КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2014 року Справа № 810/6130/14
Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі:
головуючий - суддя Волков А.С., судді - Журавель В.О., Харченко С.В.,
фіксування судового засідання технічними засобами та ведення журналу забезпечував секретар судового засідання Сюр В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 93, до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 93, третя особа - Дільнична виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 93 звичайної виборчої дільниці № 320699, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
28 жовтня 2014 року о 23 год. 43 хв. до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1, кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 93, з позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 93, третя особа - Дільнична виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 93 звичайної виборчої дільниці № 320699, про визнання протиправними дій відповідача, що виявились у прийомі та врахуванні:
протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці № 320699 в одномандатному виборчому окрузі № 93;
протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці № 320699 у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 93.
Позивач також просив суд зобов'язати відповідача провести повторний підрахунок голосів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час підрахунку голосів на звичайній виборчій дільниці № 320699 дільнична виборча комісія порушила вимоги Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України" щодо дотримання визначеної законом процедури під час опрацювання списків виборців, невикористаних виборчих бюлетенів та контрольних талонів, підрахунку виборчих бюлетенів та підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці. Позивач вважає, що це ставить під сумнів результати підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 320699, а також результати голосування в одномандатному виборчому окрузі № 93 та у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 93, тому просив суд зобов'язати відповідача провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці № 320699.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Відповідач позову не визнав, в обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що позивач та інші суб'єкти виборчого процесу зі скаргами на рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії до окружної виборчої комісії не зверталися; протоколи дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, що надійшли до окружної виборчої комісії, складені без недоліків, підписані усіма членами комісії, окремих думок не містять. Отже, як пояснив відповідач, жодних законних підстав для того, аби ставити під сумнів протоколи, складені дільничною виборчою комісію, він не мав. Таким чином, відповідач стверджував, що при прийнятті від дільничної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці окружна виборча комісія діяла правомірно, у межах повноважень і у спосіб, що визначений законом. У судовому засіданні представники відповідача просили суд у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає з таких підстав.
26 жовтня 2014 року о 20 год.00 хв. розпочалось підсумкове засідання Дільничної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №93 звичайної виборчої дільниці № 320699, за результатами якого складено:
протокол дільничної комісії № 320699 про підрахунок голосів на звичайній виборчій дільниці у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 93 (протокол підписано членами комісії 27.10.2014 о 3 год. 08 хв.), а також протокол про підрахунок голосів на звичайній виборчій дільниці у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 93 (УТОЧНЕНИЙ) (протокол підписано членами комісії 27.10.2014 о 23 год. 08 хв.);
протокол дільничної комісії № 320699 про підрахунок голосів на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі № 93 (протокол підписано членами комісії 27.10.2014 о 2 год. 40 хв.)
При огляді оригіналів протоколів судом встановлено, що їх складено за формою, передбаченою Центральною виборчою комісією, усі рядки протоколів (показники) заповнено, виправлень, підчисток чи арифметичних неточностей не виявлено. Протоколи підписано головою дільничної виборчої комісії, заступником голови, секретарем та членами комісії, скріплено печаткою дільничної виборчої комісії, окремі думки членів комісії чи зауваження до протоколу не додано. Протоколи також підписано офіційними спостерігачами без зауважень.
У судовому засіданні представник позивача стверджував, що дільнична виборча комісія № 320699 під час опрацювання списків виборців, невикористаних виборчих бюлетенів та контрольних талонів, підрахунку виборчих бюлетенів та підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці не дотримувалась послідовності дій, що викладені у статтях 88 - 90 Закону України "Про вибори народних депутатів України". На підтвердження вказаного позивач представив суду відеозаписи фрагментів засідання дільничної виборчої комісії № 320699, які зроблено на мобільний пристрій, а також акт від 26.10.2014 про виявлені порушення Закону України "Про вибори народних депутатів України" при проведенні процедури підрахунку голосів, складений ним (представником ЗМІ - газети «Погляд»), гр. ОСОБА_2 (спостерігачем від кандидата ОСОБА_1) та гр. ОСОБА_3 (представником ЗМІ - газети «Погляд»).
Як пояснив у судовому засіданні представник позивача, заяв чи скарг з приводу виявлених порушень виборчого законодавства з боку дільничної виборчої комісії № 320699 позивач не подавав ні до дільничної виборчої комісії № 320699, ні до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 93.
З дослідженого у судовому засіданні журналу реєстрації документів, заяв і скарг в Окружній виборчій комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 93 убачається, що у період з 24 жовтня 2014 року до дня судового розгляду жодна заява чи скарга на рішення, дії чи бездіяльність дільничних виборчих комісій до окружної виборчої комісії не надходили.
З позовами про оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії № 320699 позивач до суду не звертався, а вирішив одразу звернутися до окружного адміністративного суду з позовом до окружної виборчої комісії.
З приводу акта про виявлені порушення виборчого законодавства представник позивача пояснив, що акт нікому не передавався, складено в одному примірнику і надано суду в даній справі.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Компетенція окружних виборчих комісій, порядок прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією, встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатних округах, встановлення результатів виборів депутатів у загальнодержавному окрузі та в одномандатних округах визначаються Законом України від 17.11.2011 № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України".
Відповідно до статті 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі.
На засіданні окружної виборчої комісії голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною дванадцятою статті 91 цього Закону (ч. 4 ст. 94 Закону № 4061-VI).
Згідно з частиною п'ятою статті 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:
1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;
2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";
3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.
Згідно з частиною сьомою статті 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" в разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів, окружна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію внести зміни до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці шляхом складання протоколу (протоколів) про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі з поміткою "Уточнений" відповідно до пункту 2 частини п'ятої цієї статті, про що зазначається у протоколі засідання окружної виборчої комісії.
У разі виявлення у протоколі виправлень, помилок та неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів та які не потребують внесення змін до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці, окружна виборча комісія приймає рішення, передбачене пунктом 1 частини п'ятої цієї статті із зазначенням про виявлені виправлення, помилки та неточності. Таке рішення додається до протоколу дільничної виборчої комісії.
В силу положень частин десятої та одинадцятої статті 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі. У разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному округу та (або) одномандатному округу окружна виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Як вже зазначалось судом, під час розгляду даної справи судом встановлено, що в протоколах дільничної виборчої комісії № 320699 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу № 93 та одномандатному окрузі № 93 виправлень, помилок, неточностей не виявлено; заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог виборчого законодавства не надходило; позивач з приводу виявлених ним порушень виборчого законодавства під час підрахунку голосів дільничною виборчою комісією № 320699 ні до дільничної виборчої комісії, ні до окружної виборчої комісії, ні до суду не звертався.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 93, приймаючи від дільничної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 93 звичайної виборчої дільниці № 320699 протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320699 у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу № 93 та одномандатному окрузі № 93, діяла у межах повноважень та у спосіб, що передбачений статтею статті 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Представлені у судовому засіданні позивачем докази на підтвердження виявлених ним порушень, власно як і позов, пов'язуються не з діями відповідача, а з діями дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 320699, які позивач в установленому порядку не оскаржував. Суд зазначає, що розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність дільничних виборчих комісій та їх членів виходить за межі компетенції окружних адміністративних судів. В силу частини п'ятої статі 172 Кодексу адміністративного судочинства України такі рішення, дії чи бездіяльність оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Зважаючи на те, що позивач за подання адміністративного позову та клопотання про вжиття заходів забезпечення позову судовий збір не сплачував, судовий збір у загальній сумі 194,88 грн. (з яких: 73,08 грн. - судовий збір за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру; 121,80 грн. - судовий збір за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову) підлягає стягненню з позивача до Державного бюджету України.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167, 172, 175, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
1. У задоволенні адміністративного позову, - відмовити.
2. Стягнути ОСОБА_1 (податковий номер - НОМЕР_1) до Державного бюджету України (отримувач коштів: Київський окружний адміністративний суд, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37955989; банк отримувача - ГУ ДКСУ у Київській області; код банку отримувача (МФО) - 821018; рахунок отримувача - 31213206784001; код класифікації доходів бюджету - 22030001, символ звітності "206") судовий збір у сумі 194 (сто дев'яносто чотири) гривень 88 коп.
Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий - суддя Волков А.С.
Судді: Журавель В.О.
Харченко С.В.