ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ
26 вересня 2014 року Справа № 808/5968/14 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Максименко Лілія Яковлівна, перевіривши матеріали адміністративного позову
за позовною заявою: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Бердянськ
до відповідача: Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби, м. Бердянськ
про: визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, визнання протиправними та скасування рішень про результати розгляду скарги
та виконання вимог ст.ст. 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВСТАНОВИВ:
23.09.2014 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - позивач) до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.06.2014 № 0011051702 (форма «с»);
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.06.2014 № 0011081702 (форма «р»);
- визнати протиправним та скасувати рішення від 07.08.2014 № 521/14/0801-100413, прийняте Головним управлінням Міністерства доходів і зборів України у Запорізькій області за результатами розгляду первинної скарги в частині щодо залишення податкових повідомлень - рішень Бердянської ОДПІ ГУ Міністерства доходів і зборів України у Запорізькій області від 05.06.2014 № 0011051702 (форма «с») та № 0011081702 (форма «р») без змін;
- визнати протиправним та скасувати рішення ДФС України про результати розгляду скарги від 05.09.2014 № 1359/я/99-99-10-01-01-15.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Статтею 106 КАС України передбачені обов'язкові вимоги до позовної заяви.
Суд вважає, що позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, з огляду на наступне.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України, у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Із адміністративного позову вбачається, що відповідачем по справі зазначено Бердянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби, натомість у пунктах 3 та 4 прохальної частини позову, позивач просить визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Запорізькій області та Державної фіскальної служби України.
Проте, ані Головне управління Міністерства доходів і зборів України у Запорізькій області, ані Державна фіскальна служба України не є відповідачами по даній справі.
Відтак, виходячи зі змісту позовних вимог, позивачу необхідно або уточнити суб'єктний склад відповідачів, або уточнити позовні вимоги.
Крім того, згідно ч. 3 ст. 106 КАС України встановлено, що до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, коло платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначається Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (в редакції чинній на момент підписання та надходження адміністративного позову до суду - далі Закон України № 3674-VI).
Як встановлено ч. 1 ст. 3 Закону України № 3674-VI, судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 4 Закону України № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Зокрема, відповідно до приписів п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлено ставку судового збору в розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати, а за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлено ставку судового збору в розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», з 1 січня 2014 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі в сумі - 1218 гривень.
Отже, з 01.01.2014 мінімальний розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру становить 1827,00 грн., максимальний - 4872,00 грн., за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру - 73,08 грн.
Частиною 3 ст. 4 Закону України № 3674-VI визначено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної або відхиленої частини вимоги.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна физичної чи юридичної особи. Відповідно, оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного фізичній чи юридичній особі майна. За практикою Європейського суду з прав людини, вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій тощо, є майновою.
З огляду на викладене, до адміністративних позовів майнового характеру належать вимоги щодо визнання протиправними рішень про визначення грошових зобов'язань платників податків, про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, про стягнення адміністративно-господарських та інших штрафних санкцій, тощо.
Таким чином, звернені до суду позовні вимоги безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, вважаються майновими.
Серед іншого, позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення, а саме:
- податкове повідомлення-рішення форми «С» від 05.06.2014 № 0011051702, яким до позивача за порушення п. 2.6 глави 2, абзацу 24 п. 1.2 глави 1 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 283 700,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 05.06.2014 № 0011081702, відповідно до якого позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 510,00 грн.
Тобто, виходячи з предмету заявлених позовних вимог, позивачем має бути сплачено судовий збір в розмірі та порядку, встановленому Законом України № 3674-VI для подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру.
Відтак, розмір судового збору, який повинен сплачуватися позивачем при зверненні до адміністративного суду з даним адміністративним позовом становить 4 872,00 грн. (відповідно до приписів п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України № 3674-VI), а з урахуванням вимог ч. 3 ст. 4 Закону України № 3674-VI, позивач при зверненні до суду повинен сплатити 10 % від зазначеної суми, тобто - 487,20 грн.
З матеріалів адміністративного позову, судом встановлено, що відповідно до платіжного доручення від 11.09.2014 № 131 позивачем сплачено судовий збір в сумі 187,20 (сто вісімдесят сім гривень 20 коп.) грн.
Тобто, це свідчить про те, що позивачем сплачено судовий збір не в повному обсязі.
Згідно ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
З огляду на викладені обставини, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання позивачем до суду уточненої позовної заяви, в якій зазначити суб'єктний склад відповідачів, виходячі зі змісту заявлених позовних вимог або уточнити зміст позовних вимог (та копій уточненої позовної заяви з додатками відповідно до кількості відповідачів по справі); доказів сплати суми судового збору в розмірі, що не вистачає та визначеному Законом України № 3674-VI для подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, а саме в розмірі 300,00 (триста гривень 00 коп.) грн., шляхом перерахування коштів через установи банків чи відділення зв'язку на наступний розрахунковий рахунок: отримувач коштів Державний бюджет Ленінського району м. Запоріжжя, МФО 813015, ЄДРПОУ 38025423, банк отримувача ГУДКCУ у Запорізькій області, р/р №31215206784006, код бюджетної класифікації 22030001, призначення платежу: судовий збір, за позовом «_______» (найменування позивача, ідентифікаційний код), Запорізький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35450335.
При усуненні недоліків позовної заяви позивачу необхідно враховувати вимоги п. 4 «Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень та поштових переказів», затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 1149 від 12.12.2007.
Керуючись ст. ст. 106, 108, 160, 165 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, визнання протиправними та скасування рішень про результати розгляду скарги, - залишити без руху.
Надати Фізичній особі ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви до 31 жовтня 2014 року .
Фізичній особі ОСОБА_1 у строк, встановлений судом для усунення недоліків позовної заяви, надати суду:
- уточнену позовну заяву, в якій зазначити суб'єктний склад відповідачів, виходячі зі змісту заявлених позовних вимог або уточнити зміст позовних вимог (та копії уточненої позовної заяви з додатками відповідно до кількості відповідачів по справі);
- докази сплати суми судового збору в розмірі, що не вистачає, з урахуванням вимог викладених в мотивувальній частині даної ухвали.
Роз'яснити позивачу, що згідно з п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України, якщо у встановлений судом строк, позивач не усуне недоліки позовної заяви, її буде повернуто позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
Копію цієї ухвали надіслати позивачу, для виконання.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.Я. Максименко