ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/3291/14
31 жовтня 2014 р. 22год. 55хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Дорошенко Н.О. (головуючий), суддів Кравчук Т.О. Гломба Ю.О. , за участю секретаря судового засідання Сисун Н.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_2, представник ОСОБА_3,
відповідача: представники Ярута С.О., Назарець І.П.
третьої особи-1: представник ОСОБА_6,
третьої особи-2: представник ОСОБА_7.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_2 доОкружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №156 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 156 ОСОБА_10, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Рівненська обласна організація Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №156 про визнання протиправною та скасування постанови №28 від 29.10.2014 "Про скаргу кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_11, зареєстровану в Окружній виборчій комісії 28 жовтня 2014 року за вх. №№459, 460, 461, 462, 463,464, 465, 466, 467,468,469,470,471,472,473,474,475,476"; про зобов'язання розглянути по суті скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_11, зареєстровані в Окружній виборчій комісії №156 за вх. №№ 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476.
В обґрунтування позову зазначає, що в ході голосування 26.10.2014 на дільничних виборчих комісіях №№ 560778, 560779, 560780, 560781, 560782, 560783, 560784, 560785, 560786, 560787, 560788, 560789, 560790, 560791, 560792, 560793, 560794 та 560822 одномандатного виборчого округу № 156 офіційними спостерігачами було встановлено та виявлено факт незаконно голосування, а саме - опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених ч.9 ст.89 Закону України "Про вибори народних депутатів України", голосування особами, які не мають право голосування, голосування виборцем більше ніж один раз та ін. Наведені факти стверджені актами, які складені із дотриманням норм законодавства про вибори. У зв'язку із тим, що вказані факти мали місце безпосередньо на вказаних дільничних виборчих комісіях і посадові особи таких комісій не реагували на такі порушення, то 28.10.2014 кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 156 ОСОБА_11 звернувся зі скаргами безпосередньо до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 156. В таких скаргах він покликався на те, що наведені порушення виборчого закону тягнуть за собою проведення повторного підрахунку голосів на зазначених дільничних виборчих комісіях в порядку, встановленому Законом України "Про вибори народних депутатів України" по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного та одномандатному виборчому окрузі № 156. Зазначає, що відповідач 29.10.2014, заслухавши скарги, зареєстровані за вх. №№459-476 від 28.10.2014, прийняв постанову від 29.10.2014 за №28, якою залишив скарги без розгляду по суті з мотивів, що ОВК № 156 не є належним суб'єктом розгляду поданих скарг та такі скарги подані з порушенням строків оскарження. Однак, у своїх скаргах кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 156 ОСОБА_11 покликався на бездіяльність дільничних виборчих комісій і посадових осіб таких комісій, які не реагували на порушення виборчого закону. Вказує, що скарги зареєстровані відповідачем до 20 год. 00 хв. 28.10.2014, тобто у строк, передбачений законом. Крім того, зазначає, що оскільки, скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів на дільниці, може бути подана до окружної виборчої комісії у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності, тому відповідач є належним суб'єктом з розгляду поданих та зареєстрованих в строк заяв та скарг.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримали з наведених у ньому підстав, просили задовольнити повністю.
Відповідач Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №156 позов не визнав. Представники відповідача в судовому засіданні пояснили, що відповідно до ч.3 ст.109 Закону України "Про вибори народних депутатів України" скарга щодо порушення, яке мало місце під час голосування, може бути подана до відповідної дільничної виборчої комісії не пізніше закінчення голосування. Скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів на дільниці, може бути подана до окружної виборчої комісії у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Підкреслюють, що предметом скарг є не дії чи бездіяльність дільничних виборчих комісії, а порушення під час голосування. Таким чином, скарги на порушення під час голосування підлягали до розгляду саме дільничними виборчими комісіями у строк, встановлений статтею 109 Закону. У зв'язку з тим, що скарги на порушення під час голосування подані до неналежного суб'єкта розгляду скарги та з порушенням строків оскарження, встановлених статтею 109 цього Кодексу, ОВК № 156 відповідно до ч.11 ст.111 Закону було прийнято рішення про залишення скарги без розгляду. Спірне рішення вважають таким, що відповідає вимогам закону. Окрім цього вказують на те, що акти про порушення законодавства про вибори, які були долучені до скарг, викликають сумнів у своїй достовірності, підписані особою, що не була зареєстрована як офіційний спостерігач на відповідних дільничних виборчих комісіях. Також зазначають, що у відповідача були відсутні підстави для проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях, оскільки на час надходження скарг підсумки голосування вже були підведені.
З наведених підстав представники відповідача в задоволенні позову просили відмовити повністю за безпідставністю вимог.
Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кандидата в народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_10 та Рівненської обласної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в судовому засіданні підтримали позицію відповідача та просили в задоволені позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення позивача, представників сторін та третіх осіб, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх у сукупності, відповідно до вимог закону, суд встановив та врахував наступне.
З матеріалів справи встановлено, що 28.10.2014 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 156 надійшли скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_11 "Про повторний підрахунок голосів у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному виборчому окрузі № 156 (в порядку передбачено п.3 ч.5 ст.94 Закону України "Про вибори народних депутатів України)", які зареєстровані 28.10.2014 під №№ 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, та акти про виявлення порушень виборчого законодавства від 26.10.2014 (а.с.9-44).
У скаргах зазначено, що в ході голосування 26.10.2014 на дільничних виборчих комісіях №№ 560778, 560779, 560780, 560781, 560782, 560783, 560784, 560785, 560786, 560787, 560788, 560789, 560790, 560791, 560792, 560793, 560794 та 560822 одномандатного виборчого округу № 156 офіційними спостерігачами було встановлено та виявлено факт незаконно голосування, а саме - опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених ч.9 ст.89 Закону України "Про вибори народних депутатів України", голосування особами, які не мають право голосування, голосування виборцем більше ніж один раз та ін.
У зв'язку з цим кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_11 просив в порядку, встановленому Законом України "Про вибори народних депутатів України", провести повторний перерахунок голосів на дільничних виборчих комісіях №560778, №560779, №560780, №560781, №560782, №560783, №560784, №560785, №560786, №560787, №560788, №560789, №560790, №560791, №560792, №560793, №560794, №560822 по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного та одномандатному виборчому окрузі №156.
Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №156 постановою від 29.10.2014 №28 "Про скаргу кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_11, зареєстровану в Окружній виборчій комісії 28 жовтня 2014 року за вих. №№459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476" скарги кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 156 ОСОБА_11 від 28.10.2014 №№459-476 про повторний підрахунок голосів у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному виборчому окрузі №156 залишено без розгляду по суті.
В обґрунтування постанови №28 від 29.10.2014 ОВК №156 зазначає, що скарги про виявлені офіційними спостерігачами факти порушень під час голосування 26.10.2014 на виборчих дільницях ні офіційними спостерігачами, ні суб'єктом звернення зі скаргою - кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_11 у строки, встановлені ч.3 ст.109 Закону України "Про вибори народних депутатів України" до дільничних виборчих комісій №№ 560778, 560779, 560780, 560781, 560782, 560783, 560784, 560785, 560786, 560787, 560788, 560789, 560790, 560791, 560792, 560793, 560794, 560822 не подавалися.
До Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 156 зазначені скарги надійшли після прийняття окружною виборчою комісією рішення прийняти виборчі документи від дільничних виборчих комісій №№ 560778, 560779, 560780, 560781, 560782, 560783, 560784, 560785, 560786, 560787, 560788, 560789, 560790, 560791, 560792, 560793, 560794, 560822 та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу в порядку, визначеному п.1 ч.5 ст.94 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
В постанові також зазначено, що зі змісту скарг та враховуючи пояснення суб'єкта звернення зі скаргою - кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 156 ОСОБА_11 встановлено, що скарги спрямовані на усунення порушень виборчого законодавства, що мали місце в день проведення голосування.
Відповідно до ч.3 ст.109 Закону України "Про вибори народних депутатів України" ОВК №156 не є належним суб'єктом розгляду скарг №№ 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476 кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 156 ОСОБА_11, до того ж скарги подано з порушенням строків оскарження (а.с.8).
Суд вважає, що спірна постанова № 28 від 29.10.2014 ОВК № 156 не відповідає вимогам закону з наступних підстав.
Відповідно до ст.31 Закону України "Про вибори народних депутатів України" №4061-VI від 17.11.2011 зі змінами (далі-Закон №4061-VI) визначені повноваження окружної виборчої комісії. Окружна виборча комісія, зокрема:
забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів в одномандатному окрузі та в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу;
розглядає заяви і скарги на рішення, дії або бездіяльність дільничних виборчих комісій і приймає рішення з цих питань.
Статтею 32 Закону №4061-VI передбачено, що дільнична виборча комісія, зокрема:
здійснює контроль за неухильним додержанням та однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів під час голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці;
організовує на виборчій дільниці голосування;
розглядає заяви і скарги з питань підготовки та організації голосування на виборчій дільниці та в межах своїх повноважень приймає щодо них рішення.
Відповідно до ч.5 ст.108 Закону №4061-VI рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до окружної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію.
Статтею 109 Закону №4061-VI визначено, що скарга до виборчої комісії може бути подана суб'єктом звернення зі скаргою протягом п'яти днів після прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності суб'єктом оскарження, за винятком випадків, зазначених у частинах другій і третій цієї статті.
Скарга щодо порушення, яке мало місце до дня голосування, може бути подана у строк, встановлений частиною першою цієї статті, але не пізніше 22 години дня, що передує дню голосування.
Скарга щодо порушення, яке мало місце під час голосування, може бути подана до відповідної дільничної виборчої комісії не пізніше закінчення голосування. Скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів на дільниці, може бути подана до окружної виборчої комісії у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.
Днем вчинення бездіяльності вважається останній день строку, в який мала бути, однак не була вчинена дія, передбачена законом.
Днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги виборчою комісією.
Строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення виборчою комісією без розгляду відповідно до частини другої статті 111 цього Закону.
Зміна або уточнення суб'єктом звернення зі скаргою вимог під час розгляду скарги, викликані виявленням обставин, не відомих раніше суб'єкту звернення зі скаргою, не вважається новою скаргою і не підлягає встановленим обмеженням строків.
Відповідно до статті 110 Закону №4061-VI скарга до виборчої комісії подається у письмовій формі. Скарга повинна містити:
1) назву виборчої комісії, до якої вона подається;
2) прізвище, ім'я, по батькові (найменування) суб'єкта звернення зі скаргою, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є;
3) прізвище, ім'я, по батькові (найменування) суб'єкта оскарження, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є;
4) суть порушеного питання;
5) виклад обставин і зазначення доказів, якими суб'єкт звернення обґрунтовує свої вимоги;
6) чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від виборчої комісії;
7) перелік документів і матеріалів, що додаються;
8) зазначення заінтересованих осіб, яких суб'єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги;
9) підпис суб'єкта звернення зі скаргою чи особи, яка його представляє відповідно до статті 108 цього Закону, із зазначенням дати підписання.
Статтею 111 ч.2 Закону №4061-VI визначено, що скарга, оформлена без дотримання вимог статті 110 цього Закону, повертається відповідно Головою Центральної виборчої комісії або іншим членом Центральної виборчої комісії за дорученням Голови Центральної виборчої комісії чи головою або заступником голови окружної або дільничної виборчої комісії суб'єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніш як на наступний день після дня надходження скарги, а скарга, подана напередодні дня голосування, в день голосування чи наступного дня, - невідкладно. При поверненні скарги без розгляду зазначається вичерпний перелік недоліків, які перешкоджають розгляду скарги, і вказується на можливість повторного звернення із скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 110 цього Закону, у передбачені цим Законом строки.
Скарга, оформлена з дотриманням вимог статті 110 цього Закону, розглядається відповідною виборчою комісією на своєму засіданні не пізніш як на другий день з дня її отримання, за винятком випадків, передбачених частинами п'ятою - сьомою цієї статті (частина 4).
Якщо виборча комісія при розгляді скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених у скарзі обставин правоохоронними органами, відповідні правоохоронні органи за зверненням виборчої комісії перевіряють ці обставини та вживають відповідних заходів щодо припинення порушення законодавства у триденний строк з дня отримання звернення виборчої комісії, а якщо таке звернення отримано ними менше ніж за три дні до дня голосування, у день голосування чи в наступний за ним день, - невідкладно. Про наслідки перевірки та вжиті заходи відповідні органи невідкладно повідомляють виборчу комісію, яка до них звернулася (ч.8 ст.111 Закону №4061-VI).
Розгляд скарги виборчою комісією здійснюється з обов'язковим своєчасним повідомленням суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження та інших заінтересованих осіб рекомендованою телеграмою, факсимільним повідомленням, засобами електронної пошти про час і місце розгляду скарги. Допускається повідомлення суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження та заінтересованих осіб про час і місце розгляду скарги по телефону з фіксуванням такої дії службовою особою виборчої комісії окремою письмовою довідкою, яка долучається до справи (протоколу). Неприбуття на засідання виборчої комісії осіб, які були належним чином повідомлені про нього, не перешкоджає розгляду скарги (ч.9 ст.111 Закону №4061-VI).
Виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб'єктом звернення зі скаргою, до неналежного суб'єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених статтею 109 цього Закону (ч.11 ст.111 Закону №4061-VI).
Зі змісту досліджених в судовому засіданні скарг встановлено, що суб'єкт звернення зі скаргою вказував, що в день голосування на відповідних виборчих дільницях мали місце порушення під час голосування (неправомірне опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, голосування особами, які не мають права голосувати, голосування виборцем більше ніж один раз).
Факти, зазначені в скаргах, вказують на те, що відповідні виборчі комісії не здійснювали належного контролю за неухильним додержанням та однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів під час голосування на виборчій дільниці; неналежно організували на виборчій дільниці голосування, тобто не вчинили дій, прямо передбачених Законом.
Таким чином, скарги, подані до ОВК № 156, за своїм змістом вказують на протиправну бездіяльність відповідних дільничних виборчих комісій під час проведення голосування, а тому зазначені обставини підлягали до перевірки окружною виборчою комісією під час розгляду таких скарг по суті.
Доводи представників відповідача та третіх осіб, що скарга на порушення, яке мало місце під час голосування, може бути подана виключно до відповідної дільничної виборчої комісії, суд вважає необгрунтованими та відхиляє, позаяк частиною сьомою статті 111 Закону встановлено, що скарга щодо порушення, яке мало місце у день голосування, під час підрахунку голосів на дільниці, подана до виборчої комісії вищого рівня, розглядається відповідною виборчою комісією у дводенний строк з дня її подання.
За таких обставин, враховуючи, що скарги щодо порушень, які мали місце в день голосування 26.10.2014 на відповідних дільничних виборчих комісіях, були подані до ОВК № 156 як до виборчої комісії вищого рівня 28.10.2014, суд вважає, що такі скарги були подані до належного суб'єкта розгляду скарги та в строк, встановлений законом.
Обставин, які вказували б на невідповідність скарг вимогам статті 110 Закону №4061-VI судовому засіданні не встановлено і відповідач на наявність таких обставин не покликається.
З огляду на наведене, суд вважає, що встановлені законом підстави для залишення поданих скарг без розгляду були відсутніми.
Відповідно до ч.1 ст.113 Закону №4061-VI рішення виборчої комісії за результатами розгляду скарги повинно бути справедливим, законним і обґрунтованим. Частиною четвертою цієї статті встановлено, що при розгляді скарги по суті виборча комісія може задовольнити скаргу повністю або частково чи відмовити в її задоволенні.
При цьому суд зауважує, що доводи, якими відповідач обгрунтовує заперечення проти позову, в частині недостовірності актів про порушення від 26.10.14, - підлягають встановленню та оцінці під час розгляду скарг по суті, та не впливали на прийняття рішення про залишення скарг без розгляду.
За результатами судового розгляду справи суд дійшов висновку, що при прийнятті оспорюваної постанови відповідач діяв необгрунтовано, без урахування фактичних обставин, з порушенням встановленої законом процедури, чим порушено права суб'єкта виборчого процесу на оскарження порушень виборчого закону до окружної виборчої комісії, а тому адміністративний позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Судовий збір суд присуджує на користь позивача відповідно до ст.94 КАС України.
Керуючись статтями 172,177,179, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 156 від 29.10.2014 № 28 "Про скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_11, зареєстровану в Окружній виборчій комісії 28.10.2014 року за вх. №№459,460,461,462,463,464,465,466,467,468,469,470,471,472,473,474,475,476".
Зобов'язати Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 156 розглянути по суті скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_11, зареєстровані в Окружній виборчій комісії №156 за вх. №№ 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476.
Присудити на користь позивача Кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_2 з Державного бюджету України судовий збір в сумі 73,08 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 КАС України, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.
Головуючий cуддя Дорошенко Н.О.
Судді Кравчук Т.О.
Гломб Ю.О.