21.10.2014
Справа № 2-а/489/321/2014
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 жовтня 2014 р., о 8 год. 00 хв., суддя Ленінського районного суду м. Миколаєва - Тихонова Н.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
В вересні 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії.
Свої вимоги мотивувала тим, що в зв'язку з досягненням пенсійного віку вона звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії. Їй було призначено пенсію державного службовця. Для нарахування пенсії позивачкою було надано до УФУ Довідку про складові заробітної плати, в якій зазначено суму заробітної плати, в тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на соціально-побутові потреби, а також суму індексації, на яку нараховувались страхові внески. Проте відповідачем було визначено розмір пенсії ОСОБА_1 без врахування цих виплат, посилаючись на те, що вказані кошти, як складові заробітної плати державного службовця не передбачені.
Посилаючись на вищевикладене, ОСОБА_1 просить суд: визнати неправомірними дії УПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва щодо нарахування їй пенсії державного службовця без врахування при визначенні розміру пенсії до складу заробітної плати виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, сум індексації грошових коштів; зобов'язати УПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва з 12.02.2011 р. провести їй перерахунок пенсії державного службовця, включивши у суму заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації, здійснити виплату донарахованої суми пенсії, забезпечити виплату пенсії у розмірі, гарантованому законодавчими нормативно-правовими актами; зобов'язати УПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва врахувати суми матеріальної допомоги та допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, суми індексації грошових коштів, як невід`ємну частину складової заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії ОСОБА_1 при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 12.02.2011 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва та отримує пенсію згідно ЗУ "Про державну службу".
Для визначення розміру та нарахування пенсії як державному службовцю позивачкою було надано пакет документів, в тому числі Довідка, надана Миколаївською митницею про складові заробітної плати, що подається при призначенні пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу".
Для визначення розміру пенсії ОСОБА_1 згідно наданих довідок, було використано такі складові: посадовий оклад, надбавка за спеціальне звання, надбавка за вислугу років 25 %, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання ОВР, надбавка за безперервну службу в митних органах, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат. Основний розмір призначеної пенсії складає 5 199 грн. 85 коп.
Разом з тим з матеріалів справи вбачається, що при визначення розміру нарахованої пенсії ОСОБА_1 не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, а також індексацію.
Відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини
першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до ЗУ "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 2 ЗУ "Про оплату праці" встановлено, що структура заробітної плати включає: основна заробітна плата - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки), яка встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, яка включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно ч. 2 ст. 33 ЗУ "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога
для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 7 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочування та компенсаційні виплати, що визначаються відповідно до ЗУ "Про оплату праці".
Відповідно до ст. 41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отриманих застрахованою особою, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) відносяться до заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.
15.11.2013 р. Миколаївською митницею ОСОБА_1 було видано Довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу", зі змісту якої вбачається, що на всі виплати, включенні в довідку (в тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення матеріальну допомогу на соціально-побутові потреби, суми індексації) нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що УПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва всупереч вимог діючого законодавства не було враховано матеріальну допомогу та допомогу на соціально-побутові потреби, індексацію грошових коштів, отриману позивачкою ОСОБА_1, при призначенні та нарахуванні їй пенсії.
Разом з тим, відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання неправомірними дій УПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва з неврахування у заробітну плату позивачки, з якої обчислено розмір її пенсії, виплат матеріальної допомоги та сум індексації обґрунтовані та підлягають задоволенню. Проте враховуючи положення ст. 99 КАС України вимоги позивачки про перерахунок та виплату пенсії підлягають частковому задоволенню - за період з 30.03.2014 р.
В задоволенні вимог про зобов'язання УПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва врахувати суми матеріальної допомоги та індексації, як невід`ємної складової заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії ОСОБА_1, при виникненні права на черговий перерахунок пенсії необхідно відмовіти, оскільки не підлягають задоволенню вимоги про можливе порушення прав позивачки в майбутньому.
Керуючись ст. ст. 7-12, 86, 159, 161-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії державного службовця без врахування при призначені розміру пенсії виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації грошових коштів.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва провести перерахунок пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1, включивши до суми заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації грошових коштів.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва здійснити нарахування і виплатити ОСОБА_1 недоотриману суму пенсії, починаючи з 30.03.2014 р.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Миколаєва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання її копії.
Суддя: