Постанова № 41119264, 22.10.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2014
Номер справи
804/13169/14
Номер документу
41119264
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2014 р. Справа № 804/13169/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Серьогіної О.В. при секретарі судового засідання за участю: представника позивача представника відповідачаБурцевої Я.Е. Буря Я.В. Вовк К.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Приватбанк» до управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, третя особа - Комунальне житлово-експлуатаційне підприємство № 19 про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Приватбанк» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, в якому просить скасувати рішення № 608 від 21.07.2011 року відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем при винесені оскаржуваного рішення не взято до уваги те, що 1/3 страхових внесків до Пенсійного фонду були сплачені Комунальним житлово-експлуатаційним підприємством № 19 раніше чим були прийняті банком платіжні документи на видачу заробітної плати працівникам даного підприємства.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.09.2014 року дана справа прийнята до провадження у зв'язку із направленням на новий розгляд даної справи Вищим адміністративним судом України.

У судове засідання з'явився представник позивача та відповідача.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити його з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача заперечував проти задоволення даного позову у зв'язку з тим, що банком прийнято від Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 19 платіжні доручення на перерахування заробітної плати без одночасного подання платником платіжних доручень на перерахування платежів, утриманих із заробітної плати працівників. Також, Комунальне житлово-експлуатаційне підприємство № 19 не зверталося до відповідача за довідкою-розрахунком сум сплачених страхових внесків, в якій повинно бути зазначено саме «переплати страхових внесків».

Розглянувши матеріали справи та доводи позовної заяви, заслухавши пояснення сторін, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

У відповідності зі статтею 58 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі Закон № 1058-IV) Пенсійний фонд є органом, який, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.

Згідно статті 63 Закону № 1058-IV виконавчими органами правління Пенсійного фонду є виконавча дирекція та підвідомчі їй територіальні органи, якими, зокрема, є головні управління Пенсійного фонду в областях, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах. Головні управління та управління Пенсійного фонду є юридичними особами.

Статтею 23 Закону № 1058-IV встановлено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Статтею 3 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

Отже, виконавча дирекція Пенсійного фонду України та територіальні органи при реалізації ними повноважень, передбачених Законом № 1058-IV, є суб'єктами владних повноважень.

Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Судом встановлено, що 21.07.2011 року відповідачем винесене Рішення № 608, яким на підставі п. 1 ч. 10 ст. 106 Закону України № 1058-IV, за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, за порушенням вимог, передбачених ч. 12 ст. 20 Закону України № 1058-IV накладено штраф у розмірі 427232,67 грн.

Вказане Рішення винесено відповідачем на підставі Акту від 05.07.2011 року № 1 про виявлення факту порушення законодавства з питань нарахування, обчислення, сплати страхових внесків (коштів) на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Комунальним житлово-експлуатаційним підприємством № 19.

У зазначеному Акті встановлені факти видачі коштів для виплати заробітної плати без документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до ч. 12 ст. 20 Закону України № 1058-IV встановлено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Національним банком України та центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. У разі невиконання банками цієї вимоги вони за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують відповідному територіальному органу Пенсійного фонду суму, що дорівнює сумі несплачених страхових внесків, з правом зворотної вимоги до страхувальників щодо відшкодування цієї суми. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати страхових внесків зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).

Згідно з п. 3.9 глави 3 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 року № 22 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 року за № 377/8976 (надалі Інструкція № 22), банк приймає від платника платіжне доручення на перерахування заробітної плати на рахунки працівників підприємств, що відкриті в банках, або грошовий чек на отримання заробітної плати лише за умови одночасного подання платником у строк, установлений законодавством України, платіжних доручень на перерахування платежів, утриманих із заробітної плати працівників та нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету і зборів/страхових внесків до державних цільових фондів, або документального підтвердження їх сплати раніше.

Відповідно до абз. 3, 4 п. 3.9 Інструкції № 22 документальним підтвердженням про сплату платником утриманих з цієї заробітної плати/доходу сум податків і зборів/страхових внесків є примірники платіжних доручень про їх перерахування, у яких у реквізиті "Призначення платежу" платник зазначив період, за який заробітна плата нарахована, а банк платника заповнив реквізит "Дата виконання", або оригінал документа відповідного органу про звільнення цього платника від сплати податку чи збору/страхового внеску, або наявність за ним переплати.

Банк не перевіряє правильність нарахування (обчислення) платежів, утриманих із заробітної плати/доходу і нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету та зборів/страхових внесків до державних цільових фондів. Відповідальність за правильність нарахування (обчислення) цих платежів несе платник.

Форма та реквізити платіжного доручення визначені главою 3 Інструкції № 22.

З урахуванням того, що постанова Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22, якою затверджено Інструкцію, є підзаконним нормативно-правовим актом, то вона має відповідати Конституції та законам України.

Відповідно до п. 2 Порядку прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 12-1 від 07.04.2009 року та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 30.04.2009 року № 392/16408 установи банків на період дії ставки страхових внесків у розмірі 33,2 % приймають від страхувальників платіжні доручення або грошовий чек на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником розрахункових документів про перерахування сум страхових внесків у розмірі не менше 1/3 коштів для виплати заробітної плати, зазначеної у платіжному дорученні або грошовому чеку.

З матеріалів справи вбачається, що Комунальним житлово-експлуатаційним підприємством № 19 страхові внески, нараховані на виплату доходу за лютий місяць 2010 року, перераховано в період з 04.03.2010 року по 15.03.2010 року за платіжними дорученнями №№ 4889, 4893, 4895, 4899, 4900, 4901 на загальну суму 44592,37 грн. Перерахування коштів для виплати заробітної плати за лютий місяць 2010 року було здійснено в період з 18.03.2010 року по 31.03.2010 року за платіжними дорученнями №№ 4915, 4917, 4952, 4955, 4958, 4960, 4962, 4965, 4975, 4977, 4979 на загальну суму 84503,51 грн.

Страхові внески, нараховані на виплату доходу за березень місяць 2010 року, Комунальним житлово-експлуатаційним підприємством № 19 були перераховані в період з 08.04.2010 року по 15.04.2010 року за платіжними дорученнями №№ 5000, 5006, 5007, 5009, 5012, 5014, 5015, 5016 на загальну суму 47311,02 грн. Перерахування коштів для виплати заробітної плати за березень місяць 2010 року було здійснено в період з 20.04.2010 року по 06.05.2010 року за платіжними дорученнями №№ 5059, 5062, 5065, 5071, 5075, 5079, 5083, 5085, 5088, 5090, 5093 на загальну суму 112330,58 грн.

Страхові внески, нараховані на виплату доходу за квітень місяць 2010 року, Комунальним житлово-експлуатаційним підприємством № 19 перераховані в період з 07.05.2010 року по 14.05.2014 року за платіжними дорученнями №№ 5096, 5098, 5100; 5103; 5104, 5105, 5108 на загальну суму 44964,02 грн. Перерахування коштів для виплати заробітної плати за квітень місяць 2010 року було здійснено в період з 19.05.2010 року по 04.06.2010 року за платіжними дорученнями №№ 5165, 5167, 5171, 5174, 5176, 5179, 5181, 5185, 5191, 5193, 5197, 5202, 5210, 5219 на загальну суму 117764,30 грн.

Страхові внески, нараховані на виплату доходу за червень місяць 2010 року, Комунальним житлово-експлуатаційним підприємством № 19 перераховані в період з 07.07.2010 року по 14.07.2010 року за платіжними дорученнями №№ 5324, 5328, 5329, 5330, 5331, 5333 на загальну суму 55131,16 грн. Перерахування коштів для виплати заробітної плати за червень місяць 2010 року було здійснено в період з 19.07.2010 року по 19.11.2010 року за платіжними дорученнями №№ 5347, 5349, 5352, 5354, 5357, 5359, 5361, 5363, 5365, 5368, 5371, 5375, 5377, 5381, 5388, 5518, 5643 на загальну суму 144287,74 грн.

Страхові внески, нараховані на виплату доходу за липень місяць 2010 року, Комунальним житлово-експлуатаційним підприємством № 19 перераховані в період з 10.08.2010 року по 13.08.2010 року за платіжними дорученнями №№ 5385, 5386, 5387, 5390, 5392 на загальну суму 51654,32 грн. Перерахування коштів для виплати заробітної плати за липень місяць 2010 року було здійснено в період з 18.08.2010 року по 01.09.2010 року за платіжними дорученнями № 5403, 5408, 5410, 5415, 5419, 5426, 5428, 5431, 5440, 5448, 5450 на загальну суму 107498,07 грн.

Страхові внески, нараховані на виплату доходу за серпень місяць 2010 року, Комунальним житлово-експлуатаційним підприємством № 19 перераховані в період з 07.09.2010 року по 14.09.2010 року за платіжними дорученнями №№ -5459, 5460, 5461, 5462, 5468, 5470, 5485, 5486 на загальну суму 47144,29 грн. Перерахування коштів для виплати заробітної плати за серпень місяць 2010 року було здійснено в період з 15.09.2010 року по 15.10.2010 року за платіжними врученнями №№ 5494, 5499, 5502, 5504, 5506, 5516, 5508, 5523, 5525, 5527 на загальну суму 97753,20 грн.

Страхові внески, нараховані на виплату доходу за вересень місяць 2010 року, Комунальним житлово-експлуатаційним підприємством № 19 перераховані в період з 11.10.2010 року по 18.10.2010 року за платіжними дорученнями №№ 5513, 5514, 5529, 5515, 5533 на загальну суму 48937,12 грн. Перерахування коштів для виплати заробітної плати за вересень місяць 2010 року було здійснено в період з 21.10.2010 року по 09.11.2010 року платіжними дорученнями № 5558, 5560, 5562, 5565, 5568, 5572, 5575, 5582, 5585, 5589, 5594, 5596, 5599, 5603 на загальну суму 118495,73 грн.

Страхові внески, нараховані на виплату доходу за жовтень місяць 2010 року, Комунальним житлово-експлуатаційним підприємством № 19 перераховані в період з 10.11.2010 року по 17.11.2010 року за платіжними дорученнями №№ 5610, 5612, 5614, 5616, 5617, 5618, 5624, 5625 на загальну суму 49857,89 грн. Перерахування коштів для виплати заробітної плати за жовтень місяць 2010 року було здійснено в період з 18.11.2010 року по 10.12.2010 року за платіжними дорученнями №№ 5634, 5647, 5652, 5654, 5656, 5658, 5662, 5669, 5674, 5680, 5688, 5703, 5712 на загальну суму 114559,57 грн.

Страхові внески, нараховані на виплату доходу за листопад місяць 2010 року, Комунальним житлово-експлуатаційним підприємством № 19 перераховані в період з 09.12.2010 року по 16.12.2010 року за платіжними дорученнями №№ 5709, 5718, 5719, 5722, 5725, 5726, 5727. Перерахування коштів для виплати заробітної плати за листопад місяць 2010 року було здійснено за платіжними дорученнями №№ 5736, 5737, 5744, 5746, 5763, 5766, 5768 на загальну суму 116405,45 грн.

Страхові внески, нараховані на виплату доходу за грудень місяць 2010 року, Комунальним житлово-експлуатаційним підприємством № 19 перераховані в період 11.01.2011 року за платіжними дорученнями №№ 5772, 5773, 5774 на загальну суму 49921,86 грн. Перерахування коштів для виплати заробітної плати за грудень місяць 2010 року було здійснено за платіжними дорученнями №№ 5786, 5788, 5794, 5797, 8799, 5804, 5811, 5816 на загальну суму 121490,34 грн.

Згідно п. 2 ст. 106 Закону України № 1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених ч. 3 ст. 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Відповідно до п. 2 пп. 6 ст. 17 Закону України № 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Статтею 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність» № 2121-ІІІ від 07.12.2000 року визначено, що розрахунковими банківськими операціями є рух грошей на банківських рахунках, здійснюваний згідно з розпорядженнями клієнтів або в результаті дій, які в рамках закону призвели до зміни права власності на активи.

Згідно п. 32.3 ст. 32 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» № 2346-ІІІ від 05.04.2001 року банки зобов'язані виконувати доручення клієнтів, що містяться в документах на переказ, відповідно до реквізитів цих документів та з урахуванням положень, встановлених п. 22.6 ст. 22 цього Закону.

Пунктом 1.19 Інструкції № 22 визначено, що банк не несе відповідальності за достовірність змісту платіжного доручення, оформленого клієнтом, а також за повноту і своєчасність сплати клієнтом податків, зборів/страхових внесків (обов'язкових платежів) за винятком випадків, передбачених законами України.

Також, Закон України № 1058-IV не містить жодної норми про надання банкам функції контролюючого органу щодо сплати страхувальниками сум страхових внесків у повному обсязі.

Проте, саме на страхувальника п. 6 ст. 20 Закону України №1058-IV покладено обов'язок сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку про те, що на банк не покладено обов'язку відслідковувати наявність чи відсутність заборгованості зі сплати підприємством страхових внесків до Пенсійного фонду, а також з'ясовувати, яким чином Пенсійний фонд розпорядився сумою страхового внеску, а саме прийняв його як поточний чи відніс в рахунок погашення вказаної заборгованості.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати Рішення № 608 від 21.07.2011 року винесене управлінням Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська.

Стягнути з Державного бюджету Украни на користь Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "ПриватБанк" (код ЄДРПОУ 14360570) судовий збір в сумі 32,19 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 27 жовтня 2014 року

Суддя О.В. Серьогіна