Ухвала суду № 41201097, 02.09.2014, Маньківський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
02.09.2014
Номер справи
701/1013/14-ц
Номер документу
41201097
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р. С. З. № 23

У Х В А Л А

про відкриття провадження у цивільній справі

02 вересня 2014 року Суддя Маньківського районного суду, Черкаської області ОСОБА_1, розглянувши матеріали за позовом Прокурора Маньківського району в інтересах держави в особі Департаменту освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, до ОСОБА_2, третя особа ДНЗ «Професійно технічне училище №31 смт. Буки» про стягнення коштів,

В С Т А Н О В И В:

Прокурора Маньківського району в інтересах держави в особі Департаменту освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації до відповідача про стягнення коштів.

На підставу своїх вимог спирається на те, що відповідно до ст. 121 Конституції України та ст. 36-1 Закону України „Про прокуратуру" на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в судах у випадках, визначених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. Дана норма ст. 36-1 Закону України „Про прокуратуру" кореспондує ст. 45 ЦПК України.

Прокуратурою Маньківського району встановлено, що згідно наказу ДНЗ «Професійно-технічне училище № 31 смт. Буки» № 2 « 3-УДЗ» від 31 серпня 2009 року «Про зарахування до складу учнів, прийнятих на навчання за державним замовленням» ОСОБА_2 зарахований з 1 вересня 2009 року до складу учнів та прийнятий на навчання за державним замовленням за професією «Кухар; кондитер» з метою здобуття первинної професійної підготовки.

Наказом директора вказаного ДНЗ № 2 «В-УДЗ» про відрахування зі складу учнів прийнятих за державним замовленням, в зв'язку з їх випуском від 18.01.2011 відповідач відрахований з навчального закладу, у зв'язку із закінченням повного курсу навчання.

Наказом № 01 « 3-УДЗ» від 1 вересня 2011 року «Про зарахування до складу учнів, прийнятих на навчання за державним замовленням» ОСОБА_2, зарахований на навчання за державним замовленням на базі повної загальної середньої освіти в групу № 13, за професією «Тракторист - машиніст сільськогосподарського виробництва категорії «А,В» з терміном навчання відповідно до типових навчальних планів і програм з метою здобуття первинної професійної підготовки.

Згідно довідки, виданої директором ДНЗ «ПТУ № 31 смт. Буків» № 576 від 21.08.2014 ОСОБА_2 за період навчання з 01.09.2011 по 30.06.2012 отримав стипендію в сумі 2860 грн. 60 коп.

Згідно з даними акту ревізії Уманської об'єднаної державної інспекції щодо фінансово-господарської діяльності Державного навчального закладу «Професійно-технічне училище № 31 смт. Буків» за період з 01.09.2011 по 30.09.2013 Уманської об'єднаної державної фінансової інспекції № 02-17/166 від 23.12.2013 до ПТУ № 31 у 2011, 2012 та 2013 роках зараховано на навчання з метою здобуття первинної професійної підготовки за державним замовленням, в якості випускників шкіл 45 осіб, які на час зарахування вже мали робітничу професію або спеціальність іншого освітньо-кваліфікаційного рівня.

Згідно розрахунків проведених фінансовим інспектором у рамках здійснення ревізії фінансово-господарської діяльності ДНЗ «ПТУ № 31 смт. Буків», внаслідок включення до кошторисів необгрунтованих показників із бюджету виділено кошти на навчання 45 осіб, які раніше уже здобули первинну професійну підготовку та відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про професійно-технічну освіту» являються слухачами.

Так, із бюджету виділено та використано кошти на забезпечення навчання осіб, вдруге зарахованих до училища за державним замовленням, які навчалися безкоштовно, у тому числі на виплату заробітної плати викладачам, нарахування на заробітну плату, оплату електроенергії, комунальних послуг та оплату вартості вугілля.

Отже, особи навчались вдруге в Буцькому ПТУ № 31 безкоштовно, за рахунок виділених із бюджету коштів, які підлягають поверненню, як такі, що виділені та використанні безпідставно.

Згідно розрахунку коштів на навчання учня ОСОБА_2 в ДНЗ «ПТУ № 31 смт. Буків» дане порушення призвело до зайвого виділення бюджетних коштів на навчання ОСОБА_2 у розмірі 11 тис. 8 грн. 55 коп. з яких: 2860 грн. 60 коп. - стипендія, 4516, 88 грн. - зарплата викладачів, 1633,26грн. - нарахування на зарплату, 134 грн. 12 коп. - електроенергія, 6 грн. 73 коп. - інші комунальні послуги, 1856 грн. 96 коп. - вартість вугілля.

Як передбачено ст. 3 Закону України «Про професійно-технічну освіту», первинна професійна підготовка - це здобуття професійно-технічної освіти особами, які раніше не мали робітничої професії, або спеціальності іншого освітньо-кваліфікаційного рівня, що забезпечує відповідний рівень професійної кваліфікації, необхідний для продуктивної професійної діяльності. Перепідготовка робітників - це професійно-технічне навчання, спрямоване на оволодіння іншою професією робітниками, які здобули первинну професійну підготовку.

Частиною 2 ст. 50 вищевказаного Закону встановлено, що фінансування професійної підготовки кваліфікованих робітників (первинної професійної підготовки), соціальний захист учнів, слухачів та педагогічних працівників у державних або комунальних професійно-технічних навчальних закладах, у межах обсягів державного замовлення, здійснюються на нормативній основі за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Статтею 51 Закону України «Про професійно-технічну освіту», абз.2 п.36 положення про професійно технічний навчальний заклад затвердженого постанови Кабінету Міністрів України № 1240 від 05.08.1998, Наказом Міністерства освіти і науки України № 225 від 20.06.2000 передбачено, що перепідготовка робітників здійснюється за рахунок коштів фізичних і юридичних осіб, підготовка робітничих кадрів та молодших спеціалістів понад державне замовлення, а також їх перепідготовка та підвищення кваліфікації здійснюються на кошти юридичних і фізичних осіб, фінансування професійно-технічної підготовки робітників, соціальний захист учнів, слухачів та педагогічних працівників у державних або комунальних професійно-технічних навчальних закладах у межах обсягів державного замовлення здійснюються на нормативній основі за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів. Підготовка робітничих кадрів понад державне замовлення, а також перепідготовка та підвищення кваліфікації здійснюються за рахунок коштів фізичних і юридичних осіб.

Порядок призначення та виплати стипендій регламентовано Постановою Кабінету Міністрів України № 882 від 12.07.2004 року. Згідно з п.4 зазначеної Постанови стипендії призначаються учням денної форми навчання за результатами навчання у професійно-технічних і вищих навчальних закладах та виявленою при цьому успішністю. Пунктом 7 указаної постанови передбачено, що з метою підвищення життєвого рівня та заохочення за успіхи у навчанні, участь у громадській, спортивній і науковій діяльності навчальний заклад 10 % коштів, передбачених для виплати стипендій, використовує для надання учням, студентам, курсантам, клінічним ординаторам і аспірантам, які навчаються за державним замовленням, матеріальної допомоги та заохочення.

Враховуючи, що стипендія та матеріальна допомога виплачуються на умовах і в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, лише учням, тобто випускникам основної або старшої загальноосвітньої школи, зарахованим до професійно-технічного навчального закладу на навчання за програмами первинної професійної підготовки. ОСОБА_2, який в училищі вже здобув первинну професійну підготовку та в розумінні ст. 36 Закону України «Про професійно-технічну освіту» мав статус слухача училища, одержав грошові кошти у сумі 2860, 60 грн. в якості виплати стипендій за відсутності правових підстав, передбачених п.4 постанови Кабінету Міністрів України № 882 від 12.07.2004, а тому дані кошти підлягають поверненню до обласного бюджету, головним розпорядником коштів якого є Департамент освіти, науки та молоді Черкаської обласної державної адміністрації.

На підставі ч. 1 ст.1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Відповідно до п. п. «д» п.2 ч.1 ст. 90 Бюджетного кодексу України до видатків, які здійснюються з бюджету Автономної Республіки Крим і обласних бюджетів, належать видатки на заклади професійно-технічної освіти державної та комунальної форми власності, що враховані при визначенні міжбюджетних трансфертів державного бюджету на відповідний рік.

Згідно з положеннями ст.121 Конституції України на прокуратуру покладено функції представництва інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатися до суду із заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 даного Закону визначено, що підставою для представництва інтересів держави в судах є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних і інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Згідно із ст. 45 Цивільного процесуального кодексу України з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами. При цьому прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 3-рп/99 від 08.04.99 р., поняття «інтереси держави» є оціночними, і в кожному окремому випадку прокурор самостійно визначає, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави.

Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

Встановлено, що ОСОБА_2 отримав безкоштовно (за рахунок державного бюджету) другу професійно-технічному освіту, чим спричинив матеріальну шкоду державі у розмірі 11 тис. 8 грн. 55 коп. Завдана шкода полягає в тому, що кошти на другу професійно-технічному освіту були виділені державою з коштів, які направляються на розвиток навчально-матеріальної та професійно - практичної підготовки, вирішення соціальних та інших питань учнів. Відповідно не надходження вказаних коштів до бюджету негативно відображається на видатковій частині бюджету, зокрема і в частині надходження коштів на забезпечення галузі освіти.

Так як кошти підлягають поверненню до обласного бюджету, головним розпорядником коштів якого є Департамент освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації прокурор звертається в інтересах держави в особі вказаного органу, що і змусило Прокурора Маньківського району в інтересах: Департаменту освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, звернутись з відповідним позовом до суду.

Згідно п. 11 ст. 5 Закону України Про судовий збір органи прокуратури звільняються від сплати судового збору при здійсненні своїх повноважень.

Суд оглянувши матеріали справи, вважає, що позовна заява подана відповідно до вимог викладених в ст. ст. 118-121 ЦПК України, справа підсудна судові, підстав для закриття справи і залишення її без розгляду не має, справа підлягає розгляду в судовому засіданні, оскільки проведення попереднього судового засідання у справі не є необхідним.

Керуючись ст. ст. 118 - 122 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Відкрити провадження по цивільній справі №701/1013/14-ц. за позовом Прокурора Маньківського району в інтересах держави в особі Департаменту освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, до ОСОБА_2, третя особа ДНЗ «Професійно технічне училище №31 смт. Буки» про стягнення коштіві призначити її до судового розгляду на 10 вересня 2014 року на 10 год. 00 хв. в судовому засіданні в смт. Маньківка з участю сторін, обовязковою участю прокурора.

ОСОБА_2 подати до 10 вересня 2014 року письмові заперечення проти позову з посиланням на докази, якими вони обґрунтовуються.

Звільнити позивача від оплати судового збору згідно п. 11 ст. 5 Закону України Про судовий збір.

Сторони до початку розгляду справи зобовязані повідомити суд про всі відомі їм рішення суддів, що стосуються предмету спору, а також про всі відомі їм незавершені судові провадження, що стосуються предмету спору.

Ухвала оскарженню не підлягає.

СУДДЯВ.Л. МАРЕНЮК