ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 814/1591/14
Категорія: 5.6.1 Головуючий в 1 інстанції: Гордієнко Т. О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,
розглянувши в місті Одесі в порядку письмового провадження у зв'язку з неявкою сторін в судове засідання апеляційну скаргу начальника Управління культури, національностей, релігій, молоді та спорту Первомайської міської ради Олішевської Наталії Вікторівни на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 24 липня 2014 року по справі за адміністративним позовом начальника Управління культури, національностей, релігій, молоді та спорту Первомайської міської ради Олішевської Наталії Вікторівни до державного інспектора з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Миколаївській області Ткаченка Олександра Анатолійовича та державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південному регіоні» про визнання незаконною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
У червні 2014 року начальник Управління культури, національностей, релігій, молоді та спорту Первомайської міської ради Олішевська Н.В. звернулась до суду з позовом до державного інспектора з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Миколаївській області Ткаченка О.А. та державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Південному регіоні» (далі ДП «НЕК «Укренерго» в особі ВП «Держенергонагляд у Південному регіоні») про визнання незаконною та скасування постанови від 27 травня 2014 року № 05/22-01-0004 про накладення штрафу у розмірі 1700 грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики.
В обґрунтування позову зазначалось, що 24 січня 2014 року державним інспектором з енергетичного нагляду Ткаченком О.А. проведено обстеження Управління культури, національностей, релігій, молоді та спорту Первомайської міської ради з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживачів 3 категорії з надійності електропостачання, які не віднесені до високого та середнього ступенів ризику. За результатами перевірки 24 січня 2014 року складено акт перевірки за № 05/22-04-0005А, протокол про адміністративне правопорушення за № 05/22-04-0005ПТ та внесено припис про усунення порушень за № 05/22-04-0005ПР. На виконання припису позивачем було направлено відповідачу лист від 21 лютого 2014 року за № 83/04-7-20 з переліком заходів щодо усунення виявлених порушень законодавства. 21 травня 2014 року державним інспектором проведено позапланову перевірку виконання розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду у споживачів незначного ступеню ризику. За результатами вказаної перевірки складено акт перевірки (протокол) від 21 травня 2014 року за № 05/22-04-0001, протокол про адміністративне правопорушення від 21 травня 2014 року за № 05/22-04-0001ПТ, внесено припис про усунення порушень від 27 травня 2014 року за № 05/22-04-0005ПР та винесено постанову від 27 травня 2014 року за № 05/22-01-0004 про накладення на Управління культури, національностей, релігій, молоді та спорту Первомайської міської ради штрафу у розмірі 1700 грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики. На думку позивача, постанова про накладення штрафу підлягає скасуванню, оскільки Управління є неприбутковою бюджетною організацією та не розпоряджається коштами, які йому доводяться для витрачання розпорядниками бюджетних коштів вищого рівня.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 24 липня 2014 року відмовлено начальнику Управління культури, національностей, релігій, молоді та спорту Первомайської міської ради Олішевській Н.В. у задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, позивач в апеляційній скарзі зазначає, що висновки суду не відповідають обставинам справи. На думку апелянта, суд дійшов неправильного висновку стосовно того, що стягнення штрафу за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», є не адміністративним штрафом, а адміністративно-господарською санкцією, оскільки господарські санкції виникають між сторонами виключно на підставі укладених господарських договорів, а такий договір між сторонами по справі не укладався. Крім того, позивач, не заперечуючи проти виявлених порушень, зазначає про неможливість виконання припису у повному обсязі, оскільки його виконання потребує виділення коштів у винятковому порядку з резервних фондів розпорядниками бюджетних коштів вищого рівня. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції із закриттям провадження по справі про адміністративне правопорушення.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом встановлено, що 24 січня 2014 року державним інспектором з енергетичного нагляду Ткаченком О.А. проведено обстеження Управління культури, національностей, релігій, молоді та спорту Первомайської міської ради з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживачів 3 категорії з надійності електропостачання, які не віднесені до високого та середнього ступенів ризику.
24 січня 2014 року за результатами перевірки складено акт перевірки за № 05/22-04-0005А, протокол про адміністративне правопорушення за № 05/22-04-0005ПТ та внесено припис про усунення порушень за № 05/22-04-0005ПР.
На виконання припису позивачем було направлено відповідачу лист від 21 лютого 2014 року за № 83/04-7-20 з переліком заходів щодо усунення виявлених порушень законодавства.
21 травня 2014 року державним інспектором проведено позапланову перевірку виконання розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду у споживачів незначного ступеню ризику.
За результатами вказаної перевірки складено акт перевірки (протокол) від 21 травня 2014 року за № 05/22-04-0001, протокол про правопорушення від 21 травня 2014 року за № 05/22-04-0001ПТ, внесено припис про усунення порушень від 27 травня 2014 року за № 05/22-04-0005ПР та винесено постанову від 27 травня 2014 року за № 05/22-01-0004 про накладення на Управління культури, національностей, релігій, молоді та спорту Первомайської міської ради штрафу у розмірі 1700 грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що відсутність у позивача коштів на усунення порушень, встановлених за результатами перевірки, не може бути підставою для скасування оскарженої постанови відповідача.
Так, правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці визначаються, а відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі регулюються Законом України «Про електроенергетику».
Відповідно до частин 1 та 3 статті 9 названого Закону державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.
Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
За визначенням, наведеним в статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно пункту 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929, державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
У відповідності до частин 1 та 11 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
На підставі абзацу 1 ч. 1 ст. 5 названого Закону планові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю) здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
В абзаці 4 частини 1 статті 6 Закону зазначено, що підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).
Пунктом 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії встановлено, що Держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Згідно пункту 15 названого Положення законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.
Матеріалами справи встановлено, що 24 січня 2014 року на підставі наказу Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Миколаївській області від 17 січня 2014 року № 05/22-02-0014 та направлення на проведення заходу від 17 січня 2014 року № 05/22-02-0015 державним інспектором з енергетичного нагляду Ткаченком О.А. проведено обстеження Управління культури, національностей, релігій, молоді та спорту Первомайської міської ради з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживачів 3 категорії з надійності електропостачання, які не віднесені до високого та середнього ступенів ризику.
24 січня 2014 року за результатами перевірки складено акт перевірки за № 05/22-04-0005А, протокол про адміністративне правопорушення за № 05/22-04-0005ПТ та внесено припис за № 05/22-04-0005ПР про усунення 94 порушень законодавства в галузі електроенергетики (а. с. 10-16).
На виконання припису позивачем було направлено відповідачу лист від 21 лютого 2014 року за № 83/04-7-20 з переліком заходів щодо усунення виявлених порушень законодавства (а. с. 17-20).
21 травня 2014 року на підставі наказу Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Миколаївській області від 16 травня 2014 року № 05/22-01-0103 та направлення від 16 травня 2014 року № 05/22-01-0110 державним інспектором проведено позапланову перевірку виконання розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду у споживачів незначного ступеню ризику.
В ході перевірки встановлено невиконання позивачем вимог припису від 24 січня 2014 року № 05/22-04-0005ПР в частині 33 пунктів.
За результатами вказаної перевірки 21 травня 2014 року відповідачем складено акт перевірки (протокол) за № 05/22-04-0001 та протокол про правопорушення за № 05/22-04-0001ПТ (а. с. 22-24).
Крім того, Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Миколаївській області на адресу позивача було направлено повідомлення від 21 травня 2014 року за № 15/25-359, в якому зазначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 04 червня 2014 року о 10 год. 00 хв. (а. с. 25).
На підставі акта перевірки (протоколу) від 21 травня 2014 року за № 05/22-04-0001 відповідачем було внесено припис від 27 травня 2014 року за № 05/22-04-0005ПР про усунення 33 порушень законодавства в галузі електроенергетики (а. с. 27-28).
Проти наявності виявлених порушень сторона позивача не заперечує ні в позовній заяві, ні в апеляційній скарзі (а. с. 7, 74). Крім того, припис про усунення порушень Управлінням не оскаржено, клопотання щодо перенесення строків його виконання не подавалось.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Згідно частини 8 названої статті громадяни, працівники та посадові особи несуть адміністративну відповідальність в установленому законом порядку за порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, невиконання (ухилення від виконання) чи несвоєчасне виконання приписів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, щодо усунення порушень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів електричної енергії.
Частиною 7 вказаної статті встановлено, що санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеної норми постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312 було затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
У відповідності до абзацу третього пункту 2 вказаного Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право: Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ); державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (п. 3).
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абз. 3 п. 6).
Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (п. 8).
27 травня 2014 року старшим Державним інспектором з енергетичного нагляду винесено постанову за № 05/22-01-0004 про накладення на Управління культури, національностей, релігій, молоді та спорту Первомайської міської ради (начальник Управління - Олішевська Н.В.) штрафу у розмірі 1700 грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики (а. с. 26 зворот).
Суд апеляційної інстанції відхиляє посилання апелянта на відсутність коштів на усунення порушень, встановлених в приписі, як на підставу для скасування оскарженої постанови про накладення штрафу, оскільки недостатність фінансування не може бути підставою для звільнення позивача від обов'язку виконання розпорядчих документів відповідача.
Доводи апелянта щодо неможливості застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій ґрунтуються на невірному тлумаченні матеріального закону, а тому не впливають на правильність оскарженого судового рішення.
На підставі викладеного, висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог є обґрунтованим.
Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржену постанову окружного адміністративного суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу начальника Управління культури, національностей, релігій, молоді та спорту Первомайської міської ради Олішевської Наталії Вікторівни залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 24 липня 2014 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий:
Судді: