Рішення № 41116884, 21.10.2014, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
21.10.2014
Номер справи
910/20109/14
Номер документу
41116884
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/20109/14 21.10.14

За позовом Київського прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Київської міської ради

до Публічного акціонерного товариства "Чинбар"

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Котков О.В.

У засіданні брали участь:

від прокуратури: Кузьміна К.Г. (за посвідченням);

від позивача: Кохан А.І. (представник за довіреністю);

від відповідача: Габрієль Я.В. (представник за довіреністю).

В судовому засіданні 21 жовтня 2014 року, відповідно до положень ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

СУТЬ СПОРУ:

22 вересня 2014 року до канцелярії Господарського суду міста Києва від Київського прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері (заявник або процесуальний позивач) в інтересах держави в особі Київської міської ради на розгляд суду надійшла позовна заява № 18/14г від 19.09.2014 року до Публічного акціонерного товариства "Чинбар" (відповідач) в якій викладені позовні вимоги, щоб в судовому порядку

- внести зміни до п. 4.2 договору оренди земельної ділянки, укладеного Київською міською радою з Закритим акціонерним товариством "Чинбар", зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 01.09.2004 року за № 78-6-00205 у книзі записів державної реєстрації договорів, виклавши його у такій редакції: "п. 4.2 Річна орендна плата за земельну ділянку, відповідно до положень ст. 288 Податкового кодексу України", встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки".

Позовні вимоги мотивовані тим, що розмір орендної плати за відповідним договором повинен бути приведений у відповідність до Податкового кодексу України і складати 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.08.2014 року (суддя Котков О.В.) прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі № 910/20109/14, призначено розгляд справи на 21.10.2014 року.

Відповідач відзиву на позов до суду не надав. У своїй заяві б/н від 20.10.2014р. «Про визнання позову» позов визнав у повному обсязі.

Клопотання щодо фіксації судового процесу учасниками процесу не заявлялось, у зв'язку з чим, розгляд справи здійснювався без застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу у відповідності до статті 811 Господарського процесуального кодексу України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, суд,-

ВСТАНОВИВ:

28 липня 2004 року між Київською міською радою (надалі - Орендодавець) та Закритим акціонерним товариством "Чинбар", правонаступником якого є відповідач, що слідує з положень п. 1.3. Статуту останнього (копія статуту в справі) (далі - Орендар) (разом - сторони) укладено договір оренди земельної ділянки (копія договору в справі, по тексту - Договір або Договір оренди) відповідно до п. 1.1. якого Орендодавець, на підставі п. 2 рішення Київської міської ради від 15.04.2004 року № 178/1388 "Про оформлення права користування земельними ділянками", за Актом приймання-передачі передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку (далі - об'єкт оренди або земельна ділянка), визначену Договором.

Процесуальний позивач зазначає, що у своєму рішенні від 28 лютого 2013 року N 89/9146 «Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у частині приведення розміру річної орендної плати у відповідність до положень статті 288 Податкового кодексу України» Київська міська рада, з метою приведення у відповідність до вимог законодавства істотних умов договорів оренди земельних ділянок, відповідно до статті 30 Закону України "Про оренду землі", статей 40, 41, 286, 288 Податкового кодексу України, вирішила внести зміни до договорів оренди земельних ділянок згідно з додатком до рішення, встановивши річну оренду плату у розмірі трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок. За вказаним рішенням орендарям земельних ділянок, зазначеним у додатку до рішення, забезпечити оформлення внесення відповідних змін до договорів оренди земельних ділянок, а Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) проінформувати про прийняття цього рішення орендарів земельних ділянок, в тому числі ПАТ "Чинбар".

Заявник вказує, що Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) у своєму листі № 05704-15413 від 17.07.2013р. повідомляв ПАТ "Чинбар" про необхідність приведення у відповідність Договору, однак відповідач із заявою про укладення додаткової угоди про збільшення розміру орендної плати за Договором не звертався, внаслідок чого процесуальний позивач і звертається до суду з відповідним позовом в якому просить внести зміни до Договору оренди, оскільки розмір орендної плати за Договором повинен бути приведений у відповідність до Податкового кодексу України і складати 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Оцінивши наявні в матеріалах справи документи, та дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Згідно зі ст. 121 Конституції України представництво інтересів громадянина або держави в суді покладено на органи прокуратури України.

Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист інтересів держави.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних або інших інтересів держави внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

У відповідності до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Дослідивши викладені заявником в позові обставини суд дійшов висновку, що процесуальним позивачем вірно визначено орган, уповноважений здійснювати відповідні функції у спірних відносинах у встановленому чинним законодавством порядку.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст. 626 Цивільного кодексу України).

Як вже було встановлено судом, 28 липня 2004 року між Київською міською радою та Закритим акціонерним товариством "Чинбар" було укладено договір оренди земельної ділянки згідно п. 1.1. якого Орендодавець, на підставі п. 2 рішення Київської міської ради від 15.04.2004 року № 178/1388 "Про оформлення права користування земельними ділянками", за Актом приймання-передачі передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку визначену Договором.

З п. 4.2. Договору вбачається, що річна орендна плата за Земельну ділянку встановлюється у розмірі 1,5 (одна ціла і п'ять десятих) відсотків від її нормативної оцінки.

Рішенням Київської міської ради від 28.02.2013р. № 89/9146 "Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у частині приведення розміру річної орендної плати у відповідність до положень статті 288 Податкового кодексу України" внесено зміни до договорів оренди в частині збільшення розміру річної орендної плати (в тому числі і до договору між сторонами - № 672 Додатку до вказаного рішення Київської міської ради).

Станом на 01.10.2014 року Орендар земельної ділянки продовжує сплачувати орендну плату за землю без врахування вимог рішення Київської міської ради від 28.02.2013 року № 89/9146 «Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у частині приведення розміру річної орендної плати у відповідність до положень статті 288 Податкового кодексу України».

Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Земельні відносини, згідно з ст. 3 Земельного кодексу, регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Пунктом 5 ст. 19 Закону України "Про оренду землі (в редакції чинній на момент укладення договору) передбачено, що орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, централізується на спеціальних бюджетних рахунках, розподіляється і використовується відповідно до Закону України "Про плату за землю" і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється зазначеним Законом.

У відповідності до ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").

На момент укладання Договору оренди розмір та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку регулювались Законом України "Про плату за землю" (чинного на момент укладання договору оренди землі), статтею 2 якого встановлено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

З 01.11.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, положеннями якого передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

За ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до п. 4.3. Договору оренди розмір орендної плати може змінюватися за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення КМР та внесення змін до Договору.

Листом Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 17.07.2013 року № 05704-15413 відповідачу повідомлено про необхідність приведення розміру річної орендної плати у відповідність до законодавства на підставі рішення № 89/9146 (яким внесено зміни в тому числі і до Договору між сторонами), встановивши річну орендну плату у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Договір оренди землі, відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі", це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України) (ст. 21 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування (ст. 632 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 5 ст. 78 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги про внесення змін до п. 4.2 Договору підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір в розмірі 1 218,00 грн. покладається на відповідача та стягується з останнього в дохід Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни до п. 4.2 договору оренди земельної ділянки, укладеного Київською міською радою з Закритим акціонерним товариством "Чинбар", зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 01.09.2004 року за № 78-6-00205 у книзі записів державної реєстрації договорів, виклавши його у такій редакції: "п. 4.2 Річна орендна плата за земельну ділянку, відповідно до положень ст. 288 Податкового кодексу України", встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки".

3. Стягнути в доход Державного бюджету України з Публічного акціонерного товариства "Чинбар" (ідентифікаційний номер 00307856, адреса: 04073, м. Київ, вул. Куренівська, буд. 21), з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду, судовий збір - 1 218,00 грн. (одну тисячу двісті вісімнадцять гривень). Видати наказ.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 22.10.2014р.

Суддя О.В. Котков