Постанова № 41221703, 08.10.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2014
Номер справи
9101/100727/2012
Номер документу
41221703
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

08 жовтня 2014 рокусправа № 2а-0870/3706/12

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Туркіної Л.П. (доповідач).

суддів: Дурасової Ю.В. Проценко О.А.

за участю секретаря - Комар Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 23.05.2012 р.

у справі № 0870/3706/12

за позовом Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби

до відповідача Громадської організації «Енергодарське міське відділення кінологічної спілки України»

про припинення юридичної особи, -

ВСТАНОВИВ:

Енергодарська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, яка є правонаступником Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби, звернулась до суду з позовом до відповідача, в якому просила припинити підприємницьку діяльність відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач не виконує вимоги закону та не звітує до податкового органу з моменту реєстрації.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 23.05.2012 р. у задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.

Рішення суду обґрунтовано посиланнями на норми Закону України «Про об'єднання громадян» та зазначено, що стосовно громадської організації законодавством передбачений інший порядок ліквідації, зокрема не за позовом органів державної податкової служби України.

Не погодившись з постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 23.05.2012 р., позивач подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на невідповідність рішення суду нормам матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи та невідповідність рішення суду обставинам справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.

Так, позивач вказує, що судом першої інстанції не прийнято до уваги норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців», які наділяють органи податкової служби відповідним повноваженням.

Під час судового розгляду від позивача надійшла заява про розгляд апеляційної скарги за відсутності представника позивача.

У судове засідання учасники та їх представники не прибули. Про час та місце судового розгляду названі особи сповіщались належним чином.

Дослідивши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідач зареєстрований 17.04.1997 року виконавчим комітетом Енергодарської міської ради, як юридична особа та взятий на облік Державною податковою інспекцією у м. Енергодар, як платник податку.

Відповідач не звітує до податкового органу з моменту реєстрації, заборгованості перед бюджетом та по внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не має.

Вирішуючи спір у цій справі по суті, суд першої інстанції виходив з того, що ДПІ не входить до переліку органів, які мають право звертатись до суду з позовом про ліквідацію об'єднання громадян згідно зі статтею 32 Закону України 16 червня 1992 року № 2460-XII "Про об'єднання громадян".

Колегія суддів не погоджується з даним висновком суду першої інстанції та вважає, що для правильного вирішення цього спору суду слід було надати належну правову оцінку доводам податкового органу відносно норм Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" щодо неподання відповідачем податкової звітності, дослідивши відповідні докази.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року № 755-IV (далі - Закон № 755-IV), відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

За правилами, встановленими ч.ч. 1-3 ст. 3 Закону № 755-IV, дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців, і Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій. При цьому, об'єднання громадян, благодійні організації, політичні партії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, асоціації органів місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до частини 2 статті 14 Закону України "Про об'єднання громадян" №2460-ХІІ, що діяв на момент винесення рішення судом першої інстанції, у випадку реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи.

З огляду на викладене, норми Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" є загальними відносно спеціальних норм Закону України "Про об'єднання громадян", які регулюють питання реєстрації об'єднання громадян, їх ліквідації і не суперечать спеціальним нормам. У зв'язку з цим, залежно від підстав припинення об'єднання громадян та суб'єкта звернення до суду застосуванню підлягають відповідно норми Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" № 755-IV чи Закону України "Про об'єднання громадян" № 2460-ХІІ.

Тобто, Закон № 755-IV є спеціальним нормативно-правовим актом, прийнятим з метою регулювання правовідносин, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у тому числі й порядку та підстав припинення державної реєстрації.

Таким чином, підстави припинення юридичної особи, визначені ст. 38 Закону № 755-IV, є незалежними від випадків примусового розпуску (ліквідації) об'єднань, передбачених додатково ст. 32 Закону № 2460-ХІІ для осіб, що підпадають під дію вказаного Закону.

Відповідно до абз. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року № 509-ХІІ (далі - Закон № 509-ХІІ), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

В той же час, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 10 Закону № 509-ХІІ, до функцій органів державної податкової служби належить контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.

Відповідно до п.п.16.1.3 п.16.3 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п.п.20.1.12 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Вказана норма кореспондує з нормами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", якими визначені підстави для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи внаслідок неподання податкової звітності. В свою чергу, державні органи, згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Компетенція органів державної податкової служби поширюється саме на відносини в сфері оподаткування.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що органи державної податкової служби можуть звертатися з вимогами про припинення державної реєстрації юридичної особи, у випадках, визначених ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" коли вони діють на реалізацію своєї владної компетенції. Тому органи державної податкової служби вправі звертатися з вимогою про припинення державної реєстрації юридичної особи, в разі, якщо підставою позову є неподання таким суб'єктом протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності згідно з законодавством.

Відповідно до п. 15.1 ст.15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

При цьому, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що з 01.03.2013 року набрав чинності Закону України «Про громадські об'єднання».

Згідно ст. 23 Закону України "Про громадські об'єднання" , громадське об'єднання зі статусом юридичної особи, створені ним юридичні особи (товариства, підприємства) зобов'язані вести бухгалтерський облік, фінансову та статистичну звітність, бути зареєстрованими в органах доходів і зборів та сплачувати до бюджету обов'язкові платежі відповідно до закону. Надання громадським об'єднанням, створеним ними юридичним особам (товариствам, підприємствам) пільг, у тому числі з оподаткування, здійснюється на підставах та в порядку, визначених законом.

Як встановлено судом відповідач не звітує до податкового органу з моменту реєстрації.

Таким чином, вимоги податкового органу, заявлені у квітні 2012 року про припинення юридичної особи - Громадської організації «Енергодарське міське відділення кінологічної спілки України» слід визнати законними та обґрунтованими, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

Частина 5 ст. 29 Закону України «Про громадські об'єднання» передбачено, що у разі прийняття судом рішення про припинення юридичної особи громадського об'єднання з підстав, зазначених у Законі України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", громадське об'єднання протягом шести місяців в довільній формі повідомляє уповноважений орган з питань реєстрації про продовження діяльності без статусу юридичної особи та надає відомості про особу (осіб), уповноважену представляти громадське об'єднання, в обсязі, визначеному пунктом 3 частини другої статті 16 цього Закону.

Виходячи з викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області слід задовольнити, постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 23.05.2012 р. скасувати. Позов задовольнити

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області задовольнити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 23.05.2012 р. у справі № 0870/3706/12 скасувати. Позов задовольнити.

Припинити юридичну особу Громадську організацію «Енергодарське міське відділення кінологічної спілки України» (код ЄДРПОУ 20522380).

Постанову направити сторонам та державному реєстратору Енергодарської міської ради.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення рішення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення судового рішення в повному обсязі.

Головуючий: Л.П. Туркіна

Суддя: Ю.В. Дурасова

Суддя: О.А. Проценко