Постанова № 41117608, 03.06.2014, Макарівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
03.06.2014
Номер справи
370/972/14-а
Номер документу
41117608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08000, Київська область, смт. Макарів, вул. Фрунзе, 35

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"03" червня 2014 р. Справа № 370/972/14-а

Макарівський районний суд Київської області в складі:

Головуючого судді: В.О.Оберемко,

при секретарі: Гребінській Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Макарів Київської області адміністративну справу за позовом

Прокурора Макарівського району Київської області в інтересах держави в особі Людвинівської сільської ради Макарівського району Київської області до Громадського формування з охорони громадського порядку «Буран» про припинення діяльності громадського формування, -

в с т а н о в и в :

Прокурор Макарівського району Київської області звернувся до Макарівського районного суду Київської області з позовом в інтересах держави в особі Людвинівської сільської ради Макарівського району Київської області (далі -позивач) до Громадського формування з охорони громадського порядку «Буран» (далі -відповідач) про припинення діяльності громадського формування, посилаючись на те, що проведеною прокуратурою Макарівського району Київської області перевіркою встановлено, що громадське формування з охорони громадського поряду «Буран» не виконує покладені Законом та Статутом формування обов'язки, а саме: протягом 2002-2013 років участь у забезпеченні охорони громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні адміністративним правопорушенням і злочинам на закріпленій території дане об'єднання громадян не приймало, а в зазначений період взагалі не співпрацювало з Макарівським РВ ГУ МВС України в Київській області, припинилося інформування про вчиненні або ті злочини, що готуються, тобто будь-яке сприяння у виявленні та розкритті злочинів, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань, що підтверджується інформацією Макарівського РВ ГУ МВС України в Київській області від 17.07.13 № 5605 та від 25.10.13 № 8101, а тому просить суд припинити діяльність вищевказаного громадського формування шляхом примусового розпуску.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали в повному обсязі та просили його задовільнити.

В судове засідання належним чином повідомлений відповідач про день та час розгляду справи представника не направив, поважності причини неявки суду не повідомив, заяв та клопотань про розгляд справи за відсутності представника відповідача не подавав.

Заслухавши прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.

Рішенням виконавчого комітету Людвинівської сільської ради від 30.09.02 № 43 зареєстровано статут громадського формування з охорони громадського порядку «Буран».

Згідно з довідкою Київського обласного управління статистики № 4070 від 28.10.02 громадське формування з охорони громадського порядку «Буран», (адреса: Київська обл., Макарівський район, с. Людвинівка, пров. Калинівський, 32) є юридичною особою, ідентифікаційний код: 26247169, керівник - ОСОБА_1.

Проведеною прокуратурою Макарівського району Київської області перевіркою встановлено, що громадське формування з охорони громадського поряду «Буран» не виконує покладені Законом та Статутом формування обов'язки, а саме: протягом 2002-2013 років участь у забезпеченні охорони громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні адміністративним правопорушенням і злочинам на закріпленій території дане об'єднання громадян не приймало, а в зазначений період взагалі не співпрацювало з Макарівським РВ ГУ МВС України в Київській області, припинилося інформування про вчиненні або ті злочини, що готуються, тобто будь-яке сприяння у виявленні та розкритті злочинів, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань, що підтверджується інформацією Макарівського РВ ГУ МВС України в Київській області від 17.07.13 № 5605 та від 25.10.13 № 8101.

Відповідно до письмових матеріалів справи, а саме: п 1.2 та п.1.3 Статуту ГФ з ОГП «Буран» (а.с.5- 16) - метою діяльності громадського формування є сприяння органам місцевого самоврядування, органам державної виконавчої влади, правоохоронним органам, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративних правопорушень і злочинів, захист життя та здоров'я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних ситуацій.

Правовою основою діяльності формування є Конституція України, закон України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» (далі - Закон), інші закони України, акти Президента України і Кабінету Міністрів України, рішення органів місцевого самоврядування з питань охорони громадського порядку та державного кордону, боротьби із злочинністю та адміністративними правопорушеннями, а також Статут формування.

Громадське формування з охорони громадського порядку «Буран» є юридичною особою.

В той же час відповідно до п.7.1.1 взаного Статуту члени громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону зобов'язані брати активну участь в охороні громадського порядку і державного кордону, припиненні адміністративних правопорушень і злочинів та запобігання їм.

Згідно пояснюючої керівника ГФ з ОГП «Буран» (а.с.21) встановлено, що громадське формування майже з часу реєстрації фактично не виконує обов'язки, покладені на нього ЗУ «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» та його статутом, участь у забезпеченя охорони громадського порядку і громадської безпеки на закріпленій території не здійснює. Крім того, зазначив, що як керівник не заперчує щодо припинення діяльності громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Буран» шляхом примусового розпуску.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 8 ЗУ «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до закону. У разі порушення громадським формуванням вимог чинного законодавства щодо його діяльності за заявою реєструючого органу або прокурора його діяльність може бути заборонена за рішенням суду у встановленому законом порядку.

Суд розглядає заяву реєструючого органу або прокурора про заборону діяльності громадського формування і приймає відповідне рішення у термін до 30 днів з моменту надходження заяви до суду.

Відповідно до ч.1 ст. 13 цього ж Закону члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону зобов'язані: 1) брати активну участь в охороні громадського порядку і державного кордону, припиненні адміністративних правопорушень і злочинів та запобіганні їм; 2) під час виконання обов'язків з охорони громадського порядку і державного кордону мати особисте посвідчення члена громадського формування та нарукавну пов'язку; 3) доставляти в міліцію, в підрозділи Державної прикордонної служби України, штаб громадського формування з охорони громадського порядку або громадський пункт охорони порядку, приміщення виконавчого органу селищної, сільської ради осіб, які вчинили адміністративне правопорушення, з метою його припинення, якщо вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи порушника, складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості скласти його на місті вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим; 4) надавати у межах наданих їм прав допомогу народним депутатам України, представникам органів державної влади та органів місцевого самоврядування у їх законній діяльності, якщо в

цьому їм чиниться протидія або загрожує небезпека з боку правопорушників.

Стаття 36-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачає можливість звернення прокурора до суду в інтересах держави при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку та державного кордону», контроль за діяльністю громадських формувань з охорони громадського порядку та державного кордону здійснюється органами місцевого самоврядування у порядку, встановленому законом.

В той же час, суд критично ставиться до вимоги позивача про припинення діяльності відповідача шляхом примусового розпуску, оскілька остання, в редакції ст. 8 вищевказаного Закону зазначеній позивачем, суперечить чинній редакції ст. 8 ЗУ «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», як наслідок, позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. 19, 92 Конституції України, ст.ст.8, 13, 20 ЗУ «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», ЗУ «Про прокуратуру», ст. ст. 41,71, 99, 159-163 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Заборонити діяльність громадського формування з охорони громадського порядку «Буран», юридична адреса - Київська область, Макарівський район, с. Людвинівка, пров. Калинінський, 32, код ЄДРПОУ 26247169.

В задоволенні решти вимог - відмовити.

Стягнути з громадського формування з охорони громадського порядку «Буран», юридична адреса - Київська область, Макарівський район, с. Людвинівка, пров. Калинінський, 32, код ЄДРПОУ 26247169 на користь держави судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам в розмірі 36 грн. 54 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в десятиденний строк з дня її проголошення.

Суддя В.О.Оберемко