ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
23 вересня 2014 рокусправа № 2а-0870/6547/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Новошицька О.О.
за участю представників:
позивача: - не з'явився
відповідача: - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську
апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія»
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20.10.11
у справі № 2а-0870/6547/11
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія»
до Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області
про визнання незаконним та скасування припису та рішення,-
встановиВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія» звернулося до суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області, в якому просило визнати незаконним та скасувати припис про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін №01-15/1956 від 07.07.2011, який виданий головним державним інспектором Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області Волковою О.В. та в.о. голови комісії з проведення ліквідації Задорожньою М.В.; визнати незаконним та скасувати рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №154 від 07.07.2011, яке видано в.о. голови комісії з проведення ліквідації інспектором Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області Задорожньою М.В
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач у своїй діяльності не допускав порушень порядку формування тарифів на теплову енергію, оскільки питання щодо формування тарифів на житлово-комунальні послуги входить до компетенції органів місцевого самоврядування. В адміністративному позові зазначено, що ані у приписі, ані в рішенні відповідачем не зазначено, який пункт Постанови Кабінету Міністрів України №630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» порушено позивачем при застосуванні цін на теплову енергію, що свідчить про невмотивованість тверджень відповідача щодо порушень порядку формування, встановлення та застосування цін на теплову енергію. Позивач вказує, що його дії по нарахуванню фізичним особам-власникам квартир, що встановили індивідуальне опалення абонентської плати за опалення з моменту відключення від центрального опалення до початку опалювального періоду - 15 жовтня, є правомірними, оскільки рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради встановлено двоставковий тариф, який складається з абонентської плати (протягом року) та плати за спожиту теплову енергію (в опалювальний сезон). Позивач наголошує, що згідно Правил розрахунку двоставкового тарифу на теплову енергію абонентська плата нараховується кожен місяць протягом року, оскільки включає в себе постійні витрати, пов'язані з необхідністю підтримання в робочому стані джерел теплової енергії та теплових мереж, а відтак мешканці квартир, що відключалися в неопалюваний період, сплачували вартість послуг, нарахованих до початку опалюваного періоду.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 20.10.2011 у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу (а. с. 165), в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Апеляційна скарга фактично мотивована доводами, викладеними в адміністративному позові.
Представники сторін в судове засідання не з'явилися, про час і місце судового засідання сторони повідомлені судом належним чином.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, відповідачем проведено планову перевірку позивача з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з теплопостачання, відповідності зміни їх розмірів, рівня відшкодування населенням вартості послуг за підсумками виробничої діяльності в 2010 році та І кварталі 2011 року, за результатами якої складено акт №000231 від 30.05.2011.
Перевіркою встановлено, що в порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» позивачем у період з 12.08.2010 по 15.10.2010 включено у вартість послуг, тарифи на які регулюються, вартість фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг, внаслідок чого необґрунтовано отримано виручку на загальну суму 44883,83 грн. Вказане порушення виникло у зв'язку зі стягненням позивачем з власників квартир, які не є споживачами послуг з централізованого опалення, плати за надані послуги згідно договорів про надання послуг з централізованого опалення після складання акту про відключення квартир від мереж централізованого опалення.
07.07.2011 відповідачем прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №154, відповідно до якого прийнято рішення вилучити у позивача в дохід державного бюджету м. Токмак Запорізької області суму необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 44883,83 грн. та штраф у розмірі 89767,66 грн.
07.07.2011 відповідачем видано припис №01-15/1956 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, яким постановлена вимога у місячний термін усунути порушення порядку формування тарифів на теплову енергію шляхом здійснення розрахунків відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»; в місячний термін з моменту отримання припису повідомити відповідача про вжиті заходи.
Цього ж дня за №01-15/1955 відповідачем на адресу позивача направлено претензію з вимогою перерахувати застосовані економічні санкції в дохід державного бюджету.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до положень статті 28 Закону України №280/97-ВР від 21.05.1997 «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, які встановлюються Національною комісією з регулювання ринку комунальних послуг України), транспортні та інші послуги відноситься до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Згідно зі статтею 7 Закону України №1875-IV від 24.06.2004 «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону та визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Відповідно до статті 13 Закону України №2633-IV від 02.06.2005 «Про теплопостачання» встановлення для відповідної територіальної громади тарифів на теплову енергію, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності, крім тарифів на теплову енергію, що виробляється на установках комбінованого виробництва теплової і електричної енергії, відноситься до повноважень органів місцевого самоврядування цієї територіальної громади.
У відповідності з вищевказаними нормами чинного законодавства, рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради №202 від 24.06.2010 внесено зміни до рішення виконавчого комітету Токмацької міської ради №104 від 26.03.2010 «Про погодження тарифів на послуги з центрального опалення ТОВ «Токмак Теплоенергія»», яким погоджено введення з 01.05.2010 двоставкових тарифів на послуги централізованого опалення для населення без лічильників тарифи на послуги з центрального опалення: - абонплата за 1кв.м. протягом року -1,74 грн.; - плата за 1кв.м. опалюваної площі в опалюваний період у місяць за спожиту теплову енергію - 3,83 грн., всього за 1м2 опалювальної площі у місяць - 5,57 грн. виконавцем послуг з централізованого опалення відповідно до рішення виконавчого комітету Токмацької міської ради №281 від 01.10.2009 визначено позивача.
Згідно з абз.2 ч.3 ст.16 Закону №1875-IV комунальні послуги надаються споживачу безперебійно, за винятком часу перерв на міжопалювальний період для систем опалення, рішення про початок та закінчення якого приймається виконавчими органами відповідних місцевих рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов, згідно з діючими будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації та іншими нормативними документами.
24.09.2010 рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради №276 визначено початок та закінчення опалюваного періоду 2010-2011 в м. Токмак - з 15.10.2010 по 15.04.2011.
Відповідно до п. 1.4 Правил розрахунку двоставкового тарифу на теплову енергію та гарячу воду, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 08.09.2000 №191, двоставковий тариф - це тариф на послуги теплопостачання, який складається з річної вартості обслуговування одиниці приєднаного теплового навантаження та вартості одиниці спожитої теплової енергії.
Отже, виконавчим комітетом Токмацької міської ради, погоджено та введено в дію двоставкові тарифи, відповідно до яких тарифи на послуги теплопостачання складаються з річної вартості обслуговування одиниці приєднаного теплового навантаження та вартості одиниці спожитої теплової енергії, при цьому вказані тарифи діють у період з 15.10.2010 по 15.04.2011.
З матеріалів справи вбачається, що влітку 2010 року власники квартир, які були споживачами послуг централізованого опалення, не мали заборгованості по оплаті за послуги з теплопостачання та отримали відповідний дозвіл і здійснили відключення приміщень від внутрішніх будинкових мереж централізованого опалення та перейшли на систему індивідуального опалення. При відключенні від мереж централізованого опалення позивачем протягом серпня-жовтня 2010 року складалися акти про відключення квартир від мереж централізованого опалення, які підписувалися ним та власниками квартир, при цьому, плата з власників квартир стягувалася позивачем по 15.10.2010 включно.
Користування послугами централізованого опалення позивача здійснювалось власниками квартир згідно укладених договорів про надання послуг з централізованого опалення, типова форма яких затверджена Постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21 липня 2005 року «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», що повністю узгоджується з положеннями ч.1 ст.19 Закону №1875-IV, якою передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Згідно з п.1 ч.1 ст.20 Закону №1875-IV споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Виконавець зобов'язаний забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору, в тому числі шляхом створення систем управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів (п.1 ч.2 ст.21 Закону №1875-IV).
Відповідно до пункту 9 договорів про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної води і водовідведення, наявних в матеріалах справи, розрахунковим періодом є календарний місяць із щомісячною системою оплати послуг. Платежі за послуги вносяться не пізніше 10 числа місяця, що настає за розрахунковим. При наявності попередньої заборгованості, внесена споживачем оплата зараховується в рахунок її погашення до повного розрахунку. Послуги оплачуються готівкою або в безготівковій формі.
При цьому, пунктом 32 наданих договорів чітко передбачено, що договір може бути розірваний достроково у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугами виконавця.
Отже, з моменту здійснення відключення від мереж централізованого опалення дія договору про надання послуг з централізованого опалення припинились з огляду на той факт, що власники квартир, перестали бути споживачами послуг з центрального опалення.
У зв'язку з тим, що власники квартир перейшли на систему індивідуального опалення, між ними та позивачем були укладені договори про забезпечення функціонування системи індивідуального (автономного) і централізованого опалення, відповідно до пункту 12 яких розрахунковим періодом є календарний місяць протягом опалювального сезону; платежі вносяться не пізніше 10 числа, що настає за розрахунковим.
Таким чином, з моменту відключення власників квартир від мереж центрального опалення, що підтверджується актами про відключення, останні перестали бути споживачами послуг з центрального опалення, оскільки дія договорів про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної води і водовідведення припинилась, а відтак позивач повинен був стягувати плату за послуги по день складання акту.
В той же час, як вбачається з матеріалів справи, після підписання акту про відключення, підписання договору про забезпечення функціонування системи індивідуального (автономного) і центрального опалення позивачем здійснювалось стягнення абонентської плати за попереднім договором, дія якого припинилась, що свідчить про те, що власниками квартир, які відключились від мереж центрального опалення, сплачувалась сплата абонентська плата за двома окремими договорами про надання однакових послуг за той же період.
Відповідно до статті 13 Закону України №507-XII від 03.12.1990 «Про ціни і ціноутворення» контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Таким урядовим органом є Державна інспекція з контролю за цінами, що діє у системі Мінекономіки, відповідальна перед Кабінетом міністрів України, підзвітна та підконтрольна Міністрові економіки (п.1 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1819 від 13.12.2000 (надалі - Положення №1819)
Згідно з пунктом 3 Положення №1819 основним завданням Держцінінспекції є, зокрема, організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів).
Згідно з п. 4 вказаного Положення, Державна інспекція з контролю за цінами у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування та вживає відповідно до законодавства заходів за порушення підприємствами, установами та організаціями порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів.
Порядок проведення перевірок, а також порядок складення розпорядчих документів органами державного нагляду (контролю) встановлений ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до ч.6 ст.7 цього Закону за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
На підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно з пунктами 5 та 11 Положення №1819 державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі мають право приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів).
Відповідно до пунктів 1.4, 1.6 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 №298/519, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.
Згідно ч. 1 ст.14 Закону №507-XII необгрунтовано одержана підприємством сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки.
Зважаючи на викладене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про правомірність прийняття відповідачем оскаржуваного рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №154 від 07.07.2011 та складення припису про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін №01-15/1956 від 07.07.2011, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Суд першої інстанції під час розгляду справи в повному обсязі дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвали законне та обґрунтоване рішення про відмову в задоволенні позову.
Передбачених статтею 202 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення не вбачається, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія» залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2011 року у справі № 2а-0870/6547/11 - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко