Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
2-а/130/72/2014
130/2858/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.11.2014 м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Заярного А.М.,
за участі: секретаря Буга Р.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жмеринці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Жмеринці та Жмеринському районі, про визнання нечинним рішення про відмову провести перерахунок пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
24.09.2014 ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області (надалі - Управління), в якому просила визнати протиправним рішення Управління про відмову їй здійснити перерахунок пенсії з 08.12.2011; зобов'язати Управління здійснити їй перерахунок пенсії з 08.12.2011 у відповідності до Закону України «Про державну службу», включивши для цього суму матеріальної допомоги за 2009-2011 р.р. на оздоровлення та соціально-побутові потреби - 11917,41 грн. та індексацію за цей же період в сумі 8787,08 грн., грошову винагороду в сумі - 3527,51 грн..
В позовній заяві позивач посилається на те, що вона з 08.12.2011 отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». 11.09.2014 вона звернулася до Управління із заявою про перерахунок пенсії, оскільки при визначенні розміру пенсії їй не були включені до заробітку для обчислення пенсії матеріальна допомога на оздоровлення і соціально-побутові потреби, індексація та грошова винагорода за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади. До заяви додала довідку управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області про складові частини заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» про суми інших виплат за період з 01.12.2009 по 01.12.2011 р.р.. 19.09.2014 вона отримала відповідь від Управління. З даного листа вона дізналася, що їй відмовлено на тій підставі, що Постановою Кабінету Міністрів від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» непередбачено зарахування в заробіток матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексацію та грошової винагороди за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади». З таким рішенням відповідача позивач не погодилась, що стало підставо для звернення до суду з цим позовом.
03.11.2014 позивач через канцелярію суду надала заяву, в якій позовні вимоги про визнання нечинним рішення про відмову провести перерахунок пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії розглянути у її відсутність на підставі тих доказів, які є в матеріалах справи та провести розгляд справи без її участі.
03.10.2014 від відповідача надійшли до суду заперечення, в яких він просить відмовити у задоволенні позову посилаючись на те, що позивач з 08.12.2011 одержує пенсію державного службовця, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» та «Про зайнятість», нараховану на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000, якою не передбачено зарахування в заробіток матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби, на оздоровлення та індексації, тому управління не вбачає законних підстав для врахування таких виплат при призначенні ( перерахунку) пенсії.
03.11.2014 управління Пенсійного фонду України в м. Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області в особі представника за довіреністю Бабієць Ю.В. надало через канцелярію суду заяву, в якій просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, а також розгляд справи провести у її відсутність(а.с.28-29).
У відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України, в зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Як свідчать матеріали справи, позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області з 08.12.2011 і одержувала пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу ( в редакції Закону України «Про державну службу» до 01.01.2011), що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії ААЖ № 967885 від 15.02.2012 та листом відповідача від 19.09.2014 №51/ш-7 (а.с.9, 10-11).
Відповідно до листа Управління від 19.09.2014 №51/ш-7, позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 11.09.2014 на підставі Довідки управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці та Жмеринському районні у Вінницькій області від 09.09.2014 за № 1284/06-31/08 про складові заробітної плати ОСОБА_1 за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.10-11).
Згідно довідки управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці та Жмеринському районні у Вінницькій області від 09.09.2014 за № 1284/06-31/08 про складові заробітної плати ОСОБА_1 за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», до складу заробітної плати позивача за останні 24 календарні місяці входять у тому числі «інші виплати», в які включається матеріальна допомога на оздоровлення, на соціально - побутові потреби, винагорода за вислугу років. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.6-7).
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними; ст. 46 громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, ст. 64 конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно з ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-ХІІ), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 37-1 Закону № 3723 - ХІІ передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основа та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ (далі Закон № 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону №1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці ( виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058- ІV нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу ( прибутку), сукупного оподаткованого доходу ( граничної суми заробітної плати ( доходу), з яких справляються внески ( збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року. У відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Що стосується строку, з якого право позивача на перерахунок пенсії підлягає відновленню, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа; при настанні обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15-го числа.
Оскільки позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії як державного службовця 11.09.2014 на підставі довідки управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці та Жмеринському районні у Вінницькій області від 09.09.2014 року за № 1284/06-31/08 про складові заробітної плати ОСОБА_1 за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з проханням включити в розрахунок пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові проблеми, грошову винагороду за вислугу років, суд вважає, що перерахунок пенсії необхідно здійснити з 01.09.2014 року.
Щодо зобов'язання включити у суму заробітної плати для обчислення пенсії позивачу розміру її індексації, то позов у цій частині задоволенню не підлягає, оскільки індексація є встановленим законами та іншими нормативно-правовими актами України механізмом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, а не заробітною платою - ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
В частині 2 ст. 11 КАС України вказано, що, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять, оскільки для захисту прав позивача в даному судовому провадженні, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог з метою повного захисту прав ОСОБА_1.
Суд не приймає заперечення представника відповідача, так як вони спростовуються вищезазначеним.
На підставі ст. 22, 46, 64 Конституції України, ст.ст. 33, 37, 37-1 ЗУ Про державну службу», ст. 2 ЗУ «Про оплату праці», ст.ст. 66, 84 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 1 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 10, 11, 12, 71, 76, 79, 86, 94, 159-163, п.1 ч.1 ст. 256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області від 11.08.2014 №51/ш-7 про відмову у перерахунку пенсії призначеної ОСОБА_1 відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про зайнятість», з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побітових потреб, винагороди за вислугу років з 01.09.2014.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області (код ЄДРПОУ 37755147) здійснити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) перерахунок пенсії з 01.09.2014 у відповідності до Закону України «Про державну службу», з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, винагороди за вислугу років згідно довідки управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці та Жмеринському районні у Вінницькій області від 09.09.2014 року за № 1284/06-31/08 про складові заробітної плати.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп. (судовий збір), які підлягають обов'язковому стягненню органами Державної казначейської служби України із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Допустити до негайного виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Жмеринський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Жмеринського
міськрайонного суду А.М. Заярний