Постанова № 41175846, 27.10.2014, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2014
Номер справи
803/1893/14
Номер документу
41175846
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2014 року Справа № 803/1893/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Андрусенко О. О.,

при секретарі судового засідання Брудовській Н. В.,

за участю представника позивача Замлинського С. С.,

представника відповідача Богук-Сафарової О. Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Цунамі» до заступника начальника Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області - начальника Рожищенського відділення Кривовязюка Анатолія Васильовича, Рожищенського відділення Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області, Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Цунамі» (далі - ТзОВ «Цунамі») звернулося з адміністративним позовом до заступника начальника Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області - начальника Рожищенського відділення Кривовязюка Анатолія Васильовича, Рожищенського відділення Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.07.2014 року № 000426313/134.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Рожищенським відділенням Ківерцівської ОДПІ неправомірно винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.07.2014 року № 000426313/134, оскільки згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 05.05.2014 року ТзОВ «Цунамі» залишилось перебувати на обліку як платник податків та єдиного внеску в Луцькій ОДПІ, а тому позивачем не було порушено норм чинного законодавства.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.

У письмових запереченнях та у судовому засіданні представник Ківерцівської ОДПІ позовних вимог позивача не визнала, посилаючись на те, що ТзОВ «Цунамі» не забезпечило своєчасної сплати єдиного внеску, самостійно визначеного у звіті про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів зборів, за квітень 2014 року, а тому відповідачем правомірно застосовано до позивача штраф та нараховано пеню, у зв'язку з чим просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідачами - Рожищенським відділення Ківерцівської ОДПІ та заступником начальника Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області - начальником Рожищенського відділення Кривовязюком А. В. своїх представників не направлено, хоча їх належним чином було повідомлене про дату, час і місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 25.07.2001 року ТзОВ ««Цунамі» зареєстроване як юридична особа, перебувало на обліку в Луцькій ОДПІ як платник податків, в тому числі як платник єдиного внеску, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 05.05.2014 року.

ТзОВ ««Цунамі» 05.05.2014 року було змінено юридичну адресу, а саме: 45100, Волинська область, місто Рожище, вулиця Селянська, будинок 48 А.

З виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, наданої державним реєстратором Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області Лобоцькою І. В., вбачається, що 05.05.2014 року після зміни юридичної адреси ТзОВ «Цунамі» залишилось перебувати на обліку як платник податків в Луцькій ОДПІ.

08.05.2014 року позивач сплатив на рахунок Луцької ОДПІ єдиний соціальний внесок за квітень 2014 року у розмірі 263301,49 грн.

08.07.2014 року ТзОВ ««Цунамі» отримано рішення Рожищенського відділення Ківерцівської ОДПІ про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03.07.2014 року № 000426313/134, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 25777,12 грн. та нараховано пеню у розмірі 1546,63 грн., разом на загальну суму 27323,75 грн.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся із скаргами до Головного управління Міндоходів у Волинській області та Державної фіскальної служби України. За наслідками адміністративного оскарження, скарги позивача залишені без задоволення, а рішення Рожищенського відділення Ківерцівської ОДПІ від 03.07.2014 року № 000426313/134 - залишено без змін.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до частини 4 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Пунктом 2 частини1 статті 1 цього Закону передбачено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Отже, ТзОВ ««Цунамі» є платником єдиного внеску у розумінні положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Частиною 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено обов'язок платника єдиного внеску, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

При цьому, частина 8 статті 9 цього ж Закону передбачає, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Як вбачається з матеріалів справи, 08.05.2014 року ТзОВ ««Цунамі» сплатило на рахунок Луцької ОДПІ єдиний внесок за квітень 2014 року у розмірі 263301,49 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 08.05.2014 року № 8893 на суму 237431,47 грн., від 08.05.2014 року № 8894 на суму 1419,22 грн., від 08.05.2014 року № 8895 на суму 3624,64 грн., від 08.05.2014 року № 8896 на суму 228,37 грн., від 08.05.2014 року № 8897 на суму 20597,79 грн.

Відповідно до частини 10 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Таким чином, як свідчать платіжні доручення, наявні в матеріалах справи, позивач не порушив термін сплати єдиного внеску.

З рішення від 03.07.2014 року № 000426313/134 вбачається, що воно прийняте на підставі частини 10 та пункту 2 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Зазначеними нормами передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно пункту 6 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

З системного аналізу вищезазначених норм вбачається, що передумовою для застосування до платника єдиного внеску штрафу і нарахування пені, є встановлення контролюючим органом факту наявності у платника недоїмки, тобто сум єдиного внеску, які своєчасно, у строки передбачені частиною 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», не нараховані та не сплачені.

Оскільки позивача не було проінформовано про зміну місця взяття на облік як платника єдиного внеску до Рожищенського відділення Ківерцівської ОДПІ, суд вважає, що порушення у сплаті 08.05.2014 року єдиного внеску в дохід бюджету на рахунки Луцької ОДПІ відсутні, так як зазначені кошти були нараховані та сплачені ТзОВ ««Цунамі» своєчасно та у повному обсязі.

Крім того, суд зазначає, що Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не передбачає відповідальності за подання звітності з єдиного внеску до іншого контролюючого органу.

Суд не бере до уваги твердження представників відповідачів про те, що відповідно до п. 3.7 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року № 454, позивач зобов'язаний подати звіт за звітний період до органу доходів і зборів за новим місцем взяття на облік з огляду на наступне.

Відповідно до вимог статті 14 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» органи доходів і зборів зобов'язані, зокрема, забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру страхувальників Державного реєстру; здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру страхувальників Державного реєстру.

Статтею 18 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що джерелами формування Державного реєстру є відомості, що надходять до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду від: державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; платників єдиного внеску; застрахованих осіб; фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчих органів сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад; органів доходів і зборів та уповноважених суб'єктів для обліку даних Єдиного державного демографічного реєстру; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики; державної служби зайнятості; інших підприємств, установ, організацій та військових частин; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів; територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску; інших джерел, передбачених законодавством.

Відповідно до пункту 64.1 статті 64 Податкового кодексу України взяття на облік за основним місцем обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків та зборів у контролюючих органах здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей контролюючими органами.

Дані про взяття на облік юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків і зборів у контролюючих органах передаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у день взяття на облік юридичної особи та відокремленого підрозділу юридичної особи в порядку, встановленому Міністерством юстиції України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Взяття на облік юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків і зборів у контролюючих органах згідно з пунктом 64.1 цієї статті підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка надсилається (видається) цим юридичним особам та відокремленим підрозділам юридичних осіб у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (пункт 64.3 статті 64 Податкового кодексу України).

Як вбачається з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, наданої позивачу державним реєстратором Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області Лобоцькою І. В., 05.05.2014 року після зміни юридичної адреси ТзОВ «Цунамі» залишилось перебувати на обліку як платник податків в Луцькій ОДПІ, в тому числі як платник єдиного внеску.

Крім того, суд зазначає, що позивача не було своєчасно повідомлено про те, що його поставлено на облік як платника єдиного внеску до Рожищенського відділення Ківерцівської ОДПІ.

Вищенаведене свідчить про відсутність порушення законодавства позивачем та про протиправність прийнятого Рожищенським відділенням Ківерцівської ОДПІ рішення від 03.07.2014 року № 000426313/134 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Також судом враховано, що відповідно до п. 3.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року № 454, страхувальники, крім зазначених у пунктах 3.5, 3.6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені в пункті 3.2 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у частині подання звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до органів доходів і зборів звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду.

У даному випадку звітним періодом є квітень 2014 року, про що свідчить запис у графі «Призначення платежу» в платіжних дорученнях.

Відповідно до п. 3.7 вказаного порядку якщо страхувальник із числа страхувальників, зазначених у пунктах 3.1, 3.2 та 3.4 цього розділу, у звітному періоді змінює місцезнаходження, або місце реєстрації, або місце проживання (поза межами територіального обслуговування органу доходів і зборів, в якому він перебував на обліку), звіт за цей звітний період (з першого до останнього календарного числа звітного періоду) подається до органу доходів і зборів за новим місцем взяття на облік.

З наведеного вбачається, що за новим місцем знаходженням платник подає звіт за той звітний період, у якому відбулась зміна місця знаходження, а не за попередній. Тобто, позивач зобов'язаний подавати звіти до Рожищенського відділення Ківерцівської ОДПІ, починаючи зі звітного періоду травень 2014 року, а не за квітень 2014 року, протягом якого підприємство було зареєстрованим у місті Луцьку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підставними для визнання протиправним та скасування рішення Рожищенського відділення Ківерцівської ОДПІ від 03.07.2014 року № 000426313/134, тому позов підлягає до задоволення.

Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено: якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Враховуючи наведене, з Державного бюджету України підлягає до стягнення на користь позивача 182,70 грн. судового збору, сплаченого при поданні адміністративного позову згідно платіжного доручення від 19.09.2014 року № 11325.

Керуючись статтею 94, частиною 3 статті 160, статтею 163 КАС України та на підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Рожищенського відділення Ківерцівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області від 03.07.2014 року № 000426313/134.

Стягнути з державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Цунамі» (45100, Волинська область, Рожищенський район, місто Рожище, вулиця Селянська, будинок 48А, ідентифікаційний код 31572226) 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп. витрат по сплаті судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої складено 03 листопада 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий - суддя О. О. Андрусенко