Постанова № 41112143, 24.10.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.10.2014
Номер справи
826/14632/14
Номер документу
41112143
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 жовтня 2014 року № 826/14632/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Гарника К.Ю., розглянувши адміністративну справу відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства в порядку скороченого провадження

за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Києві до Приватного акціонерного товариства «ІКС 5 Рітейл Груп Україна» про стягнення штрафних санкцій в розмірі 6 783,00 грн

ВСТАНОВИВ:

Інспекція з питань захисту прав споживачів у м.Києві (далі по тексту - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «ІКС 5 Рітейл Груп Україна» (далі по тексту - відповідач) з вимогою про стягнення штрафних санкцій в розмірі 6783,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.09.2014 року, відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 183-2 КАС України, відкрито скорочене провадження у справі № 826/14632/14 та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття скороченого провадження надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.

Ухвала про відкриття скороченого провадження у справі № 826/14632/14 скерована рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення за юридичною адресою відповідача, а саме: 03022, м. Київ, вулиця Васильківська, 34. Однак судова кореспонденція, яка скеровувалася на адресу відповідача, була повернута до суду з відміткою поштового відділення «за закінченням встановленого строку зберігання».

Відповідно до частини 8 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Таким чином, протягом встановленого пунктом 3 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України 10 (десяти) денного строку з дня одержання ухвали (відповідно до п.11 ст. 35 КАС вважається належно одержаною) відповідачем не надано письмових заперечень проти позову чи заяви про визнання позову.

Розглянувши адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, зазначає наступне.

При проведенні контролю за дотриманням законодавства про рекламу посадовими особами позивача встановлено розповсюдження відповідачем внутрішньої друкованої реклами (м.Київ, мережа супермаркетів «Перекресток», рекламна листівка «Неймовірні знижки - 50% з 24.10.2013 по 24.02.2014»), розповсюдженої з ознаками порушення ч.1 ст.8 Закону України «Про рекламу», а саме: у рекламі забороняється використовувати або імітувати зображення державних символів інших держав, наслідком чого стало направлення на адресу відповідача вимоги в порядку ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу» від 28.02.2014 року № 07-17-06/182, якою відповідача повідомлено, що розгляд справи про порушення законодавства України про рекламу відбудеться 12.02.2013 року.

Вказана вимога отримана відповідачем 31.01.2014 року, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

19 лютого 2014 року посадовою особою позивача відносно відповідача складено протокол про порушення законодавства про рекламу при розповсюдженні внутрішньої друкованої реклами ПрАТ «ІКС 5 Рітейл Груп Україна» (м.Київ, мережа супермаркетів «Перекресток», рекламна листівка «Неймовірні знижки - 50% з 24.10.2013 по 24.02.2014»), розповсюдженої з ознаками порушення ч.1 ст. 26 Закону України «Про рекламу».

Посадовою особою позивача в порядку ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» на адресу відповідача було направлено вимогу від 28.01.2014 року № 01-17-06/182 та вимогу від 19.02.2014 року № 07-17-06/346 про надання до Інспекції відповідних письмових пояснень, документального підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договори, акти виконаних робіт тощо), свідоцтво про державну реєстрацію, свідоцтво платника податків. Вище зазначені вимоги згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи, отримані відповідачем 31.01.2014 року та 24.02.2014 року відповідно.

На підставі протоколу про порушення законодавства про рекламу від 19.02.2014 року у відповідності до вимог п.11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 693, позивачем винесено рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від 04.03.2014 року.

Разом з тим, відповідачу вручено повідомлення, згідно якого розгляд справи про порушення законодавства України про рекламу призначений на 04.03.2014 року об 11:00 год. Буде продовжено до 18.03.2014 року о 12:00 год. В приміщенні Інспекції.

18 березня 2014 року за результатами розгляду справи про правопорушення стосовно відповідача складено протокол, згідно якого встановлено недотримання відповідачем вимог законодавства України про рекламу, а саме: неподання інформації щодо вартості розповсюдженої внутрішньої друкованої реклами ПрАТ «ІКС 5 Рітейл Груп Україна» (м.Київ, мережа супермаркетів «Перекресток», рекламна листівка «Неймовірні знижки - 50% з 24.10.2013 по 24.02.2014»), розповсюдженої з ознаками порушення ч. 1 ст. 8 Закону України «Про рекламу», що підтверджує порушення вимог ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу».

18 березня 2014 року позивачем винесено рішення № 000023 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, яким на відповідача накладено штраф у розмірі 1700,00 грн.

Рішення про накладення штрафу направлено за юридичною адресою відповідача рекомендованим листом від 27.03.2014 року № 07-17-06/580.

Крім того, 18.03.2014 року відбувся розгляд справи стосовно відповідача про порушення законодавства про рекламу, про що складено відповідний протокол. За результатами перевірки встановлено недотримання відповідачем вимог законодавства України про рекламу, а саме: розповсюдження внутрішньої друкованої реклами (листівка Неймовірні знижки -50% з 24.10.2013 по 24.02.2014) з використанням або імітуванням зображення державних символів інших держав, що підтверджує порушення вимог ч. 1 ст. 8 Закону України «Про рекламу».

18 березня 2014 року позивачем винесено рішення № 000024 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, яким на відповідача накладено штраф у розмірі 5083,00 грн.

Рішення про накладення штрафу направлено за юридичною адресою відповідача рекомендованим листом від 27.03.2014 року № 07-17-06/581.

Статтею 1 Закону України «Про рекламу» визначено, що реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про рекламу» у рекламі забороняється: поширювати інформацію щодо товарів, виробництво, обіг чи ввезення на митну територію України яких заборонено законом; вміщувати твердження, які є дискримінаційними за ознаками походження людини, її соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичних поглядів, ставлення до релігії, за мовними ознаками, родом і характером занять, місцем проживання, а також такі, що дискредитують товари інших осіб; подавати відомості або закликати до дій, які можуть спричинити порушення законодавства, завдають чи можуть завдати шкоди здоров'ю або життю людей та/чи довкіллю, а також спонукають до нехтування засобами безпеки; використовувати засоби і технології, які діють на підсвідомість споживачів реклами; наводити твердження, дискримінаційні щодо осіб, які не користуються рекламованим товаром; використовувати або імітувати зображення Державного Герба України, Державного Прапора України, звучання Державного Гімну України, зображення державних символів інших держав та міжнародних організацій, а також офіційні назви державних органів, органів місцевого самоврядування, крім випадків, передбачених законами України у сфері інтелектуальної власності; рекламувати товари, які підлягають обов'язковій сертифікації або виробництво чи реалізація яких вимагає наявності спеціального дозволу, ліцензії, у разі відсутності відповідного сертифіката, дозволу, ліцензії; вміщувати зображення фізичної особи або використовувати її ім'я без письмової згоди цієї особи; імітувати або копіювати текст, зображення, музичні чи звукові ефекти, що застосовуються в рекламі інших товарів, якщо інше не передбачено законами України у сфері інтелектуальної власності; рекламувати послуги, пов'язані з концертною, гастрольною, гастрольно-концертною, конкурсною, фестивальною діяльністю, без інформації про використання чи невикористання фонограм виконавцями музичних творів. Ця інформація повинна займати на афішах, інших рекламних засобах щодо конкретної послуги не менше 5 відсотків загальної площі, обсягу всієї реклами; розповсюджувати рекламу (включаючи анонси кіно- і телефільмів), яка містить елементи жорстокості, насильства, порнографії, цинізму, приниження людської честі та гідності. Анонси фільмів, які мають обмеження щодо глядацької аудиторії, розміщуються лише у час, відведений для показу таких фільмів; розповсюджувати рекламу про спорудження житлового будинку з використанням недержавних коштів, залучених від фізичних та юридичних осіб, у тому числі в управління, без набуття/отримання суб'єктами господарської діяльності, що здійснюють його будівництво чи інвестування та/або фінансування, відповідно права власності або користування земельною ділянкою, ліцензії на здійснення будівельної діяльності, дозволу на виконання будівельних робіт чи дозволу/ліцензії на здійснення діяльності з надання фінансових послуг або свідоцтва про реєстрацію випуску цільових облігацій, виконання зобов'язань за якими забезпечується одиницею нерухомості, що споруджується; розповсюджувати рекламу послуг з ворожіння та гадання.

Згідно ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Крім того, відповідний орган державної влади має право: вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень; приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження; приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.

Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.

Статтею 27 Закону України «Про рекламу» передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть:

1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно;

2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами;

3) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.

Питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав) регулюються Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 693 (далі по тексту - Порядок № 693).

Пунктом 2 вказаного Порядку встановлено, що штрафи відповідно до статті 27 Закону України "Про рекламу" (далі - Закон) накладаються у таких розмірах:

п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами - на рекламодавців, винних у: замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; наданні виробнику реклами недостовірної інформації, необхідної для її виготовлення; замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо вона розповсюджується ними самостійно;

п'ятикратної вартості виготовлення реклами - на виробників реклами, винних у порушенні прав третіх осіб під час її виготовлення;

п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами - на розповсюджувачів реклами, винних у порушенні порядку її розповсюдження та розміщення;

сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами її виготовлення та/або розповсюдження.

У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог законодавства про рекламу, на рекламодавців і розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники.

Підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.

За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.

Рішення у справі може бути оскаржено в установленому порядку.

Сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення № 000023 від 18.03.2014 року та рішення № 000024 від 18.03.2014 року направлено відповідачу 27.03.2014 року.

Станом на час розгляду Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративної справи № 826/14632/14 відповідачем доказів оскарження рішення № 000023 від 18.03.2014 року та рішення № 000024 від 18.03.2014 року чи доказів сплати в добровільному порядку суми заборгованості не надано.

Таким чином, керуючись положеннями статей 1, 8, 26, 27 Закону України «Про рекламу», Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 693, розглянувши виходячи з вищенаведених приписів законодавства подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи те, що відповідачем у встановлений судом строк надано заперечення проти позову, проте відповідачем не спростовано доводів позивача та не надано доказів скасування/оскарження рішень позивача, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та законними, надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для прийняття рішення по справі в порядку скороченого провадження.

На підставі вищенаведених норм законодавства та керуючись вимогами п. 4. ст. 33, п. 11 ст. 35, ст.ст. 69-71, 94, 160-162, абзацу 2 ч. 3 ст. 167, ст.ст. 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Інспекції з питань захисту прав споживачів у м.Києві задовольнити.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «ІКС 5 Рітейл Груп Україна» штраф у розмірі 6783 (шість тисяч сімсот вісімдесят три) гривні 00 копійок згідно рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 18.03.2014 року № 000023 у розмірі 1700,00 грн. та згідно рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 18.03.2014 року № 000024 у розмірі 5083,00 грн. до державного бюджету в ГУДКС України м.Києва у Голосіївському районі м.Києва на р/р 31115106700002, МФО 820019, код ЄДРПОУ 38039757, КБК 21081100.

3. Постанова підлягає негайному виконанню на підставі ч. 1 ст. 256 та п. 8. ч. 6 ст. 1832 КАС України.

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя К.Ю. Гарник