ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/2360/14
22 вересня 2014 року м. РівнеРівненський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук Т.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області провизнання протиправним та скасування рішення ВСТАНОВИВ:
До Рівненського окружного адміністративного суду звернулось Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України №13 від 13.08.2014 року на суму 170,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає оспорюване рішення протиправним, оскільки територіальний орган Пенсійного фонду за подання позивачем недостовірних відомостей, що використовувалися в системі персоніфікованого обліку, що мали місце впродовж 2005 - 2009 років, застосував положення закону (пункт п'ятий частини дев'ятої статті 106 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"), яке з 01.01.2011 року втратило чинність. З огляду на те, що Законом України від 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" наразі не передбачено відповідальності та штрафних санкцій за несвоєчасне подання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, до територіальних органів Пенсійного фонду України, відтак, на думку позивача, застосування таких у 2014 році не відповідає положенням чинного законодавства.
Ухвалою від 08.09.2014 року судом відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено судовий розгляд на 15.09.2014 року, відкладено на 22.09.2014 року.
Про дату, час та місце судового розгляду сторони були повідомлені належним чином.
У призначений день і час сторони до суду не з'явились.
До початку судового засідання позивач подав суду через відділ документального забезпечення Рівненського окружного адміністративного суду (канцелярію) клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідач подав суду клопотання про розгляд справи без участі представника.
За таких обставин, суд на підставі частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалою від 22.09.2014 року постановив здійснити судовий розгляд у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
У серпні 2014 року посадовою особою Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області проведено позапланову перевірку Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради з питання перевірки достовірності формування та подання відомостей про нарахування заробітної плати, за результатом якої актом від 13.08.2014 року №б/н встановлено, що згідно річних звітів позивача за період 2005 - 2009 роки не були подані індивідуальні відомості по застрахованій особі ОСОБА_2, яка перебувала на обліку у позивача та отримувала допомогу по догляду за престарілим або інвалідом 1 групи у період з січня 2005 року по грудень 2007 року та потягом січня - грудня 2009 року; та по застрахованій особі ОСОБА_3, яка перебувала на обліку у позивача та отримувала допомогу по догляду за престарілим або інвалідом 1 групи у період з січня по грудень 2007 року.
У зв'язку із вищевикладеним страхувальнику рекомендовано подати до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області прогнозування платежів обліку застрахованих осіб та контрольно-перевірочної роботи за вищевказаних осіб, а також провести суцільну інвентаризацію персоніфікованих даних застрахованих осіб.
У серпні 2014 Управлінням Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області прийнято рішення від 13.08.2014 року №13, згідно з яким за неподання розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодаством, на підставі пункту п'ятого частини дев'ятої статті 106 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до позивача застосовано фінансові санкції у сумі 170,00 грн.
Під час дослідження матеріалів справи встановлено, що факти неподання індивідуальних відомостей по застрахованих особах ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які перебували на обліку у позивача та отримували допомогу по догляду за престарілим або інвалідом 1 групи за період 2005 - 2009 роки, не оспорюються позивачем. Таким чином, спір з цього приводу між сторонами відсутній.
Як зазначено у позовній заяві, представник позивача вважає незаконним застосування до позивача фінансових санкцій на підставі норм закону, які на день прийняття рішення втратили чинність.
Таким чином, вирішення даної справи залежить від розкриття принципу дії закону в часі.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Так, за період до 1 січня 2011 року відносини, що виникали між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулювалися Законом України від 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначеним Законом визначалися платники страхових внесків, порядок їх нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Згідно з пунктом 5 частини дев'ятої статті 106 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів ПФУ накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За загальновизнаним принципом права особа, яка вчинила правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діяв під час вчинення правопорушення.
Водночас загальновизнаним є й те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (рішення Конституційного суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів)).
Аналіз наведених норм законодавства дає підстави вважати, що Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області протиправно винесло рішення від 13.08.2014 року №13 про застосування до позивача фінансових санкцій за неподання до органів Пенсійного фонду України відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, за 2005 - 2009 роки на підставі пункту 5 частини дев'ятої статті 106 Закону №1058-IV, оскільки зазначена норма Закону втратила чинність з 1 січня 2011 року згідно із Законом №2464-VI і не діяла на дату прийняття відповідачем оскаржуваних рішень.
Вищевикладене узгоджується з правовою позицією Верховного суду України у постанові від 20.11.2012 року та від 04.06.2013 року.
Згідно статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір за подання позовної заяви у сумі 182,70 грн. підлягає присудженню з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області №13 від 13.08.2014 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України у розмірі 170,00 грн.
Присудити на користь позивача Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 182 (сто вісімдесят дві) гривні 70 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кравчук Т.О.