Постанова № 41144114, 22.10.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2014
Номер справи
810/4016/14
Номер документу
41144114
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/4016/14 Головуючий у 1-й інстанції: Волков А.С.

Суддя-доповідач: Міщук М.С.

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 жовтня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді суддів: при секретарі Міщука М.С. Бєлової Л.В., Гром Л.М. Коток А.О.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду у справі за позовом Державної екологічної інспекції у Київській області до Фастівського комбінату комунальних підприємств про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

3 липня 2014 року Державна екологічна інспекція у Київській області (далі Інспекція або позивач) звернулась до Київського окружного адміністративного суду із позовом до Фастівського комбінату комунальних підприємств (далі Комбінат або відповідач), у якому просила: тимчасово заборони (зупинити) діяльність сміттєзвалища твердих побутових відходів Підприємства, яке знаходиться в 1,4 км від північно-східної окраїни міста Фастів, біля автошляху Фастів-Київ, до отримання відповідних дозвільних документів та приведення полігону в належний стан.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач порушує правила природоохоронного законодавства, а саме: в нього відсутні дозвільні документи поводження з відходами; відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; розміщені на сміттєзвалищі відходи не пересипаються ізолюючим шаром ґрунту; відсутні правовстановлюючі документи на користування земельною ділянкою.

Позивач зазначає, що вказані порушення створюють загрозу навколишньому природному середовищу та здоров'ю людей, тому шляхом тимчасового зупинення діяльності сміттєзвалища твердих побутових відходів необхідно захистити ці об'єкти захисту.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 22 липня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі про скасування постанови Інспекція посилається на те, що відповідно до природоохоронного законодавства, здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, які з'явились у судове засідання та перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу позивача № 122 від 05.03.2014 року, працівниками Інспекції здійснено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Комбінату, за адресою: Київська область, м. Фастів, вул. Нова, 9.

За результатами перевірки складено Акт № 150 від 14.03.2014 року (далі Акт перевірки), в якому зазначено:

Згідно довідки серія АБ №470579 види діяльності Комбінату за КВЕД-2010:

- збирання безпечних відходів;

- оброблення та видалення безпечних відходів;

- діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування;

- організування поховань і надання суміжних послуг.

До перевірки надано паспорт місця видалення відходів (далі MBB) реєстраційний номер №12-3-12 від 15.05.2000 року. Назва MBB - сміттєзвалище твердих побутових відходів.

Сміттєзвалище твердих побутових відходів розташований на відстані в 1.4 км від північно-східної окраїни м. Фастів, біля автошляху Фастів-Київ. Полігон введений в експлуатацію з 1971 року. Розміщено відходів на 2013 рік - 19,1 тисяч тон, обсяг розміщення відходів на 2014 рік - відсутні.

В ході перевірки виявленні наступні порушення природоохоронного законодавства:

1. відсутні дозвільні документи поводження з відходами, чим порушено ст.ст. 17, 32, 33 Закону України «Про відходи».

2. відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря чим порушено статті 10, 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»;

3. розміщені на сміттєзвалищі відходи не пересипаються ізолюючим шаром ґрунту чим порушено статтю 17 Закону України «Про відходи»;

4. відсутні правовстановлюючі документи на користування земельною ділянкою, чим порушено статтю 125 Земельного Кодексу України.

На підставі встановлених порушень Інспекцією винесено припис 14.03.2014 року про усунення виявлених під час перевірки порушень природоохоронного законодавства.

Також, Інспекцією прийнято протоколи про адміністративні правопорушення №№000439, 000440, 000454 від 14.03.2014 року, якими за виявлені порушення під час перевірки головного інженера Комбінату ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до статей 78, 82-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Разом з цим, Інспекціє прийнято постанови про накладення адміністративного стягнення від 14.03.2014 року, якими за вчинення адміністративного правопорушення на головного інженера Комбінату ОСОБА_5 накладено штрафи у розмірі 85, 136 та 850 грн.

18 червня 2014 року згідно наказу № 390 від 13.06.2014 року працівниками інспекції з метою перевірки виконання припису від 14.03.2014 року здійснено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідача.

Під час перевірки встановлено що Комбінатом не отримано дозвіл на ліміти на утворення та розміщення відходів, правовстановлюючі документи на користування земельною ділянкою не отримано.

За результатами перевірки складено акт перевірки № 390 дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів, щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

За невиконання вимог припису протоколом про адміністративно правопорушення №000680 від 18.06.2014 року відповідно до статті 188-5 КУпАП головного інженера Комбінату ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності.

Крім того, постановою накладення адміністративного стягнень №000681 від 18.06.2014 року за вчинення адміністративного правопорушення на головного інженера Комбінату ОСОБА_5 накладено штраф у розмірі 255 грн.

У зв'язку з невжиттям відповідачем заходів на виконання вимог припису позивача, Інспекція звернулася до суду з позовом для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме тимчасової заборони (зупинення) діяльності.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що вимога про зупинення діяльності сміттєзвалища є неналежним заходом реагування. Застосування такого заходу не відповідає принципу використання повноваження з метою, з якою це повноваження надано, адже це не призведе до усунення правопорушення і не забезпечить дотримання технології поводження з відходами, а навпаки законсервує негативні наслідки.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

Статтями 17, 32-34 Закону України «Про відходи» № 187/98-ВР від 05.03.1998 року передбачено: обов'язки суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами; заходи щодо обмеження та запобігання негативному впливу відходів; вимоги щодо зберігання та видалення відходів; вимоги щодо поводження з небезпечними відходами.

Згідно із частинами 1, 5-7 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» № 2707-XII від 16.10.1992 року (далі Закон № 2707-XII), для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до статті 12 Закону № 2707-XII господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Абзацом 3 статті 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» № 1264-XII від 25.06.1991 року (далі Закон № 1264-XII) передбачено, що діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду.

Відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 1264-XII, підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Згідно із статтею 55 Закону № 1264-XII, суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

Здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Відповідно до абзацу 1 частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Не приймаються до уваги доводи відповідача в запереченні до позову, що Комбінат неодноразово звертався до уповноважених органів державної влади про отримання дозвільних документів поводження з відходами, оскільки, в зв'язку з виявленими в представлених документах недоліками, відповідачу повертались дані документи з пропозицією їх усунення, що підтверджується листами «про повернення документів на доопрацювання» № 06.1-05/1417 від 09.10.2013 року, № 06.1-05/922 від 18.03.2014 року.

Також, не заслуговують на увагу доводи відповідача, що правовстановлюючі документи на користування земельною ділянкою під сміттєзвалищем знаходяться в стадії оформлення, оскільки жодних підтверджень в обґрунтування таких доводів відповідачем не надано.

Враховуючи, що відповідачем не було виконано вимоги припису 14.03.2014 року про усунення виявлених під час перевірки порушень природоохоронного законодавства, а також те, що ним здійснюється господарська діяльність за відсутності дозвільних документів на поводження з відходами та дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а тому наявні підстави для вжиття такого заходу реагування як тимчасова заборона (зупинення) діяльності.

Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, зроблені з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку із чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Київській області задовольнити.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 22 липня 2014 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Тимчасово заборонити (зупинити) діяльність сміттєзвалища твердих побутових відходів Фастівського комбінату комунальних підприємств (код за ЄДРПОУ - 03346414), яке знаходиться в 1,4 км від північно-східної окраїни міста Фастів, біля автошляху Фастів-Київ, до отримання відповідних дозвільних документів та приведення полігону в належний стан.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя

Судді:

Повний текст судового рішення складено 27.10.2014

Головуючий суддя Міщук М.С.

Судді: Бєлова Л.В.

Гром Л.М.