ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
УХВАЛА
іменем України
"23" жовтня 2014 р. Справа № 286/3020/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Хаюка С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "04" липня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії ,
ВСТАНОВИВ:
В червні 2014 р. позивач звернулася до суду і просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату з 01.01.2014 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду ІІ групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 75% мінімальної пенсії за віком та пенсії як інваліду ІІ-ї групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи з розміру, встановленого ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що становить не менше 8 мінімальних пенсій за віком, мотивуючи тим, що вона є пенсіонеркою, потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 2 групи, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі проживає в с. Словечно Овруцького району Житомирської області. За період перебування на пенсії їй виплачувалися вказані доплати не у відповідності із Законом, а в менших розмірах, що призвело до порушення її прав.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 04 липня 2014 року в задоволенні позову відмовлено за безпідставністю.
Не погодившись з прийнятим рішенням ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просить судове рішення скасувати та прийняти нове про задоволення позову. На обґрунтування зазначає, що суд неправильно застосував норми матеріального права, не врахував принципу пріоритетності норм права, а тому постановив незаконне рішення.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, що підтверджується довідкою управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі. Згідно посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серія серії НОМЕР_1, позивач віднесений до осіб 1 категорії, та являється інвалідом ІІ-ї групи, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК.
Позивач отримує виплати згідно зі ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але у меншому розмірі, ніж визначено Законом.
Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позовних вимог посилається на те, що позивач отримує спірні виплати в розмірах визначених з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року №112, на неможливість відповідача вийти за межі бюджетних призначень, економічну ситуацію, яка склалася в Україні, та виходячи з того, що додержання конституційних принципів соціальної і правової держави, верховенства права (стаття 1, частина перша статті 8 Конституції України) обумовлює здійснення законодавчого регулювання суспільних відносин на засадах справедливості та розмірності з урахуванням принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави і обов'язку держави забезпечувати гідні умови життя кожному громадянину України.
Колегія суддів апеляційного суду з таким висновком не погоджується виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені серед інших і такі виплати: ст.50 Закону - особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам 2 групи, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, ст. 54 Закону - особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІ групи, державна пенсія не може бути нижчою - 8 мінімальних пенсій за віком.
Конституційний Суд України відзначив, що положеннями Закону України про Державний бюджет України не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.
Таким чином, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року до 22.07.2011 року спірні відносини регулювалися відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської кататсрофи".
Пунктом 4 Прикінцевих положень ЗУ "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема, ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Тобто, визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян на 2013 рік делеговано Кабінету Міністрів України.
Згідно ст..3 Бюджетного Кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Тобто положення п.4 Прикінцевих положень ЗУ "Про Державний бюджет України на 2013 рік" діяли протягом бюджетного року та закінчилися 31.12.2013 року.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не встановлено обмеження щодо виплат відповідно до З У "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому з 01.01.2014 року діють положення ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, внаслідок чого постановив помилкове судове рішення.
З огляду на те, що судом першої інстанції рішення прийняте з порушенням норм процесуального та матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що оскаржувану постанову слід скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "04" липня 2014 р. скасувати та прийняти нове рішення.
Позов задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести Воропай Марії Петрівні донарахування та виплату з 1 січня 2014 року:
- додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 75% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно;
- пенсії, як інваліду ІІ-ї групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 8-ти мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис) Б.С. Моніч
судді: (підпис) І.Ф.Бондарчук
(підпис) С.М.Хаюк
З оригіналом згідно: суддя _______ Б.С. Моніч
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_1 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100
- ,