МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Фрунзе, 35, смт. Макарів, Київська обл., 08000, т. (04578) 5-12-39
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.10.2014 рокуСправа № 370/430/14-ц
Макарівський районний суд Київської області в складі головуючого судді Оберемко В.О. при секретарі Гребінській Н.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Макарів цивільну справу за позовом Заступника прокурора Київської області в інтересах держави в особі: Кабінету Міністрів України, Державного підприємства "Макарівське лісове господарство" до Київської обласної державної адміністрації, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання незаконними і скасування розпоряджень, визнання недійсними державних актів на право власності на землю та повернення землі,-
в с т а н о в и в:
Заступник прокурора Київської області звернувся до районного суду з позовом про скасування розпоряджень Київської обласної державної адміністрації, визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки, посилаючись на те, що під час відведення земель лісового фонду Київська обласна державна адміністрація вийшла за межі своїх повноважень, оскільки вилучила масив земель лісового фонду площею понад 1 га, а також вказав на недійсність державних актів на землю, оскільки зміна цільового призначення земель лісового фонду була здійснена з порушенням вимог ст.ст. 207, 21 Земельного кодексу України.
В судовому засіданні прокурор, представники позивачів позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідачі в судове засідання не зявилися, проте були повідомлені про час та місце судового засідання належним чином, заяв та клопотань про відкладення розгляду справи не подавали, поважності причин неявки суду не повідомили, тому суд ухвалив заочно розглянути справу на підставі наявних в ній доказів.
Заслухавши думки учасників процесу, дослідивши письмові матеріали справи суд встановив наступні обставини.
Відповідно до розпоряджень голови Київської обласної державної адміністрації від 09.04.2008 року №№565-570, 482 «Про вилучення, зміну цільового призначення та передачу земельної ділянки у власність» з постійного користування державного підприємства «Макарівське лісове господарство» (квартал 85, виділи 15, 16) вилучено земельні ділянки лісогосподарського призначення, які складають єдиний масив, загальною площею 6,9993 га, розташовані в межах Колонщицької сільської ради Макарівського району Київської області. Цими ж розпорядженнями змінено цільове призначення даних земельних ділянок із земель лісогосподарського призначення на землі сільськогосподарського призначення та передано у власність 7 громадянам для ведення особистого селянського господарства.
На підставі зазначених розпоряджень голови Київської обласної державної адміністрації, 17.04.08 та 06.06.08 отримали державні акти на право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Колонщицької сільської ради Макарівського району наступні громадяни:
- ОСОБА_1, серія ЯЖ №203813 площею 0,9999 га кадастровий номер 3222782600:05:043:0012;
- ОСОБА_2, серія ЯЖ №203815 площею 0,9999 га кадастровий номер 3222782600:05:043:0019;
- ОСОБА_3, серія ЯЖ №203814 площею 0,9999 га кадастровий номер 3222782600:05:043:0016;
- ОСОБА_7, .серія ЯЖ №203816 площею 0,9999 га кадастровий номер 3222782600:05:043:0013;
- ОСОБА_5, серія ЯЖ №203817 площею 0,9999 га кадастровий номер 3222782600:05:043:0017;
- ОСОБА_8, серія ЯЖ №203818 площею 0,9999 га кадастровий номер 3222782600:05:043:0015;
- ОСОБА_9, серія ЯЖ № 051515 площею 0,9999 га кадастровий номер 3222782600:05:043:0011.
Так, в силу положень ст.ст. 19, 57, 84 Земельного кодексу України та ст. 5 Лісового кодексу України, спірні земельні ділянки відносились до земель державної власності лісогосподарського призначення та використовувались для ведення лісового господарства в порядку, визначеному Лісовим кодексом України.
Частиною 2 ст. 84 Земельного кодексу України (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.
Отже, рішення про вилучення спірної земельної ділянки має право приймати відповідний орган державної виконавчої влади, який в силу вимог ст.ст.6, 19 Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, згідно ч. 3 ст.122 та ч.5 ст.149 ЗК України обласні державні адміністрації взагалі не наділені повноваженнями щодо вилучення земель, які знаходяться за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання та надання їх у власність громадянам.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 ЗК України, земельні відносини, що виникають при використанні лісів, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про ліси, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.
Відповідно до ст.21 Закону країни «Про місцеві державні адміністрації», ст. 31 Лісового кодексу України (у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) до повноважень державних адміністрацій у сфері лісових відносин віднесено, у тому числі, передачу у власність, надання в постійне користування для нелісогосподарських потреб земельних лісових ділянок площею до 1 га, що перебувають у державній власності, на відповідній території, а також у межах міст республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення та припинення права користування ними.
Повноваження Кабінету Міністрів України у сфері лісових відносин визначені ст. 27 ЛК України (у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин), до яких, зокрема, належить передача у власність, надання з постійне користування для нелісогосподарських потреб земельних ділянок площею більше як 1 гектар, що перебувають у державній власності.
У свою чергу, згідно ч. 6 ст. 149 ЗК України обласні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, передбачених ч. ч. 5, 9 цієї статті.
Відповідно до ч.9 ст. 149 ЗК України, (у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин), Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для нелісогосподарських потреб, ліси - площею понад 1 га для нелісогосподарських потреб.
Отже, згідно з п. 5 ст. 27 Лісового Кодексу, а також ч. 9 ст. 149 Земельного кодексу України передача у власність та надання в постійне користування для нелісогосподарських потреб земельних лісових ділянок площею більш як 1 гектар, що перебувають у державній власності, та вилучення таких земельних ділянок з постійного користування відноситься до виключної компетенції Кабінету Міністрів України.
Розпорядження Київської обласної державної адміністрації №№ 565-570. 482 якими вилучено земельні ділянки лісогосподарського призначення з постійного користування ДП «Макарівське лісове господарство», видано в один день - 09.04.2008 року, ними вилучено ліси загальною площею 6,9993 га, які знаходились у одному кварталі лісництва, у одному виділі лісництва та використовувались для ведення лісового господарства, змінено їх цільове призначення на землі сільськогосподарського призначення та передано у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства. Вказане свідчить про те, що Київська обласна державна адміністрація розпорядилась землями лісового фонду у вигляді єдиного масиву площею, яка значно перевищує 1 га, що свідчить про перевищення головою обласної державної адміністрації передбачених законом повноважень.
Також допущено порушення вимог законодавства при зміні цільового призначення спірних земельних ділянок, а саме порушено порядок зміни цільового призначення земельних ділянок.
Згідно ст. 207 ЗК України, відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом.
Однак, в порушення ст. 207 ЗК України втрати лісогосподарського виробництва у зв'язку з вилученням лісових земель для нелісогосподарських потреб не нараховувались та не сплачувались.
Відповідно до ст. 21 Земельного кодексу України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною.
Прийняття оспорюваних розпоряджень суперечить принципам діяльності, встановлених ст. 3 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», а саме законності, верховенства права, є недоцільними, неекономними та неефективними. Таким чином, оспорювані розпорядження прийнято головою Київської обласної державної адміністрації в порушення ст.ст. 6, 14, 19 Конституції України, ст.ст. 20, 21,57, 116, 118, 122, 149, 207 ЗК України, ст. ст. 27, 31, 57 ЛК України, ст.ст. 3, 21, 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», оскільки ліси площею понад 1 га має право вилучати лише Кабінет Міністрів України, повноваженнями щодо вилучення " земельних ділянок лісогосподарського призначення площею понад 1 га обласні державні адміністрації чинним законодавством не наділені, а також порушено порядок зміни цільового призначення земельних ділянок.
Згідно з ч. 3 ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Статтею 21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
З огляду на викладене розпорядження голови Київської обласної державної адміністрації від 09.04.2008 «Про вилучення, зміну цільового призначення, передачу земельної ділянки у власність» №№565, 566, 567, 568, 569 мають бути визнані незаконними і скасовані. До прийняття рішення та видачі державних актів спірна земельна ділянка перебувала у державній власності. Київська обласна державна адміністрація не була наділена чинним законодавством повноваженнями щодо розпорядження нею.
В той же час, державні акти на право власності на земельні ділянки видано ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_9 з порушенням чинного законодавства, оскільки ними набуто право власності на земельні ділянки, які незаконно вибули із власності держави.
При цьому, згідно ухвали Макарівського районного суду Київської області від 02.10.2014 року провадження в даній справі в частині позовних вимог до відповідача ОСОБА_8 закрито в звязку зі смертю останнього та відсутністю правонаступників до майна померлого, як наслідок, позов Заступника прокурора Київської області є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судові витрати відповідно до ст. 88 ЦПК україни підлягають стягненню в рівних частинах з відповідачів на користь держави в розмірі 3654 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 14, 19, 121 Конституції України, ст. ст. 116, 118Земельного кодексу України, ст. ст. 387, 388, 392 Цивільного кодексу України, ст. ст. 60, 208, 215-218 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати незаконними і скасувати розпорядження голови Київської обласної державної адміністрації від 09.04.2008 «Про вилучення, зміну цільового призначення та передачу земельної ділянки у власність» №№565,566,567,568,569, 582.
Визнати недійсними Державні акти на право власності на земельні ділянки, видані 06.06.2008 року, а саме: серії ЯЖ №203813 кадастровий номер земельної ділянки 3222782600:05:043:0012; серії ЯЖ №203816 кадастровий номер земельної ділянки 3222782600:05:043:0013; серії ЯЖ №203814 кадастровий номер земельної ділянки 3222782600:05:043:0016; серії ЯЖ №203817 кадастровий номер земельної ділянки 3222782600:05:043:0017; серії ЯЖ №203815 кадастровий номер земельної ділянки 3222782600:05:043:0019 та від 17.04.2008 року серії ЯЖ №051515 кадастровий номер земельної ділянки 3222782600:05:043:0011.
Визнати за державою в особі Кабінету Міністрів України право власності на земельні ділянки загальною площею 6.9993 га з наступними кадастровими номерами: 3222782600:05:043:0012; 3222782600:05:043:0013; 3222782600:05:043:0016; 3222782600:05:043:0017; 3222782600:05:043:0019 та 3222782600:05:043:0011, що розташовані на території Колонщинської сільської ради Макарівського району Київської області загальною вартістю 700129, 98 грн.
Повернути ДП «Макарівське лісове господарство» земельні ділянки загальною площею 6.9993 га з наступними кадастровими номерами: 3222782600:05:043:0012; 3222782600:05:043:0013; 3222782600:05:043:0016; 3222782600:05:043:0017; 3222782600:05:043:0019 та 3222782600:05:043:0011, що розташовані на території Колонщинської сільської ради Макарівського району Київської області загальною вартістю 700129, 98 грн.
Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_9 на користь держави судові витрати в рівних частинах в розмірі 3654 грн.
Заочне рішення суду за заявою осіб, за відсутності яких воно було ухвалено, може бути переглянуте Макарівським районним судом протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Київської області через Макарівський районний суд протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засідання під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на його перегляд після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом
Суддя В.О.Оберемко