УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2014 р.Справа № 820/13541/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
представника відповідача Коваленко М.В.
представника позивача Караульної Ю.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16.09.2014р. по справі № 820/13541/14
за позовом Приватного підприємства "ТЕРРА-ЕКСПО"
до Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
16 вересня 2014 року постановою Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА-ЕКСПО" до Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено в повному обсязі.
Визнано протиправними дії Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області по проведенню зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА - ЕКСПО" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків з 01.12.2013 року по 04.02.2014 року, за результатами якої складено акт від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053.
Зобов'язано Індустріальну об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області виключити з Інформаційної системи "Податковий блок" інформацію, внесену на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА - ЕКСПО" від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053.
Індустріальна об'єднана державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області (далі - Індустріальна ОДПІ, відповідач), не погоджуючись із висновком суду першої інстанції, посилаючись на недотримання судом першої інстанції норм чинного законодавства щодо законності та обґрунтованості судового рішення, подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити. Обґрунтовуючи заявлені вимоги, відповідач вказує, що будь-яке втручання у процес ведення контролюючими органами інформаційних баз даних (внесення інформації або її видалення), в тому числі і за рішенням суду, є протиправним. Складений за результатом проведеної звірки підприємства позивача Акт є документом службового характеру, не має ознак управлінського рішення, відтак права Приватного підприємства "ТЕРРА-ЕКСПО" в розумінні ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем не порушені.
Приватним підприємством "ТЕРРА-ЕКСПО" письмових заперечень на апеляційну скаргу подано не було.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи та не заперечувалось сторонами, що Індустріальною об'єднаною державною податкової інспекцією м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області проведено зустрічну звірку ТОВ "ТЕРРА-ЕКСПО" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків, їх реальності та повноти відображення і обліку за період з 01.12.2013р. по 04.02.2014р., за результатами якої складено акт від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053 (а.с. 45-55).
Згідно акту від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053 встановлено порушення ч.1 ст. 203, 215, 216, 228, 662, 655, 656 ЦК України в частині недодержання в момент вчинення правочину вимог, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними (п. 5 ст. 203 ЦК України) по правочинах, здійснених по ланцюгу постачання ТОВ "ТЕРРА-ЕКСПО" до реальних вигодонабувачів за період 01.12.2013 року по 04.02.2014 року по ланцюгу постачання; а також не підтверджено реальність проведених господарських операцій з контрагентами-покупцями визначених в акті за період з 01.12.2013 року по 04.02.2014 року з урахуванням їх виду, обсягу, якості та розрахунків.
Відповідно до наданої довідки від 12.09.2014 року №82/5/9/10-036-10, у підсистемі "Податковий аудит" АІС "Податковий блок" відображені дані про складання відповідачем акту "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "ТЕРРА - ЕКСПО" від 25.03.2014 року № 175/20-36-22-03-07/24670053.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що при проведенні зустрічної звірки та складенні спірного акту відповідач діяв всупереч вимогам Податкового кодексу України, Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1232.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, - з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
У відповідності до п.3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.10 за N 1232, з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку (п. 4 Порядку №1232).
У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби (як ініціатора, так і виконавця).
Матеріали зустрічної звірки надсилаються до органу державної податкової служби (ініціатора).
З матеріалів справи вбачається, що в якості підстави для проведення зустрічної звірки підприємства позивача податковим органом вказано факт неможливості співставити дані первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, а також підтвердити відносини з платником податків та зборів, вид, обсяг і кількість операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків (а.с.45). Однак при цьому, зі змісту зазначеного акту не вбачається можливим встановити конкретні факти, які вказують на наявність розбіжностей задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань по контрагентам позивача за грудень 2013 року та січень - лютий 2014 року, або ж на конкретні операції, відповідно до яких виникають сумніви у податкового органу щодо їх здійснення та щодо яких виникли розбіжності, за вказаний період. Натомість, у спірному Акті від від 25.03.2014 року №175/20-36-22-03-07/24670053 вказується на обставини направлення ПП "ТЕРРА-ЕКСПО" листа від 17.02.2014 року за №1978/10/20-36-15-01-14 щодо надання пояснення та документального підтвердження здійснення господарських операцій з питання купівлі/продажу товарів протягом грудня 2013 року (а.с.54), однак відсутні посилання на те, чи була отримана відповідь на вказаний запит та чи надані запитувані документи підприємством позивача.
До матеріалів справи відповідачем додано наказ від 21.03.2014 року №137 "Про індикативні показники доходів на березень 2014 року" (а.с.79-85), в якому зокрема зазначено про необхідність дослідження повноти дотримання податкового законодавства підприємствами (додатки 17.1, 17.2), щодо яких у січні 2012 року - лютому 2014 року відбулось "розірвання" ланцюга постачання певної групи імпортованих товарів (встановлено факти невідповідності придбаних та реалізованих товарів).
До вказаного наказу подано Додаток №17.1, в якому міститься інформація щодо підприємства, на якому відбулось "розірвання" ланцюга постачання імпортних товарів, а саме - ПП "ТЕРРА-ЕКСПО"(а.с.86).
Пунктом 3.1. Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом ДПА України від 22.04.2011 р. № 236 (далі - Методичні рекомендації) визначено, що з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки (далі - орган ДПС - ініціатор) надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання (далі - орган ДПС-виконавець), Запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (додаток 1) за допомогою Інформаційної системи "Зустрічні звірки".
При цьому з метою забезпечення результативності та оперативності проведення зустрічної звірки орган ДПС - ініціатор повинен максимально чітко та повно навести у запиті інформацію щодо здійснених господарських операцій платника податків із суб'єктом господарювання та навести повний і чіткий перелік питань, дослідити які необхідно при проведенні зустрічної звірки для з'ясування реальності здійснених операцій та повноти їх відображення в обліку платника податків (абз. 5 п. 3.1. Методичних рекомендацій).
З огляду на зазначені правові норми, колегія суддів констатує, що зустрічна звірка платника податків має бути проведена виключно за наявності відповідного запиту від податкового органу-ініціатора, який має містити вказівку на необхідність проведення зустрічної звірки з огляду на наявні сумніви стосовно факту здійснення господарських операцій між контрагентом та таким платником податків або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції що наказ, на який відповідач посилається як на запити податкового органу - ініціатора проведення зустрічної звірки, по своїй суті та змісту не є таким запитом, адже містить узагальнені висновки щодо необхідності проведення відповідних дій на відпрацювання підприємств, щодо яких відбулось "розірвання" ланцюга постачання певної групи імпортованих товарів, та їх перелік.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено під час судового розгляду справи, представником відповідача, на адресу позивача було направлено запит від 17.02.2014року №1978/10/20-36-15-01-16 "Про надання пояснень та їх документальних підтверджень" за грудень 2013 року (а.с. 10).
Також, на адресу позивача було направлено запит від 21.03.2014року №3751/10/20-36-15-01-16 "Про надання пояснень та їх документальних підтверджень" за січень - лютий 2014 року, копія якого приєднана до матеріалів справи (а.с. 10).
Зі змісту зазначених запитів не вбачається жодної з підстав, передбачених п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, для їх направлення, а також в цих запитах відсутні посилання на конкретні операції, відповідно до яких виникають сумніви у податкового органу щодо їх здійснення та щодо яких виникли розбіжності.
Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності належних правових підстав для проведення зустрічної звірки Приватного підприємства "ТЕРРА-ЕКСПО".
У пп. 14.1.171. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України вказано, що податкова інформація - у значенні, визначеному Законом України "Про інформацію". Згідно ст. 16 Закону України "Про інформацію" податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України та іншими законами.
Згідно статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Наказом Державної податкової служби України № 1197 від 24.12.2012 року «Про введення в експлуатацію інформаційної системи «Податковий блок» з 01.01.2013 року було введено в експлуатацію ІС «Податковий блок» в органах державної податкової служби всіх рівнів.
Згідно п. 2.1. наказу Державної податкової служби України № 1197 від 24.12.2012 року «Про введення в експлуатацію інформаційної системи «Податковий блок» існуючі інформаційні системи експлуатувалися паралельно з інформаційною системою «Податковий блок» до 31.01.2013 року.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до приписів статті 74 Податкового кодексу України та з урахуванням викладеного, система "Податковий блок" повинна відображати фактичні задекларовані позивачем показники своєї господарської діяльності, її корегування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань, а податкові органи використовують вказану систему у своїй роботі, в тому числі, й для співставлення показників, які задекларовані позивачем та його контрагентами, розбіжності в яких призводять до створення штучних підстав для проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності.
Таким чином, за відсутності належного узгодження податкового зобов'язання позивача та, відповідно, прийняття за наслідками проведеної податкової перевірки податкового повідомлення-рішення, відповідачем зміни до інформаційної бази даних "Податковий блок" щодо податкових зобов'язань за наслідками проведеної зустрічної звірки внесено без належних підстав.
Колегія суддів відхиляє доводи заявника у апеляційній скарзі щодо відсутності порушення прав та інтересів позивача в розумінні ст. 2 КАС України, оскільки безпідставне внесення відповідачем змін до інформаційної системи "Податковий блок" щодо задекларованих позивачем показників податкової звітності є таким, що порушує права та інтереси позивача, з огляду на недодержання процедури узгодження податкових зобов'язань.
Відповідно до вищевикладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Індустріальної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області - залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16.09.2014р. по справі № 820/13541/14 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А. Повний текст ухвали виготовлений 03.11.2014 р.
Помічник судді Цюпак О.П.