ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2014 р. Справа № 804/14751/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Луніної О.С. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Комунального закладу «Криворізька міська лікарня № 16» Дніпропетровської обласної ради до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2014 року КЗ «Криворізька міська лікарня № 16» Дніпропетровської обласної ради (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Криворізької північної ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - відповідача) в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Криворізької північної ОДПІ Головного управлінні Міндоходів у Дніпропетровській області №0018061702, № 0018051702 та № 0018041702 від 21.08.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну оплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
- стягнути з Державного бюджету України на користь КЗ «Криворізька міська лікарня № 16» Дніпропетровської обласної ради суму сплаченого судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Криворізька північна ОДПІ в порушення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не дотримано процесуального порядку винесення рішень. Оскільки, по кожному окремому випадку протягом тривалого періоду не приймалися, а винесено лише одне оскаржуване рішення по всім випадкам несплати заборгованості, що є порушенням законодавства. Такі дії відповідача порушили його право на своєчасне оскарження, визнання та погашення боргу за кожний базовий звітний період, зв'язку із чим оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Представники сторін у судове засідання не з'явились, про день час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Представник позивача просив розглядати справу за його відсутності у письмовому провадженні.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, просив розглядати справу за його відсутності. Надав заперечення проти позову, в яких посилається на те, що позивач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зазначає, що позивач має заборгованість (недоїмку) по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка ним своєчасно не погашається, у зв'язку із чим відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у відношенні закладу винесені оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій та пені.
Частиною 6 ст. 128 КАС України встановлено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін, в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає за необхідне у задоволенні адміністративного позову відмовити виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що КЗ «Криворізька міська лікарня № 16» Дніпропетровської обласної ради перебуває на обліку в Криворізькій північній ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Порядок сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначений Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон).
Цим Законом на КЗ «Криворізька міська лікарня № 16» Дніпропетровської обласної ради покладено обов'язки по нарахуванню, обчисленню і сплаті в установлені строки та в повному обсязі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 даного Закону, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Частинами 11, 12 ст. 9 Закону закріплено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
З матеріалів справи вбачається, що 21.08.2014р. Криворізькою північною ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області прийняті рішення:
- № 0018041702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким нараховано КЗ «Криворізька міська лікарня № 16» Дніпропетровської обласної ради штраф у розмірі 16,07 грн. (10%) та пеню у розмірі 0,16 грн. (0,1% від суми недоїмки);
- № 0018051702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким нараховано КЗ «Криворізька міська лікарня № 16» Дніпропетровської обласної ради штраф у розмірі 24,33 грн. (10%) та пеню у розмірі 0,24 грн. (0,1% від суми недоїмки);
- № 0018061702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким нараховано КЗ «Криворізька міська лікарня № 16» Дніпропетровської обласної ради штраф у розмірі 1181,85 грн. (10%) та пеню у розмірі 69,71 грн. (0,1% від суми недоїмки);
Під час судового розгляду встановлено, що:
1) станом на 21.10.2013 року заборгованість комунального закладу по сплаті єдиного внеску за вересень 2013 року, що підлягає сплаті до 20.10.2013р., становила 160,66 грн. Заборгованість погашена в повному обсязі лише 22.10.2013р., у зв'язку із чим податковою прийнято рішення № 0018041702 від 21.08.2014р.;
2) станом на 20.11.2013р. заборгованість комунального закладу по сплаті єдиного внеску за жовтень 2013 року, що підлягає сплаті до 20.11.2013р., становила 243,31 грн. Заборгованість погашена в повному обсязі лише 21.11.2014р., у зв'язку із чим податковою прийнято рішення № 0018051702 від 21.08.2014 р;
3) станом на 20.02.2014р. заборгованість комунального закладу по сплаті єдиного внеску за січень 2014 року, що підлягає сплаті до 20.02.2014 р., становила 11 618,49 грн. Заборгованість погашена в повному обсязі лише 26.02.2014р., у зв'язку із чим податковою прийнято рішення № 0018061702 від 21.08.2014 р.
Суд звертає увагу, що наявність недоїмки та факт несвоєчасної сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у термін, встановлений Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», КЗ «Криворізька міська лікарня № 16» Дніпропетровської обласної ради не заперечується.
Щодо клопотання позивача, в якому останній просив поновити пропущений строк на звернення до суду з даним позовом, посилаючись на повжність причин його пропуску, то суд приходить до висновку, що клопотання позивача підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування» строк оскарження рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за сплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску 10 календарних днів з моменту отримання такого рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з даним позовом позивач звернувся 12.09.2014 року, тоді як оскаржувані рішення ним були отримані 29.08.2014 року
Позивач у своєму клопотанні посилався на те, що головний бухгалтер КЗ «Криворізька міська лікарня № 16» Дніпропетровської обласної ради до 01.09.2014 року знаходилась у щорічній відпустці, а без її підпису не можливо було затвердити витрати на судовий збір та оплатити його, після відпустки головний бухгалтер мав велике навантаження в роботі, за таких обставин строк встановлений для оскарження рішень було пропущено.
Проте, відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
За таких обставин, враховуючи положення Конституції України, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску позивачем строку звернення до суду з даним позовом поважними.
Проте, суд не може погодиться з висновками позивача щодо протиправності рішень податкового органу з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 10 ст.25 Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно із п.2 ч.11 ст.25 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Розділом 7 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказаном Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013р. №455 (далі - Інструкція), регулюється питання застосування фінансових санкцій за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п.7.1 Інструкції за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Згідно із абз. 2 п.7.2 Інструкції відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
Пунктом 7.5 Інструкції передбачено, що на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Суд зазначає, що прийняті податковим органом оскаржувані рішення відповідають встановленій чинним законодавством формі.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Враховуючи факт несвоєчасної сплати КЗ «Криворізька міська лікарня № 16» Дніпропетровської обласної ради єдиного внеску за вересень 2013 року - січень 2014 року, у зв'язку із чим в останнього була наявна недоїмка по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за визначений період, що КЗ «Криворізька міська лікарня № 16» Дніпропетровської обласної ради визнається та не заперечується, а також з огляду на те, що рішення прийняті податковим органом за кожен базовий звітній період окремо, як це передбачено законом, суд вважає, що рішення Криворізької північної ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 21.08.2014р. №0018061702, № 0018051702 та № 0018041702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску прийняті правомірно.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу, а суд відповідно до ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні КЗ «Криворізька міська лікарня № 16» Дніпропетровської обласної ради про визнання протиправними та скасування рішень є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 72, 86, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника Комунального закладу «Криворізька міська лікарня № 16» Дніпропетровської обласної ради про поновлення пропущеного строку на звернення до суду з адміністративним позовом - задовольнити.
Визнати причини пропуску Комунальним закладом «Криворізька міська лікарня № 16» Дніпропетровської обласної ради строку звернення до суду з даним позовом поважними
У задоволенні адміністративного позову Комунального закладу «Криворізька міська лікарня № 16» Дніпропетровської обласної ради до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна