ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2014 р. Справа № 804/15231/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кучми К.С.
при секретарі - Червяченко Д.В.
за участю:
представника позивача - Мотова В.О.
представника відповідача - Васюченка М.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Новопавлівський гранітний кар'єр» до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності неправомірною та стягнення суми, -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2014 року позивач звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним позовом. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він в порядку приписів п.200.7., п.200.8. ст.200 ПК України подав до Нікопольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області податкові декларації з податку на додану вартість за серпень, листопад 2011 року, січень та лютий 2012 року та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування з ПДВ, які відображені у цих податкових деклараціях на суму 780 086 грн. Нікопольською ОДПІ після отримання вказаних заяв та декларацій було проведено перевірки для визначення достовірності нарахування в них вказаного бюджетного відшкодування. За результатами цих перевірок відповідачем було винесено податкові повідомлення-рішення від 09.11.2011 р. №0002191520, від 23.01.2012 р. №0000151520, від 04.04.2012 р. №0000491530 та від 07.05.2012 року №0000941520, якими зменшено визначену позивачем суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень, листопад 2011 року, січень, лютий 2012 року на загальну суму 780 086 грн.
Позивач оскаржив ці податкові повідомлення-рішення у судовому порядку. За результатами судового розгляду податкові повідомлення-рішення від 09.11.2011 р. №0002191520, від 23.01.2012 р. №0000151520, від 04.04.2012 р. №0000491530 та від 07.05.2012 р. №0000941520 були визнані протиправними та скасовані, про що Нікопольській ОДПІ достеменно відомо. Проте відповідач 1, в порушення приписів п.200.15. ст.200 ПК України не подав до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області висновок із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь позивача. Оскільки, Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, згідно п.п.4.5 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. №460/2011, здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду, то належним способом захисту порушеного у даному випадку права позивача є саме вимога про стягнення відповідної суми податку на додану вартість з бюджету на рахунок позивача. За таких обставин, позивач просив суд:
- визнати неправомірною бездіяльність Нікопольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області щодо ненадання до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області висновку, щодо сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету на користь ПАТ «Новопавлівський гранітний кар'єр» за серпень, листопад 2011 р., січень та лютий 2012 року на загальну суму 780 086 грн.;
- стягнути з Державного бюджету України на його користь суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в розмірі 780 086 грн., на рахунок №26000000007368 у відділенні Дніпропетровської міжрегіональної дирекції ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК», МФО 300614, код ЄДРПОУ 00292304, свідоцтво платника податку на додану вартість № 100279149;
- стягнути з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 560,28 грн. на його користь.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити, з викладених у ньому підстав.
Представник відповідача - Нікопольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області в судовому засіданні пред'явлені позовні вимоги не визнав та просив суд у задоволенні позову відмовити, оскільки бездіяльності Нікопольської ОДПІ щодо ненадання до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області висновку, щодо сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету на користь ПАТ «Новопавлівський гранітний кар'єр» за серпень, листопад 2011 р., січень та лютий 2012 року на загальну суму 780 086 грн. допущено не було.
Відповідач - Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області в судове засідання свого представника не направив, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. У поданих письмових запереченнях відповідач 2 зазначив, що до Головного управління ДКС України у Дніпропетровській області не надходили документи від Нікопольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області на підставі яких відбувається повернення коштів з Державного бюджету України. Тобто, казначейству навіть не було відому про суму переплати, яка підлягає відшкодуванню, а тому у останнього не було підстав відшкодовувати позивачу заборгованість з ПДВ без наданого від податкового органу висновку. Також просив суд у задоволенні позову до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача 1, що приймають участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Новопавлівський гранітний кар'єр» (код ЄДРПОУ 00292304) зареєстроване Нікопольською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області 15.01.1998 р., та перебуває на обліку в Нікопольській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, як платник податків. Позивач відповідно до свідоцтва №100279149 від 17.04.2010 р. є платником податку на додану вартість.
Статтею 200 Податкового кодексу України передбачений порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.
Так, згідно п.200.1.-п.200.3. ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1. цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1. цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п.200.7. ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
При цьому п.200.10., п.200.1. ст.200 цього Кодексу встановлено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
В силу п.200.14. ст.200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6. цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах; б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно поданої податкової декларації, позивачем було заявлено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2011 року в загальному розмірі 64 257 грн., на підставі якої Нікопольською ОДПІ було проведено камеральну перевірку з питань достовірності нарахування позивачем суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника податку у банку по декларації з ПДВ за серпень 2011 року.
За результатами перевірки зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 64 257 грн. за серпень 2011 року та 09 листопада 2011 р. винесено податкове повідомлення-рішення № 0002191520 із застосуванням штрафних санкцій в сумі 32128,50 грн. Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням від 09.11.2011 р. №0002191520, ПАТ «Новопавлівський гранітний кар'єр» оскаржило його в судовому порядку.
Так, постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.02.2012 р. по справі № 2а/0470/15712/11 позовні вимоги ПАТ «Новопавлівський гранітний кар'єр» в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення 09.11.2011 р. № 0002191520 було задоволено та скасоване це податкове повідомлення-рішення Нікопольської ОДПІ. Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.02.2013 року постанова суду від 03.02.2012 р. в цій частині залишена без змін.
Судом встановлено, що згідно поданої податкової декларації, ПАТ «Новопавлівський гранітний кар'єр» було заявлено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2011 року в загальному розмірі 383 119 грн., на підставі якої Нікопольською ОДПІ було проведено камеральну перевірку з питань достовірності нарахування позивачем суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника податку у банку по декларації з ПДВ за листопад 2011 року.
За результатами перевірки зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 383 119 грн. за листопад 2011 року та 23.01.2012 р. винесено податкове повідомлення-рішення № 0000151520 із застосуванням штрафних санкцій в сумі 191 559 грн.
Так, постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.07.2012 р. по справі № 2а/0470/2404/12, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.06.2013 р., позовні вимоги ПАТ «Новопавлівський гранітний кар'єр» в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 23.01.2012 р. № 0000151520 було задоволено та скасоване це податкове повідомлення-рішення Нікопольської ОДПІ.
Судом також встановлено, що згідно поданої податкової декларації, позивачем було заявлено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2012 року в загальному розмірі 266 618 грн., на підставі якої Нікопольською ОДПІ було проведено документальну позапланову виїзну перевірку з питань достовірності нарахування ПАТ «Новопавлівський гранітний кар'єр» суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника податку у банку по декларації з ПДВ за січень 2012 року.
За результатами перевірки зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 266 618 грн. за січень 2012 року та 04 квітня 2012 р. винесено податкове повідомлення-рішення № 0000491530 із застосуванням штрафних санкцій в сумі 133 309 грн.
Також, згідно поданої податкової декларації, позивачем було заявлено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за лютий 2012 року в загальному розмірі 66 092 грн., на підставі якої Нікопольською ОДПІ було проведено камеральну перевірку з питань достовірності нарахування позивачем суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника податку у банку по декларації з ПДВ за лютий 2012 року.
За результатами перевірки зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 66 092 грн. за лютий 2012 року та 07 травня 2012 р. винесено податкове повідомлення-рішення № 0000941520 із застосуванням штрафних санкцій в сумі 33 046 грн.
Так, постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.07.2012 р. у справі № 2а/0470/5437/12, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.06.2013 р., позовні вимоги ПАТ «Новопавлівський гранітний кар'єр» в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 04.04.2012 року №0000491530 та від 07.05.2012 року №0000941520 було задоволено та скасовані податкові повідомлення-рішення Нікопольської ОДПІ.
Відповідно до частин 1, 3, 5 ст.254 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Таким чином, судові рішення у справах № 2а/0470/15712/11, № 2а/0470/2404/12 та №2а/0470/5437/12, якими скасовані податкові повідомлення-рішення Нікопольської ОДПІ від 09.11.2011 р. № 0002191520, від 23.01.2012 р. № 0000151520, від 04.04.2012 року №0000491530 та від 07.05.2012 року № 0000941520, є такими, що набрали законної сили.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ч.2 ст.255 КАС України обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Судовими рішеннями у справах № 2а/0470/15712/11, № 2а/0470/2404/12 та №2а/0470/5437/12 визнано правомірність заявлених ПАТ «Новопавлівський гранітний кар'єр» сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень, листопад 2011 року, січень та лютий 2012 року у загальному розмірі 780 086 грн.
Згідно п.200.15. ст.200 ПК України у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
У зв'язку із скасуванням податкових повідомлень-рішень від 09.11.2011 р. №0002191520, від 23.01.2012 р. № 0000151520, від 04.04.2012 р. № 0000491530 та від 07.05.2012 р. № 0000941520, у Нікопольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області виник обов'язок щодо подачі до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету у загальному розмірі 780 086 грн.
Разом з тим, Нікопольська ОДПІ, всупереч приписам п.200.15. ст.200 ПК України, протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, не подав органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області), висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь позивача.
Такий висновок, відповідачем 1 не готувався і не надсилався, що ним визнається. Жодних поважних причин не направлення такого висновку до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області Нікопольською ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області не наведено.
За таких обставин, бездіяльність Нікопольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області щодо ненадання до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області висновку відносно сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету на користь ПАТ «Новопавлівський гранітний кар'єр» серпень, листопад 2011 року, січень та лютий 2012 року у загальному розмірі 780 086 грн. є протиправною.
Зважаючи на те, що у даному випадку через невідшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість порушується право платника податків - позивача саме неодержанням коштів з бюджету, належним способом захисту такого порушеного права є вимога про стягнення зазначених коштів (бюджетного відшкодування).
Означена правова позиція висловлена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 16.11.2011 р. у справі № К-3004/08, від 26.10.2011 р. у справі № К-5635/08, від 08.04.2014 р. у справі № К/800/48402/13, а також у постанові Верховного Суду України від 17.06.2008 р.
Так, п.3.2. Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України та Державного казначейства України в процесі судового розгляду та виконання рішень суду щодо безспірного списання коштів з рахунків, на яких обліковуються надходження Державного бюджету України з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державного казначейства України, Державної податкової адміністрації України від 27.04.2004 р. № 82/245, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.05.2004 р. за №645/9244, встановлено, що податковий орган протягом п'яти робочих днів після одержання копії виконавчого документа (наказу суду) направляє органу Державного казначейства України довідку щодо залишку сум невідшкодованого податку за звітний період. У разі ненадходження до органу Державного казначейства України протягом п'яти днів довідки щодо залишку сум невідшкодованого податку за звітний період Державне казначейство України на підставі оригіналу виконавчого документа (наказу суду), рішень, ухвал, постанов суду (за відсутності обставин, які зумовлюють зупинення виконання рішення) своїми платіжними дорученнями перераховує кошти з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок платника податків, указаний у виконавчому документі (наказі суду).
Таким чином, суд вважає за можливе стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ «Новопавлівський гранітний кар'єр» суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в розмірі 780 086 грн.
Відповідно до ст.94 КАС України судові витрати у справі покладаються на сторону, проти якої ухвалена постанова.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо ненадання до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області висновку, щодо сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету на користь Публічного акціонерного товариства «Новопавлівський гранітний кар'єр» за серпень, листопад 2011 року, січень та лютий 2012 року на загальну суму 780 086 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Новопавлівський гранітний кар'єр» суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в розмірі 780 086 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Новопавлівський гранітний кар'єр» судовий збір у розмірі 560,28 грн.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Повний текст постанови складений 27 жовтня 2014 року.
Суддя Кучма К.С.