Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
31 жовтня 2014 року Придніпровський районий суд м.Черкаси в складі:
головуючої - судді: Михальченко Ю.В.
при секретарі: Терезюк С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом прокурора Кам»янського району Черкаської області в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати функції з приводу спірних правовідносин - Державна екологічна інспекція у Черкаській області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної незаконним знесенням лісових насаджень,
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Кам»янського району Черкаської області в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати функції з приводу спірних правовідносин - Державна екологічна інспекція у Черкаській області звернувся до Придніпровського районного суду м.Черкаси з позовом ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної незаконним знесенням лісових насаджень. Мотивуючи свій позов наступним. застосуванням законів встановлено, що гр. ОСОБА_1 самовільно без необхідних дозвільних документів незаконно провела знесення зелених насаджень на території с.Лузанівка Кам'янського району по вул.Островського, у результаті чого було знесено 8 дерев.
Відповідно до ч. З ст. 28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" видалення дерев, кущів, газонів і квітників в населених пунктах здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ №1045 від 01.08.2006 затверджено Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, відповідно до п.3 якого видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради на підставі ордера.
Відповідне рішення Лузанівської сільської ради про знесення зелених насаджень по вул.Островського не приймалось, ордер на видалення 8 дерев ОСОБА_1 не видавався.
Відповідно до ст 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» на Державну екологічну інспекцію у Черкаській області покладено обов'язок здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
03.12.2013 держінспектором з охорони навколишнього природного середовища у Черкаській області Бобух І.П. встановлено факт незаконного знищення в адміністративних межах с.Лузанівка Кам'янського району зелених насаджень в кількості 12 дерев, зокрема 11 дерев акації та 1 клен, про що 03.12.2013 складено: акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, перелікова відомість самовільно зрубаних дерев.
В подальшому державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Черкаській області Бобух І.П. встановлено, що 8 з цих дерев, а саме 7 акацій та 1 клен знищені ОСОБА_1, про що 04.12.2013 складено відносно останньої протокол про адміністративне правопорушення №007274 за ст.153 Кодексу України про адміністративні правопорушення. 05.12.2013 постановою №007001 на ОСОБА_1 накладене адміністративне стягнення, передбачене ст.153 КУпАП, у вигляді штрафу в сумі 340 грн. Вказана постанова про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не оскаржувалась.
Розмір шкоди, заподіяної природним ресурсам внаслідок знесення дерев, що вчинене ОСОБА_1 обраховано згідно постанови Кабінету Міністрів України №559 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів" від 08 квітня 1994 року (зі змінами) та становить 5838 грн.
Отже, внаслідок порушення природоохоронного законодавства заподіяна державі шкода складає 5838 грн., яку просять стягнути з відповідачки
Представник позивача прокурор Хабло О.М. в судове засідання не з»явився, подав до суду заяву про розгляд справи в його відсутність, позовні вимоги пітдримав в повному обсязі.
Представник позивача Державної екологічної інспекції у Черкаській області Дмитренко Ю.М. в судове засідання не з»явилась, подала до суду заяву про розгляд справи в її відсутність, позовні вимоги пітдримала в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, про час і місце розгляду справи повідомленаналежним чином, причина неявки суду не відома.
У відповідності до ст.224 ЦПК України суд ухвалив провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів. Позивач проти проведення заочного розгляду справи не заперечував.
Дослідивши письмові матеріали справи та докази в їх сукупності, на підставі повного, об'єктивного та всебічного дослідження, суд приходить до наступного:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 самовільно без необхідних дозвільних документів незаконно провела знесення зелених насаджень на території с.Лузанівка Кам'янського району по вул.Островського, у результаті чого було знесено 8 дерев.
Відповідно до ч.3 ст.28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" видалення дерев, кущів, газонів і квітників в населених пунктах здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ №1045 від 01.08.2006 затверджено Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, відповідно до п.3 якого видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради на підставі ордера.
Відповідне рішення Лузанівської сільської ради про знесення зелених насаджень по вул.Островського не приймалось, ордер на видалення 8 дерев ОСОБА_1 не видавався.
03.12.2013 держінспектором з охорони навколишнього природного середовища у Черкаській області Бобух І.П. встановлено факт незаконного знищення в адміністративних межах с.Лузанівка Кам'янського району зелених насаджень в кількості 12 дерев, зокрема 11 дерев акації та 1 клен, про що 03.12.2013 складено: акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, перелікова відомість самовільно зрубаних дерев.
В подальшому державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Черкаській області Бобух І.П. встановлено, що 8 з цих дерев, а саме 7 акацій та 1 клен знищені ОСОБА_1, про що 04.12.2013 складено відносно останньої протокол про адміністративне правопорушення №007274 за ст.153 Кодексу України про адміністративні правопорушення. 05.12.2013 постановою №007001 на ОСОБА_1 накладене адміністративне стягнення, передбачене ст.153 КУпАП, у вигляді штрафу в сумі 340 грн. Вказана постанова про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не оскаржувалась.
Прокуратурою встановлено, що розмір шкоди, заподіяний знесенням дерев, що вчинення ОСОБА_1 обраховано згідно постанови Кабінету Міністрів України № 559 «Про затвердження такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів» від 08.04.1994 р. та становить 5838 грн.
Отже, внаслідок порушення природоохоронного законодавства заподіяна державі шкода становить 5838 грн.
Згідно зі ст.66 Конституції України кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Згідно ч.4 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.42 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів притягаються особи, винні у незаконному знищенні зелених насаджень. Згідно ч.З вказаної статті притягнення осіб, винних у порушенні законодавства у сфері благоустрою населених пунктів, до відповідальності, передбаченої законом, не звільняє їх від обов'язку відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення вимог цього законодавства.
На підставі ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Частиною 2 ст. 45 ЦПК України передбачено, що з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою (заявою), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.
Відповідно до п.2 ст.121 Конституції України прокуратура України становить єдину систему, на яку покладаються представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Таким чином, внаслідок порушення природоохоронного законодавства заподіяна відповідачем ОСОБА_1 державі шкода склала 5838 грн., яку необхідно стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Лузанівської сільської ради Кам»янського району Черкаської області.
Суд вважає за необхідне стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 243 грн. 60 коп.
Керуючись ст. 121 Конституції України, ст.ст. 3, 11, 15, 16, 1166 ЦК України, ст.ст.28,42 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», ч.4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 3-5, 10, 11, 30, 38, 45, 60, 88, 212-215, 223-225 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов прокурора Кам»янського району Черкаської області в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати функції з приводу спірних правовідносин - Державна екологічна інспекція у Черкаській області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної незаконним знесенням лісових насадженьзадовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Лузанівської сільської ради Кам»янського району Черкаської області (р/р 33115331700175, отримувач Кам'янське відділення УДКСУ, банк отримувача ГУ ДКСУ у Черкаській області, МФО 854018, ЄДРПОУ 36775216, код доходів 24062100.) заподіяну шкоди у сумі 5838 грн
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 243 (двісті сорок три) грн. 60 коп.
Копію рішення суду у відповідності до вимог ст.227 ЦПК України не пізніше п'яти днів з дня проголошення направити відповідачу.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано апеляційному суду Черкаської області через Придніпровський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий Ю.В.Михальченко