Ухвала суду № 41132525, 22.10.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2014
Номер справи
344/2675/14-а
Номер документу
41132525
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2014 року Справа № 876/4377/14

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Онишкевича Т.В.,

суддів Дяковича В.П., Іщук Л.П.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 08 квітня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ :

26 лютого 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просила визнати зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (далі - УПФ України в м. Івано-Франківську) провести перерахунок та виплату їй пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 35 % від посадового окладу з урахуванням доплати за ранг та разової допомоги, а також виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань з дня призначення пенсії та врахувати вказану суму при чергових перерахунках.

Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 08 квітня 2014 року у справі № 344/2675/14-а вказаний позов було задоволено частково та зобов'язано УПФ України в м. Івано-Франківську провести позивачці перерахунок пенсії державного службовця з дня її призначення з урахуванням: сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за вислугу років в розмірі 35 % від посадового окладу, доплати за ранг та разової допомоги та виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням фактично отриманих нею сум.

У поданій апеляційній скарзі УПФ України в м. Івано-Франківську просить зазначену постанову скасувати і ухвалити нову про відмову у задоволенні вимог позивача. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що для призначення пенсії позивачу враховано всі складові заробітної плати передбачені законодавством. Оскільки матеріальна допомога не відноситься до інших надбавок, тому зараховувати їх в суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» немає підстав. Також немає підстав для обчислення заробітної плати з урахуванням винагороди за вислугу років в розмірі 35 % від посадового окладу і доплати за ранг для призначення пенсії у відповідності до зазначеного Закону.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, а відтак на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких мотивів.

Частково задовольняючи адміністративний позов ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив із того, що позивачка при призначенні їй пенсії до її заробітку для обчислення пенсії мала право на включення сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за вислугу років в розмірі 35 % від посадового окладу, доплати за ранг та разової допомоги, оскільки таке її право передбачено Законом України «Про державну службу».

Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, частково відповідають нормам матеріального і процесуального права та фактичним обставинам справи.

Як безспірно встановлено судом, в листопаді 2008 року ОСОБА_1 призначено пенсію державного службовця.

Згідно з довідкою від 13.11.2008 року № 64156/7/05-013/288 позивачці було виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за період 2006-2008 рр., а також надбавка за вислугу років в розмірі 35 % від посадового окладу, доплата за ранг та разова допомога, на які було нараховано та утримано внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в УПФ України в м. Івано-Франківську (а.с. 17, 18).

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Разом з тим, при зверненні до суду позивачкою пропущено 6-місячний строк звернення до суду, передбачений ч.2 ст. 99 КАС України та не наведено поважних причин його пропуску.

Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду.

Враховуючи зазначене та приймаючи до уваги дату звернення позивачки до суду із даним адміністративним позовом, відсутність поважних причин для поновлення строку, апеляційний суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню починаючи з 26 серпня 2013 року, а її позовну заяву у частині вимог за період з 13 листопада 2008 року по 25 серпня 2013 року слід залишити без розгляду.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 203, 205, 206, 254 КАС України апеляційний суд,

УХВАЛИВ :

апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську задовольнити частково.

Постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 08 квітня 2014 року у справі № 344/2675/14-а у частині задоволення позову ОСОБА_1 за період з 13 листопада 2008 року по 25 серпня 2013 року скасувати і залишити її позовну заяву у цій частині без розгляду.

У решті постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 08 квітня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Т.В.Онишкевич

Судді В.П.Дякович

Л.П.Іщук