МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
01 листопада 2014 року Справа № 814/3319/14
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів головуючого судді Желєзного І.В. судді Середа О.Ф., Малих О.В. секретар судового засідання Зощак В.В. розглянувши адміністративну справу
за позовомКандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 128 ОСОБА_1, (АДРЕСА_1, 54025)
доОкружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу з позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014року №128, (пр-т Жовтневий, 1, м. Миколаїв, 54003)
проскасування постанови про розгляд скарги від 28.10.2014року №84, зобов'язання провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №480821 одномандатного виборчого округу з позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року №128, В С Т А Н О В И В:
Позивач, кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №128 ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу з позачергових виборів народних депутатів України № 128 (далі також - відповідач, окружна виборча комісія, ОВК) про:
- скасування постанови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 128 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року № 84 від 28 жовтня 2014 року про розгляд скарги довіреної особи кандидата в народні депутати України ОСОБА_1;
- зобов'язання окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 128 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №480821 одномандатного виборчого округу №128 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному окрузі.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року членами дільничної комісії №480821 (далі також - ДК) порушено ч.7 ст.35 та ст.82 Закону України "Про вибори народних депутатів України", що стало підставою для оскарження бездіяльності членів дільничної комісії до окружної виборчої комісії з вимогою проведення повторного перерахунку голосів на виборчій дільниці №480821. Проте постановою окружної виборчої комісії №84 від 28 жовтня 2014 року в задоволенні скарги відмовлено.
Відповідач позов не визнав, зазначивши, що твердження позивача про порушення порядку зберігання бюлетенів є бездоказовими, а вимога про проведення повторного перерахунку голосів на виборчій дільниці №480821 окружною виборчою комісією є невмотивованою.
Позивач та відповідач просили розглядати справу за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.7 ст.35 Закону України "Про вибори народних депутатів України" виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією.
Приписами ч.2 ст.82 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлено, що окружна виборча комісія забезпечує збереження й охорону виборчих бюлетенів, отриманих від Центральної виборчої комісії. Виборчі бюлетені зберігаються у приміщенні окружної виборчої комісії в сейфі (металевій шафі або окремій кімнаті), який (яка) опечатується стрічкою з проставлянням на ній підписів усіх присутніх на засіданні членів комісії та печатки комісії. Сейф (металева шафа або окрема кімната) постійно (до передачі виборчих бюлетенів дільничним виборчим комісіям) перебуває під охороною працівника органів внутрішніх справ України.
Відповідно до ч. 10 ст. 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 Закону України "Про вибори народних депутатів України", про порушення вимог Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Вказані підстави є виключними та їх перелік не підлягає розширенню.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 112 Закону України "Про вибори народних депутатів України" докази, на підставі яких виборча комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інші обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги, надають виборчій комісії суб'єкт звернення зі скаргою, суб'єкт оскарження, заінтересовані особи. Якщо суб'єкт звернення, суб'єкт оскарження чи заінтересована особа не надасть докази для підтвердження обставин, на які він посилається, виборча комісія вирішує справу на основі наявних доказів.
При розгляді справи встановлено, що 27 жовтня 2014 року до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №128 надійшла скарга довіреної особи кандидата в народні депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 128 ОСОБА_1 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_2, суб'єктом оскарження в якій визначено дільничну виборчу комісію №480821 одномандатного виборчого округу №128 з позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
У скарзі довірена особа позивача просила визнати протиправною бездіяльність дільничної виборчої комісії №480821 та провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №480821, зазначивши, що 26 жовтня 2014 року під час голосування на дільниці №480821 надійшло повідомлення про мінування приміщення школи №26, в якій розміщувалась виборча дільниця. У зв'язку з чим всі присутні на виборчій дільниці, враховуючи й членів виборчої комісії, залишили приміщення. Виборчі бюлетені були покладені до сейфу та опломбовані стрічкою. Члени виборчої комісії залишили приміщення дільниці та вийшли за межі приміщення комісії. Після повернення членів окружної виборчої комісії, уповноважених осіб партій, довірених осіб кандидатів у народні депутати, офіційних спостерігачів, виборців до приміщення дільничної виборчої комісії голова комісії відкрила сейф, розірвавши стрічку, якою був опломбований сейф, та забрала виборчі бюлетені, без перерахування видавши їх членам дільничної виборчої комісії для продовження проведення голосування на дільниці без складення будь-яких актів. Такими діями, на думку позивача, порушено ч.7 ст.35 та ст.82 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
За наслідками розгляду скарги окружною виборчою комісією 28 жовтня 2014 року прийнято постанову №84 «Про розгляд скарги довіреної особи кандидата в народні депутати ОСОБА_1» (далі по тесту також - Постанова №84), якою суб'єкту звернення відмовлено в задоволенні скарги.
Відмовляючи в скарзі, відповідач посилався на те, що позивачем не надано доказів на підтвердження суджень про порушення членами дільничної виборчої комісії приписів ст.35 і ст.82 Закону України "Про вибори народних депутатів України" або невідповідність кількості бюлетенів конкретній виборчій дільниці.
Окружною виборчою комісією встановлено, що протокольним рішенням ОВК утворено робочу групу швидкого реагування щодо надзвичайних подій під час проведення голосування 26 жовтня 2014 року. До складу робочої групи увійшли члени окружної виборчої комісії ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, які після отримання відповідного повідомлення прибули до загальноосвітньої школи №26, яка знаходиться за адресою м. Миколаїв, вул.Чайковського,11а.
26 жовтня 2014 року о 10.55год. до ОВК від голови дільничної виборчої дільниці №480821 ОСОБА_7 надійшло повідомлення про мінування приміщення загальноосвітньої школи №26, в якій розміщені три виборчі дільниці, в тому числі і виборча дільниця №480821.
На виборчій дільниці №480821 членами робочої групи встановлено, що переносні та стаціонарні виборчі скриньки виборчої дільниці опечатані та перебували в приміщенні для голосування під охороною працівника правоохоронних органів, який забезпечував охорону бюлетенів в скринях для голосування. Крім того, члени окружної виборчої комісії (в скарзі це також підтверджується) переконались, що невикористані виборчі бюлетені знаходились в приміщенні для голосування в опечатаному сейфі під охороною працівника Ленінського РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області. А тому, твердження про доступ до виборчої документації. в тому числі бюлетенів сторонньою особою, є недоведеним.
Члени дільничної виборчої комісії, отримавши повідомлення про евакуацію із приміщення, після опломбування сейфу з бюлетенями та виборчих скриньок, були виведені з приміщення на безпечну відстань.
До відновлення роботи і продовження забезпечення голосування на виборчій дільниці №480821 та перевірки усіх виборчих бюлетенів члени ОВК знаходились на виборчій дільниці.
Як вбачається зі змісту Постанови №84, відповідачем досліджені та описані всі події, що відбувалися під час проведення позачергових виборів народних депутатів України 26.10.2014 року на виборчій дільниці №480821. При цьому, протиправності дій (бездіяльності) членів ДВК не встановлено.
Належним чином оформлених актів про встановлення порушень Закону України "Про вибори народних депутатів України" під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №480821, що ставили б під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, позивачем не подано як до ОВК та і до суду.
Протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу №128 та протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №128 підписані членами окружної виборчої комісії 28 жовтня 2014 року та транспортовані до Центральної виборчої комісії (ЦВК).
На засіданні Центральної виборчої комісії оголошено відомості із протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу №128 та протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №128, які були прийняті Центральною виборчою комісією разом з іншою виборчою документацією, та про що складена відповідна відомість.
Таким чином, судження суб'єкта звернення зі скаргою про імовірність втручання сторонніх осіб з метою зміни кількості бюлетенів, як і наявність порушень приписів ст.35 і ст.82 Закону України "Про вибори народних депутатів України" не ґрунтуються на належних та достатніх доказах, а отже підстав для скасування оспорюваної Постанови №84 та проведення перерахунку голосів виборців на виборчій дільниці №480821 не має.
Посилання позивача на відеозапис на компакт-диску, що був доданий до позовної заяви, не має правового значення, оскільки наданий носій інформації не містить фактичних даних, які б вказували на протиправність дій (бездіяльності) членів ДВК або ОВК.
Вищенаведене в сукупності є підставою для відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 86, 98, 172, 174, 177 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову відмовити.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 КАС України, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Головуючий суддя І. В. Желєзний
Судді О.Ф. Середа
О.В.Малих