Постанова № 41112630, 23.10.2014, Городищенський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
23.10.2014
Номер справи
691/1477/14-а
Номер документу
41112630
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 691/1477/14-а

провадження № 2-а/691/86/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2014 року м. Городище

Городищенський районний суд Черкаської області у складі: головуючого судді Подороги Л.В., при секретарі Мельник Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Городище справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною відмову УПФ України в Городищенському районі Черкаської області щодо здійснення перерахунку та виплату їй пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати за роботу на державній службі, в розмірі 80% від сум заробітної плати, починаючи з 24.07.2013 року.

У судовому засіданні, позивач позовні вимоги підтримала частково, просила зобов'язати відповідача здійснити відповідні перерахування, починаючи з 15.05.2014 року.

Представник відповідача Корінь М.В., позов не визнав, подав суду письмові заперечення та зазначив, що пенсія ОСОБА_1 виплачується у встановлені законом розмірі та підстави для її перерахунку - відсутні.

Вислухавши сторін, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.

Так, ОСОБА_1, з 21.07.2013 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно Закону України «Про державну службу» (а.с. 16).

У травні 2014 року, позивач звернулася до УПФ України в Городищенському районі із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Листом від 15.05.2014 року за № 8/Г-10, УПФ України в Городищенському районі відмовило позивачеві у здійснені перерахунку пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальн6ої допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» № 108/95-ВР від 24.03.1995 року встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 року, врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року, визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Верховний Суд України також неодноразово вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» (постанова від 20.02.2012 року справа № 21-430а11, постанова від 14.05.2013 року справа № 21-125а13, постанова від 28.05.2012 року справа № 21-97а13, постанова від 06.11.2013 року справа № 21-350а13, постанова від 04.03.2014 року справа № 21-14а14).

Як визнано сторонами, позивач, у травні 2014 року, звернулася до УПФ України в Городищенському районі Черкаської області, із заявою про проведення перерахунку пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати за роботу на державній службі, надавши, при цьому, довідку від 15.05.2014 року про складові заробітної плати.

Таким чином, суд вважає, що проведення перерахунку пенсії позивача повинно здійснюватися саме із дня звернення з відповідною заявою до пенсійного фонду та надання відомостей про розмір матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати за роботу на державній службі, тобто, з 15.05.2014 року, в тому числі, із врахуванням часткового підтримання позовних вимог позивачем.

Одночасно, як визнано сторонами та підтверджено матеріалами справи, позивач отримує пенсію в розмірі 80 % від суми заробітної плати.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Таким чином, враховуючи те, що позивачеві вже призначена пенсія в розмірі 80 % від суми заробітної плати, тобто її права в цій частині не порушені, суд не вбачає підстав для повторного визначення відсоткового розміру пенсії позивача.

Керуючись Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою від 20.02.2012 року справа № 21-430а11, постановою від 14.05.2013 року справа № 21-125а13, постановою від 28.05.2012 року справа № 21-97а13, постановою від 06.11.2013 року справа № 21-350а13, постановою від 04.03.2014 року справа № 21-14а14ст.ст. 2, 6-11, 69, 71, 159 - 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Управління пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Управлінню пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати за роботу на державній службі, починаючи з 15.05.2014 року.

В іншій частині позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів, з дня отримання її копії.

Повна постанова складена 28.10.2014 року.

Суддя Л. В. Подорога