ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/2656/14
20 жовтня 2014 року 16год. 13хв. м. РівнеРівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А. за участю секретаря судового засідання Вавелюк А.І та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник ОСОБА_1
відповідача: представник Білик М.В. третьої особи відповідача: представник Лазарчук І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 до Кузнецовська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Рівненській області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кузнецовська міська рада про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ВСТАНОВИВ:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 (далі - ФОП ОСОБА_4.) звернувся з позовом до Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області (далі - Кузнецовська ОДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень № 0008451700 від 14 серпня 2014 року та № 0008461700 від 14 серпня 2014 року.
Відповідно до вимог ст.53 КАС України суд залучив до участі у справі Кузнецовську міську раду.
Позовні вимоги полягають у наступному.
На підставі акта проведеної відповідачем перевірки від 01.08.2014р. № 171/17-2192010592 Кузнецовською ОДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення:
- № 0008451700 від 14 серпня 2014 року, яким ФОП ОСОБА_4 донараховано (збільшено) суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб у сумі 275713,65 грн. з яких 220570,92 грн. - за основним платежем і 55142,73 грн. штрафних (фінансових) санкцій у зв'язку із порушенням п. 286.2 ст. 286, п. 288.4 ст. 288, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Розділу XIII Податкового кодексу України;
- № 0008461700 від 14 серпня 2014 року, яким ФОП ОСОБА_4 донараховано (збільшено) суму грошового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб у сумі 20238,54 грн., з яких 16040,36 грн. - за основним платежем і 4198,18 грн. штрафних санкцій, у зв'язку із порушенням пп. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270, п. 274.1 ст. 274, п.п. 285.1, 285.2 ст. 285, п.п. 286.2, 286.4 ст. 286, п.п. 287.1, 287.3, 287.6, 287.7 ст. 287 Розділу XIII Податкового кодексу України.
Позивач вважає, що податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню, враховуючи таке.
Пунктом 287.1 статті 287 Податкового кодексу України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності aбо права користування земельною ділянкою. Відповідно до статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку с договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду.
Оскільки сплата орендної плати за землю здійснювалась позивачем згідно з умовами укладеного між ФОП ОСОБА_4 і Кузнецовською міською радою договору оренди земельної ділянки № 13/10 від 12.08.2010р., податковий орган не мав правових підстав для самостійного нарахування зобов'язання без попереднього внесення змін до умов зазначеного договору.
Стосовно нарахування земельного податку, то згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки діють з моменту державної реєстрації цих прав. Тому підставою для сплати орендної плати є наявність об'єкта орендної плати, а для сплати земельного податку - наявність об'єкта власності (об'єкта, за який справляється земельний податок), що підтверджується даними земельного кадастру, тобто перебування у суб'єкта у власності чи користуванні земельної ділянки.
Оскільки за позивачем право власності на земельні ділянки площами 500кв.м та 845 кв.м не зареєстровано, підстав для нарахування земельного податку на ці ділянки Кузнецовська ОДПІ не мала.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у адміністративному позові. Просить позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, подала письмові заперечення та, зокрема, пояснила, що згідно з пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності. Базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Податкового кодексу України. Згідно з пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за ділянки державної або комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою. Відповідно до ст.274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативні грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 % від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у ст. ст. 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу. Згідно з п.288.4 ст.288 Податкового Кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу відповідно до п.288.5 ст.288 Податкового Кодексу України , не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Тому, на думку відповідача, податковий орган правомірно прийняв податкове повідомлення - рішення № 0008451700 від 14 серпня 2014 року, яким здійснив нарахування орендної плати за користування земельною ділянкою площею 5610 кв.м, яка перебувала в оренді позивача протягом 2010 - 2013 років згідно з договором від 12.08.2010 року № 13/10.
Щодо податкового повідомлення - рішення № 0008461700 від 14 серпня 2014 року, яким ФОП ОСОБА_4 було донараховано (збільшено) суму грошового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб у сумі 20238,54 грн., з яких 16040,36 грн. - за основним платежем і 4198,18 грн. штрафних санкцій, то земельні ділянки площами 500 кв.м та 845 кв.м надані позивачу рішеннями Кузнецовської міської ради від 29.05.2013 року №899 та від 03.11.2011 року № 237 з метою їх відведення у власність для здійснення підприємницької діяльності, а саме: для обслуговування виробничих будівель, які належіть ОСОБА_4 на праві власності. Згідно з п.286.6 ст.286 та п.287.6 ст.287 Податкового кодексу України земельний податок сплачується власниками будівель за земельну ділянку, на якій розташована будівля, з урахуванням прибудинкової території.
Розрахунок земельного податку та орендної плати здійснювався податковим органом відповідно до нормативної грошової оцінки землі, проведеної Рівненською регіональною філією ДП «Центр ДЗК» у 2010 році та затвердженої рішенням Кузнецовської міської ради.
За наведених підстав вважає спірні податкові повідомлення - рішення правомірними та просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Представник третьої особи - Кузнецовської міської ради позов заперечила з підстав, висловлених представником Кузнецовської ОДПІ. Просила у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково з таких підстав.
Судом встановлено, що з 21 по 25 липня 2014 року Кузнецовською ОДПІ було проведено документальну планову виїзну перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та виконання вимог валютного та іншого законодавства за зазначений період, за наслідками якої складено акт від 01.08.2014р. № 171/17-2192010592 (а.с.12-37).
На підставі акта перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення:
- № 0008451700 від 14 серпня 2014 року, яким ФОП ОСОБА_4 донараховано (збільшено) суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб у сумі 275713,65 грн. з яких 220570,92 грн. - за основним платежем і 55142,73 грн. штрафних (фінансових) санкцій у зв'язку із порушенням п. 286.2 ст. 286, п. 288.4 ст. 288, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Розділу XIII Податкового кодексу України (а.с.7);
- № 0008461700 від 14 серпня 2014 року, яким ФОП ОСОБА_4 було донараховано (збільшено) суму грошового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб у сумі 20238,54 грн., з яких 16040,36 грн. - за основним платежем і 4198,18 грн. штрафних санкцій, у зв'язку із порушенням пп. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270, п. 274.1 ст. 274, п.п. 285.1, 285.2 ст. 285, п.п. 286.2, 286.4 ст. 286, п.п. 287.1, 287.3, 287.6, 287.7 ст. 287 Розділу XIII Податкового кодексу України (а.с.8).
Відповідно до представлених ОСОБА_4 для перевірки та досліджених у судовому засіданні документів, а саме: інформації від 16.06.2014р. вх.№843/10 від Управління Держземагенства у Володимирецькому районі Рівненської області про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,5620га; від 14.07.2014р. вх.№979/10 від Управління Держземагенства у Володимирецькому районі Рівненської області про наявні земельні ділянки в користуванні ФОП ОСОБА_4 та нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,5620га; від 29.07.2014р. вх.№ 1049/10 від Управління Держземагенства у Володимирецькому районі Рівненської області про наявні земельні ділянки в користуванні ФОП ОСОБА_4 та нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,5620га; від 30.07.2014р. вх.№ 1062/10 від Управління Держземагенства у Володимирецькому районі Рівненської області про наявні земельні ділянки в користуванні ФОП ОСОБА_4 та нормативну грошову оцінку земельних ділянок площею 0,0500га та 0,0845га; від 22.04.2014р. вх.№589/10 Рішення Господарського суду Рівненської області від 08.04.2014р. по праві №918/190/14 щодо внесення змін в договір оренди земельної ділянки; від 25.07.2014р. вх.№1260/9 від Кузнецовської Міської Ради Рівненської області про прийняття Рішень про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки площею 0,5620га; від 30.07.2014р. вх.№1281/9 від Кузнецовської Міської Ради Рівненської області про прийняття Рішень про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,5620га; від 02.07.2014р. вх.№1053/9 від Реєстраційної служби Кузнецовського міського Управління юстиції Рівненської області про наявність у власності нерухомого майна; від 01.07.2014р. вх.№950/15 від ФОП ОСОБА_4 лист - відповідь на лист Кузнецовської ОДПІ ГУ МД у РО від 16.06.2014р. за №1228/666-17-18-15 «Про надання інформації та її документального підтвердження»; від 25.07.2014р. вх.№1023/15 від ФОП ОСОБА_4 лист - відповідь на лист Кузнецовської ОДПІ ГУ МД у РО від 22.07.2014р. за №447/667/17-18-17-124 «Про надання інформації та її документального підтвердження» встановлено, що оренді та користуванні ФОП ОСОБА_4 за період, який перевірявся, знаходились наступні земельні ділянки:
1. Земельна ділянка площею 845 кв.м. Так, відповідно до рішення Кузнецовської міської ради від 03.11.2011р. №237 на земельну ділянку за адресою: Рівненська обл., м. Кузнецовськ, Будівельна база №1 та №2 промислової зони 60, корпус 2, загальною площею 845,0 кв.м. надано дозвіл ФОП ОСОБА_4 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом її продажу. Зазначена ділянка складається із ділянки, на якій знаходиться виробнича будівля, склад ТКВ №1 виробничо-побутового корпусу бази БУ-12 загальною площею 344,3кв.м, що є власністю ФОП ОСОБА_4 з 26.07.2006 року на підставі рішення третейського суду від 08.06.2006р., та земельної ділянки, призначеної для обслуговування об'єкта нерухомості. Право власності на виробничу будівлю та склад підтверджується наданою позивачем інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 16.09.2014 року № 26858437 (а.с.88-91). Об'єкт нерухомості використовувався ФОП ОСОБА_4 у господарській діяльності як склад та з 01.07.2013р. по 31.12.2013р. здавався в оренду ФОП Подуну 0.І. Нормативно грошова оцінка цієї земельної ділянки загальною площею 845 кв.м становить 518238,50грн., що підтверджується листом від 30.07.2014р. вих.№04-18/3840 Управління Держземагенства у Володимирецькому районі Рівненської області (а.с.99).
2. Земельна ділянка площею 500 кв.м. Так, відповідно до рішення Кузнецовської міської ради від 29.05.2013р. №894 на земельну ділянку за адресою: Рівненська обл., м. Кузнецовськ, Будівельна база №1 та №2 промислової зони 52 загальною площею 500 кв.м. надано дозвіл ФОП ОСОБА_4 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом її продажу. Зазначена земельна ділянка складається з ділянки, на якій розташована виробнича будівля загальною площею 287,9 кв.м, літера «Б» - 1, та є власністю ОСОБА_4 з 18.07.2013 року на підставі рішення Господарського суду Рівненської області від 18.04.2012р., та земельної ділянки, призначеної для обслуговування цієї будівлі. Право власності на виробничу будівлю підтверджується наданою позивачем інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 16.09.2014 року № 26858437 (а.с.88-91). Об'єкт нерухомості не використовував ФОП ОСОБА_4 у господарській діяльності. Нормативно грошова оцінка цієї земельної ділянки становить 306650,00грн., що підтверджується листом від 30.07.2014р. вих..№04-18/3840 Управління Держземагенства у Володимирецькому районі Рівненської області (а.с.99);
3. Земельна ділянка площею 5620,00 кв.м. (з вересня 2014 року ділянка перебуває у власності). Так, відповідно до договору оренди земельної ділянки №13/10 від 12.08.2010 р. (а.с.123-125), зареєстрованого у Державному реєстрі земель 16.08.2010р. за №041058400014, земельна ділянка за адресою: Рівненська обл., м.Кузнецовськ, будівельна база №1 та №2 промислової зони 61, передається в оренду ФОП ОСОБА_4 строком на 10 років, орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі в розмірі 2,70 грн. за 1 ккв.м в рік, що становить 15174,00грн. в рік, та 1264,50грн. в місяць. Станом на час укладення договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки не була проведена. Відповідно до листів Управління Держземагенства у Володимирецькому районі від 16.06.2014 року № 04-18/3068 (а.с.114 на зв.), від 09.07.2014р. 03-14/3497 (а.с.115 на зв.), від 28.07.2014 року № 04-18/3865 (а.с.120 на зв.) у 2011-2013 роках нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки становить 3446746.00грн.
У 2011 - 2013 роках ФОП ОСОБА_4 до Кузнецовської ОДПІ своєчасно подавалися податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (від 26.01.2011р. за вх.№149, від 09.02.2012р. за вх.№282, від 20.02.2013р. за вх.№9008192553) за орендовану земельну ділянку площею 5620,00кв.м. Загальна сума нарахованої орендної плати за вищевказану земельну ділянку, визначена платником у декларації, становить 15174,00грн. у рік (щомісячно протягом січня - грудня 2011 -2013 років в сумі 1264,50грн. згідно з умовами договору).
Аналізуючи обставини справи, суд зазначає, що земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, а справляння плати за землю - Податковим кодексом України.
Згідно зі ст.ст. 125,126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Законом України «Про оренду землі» регулюються орендні відносини, відповідно до ст. 1 якого оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Починаючи з 01.01.2011 року систематизовано правила адміністрування земельного податку та орендної плати за землю, як обов'язкового платежу, в розділі XIII Податкового кодексу України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Оскільки плату за землю у формі орендної плати за землі комунальної та державної власності віднесено Верховною Радою України до загальнодержавних податків та зборів згідно з переліком ст. 9 Податкового кодексу України, тому розмір орендної плати за вказаною нормативно-регульованою ціною із визначеними мінімальною та максимальною межами.
Таким чином, на переконання суду, починаючи з 01.01.2011 року на адміністрування орендної плати за земельні ділянки комунальної та державної власності поширюються приписи Податкового кодексу України з усіма правилами обрахування орендної плати та наслідками недотримання порядку нарахування та справляння даного обов'язкового платежу.
Згідно з ст. 269 Податкового кодексу України, платниками податку є власники земельних часток (паїв), землекористувачі.
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначені Податковим кодексом України.
У пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України вказано, що плата за загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності. Базою оподаткування плати за земельну ділянку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Податкового кодексу України.
Згідно з п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що орендна плата за ділянки державної або комунальної власності - обов'язковий платіж , який орендар орендодавцю за користування земельною ділянкою. Пунктом 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України визначено обов'язок платника податку обчислювати, задекларувати та сплатити суму податку та збору в порядок і строки, визначені Податковим кодексом України. У відповідності до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом Україна
Пунктом 36.3 ст.36 Податкового кодексу України визначено, що податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків.
Розмір орендної плати за землю визначається ст. 288 Податкового кодексу України.
Пунктом 288.1 ст. 288 Податкового кодексу визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно з п. 288.5 ст. 288 Податкової кодексу України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: - для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу; - для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Нормою ст. 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Податкового кодексу, а у раз якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок. Згідно пп. 14.1.125 п. 14.1 а І цього Кодексу нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII Податкового кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України від 11.12.2003 року № 1378-IV «Про оцінку земель», відповідно до абзацу п'ятого ст. 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. При цьому, законодавством не передбачено можливості орендаря впливати на порядок проведення оцінки орендованої земельної ділянки або можливі її результати, не зважаючи на двосторонній характер укладеного договору оренди.
Статтею 274 Податковою кодексу України визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативні грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у ст. ст. 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Згідно з п.288.4 ст.288 Податкового Кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу, відповідно до п.288.5 ст.288 Податкового Кодексу України , не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 затверджено Типовий договір оренди землі, пунктом 9 якого встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій формі га зазначається у відсотках нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.
Розмір орендної плати за землю переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом (п. 13 Типового договору оренди землі).
Пунктом 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями Податкового кодексу України, тому положення договору оренди земельної ділянки, які суперечать ПКУ в частині визначення розміру орендної плати, не можуть застосовуватися та мати пріоритет над нормами Податкового Кодексу України.
Необхідність перегляду розміру орендної плати у разі зміни розміру земельного податку є не правом, а обов'язком сторін, оскільки стосується сплати загальнодержавного податку, розмір якого не може визначатися за домовленістю сторін, відносини оподаткування не можуть регулюватися на засадах угоди між учасниками правочину і не передбачають укладання договорів стосовно виконання податкового обов'язку.
Такі відносини регулюються виключно засобами владних приписів з боку держави і не можуть допускати засобів диспозитивності. Хоча розмір орендної плати за землю є умовою договору оренди, разом із тим, орендна плата є формою податку на землю, а справляння плати за землю є сферою регулювання податкового законодавства, плата обов'язкових платежів, до яких згідно із ст.9 Податкового кодексу України відноситься і плата за землю, не може залежати від умов договору і в той чи інший спосіб підмінятися ними.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося не у зв'язку із волевиявленням сторін, а у зв'язку із зміною ставки податку відповідно до закону, необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у позивача незалежно від внесення змін до договорів оренди. Обов'язок платників податків керуватися вимогами чинного законодавства України не залежить від договірних правовідносин суб'єктів господарювання, та сторони зобов'язані самостійно врегульовувати умови договору у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже сплата орендної плати за земельну ділянку державної та комунальної власності у розмірі, встановленому пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України має здійснюватися орендарем незалежно від внесення змін до договору оренди за ініціативою сторін, оскільки внесення змін до договору є правом договірних сторін, проте як сплата належних податків та платежів, згідно вимог чинного законодавства, є обов'язком суб'єктів господарювання.
За результатами перевірки встановлено, що вказану орендну плату за земельні ділянки в податкових деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік (від 26.01.2011р. за вх.№149), 2012 рік (від 09.02.2012р. за вх.№282), 2013 рік (від 20.02.2013р. за вх.№9008192553) ФОП ОСОБА_4 було розраховано, виходячи із розміру, визначеного в договорі оренди станом до 01.01.2011р., тобто без врахування нормативної грошової оцінки землі, що набрала чинності з 01.01.2011р., а до вищевказаних декларацій в порушення вищевказаної норми (п.286.2 ст. 286 Кодексу) не додано довідки (витягу) про розмір нормативної грошової оцінки орендованих земельних ділянок.
Тому, твердження позивача щодо правильності визначення орендної плати із розміру, зазначеного у договорі оренди земельної ділянки №13/10 від 12.08.2010 р. є помилковим і судом не приймається. Виходячи із вищенаведеного, із набранням чинності Податковим кодексом України (01.01.2011 року) ФОП ОСОБА_4 як орендар мав самостійно перерахувати величину орендної плати на 2011 рік, 2012 рік, 2013 рік з урахуванням вимог пп. пп. 288.5.1, 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України.
За результатами перевірки Кузнецовською ОДПІ було визначено, що орендна плата за земельну ділянку площею 5620,00кв.м за адресою : Рівненська обл., м.Кузнецовськ, будівельна база №1 та №2 промислової зони 61, що знаходиться під виробничим будинком, конторою з майстернями відділу головного механіка та для їх обслуговування, яка перебувала в оренді ФОП ОСОБА_4 відповідно до зазначеного вище договору оренди земельної ділянки №13/10 від 12.08.2010р.0584 та виходячи із нормативно-грошової оцінки даної земельної ділянки (3446746,00грн.), становить за 2011-2013 роки - 103402,38 грн. щорічно, в тому числі за січень - червень - 8616,87 грн. та за липень - грудень - 8616,86 грн.
Таким чином, в порушення вимог п.288.4 ст.288, пп.288.5.1 п.288.5 Податкового кодексу України позивачем занижено за 2011-2013 роки орендну плату за земельну ділянку площею 5620,00 кв.м щорічно на 88228,38 грн. (103402,38 грн. (орендна плата за результатами перевірки) мінус 15174,00 грн. (задекларована платником) = 88228,38 грн.), внаслідок чого щомісячне заниження складає: 7352,37 грн. протягом першого півріччя (8616,87 грн. (за результати перевірки) мінус 1264,50 грн. (задекларована платником) = 7352,37 грн.) та 7352,36 грн. протягом другого півріччя (8616,86 грн. (за результати перевірки) мінус 1264,50 грн. (задекларована платником) = 7352,36 грн.).
Правильність проведення розрахунку орендної плати (а.с.9-11) позивачем не спростована та не заперечувалась.
Враховуючи встановлені обставини суд дійшов висновку, що податковим органом правомірно здійснено донарахування орендної плати за земельну ділянку площею 5620,00 кв.м, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0008451700 від 14 серпня 2014 року, яким ФОП ОСОБА_4 донараховано (збільшено) суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб у сумі 275713,65 грн. з яких 220570,92 грн. - за основним платежем і 55142,73 грн. штрафних (фінансових) санкцій до задоволення не підлягають.
Стосовно позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 14 серпня 2014 року № 0008461700 суд зазначає таке.
Як встановлено судом та зазначалось в акті перевірки у користуванні позивача перебувають 2 земельні ділянки площами 500 кв.м та 845 кв.м.
Так, відповідно до рішення Кузнецовської міської ради від 03.11.2011р. №237 на земельну ділянку за адресою: Рівненська обл., м. Кузнецовськ, Будівельна база №1 та №2 промислової зони 60, корпус 2, загальною площею 845,0 кв.м. надано дозвіл ФОП ОСОБА_4 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом її продажу. Зазначена ділянка складається із ділянки, на якій знаходиться виробнича будівля, склад ТКВ №1 виробничо-побутового корпусу бази БУ-12 загальною площею 344,3кв.м, що є власністю ФОП ОСОБА_4 з 26.07.2006 року на підставі рішення третейського суду від 08.06.2006р., та земельної ділянки, призначеної для обслуговування об'єкта нерухомості. Право власності на виробничу будівлю та склад підтверджується наданою позивачем інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 16.09.2014 року № 26858437 (а.с.88-91). Нормативно грошова оцінка цієї земельної ділянки загальною площею 845 кв.м становить 518238,50грн., що підтверджується листом від 30.07.2014р. вих.№04-18/3840 Управління Держземагенства у Володимирецькому районі Рівненської області (а.с.99).
Крім того, відповідно до рішення Кузнецовської міської ради від 29.05.2013р. №894 на земельну ділянку за адресою: Рівненська обл., м. Кузнецовськ, Будівельна база №1 та №2 промислової зони 52 загальною площею 500 кв.м. надано дозвіл ФОП ОСОБА_4 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність шляхом її продажу. Зазначена земельна ділянка складається з ділянки, на якій розташована виробнича будівля загальною площею 287,9 кв.м, літера «Б» - 1, та є власністю ОСОБА_4 з 18.07.2013 року на підставі рішення Господарського суду Рівненської області від 18.04.2012р., та земельної ділянки, призначеної для обслуговування цієї будівлі. Право власності на виробничу будівлю підтверджується наданою позивачем інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 16.09.2014 року № 26858437 (а.с.88-91). Об'єкт нерухомості не використовував ФОП ОСОБА_4 у господарській діяльності. Нормативно грошова оцінка цієї земельної ділянки становить 306650,00грн., що підтверджується листом від 30.07.2014р. вих.№04-18/3840 Управління Держземагенства у Володимирецькому районі Рівненської області (а.с.99);
Згідно із вимогами пп.270.1.1 п.270.1 ст270, п.274.1 ст.274, п.287.1 ст.287, п.287.3 ст.287, п.287.6 ст.287, п.287.7 ст.287 Податкового кодексу України ФОП ОСОБА_4 є платником плати за землю, яку використовує для здійснення підприємницької діяльності, та права користування земельною ділянкою під господарською будівлею.
При цьому, у період з 01.01.2011р. по 31.03.2011р. (період перебування позивача на спрощеній системі оподаткування) ФОП ОСОБА_4 звільнений від обов'язку сплати земельного податку та подання податкової звітності по земельному податку (крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються ним у провадженні господарської діяльності) у відповідності із нормами Указу Президента України від 03.07.1998р. №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» із змінами і доповненнями, Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого Наказом ДПА України 29.10.1999р. №599, зареєстрованого в Мінюсті 02.11.1999р. за №752/4045, із змінами і доповненнями та абз.г) абз.1) пункту 1 підрозділу 8 Розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 року за №2755-УІ із змінами та доповненнями.
У періоді з 01.04.2011р. по 31.12.2013р. (період перебування ФОП ОСОБА_4 на загальній системі оподаткування) ФОП ОСОБА_4 є платником плати за землю, яку використовує для здійснення підприємницької діяльності / права користування земельною ділянкою під господарською будівлею на загальних підставах відповідно до пп.270.1.1 п.270.1 ст270, п.274.1 ст.274, п.287.1 ст.287, п.287.3 ст.287, п.287.6 ст.287, п.287.7 ст.287 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.287.6 ст.287 Податкового кодексу України при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Тому, на переконання суду, ФОП ОСОБА_4 зобов'язаний сплачувати земельний податок за земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди (їх частини), що належать йому на праві власності, з урахуванням прибудинкової території з часу реєстрації права власті на ці будівлі.
Згідно п.274.1 ст.274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативно-грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 та 278 цього Кодексу.
Відтак суд частково погоджується з висновками податкового органу щодо порушення позивачем вимог пп.270.1.1 п.270.1 ст.270, п.274.1 ст.274, п.287.1 ст.287, п.287.3 ст.287, п.287.6 ст.287, п.287.7 ст.287 Податкового кодексу України, внаслідок чого проведено донарахування земельного податку у розмірі 1533,24 грн., у тому числі по 255,54 грн. за липень-грудень 2013 року щомісячно.
Що стосується нарахування земельного податку за червень 2013 року у розмірі 255,55 грн. та фінансової (штрафної) санкції на суму 63,89 грн., то воно проведене неправомірно. Так, згідно з наданою позивачем інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 16.09.2014 року № 26858437 (а.с.89-92) право власності на виробничу будівлю загальною площею 287,9 кв.м літер Б-1, що знаходиться в м. Кузнецовськ, будівельна база 1 та 2, промислова зона 52, зареєстроване лише 18.07.2013 року.
Відтак нарахування земельного податку могло бути здійснено лише з липня 2013 року, а не з червня 2013 року, як було здійснено податковим органом.
В зв'язку з наведеним суд задовольняє позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення в частині визначення розміру грошового зобов'язання на суму 255, 55 грн. та штрафної (фінансової) санкції у розмірі 63,89 грн.
Нарахування земельного податку було зроблено правомірно, враховуючи нормативну грошову оцінку земельної ділянки та також перебування у власності позивача з 26.07.2006 року виробничої будівлі, склад ТКВ №1 виробничо-побутового корпусу бази БУ-12 загальною площею 344,3кв.м. Так, податковим органом правомірно донараховано 14251,57грн. плати за земельну ділянку площею 845,0кв.м. квітень-за грудень 2011 року (3886,79грн.), січень-грудень 2012року (5182,39грн.), січень-грудень 2013 року (5182,39грн). Правильність проведення донарахування земельного податку за користування земельними ділянками площею 845 кв.м та 500 кв.м позивачем не спростована.
Твердження позивача щодо безпідставності нарахування земельного податку за земельні ділянки, які не перебувають під об'єктами нерухомості, суд до уваги не бере, оскільки позивач самостійно визначив межі та розміри цих земельних ділянок, звернувшись з відповідними заявами до Кузнецовської міської ради щодо надання дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність шляхом їх продажу та отримав ці дозволи відповідно до рішень Кузнецовської міської ради від 03.11.2011р. №237 та від 29.05.2013р. №894. Щодо обов'язку власників об'єктів нерухомості сплачувати за земельні ділянки, на яких розміщені будівлі, з урахуванням прибудинкової території, необхідної для обслуговування такої будівлі, то цей обов'язок визначений вимогами п.286.6 ст.286 та п.287.7 ст.287 Податкового кодексу України.
Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач на підставі належних та допустимих доказів довів правомірність прийняття спірних податкових повідомлень - рішень, за виключенням нарахування податковим повідомленням - рішенням від 14 серпня 2014 року № 0008461700 грошового зобов'язання у розмірі 255,55 грн. та штрафної (фінансової) санкції у розмірі 63 грн. 89 коп. У зв'язку з цим суд задовольняє позовні вимоги позивача шляхом визнання протиправним та скасування зазначеного рішення на вказану суму. У задоволенні решти позовних вимог суд відмовляє.
Згідно з вимогами ч.3 ст.94 КАС України та ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» суд стягує з позивача відповідно до частини задоволених вимог недоплачену суму судового збору у розмірі 4274 грн. 74 коп.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області від 14.08.2014 року № 0008461700 в частині визначення розміру грошового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб на суму 255 (двісті п'ятдесят п'ять грн.) 55 коп. основного зобов'язання та 63 грн. 89 коп. штрафної (фінансової) санкції.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 до Державного бюджету України недоплачений судовий збір у розмірі 4274 (чотири тисячі двісті сімдесят чотири) грн. 74 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Борискін С.А.