Постанова № 41173691, 07.10.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2014
Номер справи
804/9799/14
Номер документу
41173691
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2014 р. Справа № 804/9799/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддяЛяшко О.Б., при секретаріСтавицькому О.В., за участю: представника позивача представника відповідача Вільямовського Ю.В., Годько І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Колібрі" до Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області Васильченка Олександра Миколайовича, Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

Судом прийнято до розгляду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Колібрі" про визнання протиправними дій Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області Васильченка Олександра Миколайовича щодо складання припису від 14.05.2014 року № 4-4504-12-3.

В обґрунтування позову зазначено, що припис Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3, винесений на підставі матеріалів перевірки, не ґрунтується на положеннях чинного законодавства, прийнятий на підставі неправомірних висновків, є протиправним та підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надавши письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України ТОВ «Колібрі», за результатами якої складено акт та видано припис щодо усунення виявлених порушень. Вважає дії державного інспектора та Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області під час проведення перевірки, складання акту та припису є законними та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку із чим підстави для скасування припису відсутні.

Усною ухвалою суду від 07 жовтня 2014 року Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області залучено до участі у розгляді справи в якості другого відповідача.

Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

В період з 14.04.2014 року по 07.05.2014 року на підставі направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 4-2863-12-3 від 28.03.2014 року, повідомлення № 4-2864-12-3 від 28.03.2014 року та наказу № 448-П від 28.03.2014 року відповідно до вимог ст.20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області було проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України № б/н від 14.04.2014 р. - 07.05.2014 р., яким зафіксовано порушення ТОВ «Колібрі» ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 24, 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 40, 44 Водного кодексу України, ст.ст.17, 26, 32, 33 Закону України «Про відходи»:

- інвентаризація джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на підприємстві не проводилась, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутній, чим порушено вимоги ст.ст. 10,11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря";

- первинний облік у сфері охорони атмосферного повітря не ведеться, статзвітність за формою 2-ТП (повітря) не складається, виробничий контроль за охороною атмосферного повітря не здійснюється, чим порушено вимоги ст.ст. 10,11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря», ст. 24 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища";

- податкова декларація екологічного податку, що справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, не складається, чим порушено вимоги ст.ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря»;

- статистична звітність 2-ТП (водгосп) не складається, чим порушено вимоги ст. 44 Водного кодексу України, ст. 24 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;

- питомі балансові норми водопостачання та водовідведення не розроблені, чим порушено вимоги ст.ст. 40, 44 Водного кодексу України;

- інвентаризація відходів не проведена, норми утворення відходів, їх якісний склад і властивості не визначено, чим порушено вимоги ст.ст. 17, 26 Закону України "Про відходи";

- ліміти на утворення та розміщення відходів виробництва на підприємстві не отримано. Дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами та дозвіл на розміщення відходів відсутній, чим порушено вимоги ст.ст. 17, 32, 33 Закону України "Про відходи", ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;

- моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів не здійснюється, чим порушено вимоги ст. 29 Закону України "Про відходи";

- облік відходів за формою 1-ВТ не ведеться, чим порушено вимоги ст.ст. 17, 26 Закону України "Про відходи";

- технічні паспорти відходів відсутні, чим порушено вимоги ст. 26 Закону України "Про відходи".

14.05.2014 року з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища ТОВ «Колібрі», проведеної з 14.04.2014 року по 07.05.2014 року, державними інспекторами Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області Васильченком О.М. та Барсуковою О.В. складено припис № 4-4504-12-3.

Зазначеним приписом зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Колібрі»:

- дотримуватись вимог природоохоронного законодавства України при здійсненні діяльності підприємства (термін виконання - постійно);

- розробити інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ «Колібрі» за адресою: вул. Матлахова, 4, м. Дніпропетровськ (термін виконання - до 31.07.2014 року);

- діяльність, пов'язану з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснювати за наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (термін виконання - постійно);

- запровадити на ТОВ «Колібрі» ведення первинного обліку в сфері охорони атмосферного повітря (термін виконання - до 20 числа наступного місяця наступного за звітним періодом);

- запровадити на ТОВ «Колібрі» виробничий контроль за охороною атмосферного повітря, інструментально-лабораторні вимірювання параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел (термін виконання - до 30.06.2014 року);

- розробити питомі балансові норми водоспоживання та водовідведення на одиницю продукції та погодити в установленому порядку (термін виконання - до 30.06.2014 року);

- запровадити на ТОВ "Колібрі" ведення статистичної звітності за формою 2-ТП (водгосп) (термін виконання - до 20 числа наступного місяця наступного за звітним періодом);

- провести інвентаризацію відходів, визначити норми утворення відходів, їх якісний склад і властивості (термін виконання - до 31.07.2014 року);

- діяльність, пов'язану з утворенням та розміщенням відходів здійснювати за наявності дозволу та ліміту на утворення та розміщення відходів (постійно);

- запровадити на ТОВ «Колібрі» облік відходів за формою 1-ВТ (термін виконання - до 20 числа наступного місяця наступного за звітним періодом);

- запровадити на ТОВ «Колібрі» моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів (термін виконання - до 30.06.2014 року);

- розробити технічні паспорти відходів (термін виконання - до 30.06.2014 року);

- провести ідентифікацію об'єкту підвищеної небезпеки за адресою: вул. Матлахова, 4, м. Дніпропетровськ та погодити в установленому порядку згідно чинного законодавства. Укласти договір обов'язкового страхування щодо цивільної відповідальності суб'єкта господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об'єкти та об'єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного та санітарно-епідеміологічного характеру (термін виконання - до 31.07.2014 року);

- розробити та узгодити згідно чинного законодавства плани ліквідації та локалізації аварійних ситуацій (термін виконання - до 31.07.2014 року).

Не погоджуючись з винесеним приписом № 4-4504-12-3 від 14.05.2014 року, позивач звернувся за захистом своїх прав, свобод та інтересів до суду.

Вирішуючи даний спір по суті, суд виходить із наступного.

Основні принципи і порядок здійснення державного нагляду за дотриманням природоохоронного законодавства, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Згідно п.4.1 ст. 4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №429 від 04.11.2011р., інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за:

а) додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органами виконавчої влади, суб'єктами господарювання, фізичними особами;

б) додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами); виконанням вимог висновків державної екологічної експертизи у сфері використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, транскордонне переміщення об'єктів рослинного та тваринного світу;

в) забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин, у межах галузі атестації на право виконання цих вимірювань;

г) додержанням вимог екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, у тому числі:

- у процесі проведення наукових, науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, упровадження у виробництво відкриттів, винаходів, використання нової техніки, а також устаткування, технологій і систем, що імпортуються;

- на військових і оборонних об'єктах, об'єктах органів внутрішніх справ, органів Служби безпеки України та Державної прикордонної служби у місцях їх постійної дислокації, а також під час передислокації військ і військової техніки з використанням автомобільних, повітряних, залізничних та плавучих транспортних засобів, проведення військових навчань, маневрів;

- у пунктах пропуску через державний кордон України та в зоні діяльності митниць призначення та відправлення;

- у процесі транспортування, зберігання, застосування, утилізації, знищення та знешкодження пестицидів і агрохімікатів, небезпечних хімічних речовин, виробничих, побутових та інших видів відходів;

- у зонах спостереження атомних електростанцій.

Процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів визначено Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженим наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. №464.

Відповідно до пункту 4.13 Порядку, за результатами проведеної планової або позапланової перевірки, в тому числі спільно з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається уніфікований акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, що містить перелік питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), залежно від ресурсу, що перевірявся.

Згідно з ч.7, 8 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Щодо правомірності винесення оскарженого припису Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3, суд зазначає наступне.

Пунктом 1 припису від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3 зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Колібрі" дотримуватись вимог природоохоронного законодавства України при здійсненні діяльності підприємства (термін виконання - постійно).

Відповідно до п. в) ч. 1 ст. 3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» основними принципами охорони навколишнього природного середовища є запобіжний характер заходів щодо охорони навколишнього природного середовища.

Отже, дотримання вимог природоохоронного законодавства України при здійсненні діяльності підприємством направлено на припинення порушення вимог природоохоронного законодавства та припинення порушення їх в подальшій діяльності.

Щодо пунктів 2, 3 припису від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3, якими зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Колібрі": розробити інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ «Колібрі» за адресою: вул. Матлахова, 4, м. Дніпропетровськ (термін виконання - до 31.07.2014 року) та діяльність, пов'язану з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснювати за наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (термін виконання - постійно), суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Згідно ч.ч. 5, 6 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Пунктом 2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року № 302 встановлено, що Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Відповідно до п. 1.4 Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10 лютого 1995 р. № 7 інвентаризація включає в себе характеристику технології, газоочисних установок з точки зору утворення і відведення забруднюючих речовин, визначення параметрів стаціонарних джерел викидів, а також характеристику неорганізованих джерел.

Пунктом 1.9 даної Інструкції передбачено, що підприємство несе відповідальність за виконання в установлені терміни інвентаризації викидів, а також за своєчасне представлення необхідної інформації, щодо ведення техпроцесів (техрегламенти, режимні карти, сировини, що використовується і т.д.) та створення необхідних умов по проведенню вимірів.

Як вбачається з акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України № б/н від 14.04.2014 р. - 07.05.2014 р. за результатами обстеження виробничих приміщень ТОВ «Колібрі» встановлено, що на підприємстві експлуатується наступне обладнання: термоусадувальний апарат - 1 од., зварювальна машина - 1 од., для опалення виробничих та адміністративних будівель використовуються газові котли «Ferroli» у кількості 3 од.

Таким чином, проведення інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та отримання відповідного дозволу ТОВ «Колібрі» є обов'язковим.

Щодо пункту 4 припису від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3, яким зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Колібрі" запровадити на ТОВ «Колібрі» ведення первинного обліку в сфері охорони атмосферного повітря (термін виконання - до 20 числа наступного місяця наступного за звітним періодом), суд зазначає наступне.

В ході перевірки ТОВ «Колібрі» встановлено, що підприємством не ведеться первинний облік у сфері охорони атмосферного повітря, статзвітність за формою 2-ТП (повітря) не складається, виробничий контроль за охороною атмосферного повітря не здійснюється.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи та організації проводять первинний облік у галузі охорони навколишнього природного середовища і безоплатно подають відповідну інформацію органам, що ведуть державний облік у цій галузі.

Порядок заповнення форм державних статистичних спостережень про охорону атмосферного повітря N 2-ТП (повітря) "Звіт про охорону атмосферного повітря" (річна) та N 2-ТП (повітря) "Звіт про охорону атмосферного повітря" (квартальна) встановлено Інструкцією щодо заповнення форм державних статистичних спостережень про охорону атмосферного повітря N 2-ТП (повітря) "Звіт про охорону атмосферного повітря" (річна) та N 2-ТП (повітря) "Звіт про охорону атмосферного повітря" (квартальна), затвердженою Наказом Державного комітету статистики України 20.10.2008 року № 396 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2008 року за № 1075/15766.

Щодо пункту 5 припису від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3, яким зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Колібрі" запровадити на ТОВ «Колібрі» виробничий контроль за охороною атмосферного повітря, інструментально-лабораторні вимірювання параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел (термін виконання - до 30.06.2014 року), суд зазначає наступне.

Відповідно до абзаців 5, 7 ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок.

Отже, проведення виробничого контролю за охороною атмосферного повітря, інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел ТОВ «Колібрі» є обов'язковим.

Щодо пунктів 8, 9 припису від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3, якими зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Колібрі": провести інвентаризацію відходів, визначити норми утворення відходів, їх якісний склад і властивості (термін виконання - до 31.07.2014 року) та діяльність, пов'язану з утворенням та розміщенням відходів здійснювати за наявності дозволу та ліміту на утворення та розміщення відходів (постійно), суд зазначає наступне.

В ході перевірки ТОВ «Колібрі» було встановлено, що інвентаризація відходів на підприємстві не проведена, норми утворення відходів, їх якісний склад і властивості не визначено, ліміти на утворення та розміщення відходів виробництва на підприємстві не отримано, дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами та дозвіл на розміщення відходів відсутні.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 26 Закону України «Про відходи» державному обліку та паспортизації підлягають в обов'язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України і на які поширюється дія цього Закону. Державний облік та паспортизація відходів здійснюються у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядком ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 1999 року № 2034, визначено, що цей Порядок встановлює єдині правила ведення державного обліку та паспортизації відходів, дія яких поширюється на підприємства, установи, організації всіх форм власності, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, діяльність яких пов'язана з утворенням відходів та здійсненням операцій поводження з ними.

Пунктом 2 даного Порядку встановлено, що інвентаризація відходів - комплекс разових організаційно-технічних заходів з виявлення, ідентифікації, опису і реєстрації відходів, обліку обсягів їх утворення, утилізації та видалення, а також виявлення і обстеження місць утворення відходів і об'єктів поводження з ними.

Згідно з п. в), г) ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров'я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища; на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку.

Відповідно до п. а) ч. 1 ст. 32 Закону України «Про відходи» з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється провадити будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від місцевих органів виконавчої влади дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами відповідно до вимог цього Закону.

Статтею 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

Здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Таким чином, відповідач повинен провести інвентаризацію відходів, визначити норми утворення відходів, їх якісний склад і властивості та діяльність, пов'язану з утворенням та розміщенням відходів здійснювати за наявності дозволу та ліміту на утворення та розміщення відходів.

Пунктом 10 припису від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3, яким зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Колібрі" запровадити на ТОВ «Колібрі» облік відходів за формою 1-ВТ (термін виконання - до 20 числа наступного місяця наступного за звітним періодом).

З даного приводу суд зазначає наступне.

В ході перевірки ТОВ «Колібрі» встановлено, що підприємством не ведеться облік відходів за формою 1-ВТ.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про відходи» державному обліку та паспортизації підлягають в обов'язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України і на які поширюється дія цього Закону.

Згідно з п. г) ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку.

Інструкцією щодо заповнення типової форми первинної облікової документації № 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари", затвердженої Наказом Мінприроди України 07.07.2008 року № 342 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 9 вересня 2008 року за № 824/15515, встановлено порядок ведення первинного обліку відходів та пакувальних матеріалів і тари за типовою формою № 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари" (далі - типова форма N 1-ВТ), яку заповнюють підприємства, установи, організації усіх форм власності, видів економічної діяльності та організаційно-правових форм господарювання і фізичні особи-підприємці (далі - підприємства), у процесі діяльності яких утворюються відходи, у тому числі відходи пакувальних матеріалів і тари (далі - упаковка).

Щодо пункту 11 припису від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3, яким зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Колібрі" запровадити на ТОВ «Колібрі» моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів (термін виконання - до 30.06.2014 року), суд зазначає наступне.

В ході перевірки ТОВ «Колібрі» встановлено, що моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів не здійснюється.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про відходи» з метою визначення та прогнозування впливу відходів на навколишнє природне середовище, своєчасного виявлення негативних наслідків, їх відвернення та подолання виробники відходів, їх власники, а також центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища здійснюють моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів.

Згідно з п. 2.1.6. ДСанПіН 2.2.7.029-99 «Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населення» лабораторний контроль за станом навколишнього середовища в районі розміщення майданчиків (місць) зберігання відходів здійснюється постійно відомчими санітарно-промисловими лабораторіями підприємства і періодично державними органами санітарно-епідеміологічної служби, водного нагляду, екологічної безпеки з використанням стандартизованих методик визначення шкідливих речовин у повітрі, воді та грунті. Періодичність контролю, місця виміру і перелік шкідливих речовин, які контролюються, узгоджуються з місцевими органами самоврядування, державною санітарно-епідеміологічною та іншими контролюючими службами.

Відповідно до п. 2.1.4. ДСанПіН 2.2.7.029-99 при тимчасовому зберіганні відходів на майданчиках на території підприємства у відкритому вигляді (навалом, насипом) або в негерметичній, відкритій тарі повинні бути забезпечені такі умови:

- у повітрі промислового майданчика на висоті до 2,0 м від поверхні землі концентрація шкідливих речовин не повинна перевищувати 30 % граничнодопустимої концентрації (ГДК) - ГОСТ 12.1.005-88.

- концентрація шкідливих речовин у грунті санітарно-захисної зони не повинна перевищувати допустимих рівнів (Методичні вказівки № 4266-87), а в ґрунтових та поверхневих водах ГДК - (СанПіН 4630-88).

Таким чином, ТОВ «Колібрі» зобов'язане здійснювати моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів.

Щодо пункту 12 припису від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3, яким зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Колібрі" розробити технічні паспорти відходів (термін виконання - до 30.06.2014 року), суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів в), г), д) ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи» Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров'я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища; на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку; забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про відходи» державному обліку та паспортизації підлягають в обов'язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України і на які поширюється дія цього Закону.

Порядком ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 1999 року № 2034, визначено, що цей Порядок встановлює єдині правила ведення державного обліку та паспортизації відходів, дія яких поширюється на підприємства, установи, організації всіх форм власності, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, діяльність яких пов'язана з утворенням відходів та здійсненням операцій поводження з ними.

Пунктом 9 даного Порядку встановлено, що паспортизація відходів ведеться підприємствами з метою їх вичерпної ідентифікації та визначення оптимальних шляхів поводження з ними. Паспортизація відходів передбачає складення і ведення паспортів відходів, паспортів місць видалення відходів, реєстрових карт об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів відповідно до державного класифікатора ДК 005-96 "Класифікатор відходів" та номенклатури відходів.

Отже, на ТОВ «Колібрі» покладено обов'язок ведення паспортизації відходів, у зв'язку з чим, підприємству необхідно розробити технічні паспорти відходів.

Щодо пункту 13 припису від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3 в частині зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Колібрі" провести ідентифікацію об'єкту підвищеної небезпеки за адресою: вул. Матлахова, 4, м. Дніпропетровськ та погодити в установленому порядку згідно чинного законодавства, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, в ході перевірки відповідачем не надано жодної інформації та документів щодо проведення ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» суб'єкт господарської діяльності ідентифікує об'єкти підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин.

Згідно з п. 1 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 956 дія цього Порядку поширюється на всіх суб'єктів господарювання, у власності або користуванні яких є об'єкти, де можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини (далі - потенційно небезпечні об'єкти), а також на всіх суб'єктів господарювання, які мають намір розпочати будівництво потенційно небезпечних об'єктів.

Відповідно до п. 18 зазначеного Порядку суб'єкт господарювання складає повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки за формою ОПН-1 і надсилає його у двотижневий термін відповідним територіальним органам Держгірпромнагляду, ДСНС, Держекоінспекції, державної санітарно-епідеміологічної служби, Держархбудінспекції, а також відповідній місцевій держадміністрації або виконавчому органу місцевої ради.

Отже, ТОВ «Колібрі» зобов'язано провести ідентифікацію об'єкту підвищеної небезпеки за адресою: вул. Матлахова, 4, м. Дніпропетровськ та погодити в установленому порядку згідно чинного законодавства.

Враховуючі вище викладені обставини та норми чинного законодавства, суд доходить висновку, що припис від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3 Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області в частині пунктів, 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12 та пункту 13 в частині зобов'язання Товариство з обмеженою відповідальністю "Колібрі" провести ідентифікацію об'єкту підвищеної небезпеки за адресою: вул. Матлахова, 4, м. Дніпропетровськ та погодити в установленому порядку згідно чинного законодавства є правомірним, а отже скасуванню не підлягає.

Стосовно правомірності винесення припису Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3 в частині пункту 6 щодо зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Колібрі" розробити питомі балансові норми водоспоживання та водовідведення на одиницю продукції та погодити в установленому порядку, пункту 7 щодо зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Колібрі" запровадити на ТОВ "Колібрі" ведення статистичної звітності за формою 2-ТП (водгосп), суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Водного кодексу України водокористування - використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).

Згідно зі ст.ст. 1, 2, 3, 4 ст. 42 Водного кодексу України водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Водокористувачі можуть бути первинними і вторинними.

Первинні водокористувачі - це ті, що мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води.

Вторинні водокористувачі (абоненти) - це ті, що не мають власних водозабірних споруд і отримують воду з водозабірних споруд первинних водокористувачів та скидають стічні води в їх системи на умовах, що встановлюються між ними.

Пунктами 1, 7 ст. 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані: економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

Статтею 40 Водного кодексу України встановлено, що для оцінки та забезпечення раціонального використання води у галузях економіки встановлюються технологічні нормативи використання води, а саме:

поточні технологічні нормативи використання води - для існуючого рівня технологій;

перспективні технологічні нормативи використання води - з урахуванням досягнень на рівні передових світових технологій.

Технологічні нормативи використання води розробляються та затверджуються відповідними центральними органами виконавчої влади за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. 1.2. Інструкції щодо заповнення форми № 2-ТП (водгосп), затвердженої Наказом Держкомстату України 30.09.1997 року № 230 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 жовтня 1997 року за № 480/2284 державному обліку підлягає використання вод промисловими, будівельними, транспортними, сільськогосподарськими та іншими підприємствами, організаціями і установами (надалі - водокористувачі) незалежно від їх відомчого підпорядкування і форм власності, джерел водопостачання і приймачів зворотних вод. До них відносяться:

- всі без винятку водокористувачі, що здійснюють скид зворотних вод безпосередньо у поверхневі, підземні водні об'єкти, а також на поля фільтрації, накопичувачі, рельєф місцевості тощо, незалежно від обсягів скидів;

- всі водокористувачі, що забирають з природних водних об'єктів 50 куб.м на добу і більше. Охоплення обліком менших за обсягами водокористувачів вирішується обласною державною адміністрацією за поданням регіональних управлінь (відділів) комплексного використання водних ресурсів Держводгоспу України. Про прийняття такого рішення органи Держводгоспу України сповіщають водокористувача та його вищестоящу організацію;

- підприємства, що забирають воду з комунального (відомчого) водопроводу або інших водогосподарських систем і передають зворотні води комунальній (відомчій) каналізації при заборі ними 50 і більше кубічних метрів води на добу, а також водокористувачі, що мають оборотні системи водоспоживання загальною потужністю 1000 куб.м на добу і більше, незалежно від кількості забраної свіжої води.

Не є використанням вод проведення в акваторії водойм будівельних, днопоглиблювальних, вибухових, бурових, геолого-розвідувальних робіт, а також робіт по видобуванню корисних копалин, прокладці трубопроводів, кабелів тощо.

Згідно листа Дніпропетровського обласного управління водних ресурсів Державного агентства водних ресурсів України ТОВ «Колібрі» не підлягає під критерій охоплення обліком статзвітності за формою 2-ТП (водгосп), а саме: використання води здійснюється виключно на задоволення господарчо-питних потреб із мереж КП «Дніпроводоканал» в обсягах, значно менших 50 м куб. на добу; скиди стічних вод після використання здійснюється в каналізаційні мережі КП «Дніпроводоканал». Виходячи з вищевикладеного, не має підстав розробляти проект питомих балансових норм водоспоживання та водовідведення на одиницю продукції, що виробляється для ТОВ «Колібрі».

З урахуванням викладеного, відповідач не повинен розробляти питомі балансові норми водоспоживання та водовідведення на одиницю продукції та погоджувати в установленому порядку, а також запроваджувати ведення статистичної звітності за формою 2-ТП (водгосп).

Щодо правомірності винесення пункту 13 припису Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3 в частині зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Колібрі" укласти договір обов'язкового страхування щодо цивільної відповідальності суб'єкта господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об'єкти та об'єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного та санітарно-епідеміологічного характеру та пункту 14 щодо зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Колібрі" розробити та узгодити згідно чинного законодавства плани ліквідації та локалізації аварійних ситуацій, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» в Україні здійснюється добровільне і обов'язкове державне та інші види страхування громадян та їх майна, майна і доходів підприємств, установ і організацій на випадок шкоди, заподіяної внаслідок забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно з ч. 1 ст. 66 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» при проектуванні й експлуатації господарських та інших об'єктів, діяльність яких може шкідливо впливати на навколишнє природне середовище, розробляються і здійснюються заходи щодо запобігання аваріям, а також ліквідації їх шкідливих екологічних наслідків.

Як вбачається з матеріалів справи, повідомленням про результати ідентифікації щодо визначення потенційної небезпеки Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі», затвердженого директором ТОВ «Колібрі» 02 липня 2014 року та узгодженого начальником управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області 09 липня 2014 року, об'єкт господарської діяльності ТОВ «Колібрі», розташований за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Матлахова, 4, не визнано потенційно небезпечним об'єктом.

Таким чином, ТОВ «Колібрі» не зобов'язано укладати договір обов'язкового страхування щодо цивільної відповідальності суб'єкта господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об'єкти та об'єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного та санітарно-епідеміологічного характеру розробляти та узгоджувати згідно чинного законодавства плани ліквідації та локалізації аварійних ситуацій.

Враховуючі вище викладені обставини та норми чинного законодавства, суд доходить висновку, що припис від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3 Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області в частині пунктів, 6, 7, пункту 13 в частині зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Колібрі" укласти договір обов'язкового страхування щодо цивільної відповідальності суб'єкта господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об'єкти та об'єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного та санітарно-епідеміологічного характеру та пункту 14 є протиправним та підлягає скасуванню.

У відповідності до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно частини 2 цієї статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» до Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області Васильченка Олександра Миколайовича, Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати пункт 6 припису Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3 щодо зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» розробити питомі балансові норми водоспоживання та водовідведення на одиницю продукції та погодити в установленому порядку.

Визнати протиправним та скасувати пункт 7 припису Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3 щодо зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» запровадити на ТОВ «Колібрі» ведення статистичної звітності за формою 2-ТП (водгосп).

Визнати протиправним та скасувати пункт 13 припису Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3 в частині зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» укласти договір обов'язкового страхування щодо цивільної відповідальності суб'єкта господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об'єкти та об'єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного та санітарно-епідеміологічного характеру.

Визнати протиправним та скасувати пункт 14 припису Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 14 травня 2014 року № 4-4504-12-3 щодо зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» розробити та узгодити згідно чинного законодавства плани ліквідації та локалізації аварійних ситуацій.

В решті позову відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» (код ЄДОРПОУ 23850681) судовий збір у розмірі 36,54 грн. (тридцять шість грн. 54 коп.).

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 10 жовтня 2014 року.

Суддя О.Б. Ляшко