ун. № 759/12809/14-а
пр. № 2-а/759/367/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2014 року суддя Святошинського районного суду м.Києва Чала А.П., розглянувши в м.Києві в скороченому провадженні в м.Києві адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва
про визнання дій протиправними, зобов*язання здійснити перерахунок і виплату
державної пенсії, додаткової пенсії пенсія за шкоду, заподіяну здоров*ю, як особі,
що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та щорічної грошової
допомоги на оздоровлення, -
В с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до суду з даним адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва та просила визнати дії відповідача протиправними та зобов*язати відповідача провести перерахунок і виплату їй державну пенсію в розмірі не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком і додаткову щомісячну пенсію за шкоду, заподіяну здоров*ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком за період часу з 25.01.2014р. і виплачувати їй такий розмір пенсії в подальшому, посилаючись на те, що вона має Категорію 1А як особа, що постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС та з 21.12.1999р. і безстроково має ІІІ групу інвалідності, пов*язану з роботами на ЧАЕС, а тому має право на отримання державної пенсії і додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначений розмір пенсії для інвалідів ІІІ групи повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. Також, відповідно до ст.50 цього ж Закону, інвалідам ІІІ групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров*ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Оскільки зазначена пенсія і допомога виплачуються їй у меншому розмірі, ніж передбачено вказаним законом, просить перерахувати розмір пенсії і допомоги та здійснити відповідні виплати, виходячи з прожиткового мінімуму непрацездатних осіб.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на його необґрунтованість, безпідставність, законність дій відповідача, а також вказує про те, що позивачка вже зверталась з аналогічним позовом до суду і за результатами його розгляду 01.06.2011р. святошинським районним судом м.Києва винесено постанову, яка ухвалою Київського Апеляційного адміністративного суду від 28.12.2012р. залишена без змін (а.с. 38, 49 - заперечення).
Вивчивши матеріали справи, суддя вважає за необхідне в задоволенні адміністративного позову відмовити, виходячи з наступного.
Суддею встановлено, що ОСОБА_1 має Категорію 1А як особа, що постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС (а.с. 17 - копія посвідчення і вкладки до нього) і є інвалідом ІІІ групи з 21.12.1999р. та безстроково внаслідок захворювання, пов*язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 18 - копія довідки МСЕК) та отримує пенсію, призначену їй у відповідності із законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір пенсії для інвалідів ІІІ групи, призначеної у відповідності з цим законом, повинен бути не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
У відповідності до ст.50 цього ж Закону, інвалідам ІІІ групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров*ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» встановлено, що норми і положення ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов*язкового державного соціального страхування на 2014р.
Конституційним судом України дана норма закону неконституційною не визнавались.
Натомість, Конституційний Суд України в рішенні №20-рп/2011 від 26.12.2011р. зазначив про те, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, а також одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини 1 ст.4 Бюджетного кодексу України. А тому суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Рішення Конституційного Суду України є обов*язковим для виконання на території України.
Згідно ч.2 ст.95 Конституції України, виключно законами України про державні бюджети на відповідні роки визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове призначення цих видатків.
Відповідно до пункту 3 ст.116 Конституції України, Кабінет Міністрів України забезпечує, зокрема, проведення політики у сфері соціального захисту.
Частиною 2 ст.4 Бюджетного Кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цьому Кодексу та Закону про Державний Бюджет України.
Згідно з бюджетними призначеннями, враховуючи вимоги ст.ст. 95, 117 Конституції України та Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України щороку встановлює розмір державної пенсії і розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю для інвалідів ІІІ групи ЧАЕС.
Як вказано у запереченні на адміністративний позов, вказані виплати здійснюються для позивачки в розмірах, визначених Кабінетом міністрів України на 2014р., тобто, у відповідності до діючого законодавства, а тому правові підстави для задоволення позову відсутні.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності та співставленні, враховуючи те, що державна пенсія і додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров*ю виплачуються позивачці відповідно до чинного законодавства, у зв*язку з чим дії відповідача є правомірними, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Заперечення відповідача проти позову з тих підстав, що ОСОБА_1 вже зверталась до суду із аналогічним позовом, суд до уваги не приймає, оскільки період часу, який є предметом даного розгляду становить з 25.01.2014р. і судом раніше не розглядався.
Керуючись ст.ст. 7-12, 69-71, 89, 99, 128, 159-163, 256, 183-2 КАС України, суддя, -
П о с т а н о в и в:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва про визнання дій протиправними, зобов*язання здійснити перерахунок і виплату державної пенсії, додаткової пенсії пенсія за шкоду, заподіяну здоров*ю, як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та щорічної грошової допомоги на оздоровлення, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя: