Постанова № 41136031, 25.09.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2014
Номер справи
813/4684/14
Номер документу
41136031
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 вересня 2014 року Справа № 813/4684/14

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Кузана Р.І.,

з участю секретаря судового засідання Перчак С.В.,

представників:

позивача Гордюка С.Є.,

відповідача Петришина Р.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Львівського державного університету внутрішніх справ до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску,

в с т а н о в и в:

Львівський державний університет внутрішніх справ звернувся у Львівський окружний адміністративний суд з позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (надалі - ДПІ у Галицькому районі), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення від 20.06.2014р. №0005311703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, прийняте Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м. Львові ГУ Міндоходів у Львівській області.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що позивачем у встановлений законом строк сплачено єдиний внесок, на підтвердження чого долучено до матеріалів справи копії платіжних доручень. Однак, незважаючи на проведення оплати єдиного внеску, контролюючим органом неправомірно застосовано фінансові санкції за несвоєчасну сплату такого. Окрім того позивач зазначив, що акт про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки дотримання законодавства щодо несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №754/1730/08571995, яким встановлено порушення строків сплати такого складений 24.06.2014р., тоді як рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску прийнято відповідачем 20.06.2014р. З урахуванням викладеного позивач вважає, що у ДПІ у Галицькому районі відсутні підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій згідно з ч.10 та п. 2 ч.11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р №2464-VI (надалі-Закон 2484).

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві. Просив адміністративний позо задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення даного адміністративного позову заперечив з підстав викладених у письмових запереченнях. Зазначив, що платником у встановлений Законом строк не сплачено податкове зобов'язання з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 429487,10 грн. по терміну сплати до 20.05.2014р., у зв'язку з чим Львівському університету внутрішніх справ спірним рішенням нараховано штрафні санкції в розмірі 42948,71 грн. та пеню в розмірі 429,49 грн.

З огляду на наведене вважає, що посадові особи ДПІ у Галицькому районі м.Львова діяли відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України з дотриманням вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а тому у задоволенні вказаного адміністративного позову слід відмовити повістю.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:

ДПІ у Галицькому районні проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку дотримання законодавства щодо несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Львівським державним університетом внутрішніх справ, результати якої оформлено актом №754/1730/08571995 від 24.06.2014р. Перевіркою встановлено факт несвоєчасної сплати позивачем єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за квітень 2014 року по терміну сплати до 20.05.2014р.

ДПІ у Галицькому районі м. Львова винесено Рішення № 0005311703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 20.06.2014р., яким визначено грошове зобов'язання позивача у розмірі 42 948,71 грн. та пеню 429,49 грн.

Згідно з п.2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VI) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI передбачено, що платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

При цьому, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до п. 5 ст. 7 цього Закону, єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того чи виплачені такі суми фактично після їх зарахування до сплати.

Згідно з ч. 12 ст. 9 Закону № 2464-VI, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 вказаного Закону, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Відповідно до п. 1 ч. 10 ст. 9 Закону днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Судом встановлено, що згідно з самостійно поданим звітом із сплати єдиного соціального внеску Львівським державним університетом внутрішніх справ за квітень 2014 року, загальна сума єдиного внеску, що підлягала сплаті до бюджету за вказаний період становила 1170435,96 грн., в тому числі 690190,94 грн. єдиного внеску з нарахованої та виплаченої заробітної плати та 480245,02 грн. єдиного внеску нарахованого на суму грошового забезпечення.

З аналізу долучених до матеріалів справи копій платіжних доручень № 215, 211, 212, 229, 234, 231, 221 від 17.04.2014р., № 273, 274, 271, 272 від 25.04.2014р., № 608, 612, 613, 606, 607, 611 від 14.04.2014р., № 692, 699, 689, 700, 690, 697, 691, 701. 698 від 25.04.2014р. слідує, що вказану суму грошового зобов'язання по єдиному внеску за квітень 2014 року позивачем сплачено повністю ще до настання граничного терміну сплати такого, тобто до 20.05.2014р. Відтак, відсутні підстави для висновку про порушення Львівським державним університетом внутрішніх справ вимог Закону № 2464-VI щодо строку сплати єдиного соціального внеску за квітень 2014 року.

Вказана обставина підтверджується також постановою Галицького районного суду м.Львова від 13.08.2014р. по справі № 461/7384/14-а по справі за позовом головного бухгалтера позивача ОСОБА_3 до ДПІ у Галицькому районі м.Львова про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення її до адміністративної відповідальності.

Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено підстави звільнення від доказування. Так, відповідно до ч. 1 зазначеної статті обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Оскільки рішенням Галицького районного суду яке набрало законної сили встановлено, що кошти по сплаті єдиного внеску були списані з рахунку Львівського державного університету внутрішніх справ у строки, передбачені Законом та поступили на рахунок органу доходів і зборів, суд приходить до висновку, що Львівським університетом внутрішніх справ своєчасно сплачено належну до сплати суму по єдиному соціальному внеску, а відтак підстав для застосування фінансових санкцій до такого нема.

З пояснень головного бухгалтера Львівського державного університету внутрішніх справ ОСОБА_3, наданих в судовому засіданні в якості свідка, судом встановлено, що позивачем при сплаті єдиного внеску з грошового забезпечення за березень 2014 року, в платіжних дорученнях помилково було зазначено реквізити розрахункового рахунку, призначеного для сплати єдиного внеску з заробітної плати. При цьому в позивача за вказаний період виникла переплата по єдиному внеску із заробітної плати, тоді як по єдиному внеску з грошового забезпечення виникла недоплата. Разом з цим, вказана обставина не вплинула на загальну суму сплачених зобов'язань по єдиному внеску та не стосувалась періоду, за який проведено відповідачем перевірку та застосовано фінансові санкції.

Крім цього, суд зазначає, що положеннями п. 3 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 року №984 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.01.2011р. за N34/18772 встановлено, що результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, а у разі відсутності порушень - довідка.

Згідно з абз. 4 п. 86.7 Податкового кодексу України, за наслідками перевірки керівником органу державної податкової служби (або його заступником) приймається рішення про визначення грошових зобов'язань з урахуванням результатів розгляду заперечень платника податків (у разі їх наявності).

Підсумовуючи наведені норми, суд підкреслює, що встановлений порядок винесення рішення про визначення грошових зобов'язань платнику податків передбачає в першу чергу перевірку, за наслідками якої, у разі виявлення порушень, складається акт, в подальшому контролюючим органом на підставі висновків визначених у даному акті перевірки приймається рішення про визначення грошових зобов'язань.

Судом встановлено, що спірне рішення контролюючим органом прийнято 20.06.2014р., однак акт яким встановлено порушення на підставі якого до позивача застосовано фінансові санкції складено 24.06.2014р. Вказана обставина свідчить про те, що відповідачем порушено порядок прийняття спірного рішення.

Суд також підкреслює, що щодо вказаної обставини відповідачем не надано жодних пояснень.

Враховуючи з'ясовані обставини та аналізуючи вищезазначені норми закону, є підстави вважати, що оскаржуване рішення відповідача прийнято без належної перевірки та поспішно і ґрунтуються на припущеннях, а аргументи, якими відповідач доводить несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування по терміну 20.05.2014р. є безпідставними.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано доказів правомірності винесення оскаржуваного рішення.

Суд враховує, що згідно з п.10.2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного судуУкраїни № 7 від 20.05.2013р. "Про судове рішення в адміністративній справі", в разі задоволення позову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень суд повинен зазначити про це в судовому рішенні та одночасно застосувати один із встановлених законом способів захисту порушеного права позивача: про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

З огляду на вище викладене та з врахуванням встановлених обставин справи суд вважає, що висновки податкового органу про порушення позивачем норм Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" є необґрунтованими та не знайшли свого підтвердження зібраними у справі належними та допустимими доказами, а тому адміністративний позов підлягає до задоволення.

Судові витрати у розмірі 182 (сто вісімдесят дві) гривні 78 коп. відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України слід стягнути на користь позивача.

Керуючись статтями. 7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

п о с т а н о в и в :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області № 0005311703 від 20.06.2014р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Стягнути з державного бюджету України на користь Львівського державного університету внутрішніх справ судовий збір в сумі 182 (сто вісімдесят дві) гривні 78 коп.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кузан Р.І.