Справа № 2-а/359/221/2014
359/5648/14-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2014 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді Саган В.М. ,
при секретарі Репа А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бориспіль справу за адміністративним позовом Заступника Бориспільського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Київській області до Сошниківської сільської ради про зобов»язання суб»єкта владних повноважень до вчинення певних дій.
в с т а н о в и в:
Заступник Бориспільського міжрайонного прокурора, в порядку ст.60 КАС України, звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Київській області до Сошниківської сільської ради про зобов»язання суб»єкта владних повноважень вчинити певні дії, а саме: Зобов'язати Сошниківську сільську раду отримати Державний акт та проектну документацію на будівництво полігону; зобов'язати Сошниківську сільську раду отримати спеціальний паспорт на місце видалення твердих побутових відходів; зобов'язати Сошниківську сільську раду організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створений, відповідно до вимог чинного законодавства, полігон для їх захоронення, а також організувати роздільне збирання корисних компонентів цих відходів; зобов'язати Сошниківську сільську раду отримати дозвіл на розміщення та ліміти на утворення відходів та розміщення відходів на 2014 рік; зобов'язати Сошниківську сільську раду впровадити ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ; зобов'язати Сошниківську сільську раду розробити та затвердити місцеву програму поводження з відходами на 2014 рік, та стягнути судові витрати на користь держави.
В судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.
В судове засідання представник Державної екологічної інспекції в Київській області не з»явився, направив суду клопотання розглядати справу без участі представника інспекції.
Відповідач- сільський голова Сошниківської сільради в судове засідання не з»явився по невідомим причинам, однак направив 21.10.2014 року через канцелярію суду листа, в якому зазначено, що проти заявлених позовних вимог не заперечують.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, Бориспільською міжрайонною прокуратурою, на підставі постанови № 80 від 16.05.2014 року, проведено перевірку в порядку нагляду за додержанням та застосуванням законодавства України про відходи на території Сошниківської сільради Бориспільського району, якою встановлено, що сільською радою повноваження в сфері поводження з відходами реалізуються на неналежному рівні.
Зокрема, програму у сфері поводження з відходами на 2014 рік сільською радою не розроблено та не затверджено,при розробці схеми санітарного очищення населених пунктів не враховано роздільне збирання відходів, конкурс з визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на території населеного пункту не проводився, як не передбачено Порядком проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.05 № 631.
Крім того, договір із суб'єктами господарювання на збирання та перевезення у межах населеного пункту побутових відходів не укладався.
Вказані порушення сприяють до періодичного утворення несанкціонованих сміттєзвалищ на території сільської ради, що свідчить про неналежний контроль посадових осіб Сошниківської сільської ради у сфері поводження з безхазяйними відходами, а також неналежну роз'яснювальну роботу з населенням.
В ході перевірки встановлено, що рішенням Сошниківської сільської ради 14 сесії 22 скликання №60 від 26.02.1998 року відведено земельну ділянку площею 1 га під розміщення твердих побутових відходів.
Вказана земельна ділянка Сошниківською сільською радою могла бути використана тільки по цільовому призначенню лише після виконання умов визначених рішенням, а саме після оформлення та затвердження проектно-кошторисної документації.
Однак, всупереч вимог ч. 2 ст. 10 Конституції України, ст. 33 Закону України «Про відходи» без складання спеціального паспорта на місце видалення відходів, за відсутності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, за відсутності встановлених лімітів на розміщення відходів та без проведення спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України вказана земельна ділянка використовується Сошниківською сільською радою та її мешканцями під розміщення відходів. Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою під розміщення полігону твердих побутових відходів на даний час не отримано.
Отже, земельна ділянка площею 1 га розташована в адміністративних межах Сошниківської сільської ради за межами населеного пункту, цільове призначення ділянки - розташування полігону твердих побутових відходів. Однак проектна документація на будівництво полігону ТВП відсутня.
Тверді побутові відходи системно вивозяться на вказану земельне ділянку, під'їзні шляхи до якої не асфальтовані, частково засмічені, шлагбаум, дезбар'єр та охорона відсутня, територія полігону не огороджена, обвалування відсутнє. Відходи розміщуються безсистемно, без дотримання технологічного процесу захоронення відходів. Дозвіл та ліміти на утворення і розміщення відходів з 1998року не оформлявся, паспорт місця видалення відходів не розроблено. Стан полігону незадовільний.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля, визначення території для розміщення відходів.
Статтею 21 Закону України «Про відходи» визначено, що органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи, організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів, затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням, вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами.
Відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про відходи» на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць, чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.
Статтями 15, 19 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, затверджують місцеві екологічні програми, організовують вивчення навколишнього природного середовища, здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.
У відповідності до ч.1 ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Згідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні повноваження щодо затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів. Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.
Як вбачається, Сошниківською сільською радою Бориспільського району та її виконавчим органом не вживаються заходи щодо виконання вимог чинного законодавства у сфері поводження з відходами.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що вимоги адміністративного позову підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,10, 11, 86, 94, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Сошниківську сільську раду Бориспільського району отримати Державний акт та проектну документацію на будівництво полігону.
Зобов'язати Сошниківську сільську раду Бориспільського району отримати спеціальний паспорт на місце видалення твердих побутових відходів.
Зобов'язати Сошниківську сільську раду Бориспільського району організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створений, відповідно до вимог чинного законодавства, полігон для їх захоронення, а також організувати роздільне збирання корисних компонентів цих відходів.
Зобов'язати Сошниківську сільську раду Бориспільського району отримати дозвіл на розміщення та ліміти на утворення відходів та розміщення відходів на 2014 рік.
Зобов'язати Сошниківську сільську раду Бориспільського району впровадити ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ.
Зобов'язати Сошниківську сільську раду Бориспільського району розробити та затвердити місцеву програму поводження з відходами на 2014 рік.
Стягнути з Сошниківської сільської ради Бориспільського району Київської області( ідентифікаційний код 04363627) на користь держави України судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп. (р/р № 31216206700004, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ: 38007070, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області м. Київ).
Постанова суду може бути оскаржена в Київському апеляційному адміністративному суді шляхом подання протягом десяти днів апеляційної скарги з дня її проголошення через Бориспільський міськрайонний суд Київської області.
Суддя Саган В.М.