Постанова № 41132638, 23.10.2014, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2014
Номер справи
803/1920/14
Номер документу
41132638
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2014 року Справа № 803/1920/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Пухер Л.Р.,

за участю представника відповідача Потапчука Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Володимир-Волинського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулись з адміністративним позовом до Володимир-Волинського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 08 серпня 2014 року позивачі з метою оформлення та видачі паспорта громадянина для виїзду за кордон звернулись до Володимир-Волинського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області.

Для оформлення документів відповідачу було подано наступні документи: квитанції про сплату державного мита, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, паспорти громадянина України.

Однак відповідач відмовив у прийнятті документів для оформлення паспорта, мотивуючи своє рішення необхідністю обов'язкової оплати добровільної платної адміністративної послуги вартістю 87,15 грн. за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон та оплати 120,00 грн. за бланк паспорта .

Позивачі з такими вимогами не погодились, подали на ім'я відповідача заяви від 09.08.2014 року та від 12.08.2014 року про відмову в замовленні будь-яких додаткових послуг для оформлення паспорту, оскільки такі вимоги щодо оплати таких послуг постановою КМУ від 31.03.1995 року №231 «Про затвердження Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення", не передбачені.

У відповідях на заяви від 12.08.2014 року за №0712/940 Володимир-Волинським РВ УДМС України у Волинській області було вказано про неможливість видачі паспорта, у зв'язку з несплатою вартості надання адміністративної послуги в розмірі 87,15 грн, а також вартості бланка паспорта в розмірі 120 грн.

ОСОБА_2, ОСОБА_3 оскаржили відмову у прийнятті документів на оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон шляхом подання 12.08.2014 року та 15.08.2014 року письмових скарг Управлінню Державної міграційної служби України у Волинській області. У письмових відповідях від 21.08.14 року за №0701/П-91 та від 21.08.2014 року за №Б-88 відповідачем запропоновано позивачам оплатити вартість послуг за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі 87,15 грн. та вартість бланка паспорта в розмірі 120,00 грн., а також повторно звернутися до відповідного підрозділу ДМС України з переліком документів, визначених пунктом 9 Додатку №4 до Наказу ДМС України від 11.03.2013 року №48 (у редакції наказу ДМС України від 15.10.2013 року №232).

Позивачі вважають дії відповідача щодо відмови в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих ним документів неправомірними, такими що суперечать вимогам Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», Правилам оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, Декрету КМ України «Про державне мито», якими не передбачено подання будь - яких додаткових документів та сплати додаткових платежів.

З наведених вище підстав просили: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в оформленні та видачі паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон; щодо вимог по сплаті платних послуг у сумі 87,15 грн, які позивачі не замовляли, не отримували та не мали намірів отримувати та 120 грн. за бланк паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Також просять зобов'язати Володимир-Волинський РВ УДМС України у Волинській області прийняти документи ОСОБА_2, ОСОБА_3 для розгляду питання щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон; та зобов'язати відповідача оформити та видати ОСОБА_2 та ОСОБА_3 паспорти громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих документів.

У судове засідання позивачі не прибули, проте подали клопотання від 10.10.2014 року про розгляд справи за їх відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні та в письмових запереченнях адміністративний позов не визнав. Пояснив, що позивачу для отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон необхідно було оплатити вартість послуг, наданих Володимир-Волинським районним відділом Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, та вартість бланка паспорта відповідно до Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1098 від 26 жовтня 2011 року, Переліку платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 року №795.

Відповідач вказав, що процедура оформлення та видачі паспорта передбачає вчинення дій не тільки щодо прийняття від заявника документів, а й цілого комплексу дій, пов'язаних з оформленням анкети отримувача паспорта, перевіркою достовірності документів, обробкою та збереженням заявлених особою даних. Відтак, вимога щодо сплати вартості послуг з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та вартості бланка паспорта, як передумова для надання позивачу відповідної адміністративної послуги, є обґрунтованою.

З метою забезпечення встановлення єдиного на всій території України порядку надання адміністративних послуг, підрозділами ДМС України, зразки інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг розроблені та затверджені ДМС України, а керівники територіальних підрозділів позбавлені можливості вносити будь-які зміни до затверджених ДМС України зразків інформаційних карток в частині визначення порядку та умов надання адміністративних послуг оскільки вони є типовими та єдиними для будь-яких територіальних підрозділів ДМС України.

Зважаючи на те, що позивачі не надали документи про сплату 87,15 грн. та 120 грн. то йому підставно відмовлено в прийняті документів щодо оформлення паспорту для виїзду за кордон.

З наведених підстав просив у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 08.08.2014 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з метою оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон звернулись до Володимир-Волинського РВ УДМС України у Волинській області, подавши при цьому квитанції про сплату державного мита, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера та інші документи, перелік яких визначено пунктом 10 Правил, а саме: паспорт громадянина України; копію виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера та оригінал квитанції про сплату державного мита у розмірі 170,00 грн.

Працівник відповідача документи не прийняв з тих підстав, що ОСОБА_2, ОСОБА_3 не надали докази оплати послуги вартістю 87,15 грн. за оформлення та видачу паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон та оплати вартості за бланк паспорта в розмірі 120 грн.

12.08.2014 року та 15.08.2014 року позивачі оскаржили такі дії працівників відповідача до начальника Володимир-Волинського РВ УДМС України у Волинській області.

Відповідач скарги позивачів відхилив і у відповідях від 21.08.14 року за №0701/П-91 ОСОБА_2, та від 21.08.2014 року за №Б-88 ОСОБА_3, запропонував оплатити вартість послуг за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі 87,15 грн. та вартість бланка паспорта в розмірі 120 грн. і повторно звернутися до відповідного підрозділу ДМС України з переліком документів визначених п. 9 Додатку №4 до Наказу ДМС України від 11.03.2013 року №48 (у редакції наказу ДМС України від 15.10.2013 року №232).

Суд вважає, що дії Володимир-Волинського РВ УДМС України у Волинській області щодо відмови у прийнятті документів ОСОБА_2, ОСОБА_3 для оформлення та видачі паспорта громадянина для виїзду за кордон з підстав несплати вартості послуги за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 87,15 грн. та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120 грн. є протиправними, а позов в цій частині підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України та порядок розв'язання спорів у цій сфері регулюються Законом України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" від 21 січня 1994 року №3857-XII (далі - Закон № 3857-XII).

Статтею 1 даного Закону передбачає право громадян України виїхати з України, крім випадків, передбачених цим Законом, та в'їхати в Україну. Документами, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну та посвідчують особу громадянина України під час перебування за її межами, є, зокрема, паспорт громадянина України для виїзду за кордон (стаття 2 Закону №3857-ХІІ).

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 4 Закону №3857-ХІІ оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон провадиться громадянам України, які постійно проживають в Україні і досягли 18-річного віку, - за особистим клопотанням про отримання паспорта або через своїх законних представників до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. Порядок оформлення, видачі, обміну, повернення, вилучення, знищення, визнання недійсним паспорта громадянина України для виїзду за кордон визначається Кабінетом Міністрів України. Бланки паспорта громадянина України для виїзду за кордон виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства.

Крім того, статтею 7 даного Закону закріплено, що правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.

З метою реалізації наведеної норми Кабінетом Міністрів України 31 березня 1995 року було прийнято постанову №231, якою затверджено Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення (далі - Правила №231).

Пунктом 10 Правил №231 встановлено, що для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

Аналізуючи зазначені норми, суд зазначає, що вищевказаними нормативними актами визначено вичерпний перелік документів необхідних для оформлення паспорту у разі тимчасового виїзду за кордон.

Згідно зі статтею 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року №7-93 "Про державне мито" (далі - Декрет №7-93), платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.

Відповідно до пункту 6 статті 2 Декрету №7-93 державне мито справляється за видачу нового зразка паспорта громадянина України (крім обміну нині діючого паспорта на паспорт нового зразка); за оформлення нового зразка паспорта громадянина України для поїздки за кордон; за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії. Підпунктом "б" пункту 6 статті 3 Декрету №7-93 встановлено, що ставка державного мита за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон встановлюються в розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 170,00 грн.

Разом з цим, у пункті 27 розділу І Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, розмір плати за їх надання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2007 року №795 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1098), визначено розмір плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що становить 87,15 грн.

Тобто, сплата встановленого Декретом №7-93 державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із вчиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України паспорта на право виїзду за кордон, у тому числі й вартість бланка такого паспорта, вартість персоналізації. Отже, вимога повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта є протиправною.

Норми Закону № 3857-XII, Правил, Декрету №7-93 у вказаних правовідносинах є спеціальними та підлягають обов'язковому застосуванню.

При цьому, неправомірною є й вимога відповідача стосовно сплати вартості бланка у розмірі 120,00 грн.у зв'язку з тим, що Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1098 (далі - Порядок №1098), не встановлює розмір такого відшкодування. Не передбачено такого відшкодування Законом № 3857-XII, Правилами.

З аналізу наведеного вбачається, що умови, які є обов'язковими для виконання при оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон встановлюються виключно положеннями Закону № 3857-XII та Правилами.

Така ж позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 03 грудня 2013 року №21-416а13, яка в силу частини 1 статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Що стосується заперечень відповідача з посиланням на положення Закону України "Про адміністративні послуги" від 06 вересня 2012 року №5203-VІ (далі - Закон №5203-VІ) та норми Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1098, то суд зазначає наступне.

Статтею 9 Закону №5203-VІ визначено, що адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг; фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, має право на отримання адміністративної послуги незалежно від реєстрації її місця проживання чи місця перебування, крім випадків, установлених законом, заява на отримання адміністративної послуги подається в письмовій чи усній формі.

Відповідно до статті 11 Закону №5203-VІ при наданні адміністративних послуг у випадках, передбачених законом, справляється плата (адміністративний збір). Розмір плати за надання адміністративної послуги (адміністративного збору) і порядок її справляння визначаються законом з урахуванням її соціального та економічного значення. Плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) зараховується до державного або відповідного місцевого бюджету. Плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) вноситься суб'єктом звернення одноразово за весь комплекс дій та рішень суб'єкта надання адміністративних послуг, необхідних для отримання адміністративної послуги (включаючи вартість бланків, експертиз, здійснюваних суб'єктом надання адміністративної послуги, отримання витягів з реєстрів тощо). Стягнення за надання адміністративних послуг будь-яких додаткових не передбачених законом платежів або вимагання сплати будь-яких додаткових коштів забороняється.

Частина друга статті 20 цього ж Закону визначає, що до набрання чинності законом, що визначає перелік адміністративних послуг та розміри плати за їх надання (адміністративні збори), плата за надання адміністративних послуг (адміністративний збір) при зверненні за отриманням платних адміністративних послуг сплачується у порядку і розмірах, встановлених законодавством.

Таким чином, положення Закону №5203-VІ передбачають сплату адміністративної послуги одноразово за весь комплекс дій та рішень суб'єкта надання адміністративних послуг, необхідних для отримання адміністративної послуги (включаючи вартість бланків). Проте на даний час відповідний закон, що визначає перелік адміністративних послуг та розміри плати за їх надання (адміністративні збори) не прийнятий, а тому відповідна плата сплачується у порядку і розмірах, встановлених законодавством, а саме Декретом №7-93, оскільки інші платежі спеціальними правовими актами, що регулюють правовідносини з оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, - Законом №3857-ХІІ та Правилами не передбачені.

Також суд зазначає, що згідно з пунктами 2, 3 Порядку №1098 послуги надаються за письмовою заявою фізичних або юридичних осіб із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові (найменування), місця реєстрації/проживання (місцезнаходження) та виду послуги, а також за постановою (ухвалою) суду в цивільних та господарських справах; оплата наданих послуг здійснюється шляхом перерахування замовником коштів через банки, відділення поштового зв'язку або програмно-технічні комплекси самообслуговування.

З аналізу наведених положень Порядку №1098 можна зробити висновок про те, що послуги, які надаються органами Державної міграційної служби не мають обов'язкового характеру та надаються лише за бажанням особи, на підставі поданої нею письмової заяви, тобто відповідач з огляду на положення Порядку №1098 не може вимагати плати за адміністративні послуги.

З матеріалів адміністративної справи не вбачається подання позивачами такої письмової заяви до територіального органу ДМС України, (більше того: ОСОБА_2, ОСОБА_3 подали відповідачу заяви про відмову в замовленні додаткових оплатних послуг), а відтак, вимоги відповідача сплатити платежі за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, які не передбачені Законом №3857-XII та Правилами №231, є безпідставними.

Крім того позивачі просили визнати протиправними дії щодо відмови їм в оформленні та видачі паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон.

Як встановлено судом, рішення щодо відмови ОСОБА_2, ОСОБА_3 в оформленні та видачі паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон міграційним органом не приймалося, ОСОБА_2, ОСОБА_3 Володимир-Волинським РВ УДМС України у Волинській області було відмовлено у прийнятті документів для оформлення та видачі паспорта громадянина для виїзду за кордон, а тому суд з врахуванням вимог статті 162 КАС України обирає спосіб захисту, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів ОСОБА_2, ОСОБА_3 - визнає протиправними дії Володимир-Волинського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_2, ОСОБА_3 у прийнятті документів для оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон з підстав несплати вартості послуги за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 87,15 грн. та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120,00 грн.

Зважаючи на це, суд визнає дії протиправними та зобов'язує Володимир-Волинський РВ Управління ДМС України у Волинській області прийняти за особистим зверненням документи ОСОБА_2, ОСОБА_3 для розгляду питання щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон без сплати вартості послуги за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 87,15 грн. та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120,00 грн.

Вимога позивачів щодо зобов'язання відповідача оформити та видати ОСОБА_2, ОСОБА_3 паспорти громадянина України для виїзду за кордон не підлягає до задоволення, оскільки процедура оформлення та видачі паспорта передбачає вчинення дій компетентним органом не тільки щодо прийняття від заявника документів, а й цілого комплексу дій, пов'язаних з оформленням анкети отримувача паспорта, перевіркою достовірності документів, обробкою та збереженням заявлених особою даних (тощо) передбачених Правилами, які виконуються органами ДМС України.

Здійснюючи такі адміністративні процедури відповідно до закону суб'єкт владних повноважень приймає рішення на основі адміністративного розсуду.

В іншому випадку прийняття рішення судом у спосіб який просять позивачі, призведе до виконання (підміни) судом функції ДМС, що є неприпустимим, а тому в цій частині позову слід відмовити.

Статтею 256 КАС України передбачено перелік категорій справ, рішення в яких виконуються негайно в силу закону або з ініціативи суду. Забороняється звернення до негайного виконання постанов в адміністративних справах у випадках не передбачених Законом.

Спірні правовідносини, що є предметом розгляду даної справи, не віднесені до вищевказаного переліку, а, відтак, прохання позивачів про звернення постанови суду до негайного виконання є безпідставним та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року №231 "Про затвердження Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення", суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Володимир-Волинського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо відмови у прийнятті документів ОСОБА_2, ОСОБА_3 для оформлення та видачі паспорта громадянина для виїзду за кордон з підстав несплати вартості послуги за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 87 (вісімдесят сім гривень) 15 копійок та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120 (сто двадцять) гривень.

Зобов'язати Володимир-Волинський районний відділ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області прийняти за особистим зверненням документи ОСОБА_2, ОСОБА_3 для розгляду питання щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон без сплати вартості послуги за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 87 (вісімдесят сім гривень) 15 копійок та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120 (сто двадцять) гривень.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 28 жовтня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Р.С. Денисюк