки ОСОБА_1 по АДРЕСА_1» та наявністю цивільного спору щодо власності на житловий будинок та господарські споруди за вказаною адресою, керуючись ст.12 п. «Ж» Земельного кодексу України, ст.26 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні, що суперечить чинному законодавству, тому позов в цій частині підлягає задоволенню.

Крім того, суд знаходить необхідним зобов»язати Процівську сільську раду на найближчій сесії сільської ради розглянути питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в розмірі 0,25 га у власність для будівництва та обслуговування приватного будинку і господарських споруд в АДРЕСА_1

Судові витрати підлягають стягненню з відповідача в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.. ст. 2, 4, 9 -12, 17, 69-72, 94, 99, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.12,30,67,116,118,121Земельного кодексу України, ст.ст. 24, 26, 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати недійсним рішення Процівської сільської ради №391 від 15.04.2014 року в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в розмірі 0,25 га у власність для будівництва та обслуговування приватного житлового будинку і господарських споруд в АДРЕСА_1

Зобов»язати Процівську сільську раду на найближчій сесії сільської ради розглянути питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в розмірі 0,25 га у власність для будівництва та обслуговування приватного будинку і господарських споруд в АДРЕСА_1

В іншій частині позову - відмовити.

Стягнути з Процівської сільської ради Бориспільського району Київської області(код ЄДРПОУ 04363596) судові витрати на користь позивача ОСОБА_1 в сумі 74 грн.(ідентифікаційний номер НОМЕР_1).

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: