Ухвала суду № 41216873, 23.10.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2014
Номер справи
815/2581/14
Номер документу
41216873
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/2581/14

Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М. М.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

судді - Яковлева Ю.В.,

судді - Жука С.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 червня 2014 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Інтерія ЛТД» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А :

28.04.2014р. ТОВ «Інтерія ЛТД» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправними дій щодо складання акту від 01.04.2014р. № 1815/15-53-22-3/38018040, про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Інтерія ЛТД» з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року. Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що його господарська діяльність характеризується приростом активів підприємства та супроводжується сплатою податку на додану вартість у розмірі 1 367 801,00грн. за січень-лютий 2014 року. Позивач вважає висновки податкового органу незаконними та просив визнати протиправними дії ДПІ по проведенню зустрічної звірки, щодо підтвердження господарських взаємовідносин з контрагентами; по внесенню змін до аналітичної бази даних «Податковий блок аналітична система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту» щодо задекларованих позивачем податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ на підставі акту звірки. Також позивач просив зобов'язати ДПІ вилучити з бази даних «Податковий блок» інформацію, внесену на підставі вищезазначеного зазначеного акту.

Відповідач заперечував проти позову, посилаючись на законність та правомірність дій органу ДПІ при складанні акту перевірки. На підставі викладеного, просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16 червня 2014р. позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області з проведення заходів зустрічної звірки, за результатами яких 01.04.2014 року складено акт №1815/15-53-22-3/38018040 від 01.04.2014р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД", код ЄДРПОУ 38018040 з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року". Визнано протиправними дії ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ ТОВ "Інтерія ЛТД" в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів на підставі акту №1815/15-53-22-3/38018040 від 01.04.2014р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД", код ЄДРПОУ 38018040 з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року". Зобов'язано ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області вилучити з діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів інформацію, внесену на підставі акту №1815/15-53-22-3/38018040 від 01.04.2014р. "Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Інтерія ЛТД", код ЄДРПОУ 38018040 з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року". В іншій частині позову відмовлено.

Не погодившись із прийнятим рішенням, ДПІ подала апеляційну скаргу, в якій ставить питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального і процесуального права та прийняттям нової постанови про відмову у позові.

В зв'язку із неявкою сторін, які належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно п.2 ч. 1 ст. 197 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та вбачається з матеріалів справи наступне.

01.04.2014р. ДПІ складено акт № 1815/15-53-22-3/38018040 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Інтерія ЛТД», код ЄДРПОУ 38018040 з питань підтвердження взаємовідносин з контрагентами за період січень-лютий 2014 року».

В акті зазначається, що головним державним ревізором-інспектором відділу супроводження особливо важких перевірок управління податкового аудиту ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області Курманенко Ю. В., згідно з п.73.5 ст. 73 ПК України складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки щодо підтвердження реальності здійснення господарських взаємовідносин ТОВ «Інтерія ЛТД» із контрагентами за період січень-лютий 2014 року, в зв'язку з тим, що посадові особи ТОВ «Інтерія ЛТД» не знаходились за податковою адресою. Ці ж обставини стали підставою для скаладання акту про неможливість вручення запиту від 27.03.2014р. за № 24/15-53-22-3/38018040 (а.с. 142).

Також зустрічною звіркою встановлені ознаки фіктивності здійснення господарських операцій між ТОВ «Інтерія ЛТД» та контрагентами-постачальниками за період січень-лютий 2014 року на загальну суму податкового кредиту з податку на додану вартість - 22650907 грн., у тому числі по періодам звітності: за січень 2014 року - 10702873 грн., лютий 2014 року - 11948034 грн., та контрагентами-покупцями за період січень-лютий 2014 року, на загальну суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість - 24487468 грн., у тому числі по періодам звітності: січень 2014 року - 11570674 грн., лютий 2014 року - 11570674 грн.

При цьому, в ході організації зустрічної звірки здійснено наступні заходи:

- підготовлено запит від 27.03.2014 за № 10425/5/53-22-3/10 керівнику ТОВ щодо надання письмової інформації та документального підтвердження щодо формування податкових зобов'язань та податкового кредиту за період січень-лютий 2014 року (а.с 146);

- здійснено вихід за юридичною адресою позивачам, про що складено акт

інформативного повідомлення перевірки фактичного місцезнаходження ТОВ «Інтерія»;

- направлено запит щодо проведення заходів, спрямованих на встановлення

місцезнаходження посадових осіб ТОВ «Інтерія»;

- направлено службову записку на відділ реєстрації та обліку платників податків

від 27.03.2014р. за № 271/15-53-22-3/03, щодо зміни стану платника податків в Системі «Податковий блок».

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що зустрічна звірка ТОВ «Інтерія» проведена з порушенням порядку, визначеному постановою Кабміну України від 27.12.2010р. № 1232, а висновки акту про неможливість проведення зустрічної звірки не відповідають назві та інформаційному призначенню документа. Відповідачем не доведено правомірності внесення змін до автоматизованої системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у зв'язку зі складанням акту №1815/15-53-22-3/38018040 від 01.04.2014р. про неможливість проведення зустрічної звірки.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до вимог п.71.1 статті 71 ПК України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби - комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань.

Правовою підставою проведення зустрічної звірки зазначено п.п.73.5 ст. 73 ПК України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. № 1232 затверджено Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Порядок № 1232) та наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року № 236 затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Методичні рекомендації № 236), якими визначено механізми дії податкового органу у разі необхідності здійснення такої звірки.

Судом першої інстанції вірно зазначено, що в порушення п.2.1 Методичних рекоментадій № 236 податковим органом при проведенні зустрічної звірки не визначені платники податків, щодо яких виникла необхідність у зіставленні їх даних первинних бухгалтерських та інших документів з даними позивача з метою підтвердження господарських відносин між ними.

Відповідно до пункту 4.4 цих Методичних рекомендацій № 236 у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

У додатку № 3 Методичних рекомендацій № 236 затверджено зразок форми акту про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання.

Так, в п.15 проформи, у разі наявності зазначається інша інформація (в т. ч. отримана від підрозділів податкової міліції), що має відношення до питань запиту і може бути використана органом-ініціатором при перевірці. Одночасно надаються належним чином завірені копії таких документів, що не підтверджують дані платника податків, наведені у запиті.

Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку, що дії з оформлення результатів зустрічної звірки актом про неможливість проведення зустрічної звірки не створюють будь-яких правових наслідків. Проведення зустрічних звірок є лише процедурним заходом зі збору податковим органом інформації щодо дотримання платником податкового законодавства у рамках податкового контролю.

В акті перевірки відповідач вказує, що зустрічну звірку ТОВ «Інтерія ЛТД» неможливо провести у зв'язку з незнаходженням посадових осіб позивача та будь яких ознак ведення фінансово-господарської діяльності за податковою адресою. При цьому, в частині "Висновок" в акті про неможливість проведення зустрічної звірки від 01.04.2014 року зазначено, що зустрічною звіркою встановлено наявність ознак відсутності факту реального здійснення господарських операцій між ТОВ «Інтерія ЛТД» та контрагентами - постачальниками за період січень-лютий 2014 року на загальну сумі податкового кредиту з податку на додану вартість - 22650907 грн., у тому числі по періодам звітності: січень 2014 року - 10702873 грн., лютий 2014 року - 11948034 грн., та контрагентами-покупцями за період січень-лютий 2014 року, на загальну суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість - 24487468 грн., у тому числі по періодам звітності: січень 2014 року - 11570674 грн., лютий 2014 року - 11570674 грн.

На думку судової колегії такі висновки зроблені в порушення вищенаведених правових норм, на підставі аналізу інформаційних баз даних, без вручення запиту керівнику ТОВ «Інтерія ЛТД» та отримання від нього інформації.

Податковому органу відповідно до статті 66 ПК України надано право вносити зміни до облікових даних платника податків на підставі інформації органів державної реєстрації; інформації банків та інших фінансових установ про відкриття (закриття) рахунків платників податків; документально підтвердженої інформації, що надається платниками податків; інформації суб'єктів інформаційного обміну, уповноважених вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно - платника податків; рішення суду, що набрало законної сили; даних перевірок платників податків.

Внесення змін до облікових даних платників податків здійснюється у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби.

Відповідно до п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Податкові зобов'язання визначаються платником податків на підставі поданих декларацій самостійно чи визначаються контролюючим органом. Відповідно до пп. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 ПК України - податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Згідно пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Крім того, відповідно до пункту 4.6 наказу ДПА України від 24 травня 2011 року №306 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість (від'ємного значення податку на додану вартість)»- у разі якщо згідно з пунктом 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган самостійно визначає суму грошових зобов'язань платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення про розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань, зроблений за результатами перевірки.

Згідно п.п. 6.1 п. 6 вказаного наказу - підрозділи обліку та звітності органів державної податкової служби у день надходження інформації, вказаної у пунктах 3.11, 3.12.2 розділу 3 (на підтверджену до відшкодування суму ПДВ) та пункті 4.8 розділу 4 (на суму бюджетного відшкодування ПДВ, щодо нарахування якої на дату формування довідки не виявлено фактів порушень законодавства) цих Методичних рекомендацій, здійснюють відповідні облікові операції в картках особових рахунків платників ПДВ.

Таким чином, зміни в облікових даних по податку на додану вартість здійснюються лише на підставі податкових повідомлень-рішень чи на підставі довідок, складених за результатами перевірок, коли контролюючим органом не виявлено фактів порушень платником податків законодавства України.

Відтак, внесення змін до облікових карток платника податків, що не пов'язані із зміною податкового навантаження (тобто, податкової звітності, розшифровки результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України) з податку на додану вартість, можливе лише на підставі або самостійно поданої декларації платника податку на додану вартість або прийнятого контролюючим органом податкового повідомлення-рішення після закінчення строків його узгодження.

Податкове-повідомлення рішення на підставі акту №1815/15-53-22-3/38018040 від 01.04.2014р. про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Інтерія ЛТД» ДПІ у Приморському районі ГУ Міндоходів в Одеській області не виносилось та відповідно до п. 73.5 ст. 73 ПКУ не могло бути винесено, при цьому дані щодо безпідставності задекларованого податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість позивача за період січень-лютий 2014 року внесені до облікових даних позивача.

Оскільки, відповідач самостійно вніс зміни до електронної автоматизованої системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту «Податковий блок» щодо показників податкового кредиту та податкових зобов'язань позивача, тому вказані дії ДПІ є наслідком порушення прав позивача, як платника податків, щодо відповідності задекларованих ним в податкових деклараціях з ПДВ показників податкового кредиту та податкових зобов'язань даним централізованої бази податкової звітності.

Судова колегія зазначає, що самостійна зміна ДПІ в базі електронної автоматизованої системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту «Податковий блок» показників податкового кредиту та податкових зобов'язань позивача без зміни цих показників самим позивачем шляхом подання уточнюючих декларацій (розрахунків), порушує його права та інтереси, оскільки позивач, як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобов'язань відповідають показникам з централізованої бази даних податкової звітності. Така невідповідність може мати для позивача негативні наслідки, як то: погіршення його ділової репутації, як належного платника податків, відмова його контрагентів від подальших господарських відносин з позивачем з метою уникнення негативних податкових наслідків для себе від таких операцій, позивач, як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобов'язань відповідають показникам з централізованої бази даних податкової звітності тощо, оскільки у разі зміни в базі електронної автоматизованої системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту «Податковий блок» податкового зобов'язання з ПДВ у платника податку, автоматично виникає питання щодо зміни податкового кредиту і у контрагента - постачальника.

Колегія суддів вважає, що оскільки зустрічна звірка не є податковою перевіркою, то висновки податкового органу, зроблені за наслідками проведення такої звірки, не підлягають відображенню в інформаційних базах податкового органу.

Враховуючи доведеність обставин проведення зустрічної звірки з порушенням порядку, визначеному постановою Кабміну України від 27.12.2010р. № 1232, наявність негативних наслідків для позивача внаслідок врахування висновків зустічної звірки в облікових даних позивача, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляції вважає такими, що висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 195,196,198,200,205,206,254 КАС України, судова колегія, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 червня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: Ю.В. Яковлев

Суддя: С.І.Жук