ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.10.2014 р. Справа № 914/3567/14
За позовом: Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м. Львів
до відповідача: Львівського національного університету імені Івана Франка, м.Львів
про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень у розмірі 10 894,33 грн.
Суддя Коссак С.М.
при секретарі Чеботар Є.О.
Представники:
Від позивача: Гуковський П.П. - представник за довіреністю № 01-1926 від 02.07.2014р.; Портах С.Я. - представник за довіреністю № 10-2310 від 13.04.2014р.
Від відповідача: Грига В.М. - представник за довіреністю № 4498-У від 23.10.2014р.; Паєнок А.О. - представники за довіреністю № 4500-У від 23.10.2014р.
На розгляд господарського суду Львівської області Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» подано позов до Львівського національного університету імені Івана Франка про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень в сумі 10 894,33 грн.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 10.10.2014р. прийнято справу до розгляду та призначено на 27.10.2014р.
20.10.2014р. на виконання вимог ухвали суду від 10.10.2014р. супровідним листом (вх.№ 44450/14) позивачем подано копії Витяги з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб - підприємців щодо позивача та відповідача. Також подано підтвердження (вх.№ 44451/14 від 20.10.2014р.) про відсутність підстав передбачених п. 2 ч. 1 ст. 62 ГПК України.
24.10.2014р. від позивача надійшли письмові пояснення (вх.№ 45610/14) з копією Правил приймання стічних вод підприємством у систему міської каналізації Львова.
24.10.2014р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№ 45603/14) в якому погоджується із позовними вимогами позивача в частині сплати 10 894,33 грн.
В судовому засіданні 27.10.2014р. представники позивача позовні вимоги підтримують з підстав зазначених в позовній заяві, письмових пояснень (вх. № 45610/14 від 24.10.2014р.) Просять позов задоволити повністю та стягнути з стягнути з відповідача 10 894,33 грн. за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень.
В судовому засіданні 27.10.2014р. представники відповідача визнають заявлені позовні вимоги з підстав зазначених у відзиві (вх.№ 45603/14 від 24.10.2014р.).
В судовому засіданні 27.10.2014р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Між позивачем у справі - Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» та відповідачем у справі - Львівським національним університетом імені Івана Франка укладено договір №1/01/12/14-10Т від 10.01.2012р. про закупівлю за державні кошти (надалі - Договір).
Відповідно до п.1.1. Договору Львівводоканал надає централізоване водопостачання та водовідведення, та забезпечує питною водою та приймання стічних вод, а Абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданої води питної та послуг, пов'язаних з поставкою на умовах, які визначенні Договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», Законом України «Про здійснення державних закупівель», Законом України «Про Національну комісію регулювання ринку комунальними послугами», «Правилами користування системами центрального комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення», «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України», «Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова».
Відповідно до пункту 2.1. цього Договору Львівводоканал повинен надати передбачені цим Договором послуги постачання води природної (питної), яка відповідає чинному стандарту (ГОСТ 2874-82) або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоров'я України на відхилення від стандарту та послуги приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин.
Відповідно до п.6.2.1. Договору Абонент зобов'язується отримати технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання до мереж водопроводу та каналізації, погодити паспорт водного господарства (в разі його відсутності) протягом одного місяця з моменту укладання Договору і у встановленому порядку отримати Дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект Ліміту на скид забруднювальних речовин.
Відповідно до 6.2.3. Договору Абонент зобов'язується надати перелік своїх об'єктів (структурних підрозділів), які використовують воду (від яких приймаються стоки), за формою, що відповідає Додатку №1 до Договору; повідомляти про зміни перелічених даних не пізніше 20-ти днів від їх виникнення.
Так, Додатком №1 до Договору визначено перелік організацій відповідача, які використовують воду (від яких приймаються стоки).
Згідно п.6.2.7. Договору відповідач зобов'язувався не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках Абонента.
Пунктом 4.7. Договору скидання Абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткових плат за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова.
Відповідачу доведено Ліміт № 1174 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації, в якому наведено значення їх допустимих концентрацій.
На виконання пунктів 3.1.4, 3.2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002р. №292 (надалі - Правила) позивачем в присутності представника відповідача здійснено вибірковий відбір проб стічних вод відповідача, про що складено Акт №4870 від 19.09.2012р. про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізі КК-1, вид проби - Разова.
Вказаний Акт підписаний уповноваженим представником відповідача - інженер-еколог Грига В.М. без будь-яких зауважень, в тому числі щодо місця та порядку відбору проб.
Частину проби для проведення головного аналізу було передано в хімбаклабораторію Водоканалу. Іншу частину проби, для проведення контрольного аналізу, було передано проби для проведення контрольного аналізу представнику відповідача.
В Акті зазначено, що проби для проведення контрольного аналізу запломбовано (пломба ЛВК-12 та передано абонентові, що результати контрольного аналізу можуть розглядатись, якщо вони будуть подані абонентом водоканалу не пізніше 72 годин після закінчення цього аналізу.
Відповідно до п.7.12.18 по 7.2.24 Правил, відповідачем проведено в лабораторії КП «Адміністративно-технічне управління» (п.7.2.20 Правил) контрольний аналіз проб.
Відповідно до п.7.2.31 Правил, Водоканал має право погодитись з результатами контрольного аналізу, і арбітражного аналізу не проводити. У цьому випадку всі розрахунки виконуються згідно результатами контрольного аналізу.
На підставі результату вимірювань відібраної проби стічних вод від 25.09.2012р. (контрольного аналізу хімічною лабораторією КП «Адміністративно-технічне управління») встановлено перевищення в цих пробах встановлених Лімітом № 1174 значень ДК аміак, завислі речовини, сухий залишок, фосфат.
Внаслідок допущеного порушення вимог Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002р. №292 щодо складу і властивостей стічних вод, відповідачу нараховано додаткову плату в сумі 10 894,33 грн. на підставі розрахунку №4565/36 від 11.10.2012р.
Позивачем направлено відповідачу претензію №4564 від 17.10.2012р. про додаткову плату за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей на суму 10 894,33 грн. із Актом про відбір проби №4870, Розрахунок додаткової плати за скид стічних вод № 4565/36 від 11.10.2012р. та рахунки на сплату.
Дана претензія залишена відповідачем без відповіді.
У відзиві на позовну заяву, відповідач визнає заборгованість перед позивачем за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень у розмірі 10 894,33 грн.
При винесенні рішення суд виходив з такого.
Спірні правовідносини регулюються Договором №1/01/12/14-10Т від 10.01.2012р. між позивачем та відповідачем, Водним кодексом України, Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002р. №37, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002р. за №403/6691, Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. №292.
За п. 3 ч. 1 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Відповідно до п.4.3.1 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. №292 (надалі - Правила) уповноваженим органом Львівського міськвиконкому затверджено перелік підприємств, Дозвіл на скид для яких надається на підставі доведеного Ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації.
За пунктом 3.5.1. вищезазначених Правил підприємство зобов'язане здійснювати систематичних контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи міської каналізації (п.7.3.). Не перевищувати встановлені ліміти водовідведення та допустимі показники стічних вод в КК на своїх випусках.
Пунктами 3.1.4, 3.1.5, Правил визначено, що Водоканал зобов'язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають Підприємства, а також за режимом і обсягом скиду, виставляти Підприємствам до оплати рахунки за послуги водовідведення. У випадку виявлення з боку Підприємств порушень Правил (перевищення встановлених показників об'єму та якості стічних вод, скид без Дозволу, невиконання вимог Акту тощо), Водоканалом нараховується додаткова плата із застосуванням коефіцієнта кратності (розділи 8,9 Правил).
Відповідно до п. 3.2.4. Правил Водоканал має право у будь-який час самостійно або за участю представника Абонента (попередивши підприємство) відбирати проби стічних вод. Проводити обстеження водопровідних і каналізаційних систем будь-якого водоспоживача та складати акти за результатами цих обстежень (п.3.2.3. Правил).
Відповідно до пункту 6.1. Правил граничні нормативні показники якості стічних вод, що скидаються Підприємством у міську каналізацію (загальні вимоги, додаток 10.1.) встановлюється згідно з державними правилами приймання з урахуванням таких факторів: допустима концентрація забруднювальних речовин в міській каналізації (на випуску підприємства); допустима концентрація забруднювальних речовин на вході в міські КОС; величини лімітів на скид забруднювальних речовин, які встановленні Водоканалу ДУЕП в дозволі на спеціальне водокористування; допустимий вміст солей важких металів в осадах стічних вод; вміст солей у воді місцевого водопроводу.
Згідно пункту 6.2. вказаних Правил для підприємств, внесених до переліку (п.4.3.1), допустима концентрація встановлюється згідно з доведеним Лімітом на скид (п.4.5), дотримання встановлених допустимих концентрацій визначається в КК на Випусках Підприємства.
Згідно п.3.2.6 Правил Водоканал має право проводити хімічний аналіз проб стічних вод підприємств та робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин стічних вод допустимим (п.2.6).
Відповідно до пунктів 7.4.3.,7.4.4. Правил, на відібранні проби складається акт про відбір проб. Відбір проб проводиться уповноваженими працівниками контролюючих служб. При цьому на підприємство покладаються обов'язки згідно з п. 3.5.5.
Відповідно до п. 3.5.5. Правил підприємство зобов'язане забезпечити можливість проведення контролюючими службами у будь-який час доби обстеження підприємства з питання роботи локальних КОС та контролю за скиданням стічних вод у міську каналізацію, надавати необхідні документи та експлуатаційний персонал.
На підставі пунктів 3.1.4., 3.2.3., 3.2.4. Правил позивачем було здійснено вибірковий відбір проб стічних вод відповідача, про що складено Акт № 4870 від 19.09.2012р.
В Акті зазначено, що проби для проведення контрольного аналізу запломбовано (пломба ЛВК-12 та передано абонентові).
Відповідно до п.7.12.18 по 7.2.24 Правил, відповідачем проведено в лабораторії КП «Адміністративно-технічне управління» (п.7.2.20 Правил) контрольний аналіз проб.
Відповідно до п.7.2.31 Правил, Водоканал має право погодитись з результатами контрольного аналізу, і арбітражного аналізу не проводити. У цьому випадку всі розрахунки виконуються згідно результатами контрольного аналізу.
На підставі п. 7.2.31 Правил, позивач погодився з результатами контрольного аналізу та всі розрахунки проведенні відповідно до результатів лабораторії КП «Адміністративно-технічне управління».
Відповідно п.7.2.2. правил, з метою контролю якості стічних вод підприємство здійснюється відбір разових проб. Вибіркові разові проби повністю характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин допустимим. Виявленні таким чином перевищення допустимих якісних показників є необхідною і достатньою підставою для нарахування додаткової плати.
За результати контрольного аналізу від 25.09.2012р. відповідно до Акту №4870 від 19.09.2012р., який належним чином оформлений згідно Правил, встановлено, що перевищення в пробі встановленого відповідачу (Ліміт № 1174 значень ДК аміак, завислі речовини, сухий залишок, фосфат. Згідно розрахунку № 4565/36 від 11.10.2012р. плата за приймання наднормативно забруднених стічних вод становить 9 016,00 грн. (перераховується підприємством на рахунок водоканалу) та 1 878,33 грн. (що перераховується до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища), що в сумі 10 894,33 грн., що визнається відповідачем.
Пунктом 4.2 «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів», затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002 року № 37, встановлено, що 20 % плати за скид понаднормативних забруднень (1 878,33 грн.) перераховуються до утвореного в міському бюджеті фонду охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до пункту 2.3 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002р. №337, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002р. за №403/6691 підприємства мають право перевіряти розрахунки допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах свого Підприємства, виконані Водоканалом та оскаржувати їх; звертатися до суду з оскарженням неправомірно (на їх погляд) виставлених рахунків та вимагати проведення аналізу стічних вод підприємства.
Із врахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними, визнаються відповідачем, та такі що підлягають до задоволення повністю.
Таким чином, суди прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, покласти на відповідача.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 49, 82, 83, 84, 85 ГПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Львівського національного університету імені Івана Франка (79000, Львівська область, м. Львів, вул. Університетська, буд.1; ідентифікаційний код юридичної особи 02070987) на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (79017, м. Львів, вул. Зелена, 64; ідентифікаційний код юридичної особи 03348471) 9 016,00 грн. як додаткову плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень та 1 827,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
3. Стягнути з Львівського національного університету імені Івана Франка (79000, Львівська область, м. Львів, вул. Університетська, буд.1; ідентифікаційний код юридичної особи 02070987) в дохід міського бюджету Львова (фонд охорони навколишнього природного середовища м. Львова, рахунок 33110331700002 за кодом бюджетної класифікації: 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності» банк ГУДКУ у Львівській області, код ЄДРПОУ: 38008294, код МФО 825014) нарахування у розмірі 1 878,33 грн. за скид понаднормативних забруднень.
4. Накази видати відповідно до статті 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 ГПК України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені статтями 91-93 ГПК України.
Повний текст рішення складено 31.10.2014року.
Суддя Коссак С.М.