справа № 361/6602/13-а
провадження № 2-а/361/278/14
22.10.2014
Постанова
Іменем України
22 жовтня 2014 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
Головуючого судді - Сердинського В.С.
при секретарях - Окостень М.А., Ярмоленко І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Броварської міської ради Київської області, третя особа: державне підприємство "Радіопередавальний центр" про визнання протиправним і скасування в частині рішення Броварської міської ради Київської області від 01 листопада 2012 року № 754-24-06 та відшкодування шкоди, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Броварської міської ради, третя особа: державне підприємство "Радіопередавальний центр" про визнання протиправним і скасування в частині рішення Броварської міської ради від 01.11.2012 року № 754-24-06 та відшкодування шкоди.
Позивач в своїй позовній заяві зазначав, що 18 вересня 2012 року представником позивача ОСОБА_3, діючого на підставі договору доручення №20-Д/12 від 04 вересня 2012 року, було підготовлено та направлено до Броварської міської ради Київської області клопотання у порядку ст.119 Земельного кодексу України про передачу позивачу у власність земельної ділянки, орієнтовним розміром до 0,07 га, яка перебуває у його відкритому, безперервному і добросовісному користуванні протягом 15 років та знаходиться за адресою: Київська область, м. Бровари, АДРЕСА_1 ДП «Радіопередавальний центр».
Позивач отримав відповідь від Броварської міської ради Київської області за №9-7-1470 від 02 жовтня 2012 року, в якій повідомлялося, що при розгляді клопотання міська рада зобов'язана перевірити об'єкт (земельну ділянку) на відповідність до генеральних планів населених пунктів, містобудівної документації та інших вимог, визначених у п.4 ст. 116 ЗК України. Тому земельним відділом Броварської міської ради Київської області направлені запити в управління містобудування та архітектури та відділ Держкомзему в м. Броварах для отримання вищезазначеної інформації і, тільки при наявності такої інформації, клопотання позивача може розглядатися на сесії Броварської міської ради Київської області.
У кінці квітня 2013 року позивачу стало відомо, що 01 листопада 2012 року відбулося засідання сесії Броварської міської ради Київської області, на якому було прийнято рішення №754-24-26 від 01 листопада 2012 року, яке в своїй частині стосується і позивач ОСОБА_1, зокрема, в підпункті 15.5 пункту 15 вказано відмовити позивачу у виділенні йому земельної ділянки у зв'язку з тим, що зазначена земельна ділянка знаходиться в санітарно-захисній зоні від об'єктів ДП Радіопередавальний центр».
Із зазначеним рішенням №754-24-26 від 01 листопада 2012 року в його частині підпункту 15.5 пункту 15 позивач не може погодитися, вважає його невірним, таким, що не відповідає дійсності та чинному законодавству України, а тому вважає його протиправним.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 09 лютого 2004 року у справі №31/26-04/59/146-04 за заявою Броварської об'єднаної Державної податкової інспекції у Київській області до державного підприємства «Радіопередавальний центр» м. Бровари порушено провадження у справі про банкрутство.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 24 вересня 2012 року по справі №31/26-04/5146-04/13 про банкрутство ДП «Радіопередавальний центр» м. Бровари було призначено новим розпорядником майна ДП «Радіопередавальний центр» (код ЄДРПОУ 20571874, АДРЕСА_1 м. Бровари, Київська область) арбітражного керуючого Буличова Сергія Олександровича.
12 березня 2013 року у справі №31/26-04/5146-04/13 про банкрутство ДП Радіопередавальний центр» м. Бровари від Броварської ОДПІ Київської області надійшло клопотання про припинення повноважень розпорядника майна - керівника ДП «Радіопередавальний центр» Буличова Сергія Олександровича, з тих підстав, що зростає податковий борг, звільнено третину працівників боржника, розпочато роботу по списанню активів, знищено вежі-антени, укладено угоду про відмову від 25 га землі та інше.
ДП «Радіопередавальний центр» належить до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, відповідно до ЗУ «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації», то перехід до процедури санації чи ліквідації ДП «Радіопередавальний центр» є неможливим.
16 жовтня 2012 року між ДП «Радіопередавальний центр» та Броварською міською радою Київської області підписано мирову угоду під час касаційного провадження, яка була внесена на розгляд сесії Броварської міської ради від 01 листопада 2012 року, на якій її було затверджено.
Мирову угоду було затверджено хвалою Вищого адміністративного суду України у справі №К/9991/53477/11 від 08 листопада 2012 року, вона є чинною і обов'язковою до виконання сторонами.
Позивач також зазначав, що в мировій угоді неоднозначно трактовано той факт, що на сьогоднішній час ДП «Радіопередавальний центр» знаходиться у стані ліквідації і не проводить господарської діяльності.
Твердження відповідача про те, що земельна ділянка знаходиться в санітарно-захисній зоні від об'єктів РПЦ є сумнівним, оскільки об'єкти права державної власності, які розташовані на земельних площах, що перебувають в оренді ДП «Радіопередавальний центр» не функціонують та не використовуються за призначенням у відповідності до статутних функцій, визначених пунктами 2.1, 2.2 Статуту, в тому числі і за адресою: Київська область, м. Бровари, АДРЕСА_1. Відповідач сам зазначає, що вказані об'єкти не функціонують, підлягають демонтажу, а тому існування санітарно-захисної зони є недоцільним.
При прийнятті Броварською міською радою оспорюваного рішення не було враховано те, що у клопотанні він ще просив взамін вказаної вище земельної ділянки, якою він користувався тривалий час, надати йому аналогічну земельну ділянку з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд. Ця його вимога відповідачем проігнорована.
Відповідно до п. «б» ч.1 ст.12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
В законах України також передбачено право органів місцевого самоврядування скасовувати та змінювати свої рішення.
Посилаючись на викладене, просив суд визнати рішення Броварської міської ради Київської області №754-24-06 від 01 листопада 2012 року у його частині підпункту 15.5 пункту 15 про відмову у наданні дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність позивачу, на земельну ділянку орієнтовною площею 0,0700 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в районі ДП «Радіопередавальний центр» за адресою: Київська область, м. Бровари, АДРЕСА_1, у зв'язку з тим, що зазначена земельна ділянка знаходиться в санітарно-захисній зоні від об'єктів РПЦ, таким, що не відповідає законності та є протиправним, скасувати його в цій частині, зобов'язати відповідача змінити своє рішення №754-24-06 від 01 листопада 2012 року в частині підпункту 15.5 пункту 15 та надати позивачу дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки по АДРЕСА_2, м. Бровари, Київська область, стягнути з відповідача заподіяну матеріальну шкоду в розмірі 1 гривня.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 позов підтримали, дали пояснення аналогічні викладеному, просили суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача Броварської міської ради Київської області не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, направили до суду заяву про розгляд справи у відсутність представника, а також заперечення до позову, обґрунтовуючи їх тим, що оскаржуване позивачем рішення прийняте в межах повноважень, визначених чинним законодавством України, обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Ухвала Вищого адміністративного суду України від 08 листопада 2012 року, якою затверджено мирову угоду між РПЦ та Броварською міською радою, жодним чином не стосується предмета позову, оскільки укладена відносно земельної ділянки, розміщеної за адресою: місто Бровари, АДРЕСА_2. Позивач же звертався до міської ради з клопотанням про виділення йому земельної ділянки за адресою: Київська область, місто Бровари, АДРЕСА_1.
Що стосується вимоги позивача про зобов'язання міської ради змінити рішення та надати йому дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки у місті Броварах по АДРЕСА_2, то така вимога є нікчемною.
Просили відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову.
В судовому засіданні представник третьої особи ДП «Радіопередавальний центр» Буличов С.О. проти позову заперечував, просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Судом встановлено, що 18 вересня 2012 року в порядку ст. 119 ЗК України до Броварської міської ради Київської області надійшло клопотання позивача ОСОБА_1, у якому він зазначав, що уже протягом більше ніж 15 років відкрито і добросовісно користується земельною ділянкою орієнтовним розміром 0,07 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована на території міста Бровари в районі Державного підприємства "Радіопередавальний центр" по вулиці АДРЕСА_1, тому просив вирішити питання щодо передачі йому у власність даної земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку або взамін цієї земельної ділянки надати йому на території міста Бровари аналогічну земельну ділянку з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Листом за №9-7-1470 від 02 жовтня 2012 року, Броварська міська рада повідомила позивача ОСОБА_1 про те, що для розгляду даного клопотання необхідно перевірити об'єкт (земельну ділянку) на відповідність до генеральних планів населених пунктів, містобудівної документації, інших вимог, визначених ч. 7 ст. 118 ЗК України. Для отримання цієї інформації земельним відділом Броварської міської ради направлені запити в управління містобудування та архітектури і відділ Держкомзему в м. Броварах. За наявності вказаної інформації порушене у зверненні питання може бути розглянуте на сесії Броварської міської ради (а.с.5).
01 листопада 2012 року Броварською міською радою Київської області було прийнято рішення за № 754-24-06 "Про передачу земельних ділянок громадянам у власність, надання дозволів на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки, надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, внесення змін до рішень Броварської міської ради", підпунктом 15.5 пункту 15 якого ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0700 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в районі Державного підприємства "Радіопередавальний центр" за адресою: Київська область, місто Бровари, АДРЕСА_1, у зв'язку з тим, що зазначена земельна ділянка знаходиться в санітарно-захисній зоні від об'єктів РПЦ (а.с.6).
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
За змістом ст. 119 ЗК України громадяни, які добросовісно, відкрито і безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які б свідчили про наявність у них прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність або надання у користування. Розмір цієї земельної ділянки встановлюється у межах норм, визначених цим Кодексом.
Оскільки ЗК України набрав чинності з 01 січня 2002 року, норма ст. 119 ЗК України щодо набуття громадянами права власності на земельну ділянку за набувальною давністю може застосовуватися лише з 01 січня 2017 року.
Виходячи з наведеного вище, клопотання позивача ОСОБА_1 про передачу йому на підставі ст. 119 ЗК України у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,07 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, що розташована на території міста Бровари Київської області в районі Державного підприємства "Радіопередавальний центр" за адресою: Київська область, місто Бровари, АДРЕСА_1, на вимогах закону не ґрунтується.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Згідно із п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання щодо регулювання земельних відносин.
У ч.7 ст.118 ЗК України встановлено, що підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
За містом ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Із рішення Броварської міської ради Київської області № 754-24-06 від 01 листопада 2012 року вбачається, що у наданні позивачу ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0700 га, що розташована в районі Державного підприємства "Радіопередавальний центр" за адресою: Київська область, місто Бровари, АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування житлового будинку відмовлено, оскільки дана земельна ділянка знаходиться в санітарно-захисній зоні від об'єктів РПЦ.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що зазначене рішення Броварської міської ради Київської області ґрунтується на вимогах закону, правові підстави для визнання його протиправним і скасування відсутні.
Посилання позивача на те, що в існуванні санітарно-захисної зони від об'єктів РПЦ немає необхідності є безпідставними та необґрунтованими.
Що стосується вимог ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача Броварську міську раду змінити підпункт 15.5 пункту 15 рішення від 01 листопада 2012 року № 754-24-06 та надати йому дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки у місті Броварах по АДРЕСА_2, суд вважає, що у цій частині позов задоволенню теж не підлягає, оскільки з таким питанням позивач до Броварської міської ради не звертався.
Більш того, відповідно до ст.12 ЗК України розпорядження землями територіальних громад, у тому числі надання їх у власність чи користування, належить до повноважень сільських, селищних, міських рад та здійснюється ними відповідно до вимог цього Кодексу.
До компетенції адміністративних судів відноситься виключно оцінка законності дій (бездіяльності) чи рішень суб'єкта владних повноважень, втручатися до його компетенції суд не має права.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 69, 71, 86, 159 - 163 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Броварської міської ради Київської області, третя особа: державне підприємство "Радіопередавальний центр" про визнання протиправним і скасування в частині рішення Броварської міської ради Київської області від 01 листопада 2012 року № 754-24-06 та відшкодування шкоди - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів до Київського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Сердинський В. С.