Справа № 521/15711/14-а
Провадження № 2а/521/430/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2014 року м. Одеса
Суддя Малиновського районного суду міста Одеси Гуревський В.К., розглянувши в скороченому провадженні матеріали адміністративної справи за позовом Військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України, в інтересах ОСОБА_2 до Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Військова прокуратура Одеського гарнізону Південного регіону України, в інтересах ОСОБА_2 на підставі ст. 121 Конституції України, ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру» звернулась до суду 08 вересня 2014 року із адміністративним позовом до Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язання виплатити позивачу одноразову грошову допомогу, у зв'язку із настанням інвалідності у розмірі 93822,90 грн., посилаючись на таке.
Прапорщик ОСОБА_2, проходила військову службу на посаді санітарного інструктора роти Військової служби правопорядку (військова частина А1495) де перебувала на всіх видах забезпечення. Наказом командира військової частини А1495 від 11 березня 2014 року № 50 ОСОБА_2 звільнено з військової служби в запас Збройних Сил України за п. «б» ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я) і виключено із списків особового складу та всіх видів забезпечення. Рішенням Одеської обласної медико-соціальної експертної комісії ОСОБА_2 було встановлено II групу інвалідності, пов'язаної з виконанням нею службових обов'язків під час проходження військової (публічної) служби, про що було видано довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією від 30 грудня 2013 року серії 10 ААВ № 584005. Довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 30 грудня 2013 року серії 10 ААА № 125147 визначено ступінь втрати професійної працездатності ОСОБА_2 60% пов'язаної з виконанням нею службових обов'язків під час проходження військової (публічної) служби.
На підставі ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та п. 2 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499, п. п. 7, 12 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, Одеський військовий комісаріат (уповноважений орган), повинен виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу в розмірі 93822,90 грн. Станом на 19 серпня 2014 року Одеським військовим комісаріатом не перераховано одноразову грошову допомогу у зв'язку з настанням інвалідності ОСОБА_2. Захист порушених прав громадян є одним із пріоритетних напрямків діяльності прокуратури. У зв'язку з тим, що ОСОБА_2, є інвалідом ІІ групи, перебуває у скрутному матеріальному становищі, керуючись ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 2, 3 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Одеський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері звертається до суду із вказаною позовною заявою в інтересах ОСОБА_2.
Відповідач Одеський обласний військовий комісаріат не надав заперечення проти позову.
Сторони в судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без присутності сторін відповідно до ст. 183-2 КАС України.
Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Прапорщик ОСОБА_2, проходила військову службу на посаді санітарного інструктора роти Військової служби правопорядку (військова частина А1495) де перебувала на всіх видах забезпечення.
Наказом командира військової частини А1495 від 11 березня 2014 року № 50 ОСОБА_2 звільнено з військової служби в запас Збройних Сил України за п. «б» ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я) і виключено із списків особового складу та всіх видів забезпечення.
Рішенням Одеської обласної медико-соціальної експертної комісії ОСОБА_2 було встановлено II групу інвалідності, пов'язаної з виконанням нею службових обов'язків під час проходження військової (публічної) служби, про що було видано довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією від 30 грудня 2013 року серії 10 ААВ № 584005.
Крім того, довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 30 грудня 2013 року серії 10 ААА № 125147 визначено ступінь втрати професійної працездатності ОСОБА_2 60% пов'язаної з виконанням нею службових обов'язків під час проходження військової (публічної) служби.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та п. 2 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499 військовослужбовці інваліди набувають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Згідно п. 12 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Відповідно до п. 7 зазначеного порядку, керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги.
Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.
Судом встановлено, що Одеський військовий комісаріат (уповноважений орган), повинен виплатити громадянці ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу в розмірі 93822,90 грн. (дев'яносто три тисячі вісімсот двадцять дві грн. 90 коп.).
Станом на 19 серпня 2014 року Одеським військовим комісаріатом, на порушення ст.ст. 16, 16-1, 16-2 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей», п. п. 2, 14 Порядку не забезпечено додержання фінансової дисципліни, належного планування та своєчасного затребування необхідних коштів для виплати одноразової допомоги, не перераховано одноразову грошову допомогу у зв'язку з настанням інвалідності ОСОБА_3.
Відповідно до ч. 3 ст. 17 Конституції України, ст. 16 Закону України «Про Збройні Сили України», держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Згідно ст. 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом. Згідно зі ст. 1-1 зазначеного закону, законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, відповідно до вимог ст. 1 Закону, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно ст. 2 того ж Закону ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Таким чином, відповідач допустив порушення законодавства, чим обмежив законне право позивача на своєчасне та повне одержання одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності, що потребує його захисту в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6-14, 17, 19, 49, 51, 60, 88, 99, 181, 183-2 КАС України, ст. ст. 17, 121 Конституції України, ст. ст. 20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 16 Закону України «Про Збройні Сили України», ст. ст. 2, 3 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ст. ст. 1, 2, 41 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», ст. ст. 1, 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та п. 2 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499, п. п. 7, 12 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов Військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України, в інтересах ОСОБА_2 до Одеського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Одеського обласного військового комісаріату щодо невиплати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, одноразової грошової допомоги, у зв'язку із настанням інвалідності.
Зобов'язати Одеський обласний військовий комісаріат (код ЄДР 08402040) здійснити виплату ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, одноразову грошову допомогу, у зв'язку із настанням інвалідності у розмірі 93822,90 грн. (дев'яносто три тисячі вісімсот двадцять дві грн. 90 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Малиновський районний суд м. Одеси, шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк після отримання постанови суду.
СУДДЯ: