Рішення № 41167814, 14.10.2014, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
14.10.2014
Номер справи
910/17388/14
Номер документу
41167814
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26РІШЕННЯ

Іменем України

"14" жовтня 2014 р. Справа № 910/17388/14

Суддя господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши справу

за позовом Прокуратури Дарницького району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської державної адміністрації, Київського комунального об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста Києва «Київзеленбуд»до Приватного акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство «Транспортник», м. Сквирапро відшкодування відновної вартості видалених зелених насаджень та штрафу за самовільне видалення зелених насадженьза участю представників:

прокуратури:Гаркавий І.С. - посв. від 08.05.2014р. № 026086позивача 1:Ходорович О.М. - дов. від 25.03.2014р. № 001-383 позивача 2:Завалішина Г.С. - дов. від 26.12.2013р. № 25відповідача:Сиплива Н.П. - дов. від 13.10.2014р.суть спору:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Прокуратури Дарницького району міста Києва (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Київської міської державної адміністрації (далі - перший позивач), Київського комунального об'єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста Києва «Київзеленбуд» (далі - другий позивач) до Приватного акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство «Транспортник» (далі - відповідач) про стягнення 109054,50 грн., з яких 43621,80 грн. відновна вартість видалених зелених насаджень та 65432,70 грн. штраф.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за охоронним договором на зелені насадження від 20.12.2012р. № 223 щодо зберігання та утримання в належному стані зелені насадження.

Присутні в судовому засіданні прокурор та представники позивачів повністю підтримали позовні вимоги та просять суд їх задовольнити з мотивів викладених в позові.

Відповідач, присутній в судовому засіданні письмовий відзив на позов не подав, проти позовних вимог не заперечує.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, присутніх в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд -

встановив:

Між Київським комунальним об'єднанням зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста Києва «Київзеленбуд» та Приватним акціонерним товариством «Автотранспортне підприємство «Транспортник» було укладено охоронний договір на зелені насадження від 20.12.2012р. № 223 (далі - договір), відповідно до умов якого відповідач - утримувач взяв на себе зобов'язання щодо зберігання та утримання в належному стані зелені насадження згідно наведеного переліку (п. 2 договору).

Згідно п. 3 договору зелені насадження, що підлягають охороні відповідно до цього договору, знаходяться на земельній ділянці: місцезнаходження - вул. Бориспільська, 9, у Дарницькому районі м. Києва, площа ділянки - 1,62 га.

Відповідно до підпунктів 4.1, 4.11 п. 4 договору утримувач зобов'язався, зокрема, утримувати в належному санітарному стані зелені насадження, зазначені в п. 2 цього договору, відшкодувати шкоду, завдану пошкодженням або знищенням зелених насаджень.

Підпунктом 7.1 п. 7 договору визначено, що контроль за додержанням умов цього договору здійснюється шляхом проведення періодичних планових та позапланових виїзних перевірок Головним управлінням екології та охорони природних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) спільно з КО «Київзеленбуд». Періодичні перевірки проводяться не частіше ніж один раз на рік (навесні та восени), про що повідомляється утримувачу не пізніше ніж за десять днів до дати проведення такої перевірки. Позапланові перевірки проводяться за наказом Головним управлінням екології та охорони природних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) не частіше 2 разів на рік.

10.07.2014р. провідним інженером відділу обстеження зелених насаджень Міської станції захисту зелених насаджень КО «Київзеленбуд», начальником сектору відділу обстеження зелених насаджень Міської станції захисту зелених насаджень КО «Київзеленбуд», провідним спеціалістом відділу регулювання зелених насаджень управління екології та природних ресурсів Департаменту міського благоустрой та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) проведено перевірку щодо дотримання ПрАТ «Автотранспортне підприємство «Транспортник» умов охоронного договору на зелені насадження від 20.12.2012р. № 223 за адресою: м. Київ, вул. Бориспільська, 9, про що складено акт від 10.07.2014р.

В зазначеному акті зафіксовані наступні порушення відповідачем: неналежне утримання зелених насаджень та відсутність дерев зазначених згідно переліку в таблиці.

На підставі виявлених порушень відповідно до п. 16.2.1 «Порядку видалення зелених насаджень на території м. Києва», затвердженого рішенням Київської міської ради № 384/6600 від 27.10.2011 та п. 6.1 охоронного договору на зелені насадження від 20.12.2012р. № 223, згідно методики визначення відновної вартості зелених насаджень, затвердженої наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 12.05.2009р. № 127 другим позивачем проведено розрахунок відновної вартості відсутніх зелених насаджень, що підлягали збереженню, за яким відновна вартість відсутніх зелених насаджень склала 43621,80 грн. штраф 65432,70 грн. Всього 109054,50 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно приписів статей 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до положень ст. 7 Закону України «Про захист рослин» державна політика у сфері захисту рослин здійснюється Кабінетом Міністрів України, Урядом Автономної Республіки Крим, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері карантину рослин, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту рослин.

Згідно п. 12 Порядку видалення зелених насаджень на території міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради VIII сесії VI скликання від 27 жовтня 2011 року № 384/6600 на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про видалення зелених насаджень заявником до бюджету міста Києва сплачується відновна вартість зелених насаджень, розмір якої розраховується згідно з Методикою визначення відновної вартості зелених насаджень, затвердженої наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 12.05.2009 № 127 (зі змінами та доповненнями), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.06.2009 за № 549/16565.

Пунктом 16.2.1 Порядку передбачено, що відповідно до охоронного договору на зелені насадження власник чи користувач земельної ділянки бере на себе зобов'язання зберігати та утримувати в належному стані зелені насадження, які знаходяться в межах земельної ділянки. У випадку невиконання умов договору особа, яка взяла на себе зобов'язання, повинна сплатити відновну вартість зелених насаджень та штраф у розмірі 150 % відновної вартості (що є видом забезпечення виконання зобов'язань за договором).

Контроль за станом виконання охоронного договору на зелені насадження здійснює Головне управління екології та охорони природних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) спільно з Київським комунальним об'єднанням зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд» шляхом організації планових та позапланових виїзних перевірок стану зелених насаджень. Охоронним договором на зелені насадження встановлюється порядок та періодичність проведення планових перевірок стану зелених насаджень (не частіше одного разу на рік). Позапланові перевірки проводяться за наказом начальника Головного управління екології та охорони природних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) у разі наявності фактів порушення виконання охоронного договору на зелені насадження.

Проте, всупереч згаданих приписів закону, положень укладеного між сторонами договору, відповідач не виконав своїх зобов'язань щодо зберігання та утримання в належному стані зелених насаджень, в зв'язку з чим останній зобов'язаний відшкодувати відновну вартість видалених зелених насаджень в розмірі 43621,80 грн. Доказів відшкодування вказаної суми відповідач суду не надав.

Статтею 599 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Таким чином, суд вважає, що позивачем правомірно заявлено позов про стягнення 43621,80 грн. відновної вартості видалених зелених насаджень.

Також, позивач на підставі п. 6.1 договору просить суд стягнути з відповідача за знищення, пошкодження зелених насаджень штраф у розмірі 150 % відновної вартості зелених насаджень, який за розрахунком позивача складає 65432,70 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки, а згідно частини першої ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання, або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Частиною 4 ст. 231 Господарського кодексу України встановлено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.

Здійснений позивачем розрахунок штрафу є арифметично вірними, відповідає вказаним вимогам законодавства та обставинам справи, а тому вимога позивача про стягнення 65432,70 грн. штрафу підлягає задоволенню.

З огляду на зазначене та враховуючи, що відповідач не відшкодував відновну вартість видалених зелених насаджень в розмірі 43621,80 грн., суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 43621,80 грн. відновної вартості видалених зелених насаджень, 65432,70 грн. штрафу є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд враховує таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлюються у таких розмірах: 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» встановлено, що мінімальна заробітна плата у 2014р. у місячному розмірі з 1 січня становить - 1218 гривень.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» органи прокуратури - при здійсненні своїх повноважень звільняються від сплати судового збору.

Згідно п. 4.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» від 21.02.2013р. № 7 приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход державного бюджету України.

Оскільки прокурором заявлено вимогу майнового характеру, судовий збір за подання до суду даної позовної заяви становить 2181,09 грн. (2 % ціни позову).

Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на відповідача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 43, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство «Транспортник» (09000, Київська обл., Сквирський район, м. Сквира, вул. Леніна, 19, кв. 13, ідентифікаційний код 24594085) до цільового фонду спеціалізованого бюджету міста Києва (банк ГУ ДКУ у м. Києві, р/р 31518920700001, код банку 820019, ідентифікаційний код 37993783) 43621 (сорок три тисячі шістсот двадцять одну) грн. 80 коп. відновної вартості видалених зелених насаджень, 65432 (шістдесят п'ять тисяч чотириста тридцять дві) грн. 70 коп. штрафу.

3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство «Транспортник» (09000, Київська обл., Сквирський район, м. Сквира, вул. Леніна, 19, кв. 13, ідентифікаційний код 24594085) в доход державного бюджету 2181 (дві тисячі сто вісімдесят одну) грн. 09 коп. витрат по сплаті судового збору.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Суддя Подоляк Ю.В.

Дата підписання рішення 20.10.2014р.