ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" жовтня 2014 р.Справа № 5017/3333/2012
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Мишкіної М.А.,
суддів Будішевської Л.О., Бєляновського В.В.
(склад судової колегії сформований розпорядженням голови суду №1418 від 02.07.2014р., змінений розпорядженнями голови суду №563 від 10.09.2014р., в.о. голови суду №631 від 29.09.2014р.)
при секретарі судового засідання Бєлянкіній Г.Є.
за участю представників сторін:
від ПрАТ «Одеська кіностудія» - Мартиненко А.С. - за довіреністю;
від Виконавчого комітету Одеської міської ради - Динту В.А. - за довіреністю;
від Фонду державного майна України - не з'явився
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Одеська кіностудія»
на рішення господарського суду Одеської області від 02 червня 2014 року
у справі №5017/3333/2012
за позовом: Приватного акціонерного товариства «Одеська кіностудія»
до відповідача: Виконавчого комітету Одеської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Фонд державного майна Україна
про визнання частково незаконним та недійсним рішення, зобов'язання вчинити певні дії
Сторони та третя особа належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги.
В судовому засіданні 21.10.2014 р. згідно ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
встановив:
У вересні 2012 року Приватне акціонерне товариство «Одеська кіностудія» (надалі - позивач, ПрАТ «Одеська кіностудія», Товариство) звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Виконавчого комітету Одеської міської ради (надалі - відповідач, Виконком ОМР), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 05.03.2013р., просило:
- визнати незаконним та недійсним рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №230 від 21.06.2012р. «Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок» в частині пункту 6 додатку № 1 та пункту 6 додатку №2 до цього рішення;
- зобов'язати Виконавчий комітет Одеської міської ради внести зміни до рішення Виконкому ОМР №230 від 21.06.2012р. «Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок», відповідно до яких виключити з нього пункт 6 додатку № 1 та пункт 6 додатку № 2 до цього рішення.
Позовні вимоги Товариство, посилаючись на норми Конституції України, Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Господарського кодексу України, Податкового кодексу України, ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», обґрунтувало тим, що внаслідок прийняття виконавчим комітетом Одеської міської ради рішення від 21.06.2012р. №230 у нього виникли цивільні права та обов'язки щодо відшкодування збитків не пізніше одного місяця після затвердження акту комісії. В той же час, позивач зазначив, що його дії не є неправомірною поведінкою і у його діях не має будь-якої вини, адже, поведінка ПрАТ «Одеська кіностудія» не підпадає під визначення поняття "самовільне зайняття земельної ділянки", так як він користується земельною ділянкою, на якій розташовані будівлі та споруди Одеської кіностудії, та частиною земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Позивач вважає, що підтвердженням вчинення ним дій, спрямованих на оформлення користування земельними ділянками під належним йому нерухомим майном, є факт підписання ним договорів оренди земельних ділянок. При цьому, жодним законодавчим актом не встановлено строку, протягом якого орендар зобов'язаний здійснити державну реєстрацію договорів оренди землі, як не встановлено і відповідальність за нездійснення такої реєстрації .
Пунктами 6 та 7 рішення Одеської міської ради від 16.04.2008р. №2854-У вирішено, що у разі ненадання на державну реєстрацію документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки у термін до 3-х місяців, Одеська міська рада має право в односторонньому порядку скасувати це рішення без відшкодування замовнику витрат, пов'язаних з розробкою землевпорядної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). На даний час Одеська міська рада не приймала рішень про скасування рішення від 16.04.2008р. №2854-У, у зв'язку з чим немає підстав стверджувати про незаконне використання позивачем земельних ділянок.
Позивач також зазначив, що згідно з п.3.1 Наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. №110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення. З огляду на те, що матеріалів справи про адміністративне правопорушення не складалось, факт вчинення правопорушення та завдання шкоди відповідачу, на думку позивача, нічим не підтверджується, у зв'язку з чим не має підстав для визначення збитків та їх відшкодування відповідачу.
ЗАТ «Одеська кіностудія» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.01.2011р. №48 "Про затвердження переліку суб'єктів кінематографії (виробників національних фільмів), які до 01 січня 2016 р. звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, що використовуються для забезпечення виробництва національних фільмів", звільнено від сплати земельного податку за земельну ділянку площею 6,622 га за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 33. За таких обставин, позивач вважає, що, оскільки у його діях відсутня неправомірна поведінка, завдання відповідачу збитків та вина, не може бути і причинно -наслідкового зв'язку між поведінкою позивача та збитками відповідача.
Ухвалою місцевого господарського суду від 18.12.2012р., за відповідним клопотанням позивача, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Фонд державного майна України.
Рішенням господарського суду Одеської області від 16.04.2013р. позовні вимоги Товариства задоволено частково, визнано незаконним та недійсним рішення Виконкому ОМР №230 від 21.06.2012р. «Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок» в частині пункту 6 додатку № 1 та пункту 6 додатку № 2 до цього рішення. В іншій частині позовних вимог Товариства провадження у справі припинено.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 06.08.2013 р. рішення господарського суду Одеської області від 16.04.2013р. в частині припинення провадження у справі скасовано та прийнято в цій частині нове рішення про відмову в позові. В іншій частині рішення залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 14.02.2014р. рішення господарського суду Одеської області від 16.04.2013р. та постанова Одеського апеляційного господарського суду від 06.08.2013р. у справі № 5017/3333/2012 скасовані, справу передано на новий розгляд.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 24.03.2014р. справу №5017/3333/2012 прийнято до провадження (суддя Зайцев Ю.О.).
09.04.2014р. ПрАТ «Одеська кіностудія» подало місцевому господарському суду заяву про відмову від позову в частині зобов'язання Виконавчого комітету Одеської міської ради внести зміни до рішення Виконкому Одеської міськради №230 від 21.06.2012р. «Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок», відповідно до яких виключити з нього пункт 6 додатку № 1 та пункт 6 додатку №2 до цього рішення.
Рішенням господарського суду Одеської області від 02.06.2014р. (суддя Зайцев Ю.О.) в задоволенні позову ПрАТ «Одеська кіностудія» до Виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Фонду державного майна Україна про визнання частково незаконним та недійсним рішення - відмовлено; провадження по справі в частині зобов'язання Виконкому Одеської міської ради внести зміни до рішення № 230 від 21.06.2012р. «Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок», відповідно до яких виключити з нього пункт 6 додатку №1 та пункт 6 додатку №2 до цього рішення - припинено в порядку п.4 ст.80 ГПК України.
Рішення суду мотивовано тим, що рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 22.11.1997р. "О предоставлении Одесской киностудии художественных фильмов земельного участка, площадью 6,8487 га, по Французскому бульвару, 33" вирішено надати Одеській кіностудії художніх фільмів (наразі -ПрАТ «Одеська кіностудія») земельну ділянку загальною площею 6,8487 га, що розташована за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 33, яка фактично використовується, у тому числі: земельну ділянку (за проектом відводу 31) площею 5,5639 га - у постійне користування; земельні ділянки (за проектами відводу №№ 3,4,5) загальною площею 0,3942 га - у тимчасове довгострокове користування, строком до 10 років, але не пізніше реконструкції Французького бульвару; земельну ділянку (за проектом відводу №2) площею 0,8906 га - у тимчасове довгострокове користування, строком до 10 років, але не пізніше будівництва Нагорного бульвару. 18 грудня 2009р. між Одеською міською радою та ЗАТ "Одеська кіностудія" було укладено три договори оренди землі, стосовно кожної з наданих у користування земельних ділянок. Відповідно до п. 14.1 договорів вони набирають чинності після нотаріального посвідчення та його державної реєстрації. Орендна плата за земельні ділянки комунальної власності і земельний податок є різними за своєю правовою природою формами плати за землю, а тому звільнення ПрАТ «Одеська кіностудія» від сплати земельного податку не звільняє його від сплати орендної плати за користування землею на правах оренди, оскільки за приписами ч. 1 ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Позивач не заперечує, що здійснював користування земельними ділянками. З матеріалів справи вбачається, що позивач використовує земельні ділянки без належних правових підстав, оскільки жоден з договорів від 18.12.2009р. державну реєстрацію не пройшов; договори оренди земельних ділянок від 18.12.2009р. не є вчиненими, оскільки позивачем не було здійснено їх державної реєстрації. Внаслідок дій позивача - а саме нездійснення державної реєстрації укладених 18.12.2009р. договорів оренди земельних ділянок, користування визначеними земельними ділянками не може вважатись таким, що здійснювалось з достатніми правовими підставами, орендні правовідносини не виникли, отже у відповідача Виконкому ОМР були достатні правові підстави для роботи створеної комісії з визначення розміру збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок. Позивачем не обґрунтовано та не доведено належними та допустимими доказами під час розгляду справи наявність порушень законодавства з боку Виконкому Одеської міської ради під час прийняття оскарженого рішення, що є підставою для відмови у задоволенні позову ПрАТ «Одеська кіностудія».
Не погодившись з рішенням суду, ПрАТ «Одеська кіностудія» звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення в частині відмови у задоволенні позову ПрАТ «Одеська кіностудія», прийняти нове рішення, яким частково задовольнити позовні вимоги, визнати незаконним та недійсним вішення Виконкому Одеської міськради №230 від 21.06.2012р. «Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок» в частині пункту 6 додатку №1 та пункту 6 додатку №2 до цього рішення; в іншій частині оскаржене рішення залишити без змін.
В обґрунтування апеляційної скарги ПрАТ «Одеська кіностудія» зазначило, що місцевим господарським судом при розгляді справи по суті та ухваленні рішення: було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи; не доведено обставини, які мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими; висновки суду, викладені в оскаржуваному рішенні, не відповідають обставинам справи; судом порушено та неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, отже воно підлягає скасуванню з наступних підстав:
- при нарахуванні позивачу збитків згідно з оскаржуваним рішенням Виконкому ОМР №230, яким затверджено Акт комісії від 02.12.2011р., була порушена процедура прийняття даного рішення, встановлена законодавством;
- відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України. Суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення дані обставини не врахував, порушивши норми матеріального права, зокрема, ст.19 Конституції України та Наказ Держкомзему №312;
- місцевий господарський суд порушив норми ст.43 ГПК України оскільки не надав оцінку доказам, поданим позивачем та не зазначив про них у своєму рішенні;
- суд фактично своїм рішенням підмінив інший державний орган (що є неможливим у відповідності до правової позиції Верховного суду України, викладеній у постанові Пленуму Верховного суду України №13 від 24.10.2008р.) - Управління Держкомзему у м.Одесі, встановивши у своєму рішенні замість останнього, що ПрАТ «Одеська кіностудія» порушує земельне законодавство та використовує земельні ділянки без правовстановлюючих документів (без оформлення договорів оренди);
- за період, за який скаржником була нарахована шкода і до дати, на яку позивач був звільнений від сплати земельного податку (з 01.01.2011р.), позивач сплачував земельний податок, що не взято до уваги відповідачем при затвердженні розміру збитку рішенням №230. Сума земельного податку, сплаченого ПрАТ «Одеська кіностудія» за 2008-2011р.р. складала 2366624грн., тому якщо б навіть відповідачу були завдані збитки в розмірі 5623547,67грн.,ця сума мала б бути зменшена на суму земельного податку в розмірі 2366624грн.;
- законодавством не передбачено обов'язку або навіть можливості одночасної сплати земельного податку та орендної плати однією особою за ту ж саму земельну ділянку, а тому ствердження суду про те, що сплата земельного податку не звільняє позивача від сплати орендної плати за користування землею на правах оренди, не відповідає дійсним обставинам справи. Спірна сума збитків, яку зобов'язано відповідача сплатити рішенням Виконкому ОМР №230, обґрунтовується умовним припущенням про можливість отримання ним прибутку;
- наявність лише теоретичного обґрунтування можливості отримання прибутку ще не є підставою для його стягнення. Стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди є одним з видів цивільно-правової відповідальності. Відповідачем не надано суду належних доказів протиправної поведінки позивача, розміру збитків та причинного зв'язку між протиправною поведінкою позивача та збитками, а також вини позивача в заподіянні відповідачу збитків;
- враховуючи сплату позивачем земельного податку, кошти від якого спрямовуються до місцевого бюджету, безпідставним є твердження відповідача про заподіяння йому позивачем збитків у вигляді неодержаних доходів за користування земельною ділянкою.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 03.07.2014р. прийнято апеляційну скаргу до провадження та призначено її розгляд у судовому засіданні.
22.07.2014р. Виконавчий комітет Одеської міської ради подав суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити оскаржене рішення без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
В засіданні суду апеляційної інстанції представник скаржника підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги.
Представник Виконкому ОМР заперечувала проти доводів та вимог апеляційної скарги з підстав законності та обґрунтованості оскарженого рішення.
Фонд держмайна України свого представника в засідання апеляційного господарського суду 21.10.2014р. не направив, письмового відзиву на апеляційну скаргу не подав.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для її задоволення виходячи із наступного.
Відповідно до ст.101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 22.11.1997р. "О предоставлении Одесской киностудии художественных фильмов земельного участка, площадью 6,8487 га, по Французскому бульвару, 33" вирішено надати Одеській кіностудії художніх фільмів земельну ділянку загальною площею 6,8487 га, що розташована за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 33, яка фактично використовується, у тому числі: земельну ділянку (за проектом відводу 31) площею 5,5639 га - у постійне користування; земельні ділянки (за проектами відводу №№ 3,4,5) загальною площею 0,3942 га - у тимчасове довгострокове користування, строком до 10 років, але не пізніше реконструкції Французького бульвару; земельну ділянку (за проектом відводу №2) площею 0,8906 га - у тимчасове довгострокове користування, строком до 10 років, але не пізніше будівництва Нагорного бульвару.
27.12.2004р. між Фондом державного майна України та Товариством з обмеженою відповідальністю «Нова кіностудія» був укладений Договір про створення Закритого акціонерного товариства «Одеська кіностудія», що засновано на змішаній формі власності на базі спільного об'єднання майна загальнодержавної власності та приватної власності юридичної особи - суб'єкта господарювання. ЗАТ "Одеська кіностудія" є правонаступником всіх прав та обов'язків Одеської кіностудії художніх фільмів, створеної наказом Міністерства культури і мистецтв України №424 від 20.10.1994р.
Відповідно до змін до Договору, внесених у 2005р. ЗАТ "Одеська кіностудія" є правонаступником всіх прав та обов'язків Державного підприємства "Одеська кіностудія художніх фільмів", створеного наказом Міністерства культури і мистецтв України №424 від 20.10.1994р. За актом приймання-передачі від 21.11.2005р. ЗАТ "Одеська кіностудія" прийняло у власність як вклад до статутного фонду цілісний майновий комплекс Державного підприємства "Одеська кіностудія художніх фільмів" згідно з описом, разом із всіма правами та обов'язками . Наказом Міністерства культури та туризму України від 14.03.2006р. №116 наказано реорганізувати Державне підприємство "Одеська кіностудія художніх фільмів" шляхом його приєднання до ЗАТ "Одеська кіностудія".
Згідно Статуту, що зареєстрований 13.09.2011р., ПрАТ "Одеська кіностудія" є новим найменуванням ЗАТ "Одеська кіностудія", засновниками якого є Фонд державного майна України та ТОВ "Нова кіностудія". Товариство є правонаступником всіх прав та обов'язків Державного підприємства "Одеська кіностудія художніх фільмів", створеного наказом Міністерства культури і мистецтв України №424 від 20.10.1994р.
Рішенням Одеської міської ради від 16.04.2008р. №2854-У "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості ) та передачу закритому акціонерному товариству "Одеська кіностудія" в оренду земельних ділянок, загальною площею 6,6222 га, за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 33, для експлуатації та обслуговування будівель і споруд кіностудії" вирішено передати ЗАТ "Одеська кіностудія" земельні ділянки загальною площею 6,6222га, за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 33, для експлуатації та обслуговування будівель і споруд кіностудії, а саме: земельну ділянку площею 5,5375га в довгострокову оренду терміном на 49 років; земельну ділянку площею 0,3734га в довгострокову оренду терміном на 10 років , але не пізніше початку організації проходу загального користування в комплексі робіт про прибережно-захисній смузі Чорного моря; земельну ділянку площею 0,7113 га в довгострокову оренду терміном на 10 років, але не пізніше початку реконструкції Французького бульвару, затвердити договори оренди землі між Одеською міською радою та ЗАТ «Одеська кіностудія», затвердити орендну плату за земельні ділянки у зазначених в рішенні розмірах.
На підставі рішення Одеської міської ради №2854-У 18.12.2009р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та ЗАТ "Одеська кіностудія" (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки площею 7113кв.м., що знаходиться за адресою: м.Одеса, Французький бульвар,33, для експлуатації будівель та споруд кіностудії, згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору (п.1.1. Договору).
В оренду передається земельна ділянка площею 7113кв.м., у тому числі по угіддях: під капітальною забудовою - 152кв.м.; під тимчасовою забудовою - 271кв.м.; під спорудами - 289 кв.м.; під проїздами, проходами, площадками - 6401кв.м. (п.2.1. Договору).
Вказаний договір посвідчений 18.12.2009р. приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та зареєстрований в реєстрі за №4358.
Також 18.12.2009р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та ЗАТ "Одеська кіностудія" (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки площею 55375кв.м., що знаходиться за адресою: м.Одеса, Французький бульвар,33, для експлуатації будівель та споруд кіностудії, згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору (п.1.1. Договору).
В оренду передається земельна ділянка площею 55375кв.м., у тому числі по угіддях: під капітальною забудовою - 15657кв.м.; під тимчасовою забудовою - 834кв.м.; під спорудами - 1083кв.м.; під проїздами, проходами, площадками - 35979кв.м.; під зеленими насадженнями - 1822кв.м. (п.2.1. Договору).
Договір посвідчений 18.12.2009р. приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та зареєстрований в реєстрі за №4358.
Крім того, 18.12.2009р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та ЗАТ "Одеська кіностудія" (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки площею 3734кв.м., що знаходиться за адресою: м.Одеса, Французький бульвар,33, для експлуатації будівель та споруд кіностудії, згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору (п.1.1. Договору).
В оренду передається земельна ділянка площею 3734кв.м., у тому числі по угіддях: під капітальною забудовою - 590кв.м.; під тимчасовою забудовою - 82кв.м.; під проїздами, проходами, площадками - 3062кв.м. (п.2.1. Договору).
Даний договір посвідчений 18.12.2009р. приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та зареєстрований в реєстрі за №4360.
Відповідно до п.14.1 трьох вищезазначених договорів вони набирають чинності після нотаріального посвідчення та їх державної реєстрації. Жоден з договорів державної реєстрації не пройшов всупереч тому, що згідно із пунктом 6 Одеської міської ради №2854-У від 16.04.2008р. ЗАТ «Одеська кіностудія» було зобов'язано надати документи на державну реєстрацію у термін до 3-х місяців.
Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 11.08.2011р. №564 "Про створення комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" вирішено створити комісію з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердити Положення про комісію, метою якої є визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок , встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведення їх у непридатний для використання стан та не одержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
02.12.2011р. комісією з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам був складений Акт, яким визначено розмір збитків, нанесених територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради, у вигляді неодержаного доходу, який міг би одержати власник земельної ділянки, але не одержав внаслідок її тимчасового зайняття ЗАТ "Одеська кіностудія" та використанням без правовстановлюючих документів у розмірі 5623547,67грн. Розрахунок розміру збитків виконано за період з 01.11.2008р. по 01.12.2011р. При цьому в мотивувальній частині Акту від 02.12.2011р. вказується, що на розгляд комісії надійшли матеріали від Одеського міського управління земельних ресурсів щодо ЗАТ «Одеська кіностудія», яке фактично використовує земельну ділянку площею 6,6222га згідно рішення Одеської міської ради №2854-У від 16.04.2008р. Відповідно до рішення ЗАТ «Центральний універмаг» зобов'язане оформити документи, що посвідчують право оренди земельної ділянки. Зафіксовано, що станом на 02.12.2011р. ЗАТ «Одеська кіностудія» не виконало умови рішення Одеської міської ради від 16.04.2008р. №2854-У. До акту від 02.12.2011р. доданий розрахунок розміру збитків, складений особами управління земельних ресурсів та відділу земельного кадастру.
Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 21.06.2012р. №230 "Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних незаконним використанням земельних ділянок" (надалі - Рішення №230) вирішено затвердити акти комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних незаконним використанням земельних ділянок , згідно з переліком (додаток №1); зобов'язати суб'єктів господарювання (згідно з додатком №2) сплатити збитки, визначені актами, у місячний термін після прийняття цього рішення. Під п.6 у додатку №1 та у додатку №2 визначено: ЗАТ "Одеська кіностудія"); п.6 Додатку 1 також вказано дата складання Акту 02.12.2011р. та сума збитків 5623547,63грн.
Позивач оспорює Рішення №230 від 21.06.2012р. з підстав його невідповідності вимогам законодавства, необґрунтованого визначення розміру збитків та відсутності підстав для їх відшкодування, визначених чинним законодавством.
Відповідно до ч.ч.6,10 ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до ст.152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Згідно із ст.156 ЗК України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників; ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до ст.157 ЗК України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам затверджений постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993р.
Як вбачається з матеріалів справи, ПрАТ «Одеська кіностудія» є власником цілісного майнового комплексу, що розташований за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 33.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» цілісним майновим комплексом є господарський об'єкт з завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, автономними інженерними комунікаціями, системою енергопостачання. У разі виділення цілісного майнового комплексу структурного підрозділу підприємства складається розподільчий баланс.
Згідно ст.191 ЦК України підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю. Права на земельну ділянку та інші об'єкти нерухомого майна, які входять до складу єдиного майнового комплексу підприємства, підлягають державній реєстрації в органах, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно.
Відповідно до Витягу про реєстрацію прав на нерухоме майно №12331210, сформованого КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» 30.10.2006р., ЗАТ «Одеська кіностудія» (наразі -ПрАТ «Одеська кіностудія») є власником об'єкта - кіностудія, що розташований за адресою: Одеська область, м.Одеса, б.Французький (б.Пролетарський), буд 33. Підстава виникнення права власності - наказ органу Фонду державного майна/3020/ 22.11.2005/ м.Київ; наказ органу Фонду державного майна /3006/ 27.12.2004/ м.Київ; акт прийняття-передачі/-/ 21.11.2005/м.Київ (т.1 а.с.55).
Згідно Акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Одеська кіностудія художніх фільмів» до статутного фонду ЗАТ «Одеська кіностудія» від 21.11.2005р. Фонд держмайна України передав до статутного фонду ЗАТ «Одеська кіностудія» як вклад цілісний майновий комплекс Державного підприємства «Одеська кіностудія художніх фільмів», разом з усіма правами та обов'язками, згідно з описом, що наводиться в додатку.
Згідно Статуту (нова редакція) ПрАТ «Одеська кіностудія», затвердженого загальними зборами ЗАТ «Одеська кіностудія» 18.11.2011р. (Протокол №11), Приватне акціонерне товариство «Одеська кіностудія» є новим найменуванням Закритого акціонерного товариства «Одеська кіностудія», що було створено згідно з рішенням зборів засновників від 27.12.2004р. та зареєстровано виконавчим комітетом Одеської міської ради 02.12.2005р. (п.1.2. Статуту).
Відповідно до п.п.1.3.,1.4 Статуту ПрАТ «Одеська кіностудія» товариство засновано на змішаній формі власності на базі спільного об'єднання майна державної власності та приватної власності юридичної особи - суб'єкта господарювання. Засновниками Товариства є Фонд державного майна України та ТОВ «Нова кіностудія».
Згідно із п.5.5. Статуту ПрАТ «Одеська кіностудія» при створенні Товариства акціонери оплатили належні їм акції наступним чином:
- Фонд державного майна України оплатив акції шляхом внесення до статутного капіталу Товариства цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Одеська кіностудія художніх фільмів», разом з усіма правами та обов'язками, оціненого на підставі незалежної оцінки станом на 30.06.2005р. у суму 31085884грн., що становить 50% плюс одна акція статутного капіталу Товариства, або 31085884 акції;
- ТОВ «Нова кіностудія» оплатило акції шляхом внесення до Статутного капіталу Товариства грошових коштів на суму 31085882грн., що становить 50% мінус одна акція статутного капіталу Товариства, або 31085882 акції.
Враховуючи викладене, а також те, що при створенні ЗАТ «Одеська кіностудія» Товариство було визначено правонаступником всіх прав та обов'язків ДП «Одеська кіностудія художніх фільмів» (пункт 2.1 Договору про створення ЗАТ «Одеська кіностудія» із змінами від 18.11.2005р.), а ДП «Одеська кіностудія художніх фільмів» відповідно до рішення Виконкому Одеської міської ради від 22.11.1997р. №750 (т.2, а.с.17) в постійне користування надано фактично зайняту земельну ділянку по Французькому бульвару, 33 площею 5,5639га, для стверджень про самовільне зайняття позивачем земельної ділянки наразі не убачається підстав.
Адже земельна ділянка є частиною (складовою) цілісного майнового комплексу ДП «Одеська кіностудія художніх фільмів», правонаступником прав та обов'язків якого є позивач.
Згідно із ст.377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків).
Відповідно до ст.120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. У разі переходу права власності на будинок або його частину від однієї особи до іншої за договором довічного утримання право на земельну ділянку переходить на умовах, на яких ця земельна ділянка належала попередньому землевласнику (землекористувачу). У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди. У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди.
Відповідно до роз'яснень, які містяться у п.2.11-2.13 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у застосуванні положень статей 377 ЦК України та 120 ЗК України щодо переходу права користування земельною ділянкою внаслідок переходу права на розташований на ній житловий будинок, будівлю, споруду господарським судам слід враховувати, що положення відповідних статей обох кодексів мають один і той же предмет регулювання, а тому підлягають застосуванню в сукупності.
До відносин, пов'язаних з переходом права користування земельною ділянкою, на якій знаходиться житловий будинок, будівля, споруда, до особи, що набула права власності на відповідне нерухоме майно, в тому числі стосовно розміру такої земельної ділянки, застосовується законодавство, що діяло на час переходу права власності на житловий будинок, будівлю, споруду. До відносин користування власником житлового будинку (будівлі, споруди) земельною ділянкою, на якій розташований житловий будинок (будівля, споруда) як до правовідносин, що тривають, застосовується законодавство, що діє протягом періоду користування земельною ділянкою. Норми законодавства, якими змінено правовий режим та умови користування такими земельними ділянками, повинні застосовуватися також і до умов користування земельною ділянкою, які існували до відповідних змін. Відповідно до частини другої статті 120 ЗК України у разі набуття права власності на житловий будинок (будівлю, споруду), що знаходяться на земельній ділянці, наданій у користування, до набувача переходить право користування відповідною земельною ділянкою в тому ж обсязі, що був у попереднього землекористувача. Отже, якщо попередній власник житлового будинку (будівлі, споруди) користувався земельною ділянкою, на якій розміщено відповідне нерухоме майно на підставі договору оренди, новий власник може вимагати переоформлення права користування земельною ділянкою на своє ім'я в установленому законом порядку, в тому числі з додержанням вимог згаданих Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень" і статті 125 ЗК України, яка пов'язує виникнення права на земельну ділянку з моментом державної реєстрації відповідного права. Він за необхідності може звернутися до господарського суду також з позовом про визнання за ним права користування земельною ділянкою (пункт 1 частини другої статті 16 ЦК України). При цьому необхідно враховувати також приписи: - статті 120 ЗК України, зокрема її другої частини, та статті 126 названого Кодексу; - статті 377 ЦК України; - статті 50 Закону України "Про землеустрій", зокрема, частини першої згаданої статті. Статтею 120 ЗК України (в редакції від 25.10.2001) було передбачено перехід права користування земельною ділянкою до нового власника житлового будинку (будівлі, споруди), розташованого на цій земельній ділянці, на підставі договору оренди. З 20.06.2007 набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Цивільного кодексу України" від 27.04.2007 N 997-V, яким було змінено редакцію частин першої та другої статті 120 ЗК України. Зокрема, стаття 120 ЗК України (в редакції від 27.04.2007) не містила положення про договір оренди як про єдину підставу права користування земельною ділянкою, на якій знаходиться житловий будинок, будівля, споруда. Отже, з дати набрання чинності названим Законом передбачене статтею 120 ЗК України право власника нерухомого майна користуватися земельною ділянкою, на якій знаходиться це майно, може ґрунтуватися й на інших підставах, ніж договір оренди земельної ділянки. Статтями 92, 93, 98, 102 ЗК України передбачено користування земельною ділянкою на праві постійного користування, оренди, сервітуту, еміфітевзису та суперфіцію.
Як роз'яснив Вищий господарський суд України у постанові Пленуму №6 від 17.05.2011р. (пункт 3.1), відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки. Разом з тим, у вирішенні питання про застосування відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки господарським судам необхідно враховувати, що саме по собі встановлення судом наявності фактичного користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття. Господарським судам у вирішенні таких спорів необхідно досліджувати, чи передбачено спеціальним законом отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для розміщення певних об'єктів, причини відсутності таких документів у особи, що використовує земельну ділянку, наявність у особи права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування, вжиття нею заходів до оформлення права на земельну ділянку тощо.
Викладене також дозволяє суду дійти до висновку що за обставин, що склалися неможливо вважати ПрАТ «Одеська кіностудія» особою, яка самовільно зайняла земельну ділянку по Французькому бульвару, 33 у м.Одесі, оскільки позивачем, крім іншого, вживались заходи до оформлення прав на земельну ділянку (укладені договори оренди земельних ділянок з Одеською міською радою від 18.12.2009р.), а виключно факт нездійснення державної реєстрації цих договорів не є достатньою ознакою для кваліфікації діяння за ст.212 Земельного кодексу України як самовільного зайняття земельної ділянки.
Виходячи із нормативного змісту ч.1 ст.211 Земельного кодексу України самовільне зайняття земельних ділянок (п.«б») та укладання угод з порушенням законодавства (п. «а») у вигляді непроведення державної реєстрації договорів оренди земельної ділянки є різними видами порушень земельного законодавства.
В оспорюваному рішенні Виконкому Одеської міської ради №230 затверджено розмір збитків, нібито заподіяних ПрАТ «Одеська кіностудія» територіальній громаді м.Одеса, визначених Актом комісії від 02.02.2011р., фактично нарахованих у зв'язку із незавершенням процедури укладення договорів оренди, що безпідставно ототожнено з самовільним зайняттям земельних ділянок, хоча в самому Акті від 02.02.2011р. суть порушення викладена неконкретно та незрозуміло (т.2, а.с.100), що ускладнює правову оцінку цього Акту як доказу вчинення позивачем будь-якого порушення у сфері земельних відносин.
За змістом преамбули Рішення №230 від 21.06.2012р. вважається, що його прийнято згідно із ст.ст.156,157 ЗК України, постановою Кабінету міністрів України від 19.04.1993р. №284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам».
Згідно із ст.ст.156,157 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників; ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п.1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №284 від 19.04.1993р., власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Відповідно до п.3 вищезазначеного Порядку, відшкодуванню підлягають: вартість житлових будинків, виробничих та інших будівель і споруд, включаючи незавершене будівництво; вартість плодоягідних та інших багаторічних насаджень; вартість лісових і дерево-чагарникових насаджень; вартість водних джерел (колодязів, ставків, водоймищ, свердловин тощо), зрошувальних і осушувальних систем, протиерозійних і протиселевих споруд; понесені витрати на поліпшення якості земель за період використання земельних ділянок з урахуванням економічних показників, на незавершене сільськогосподарське виробництво (оранка, внесення добрив, посів, інші види робіт), на розвідувальні та проектні роботи; інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обгрунтовані*. *Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
Згідно із пунктами 4,5 цього Порядку, розміри збитків визначаються в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості). Збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій, а при вилученні (викупі) земельних ділянок - після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина. При вилученні (викупі) земельних ділянок до земель запасу збитки відшкодовують власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, ради, які прийняли рішення про вилучення (викуп) земель.
Колегія суддів звертає увагу на те, що ст.156 Земельного кодексу України не передбачено такої підстави настання цивільно-правової відповідальності у вигляді відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, у тому числі у вигляді неодержаних доходів, як неоформлення згідно із законом правовстановлюючих документів (договору оренди) або нездійснення їх державної реєстрації у строк, встановлений органом місцевого самоврядування.
Крім того, апеляційний господарський суд наголошує на тому, що предметом правового регулювання норм ст.ст.156,157 Земельного кодексу України та Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою КМ України від 19.04.1993р. №284, є відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок законного вилучення земельних ділянок на користь інших осіб, їх тимчасового зайняття такими користувачами та обумовленого цим неодержання власником (позивачем) доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Вказані правовідносини не слід ототожнювати з фактом самовільного зайняття земельної ділянки, тобто без належних правовстановлюючих документів на землю (абзац 16 ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель"), що, в свою чергу, є підставою для застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу", затвердженої постановою КМ України від 25.07.2007 №963. Відповідно до ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв'язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право. На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо).
Сума збитків, затверджених оскаржуваним рішенням №230, яку має сплатити ПрАТ «Одеська кіностудія», є наслідком умовного припущення про можливість отримання територіальною громадою в особі Одеської міської ради прибутку від одержання орендної плати за підписаними договорами оренди земельних ділянок саме у визначеному в них розмірі, тобто обумовлена ймовірністю повного та вчасного виконання орендарем відповідних зобов'язань по сплаті орендної плати.
Між тим така позиція суперечить ст.142 Господарського кодексу України, де визначено, що прибуток (доход) суб'єкта господарювання є показником фінансових результатів його господарської діяльності, що визначається шляхом зменшення суми валового доходу суб'єкта господарювання за певний період на суму валових витрат та суму амортизаційних відрахувань.
Також не враховано, що власник земельної ділянки (Одеська територіальна громада) одержав плату за землю у вигляді земельного податку у період з 01.11.2008р. по 26.01.2011р. у сумі 2366624,74грн., сплаченого ПрАТ «Одеська кіностудія», котре в подальшому взагалі було звільнено від сплати земельного податку (відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 26.01.2011р. №48) за земельні ділянки, що використовуються для забезпечення виробництва національних фільмів.
У пункті 3.8 Постанови Пленуму №6 від 17.05.2011р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» Вищий господарський суд роз'яснив наступне: вирішуючи спори за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, збитків у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарські суди повинні брати до уваги положення статті 22 ЦК України та частини другої статті 224 ГК України. Для застосування такого заходу відповідальності слід встановлювати наявність у діях відповідача усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини). У розгляді таких справ господарські суди мають докладно з'ясовувати причини неоформлення чи несвоєчасного оформлення відповідного землекористування та обставини, пов'язані із вжиттям господарюючими суб'єктами усіх залежних від них заходів щодо одержання документів, які посвідчують право землекористування. При цьому суду слід враховувати вимоги частини другої статті 120 ЗК України, якою передбачено що у разі коли жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. Якщо у розгляді справи буде з'ясовано обставини, зазначені в абзаці третьому підпункту 3.4 пункту 3 цієї постанови, і що суб'єкт господарювання вживав необхідних заходів до оформлення свого права землекористування, то відсутність у нього переоформлених на його ім'я правовстановлюваних документів на земельну ділянку не може розцінюватися як правопорушення.
Виходячи із сукупності встановлених обставин справи, незаконності нарахування збитків (завданих неоформленням ПрАТ «Одеська кіностудія» правовстановлюючих документів на земельні ділянки по Французькому бульвару, 33 у м.Одеса) відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 19.04.1993р. №284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», оспорюване рішення Виконкому Одеської міської ради №230 від 21.06.2012р. в частині включення в Додаток 2 до рішення (пункт 6) ЗАТ «Одеська кіностудія» та в Додаток 1 (пункт 6) Акту комісії від 02.12.2011р. про затвердження збитків на суму 5623547,67грн. по земельній ділянці у м.Одеса, Французький бульвар, 33, що використовується ЗАТ «Одеська кіностудія», підлягає визнанню недійсним на підставі ст.21 ЦК України, ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» у зв'язку із невідповідністю вимогам ст.ст.156,157 Земельного кодексу України, ст.ст.22,1166 ЦК України, ст.ст.224,225 Господарського кодексу України, неправомірним застосуванням положень постанови Кабінету міністрів України від 19.04.1993р. №284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», яка має предмет правового регулювання, що не поширюється на спірні правовідносини.
Викладене вище не враховано судом першої інстанції при ухваленні рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ПрАТ «Одеська кіностудія» щодо часткового оспорення рішення №230 від 21.06.2012р., що мало наслідком неповне з'ясування обставин справи, невідповідність висновків суду обставинам, що мають значення для вирішення спору, неправильне застосування норм матеріального права.
На виконання вказівок, що їх містить постанова Вищого господарського суду від 14.02.2014р. у даній справі, судом апеляційної інстанції досліджувалося питання причин невиконання ПрАТ «Одеська кіностудія» вимог п.6.4 рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №2854-У від 16.04.2008р.
За поясненнями представника позивача, державну реєстрацію договорів оренди не проведено у зв'язку із відмовою Управління Держкомзему у м.Одеса у погодженні державної реєстрації договорів внаслідок виявлених Управлінням зауважень та розбіжностей, проте допустимих доказів на підтвердження цього суду не надано (завірена копія листа від 23.04.2010р. №01-03-07/1304 Управління Держкомзему за умови неподання оригіналу цього доказу, на чому наполягав відповідач, відповідно до ст.36 ГПК України апеляційним господарським судом визнана доказом, що не відповідає вимогам належності та допустимості доказів - ст.34 ГПК України).
Разом із цим, на думку колегії суддів, обставина наявності чи відсутності вини позивача у неоформленні правовстановлюючих документів не має істотного значення для вирішення спору, позаяк протиправність (недійсність) рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №230 випливає з необґрунтованого нарахування збитків на підставі постанови Кабінету міністрів України від 19.04.1993р. №284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», що має інший предмет правового регулювання, не пов'язаний із суттю допущеного ПрАТ «Одеська кіностудія» порушення у сфері земельного законодавства.
За таких обставин та приймаючи до уваги вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про необхідність скасування рішення господарського суду Одеської області від 02.06.2014р. у справі №5017/3333/2012 в частині відмови у задоволенні позовних вимог з прийняттям нового рішення про їх задоволення та визнання недійсним рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №230 від 21.06.2012р. «Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок» в частині затвердження пункту 6 Додатку № 1 та пункту 6 Додатку №2 до цього рішення.
В частині припинення провадження у справі за п.4 ст.80 ГПК України рішення господарського суду першої інстанції не оскаржується ПрАТ «Одеська кіностудія» та підстав для його скасування чи зміни колегія суддів не убачає.
Витрати по сплаті 536,50грн. судового збору за подання апеляційної скарги згідно ст.49 ГПК України покладаються на відповідача з їх відшкодуванням ПрАТ «Одеська кіностудія».
Керуючись ст.ст.49,99,101-105 ГПК України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу задовольнити.
Рішення господарського суду Одеської області від 02.06.2014р. у справі №5017/3333/2012 скасувати в частині відмови у задоволенні позову.
Позовні вимоги про визнання недійсним (у частині) рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №230 від 21.06.2012р. задовольнити.
Визнати недійсним рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради №230 від 21.06.2012р. «Про затвердження актів комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок незаконного використання земельних ділянок» в частині пункту 6 Додатку № 1 та пункту 6 Додатку №2 до цього рішення.
В іншій частині рішення господарського суду Одеської області залишити без змін.
Стягнути з Виконавчого комітету Одеської міської ради на користь Приватного акціонерного товариства «Одеська кіностудія» 536,50грн. судового збору.
Доручити господарському суду Одеської області видати відповідний наказ із зазначенням необхідних реквізитів.
Постанова в порядку ст.105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складено 27.10.2014р.
Головуючий суддя Мишкіна М.А.
Суддя Будішевська Л.О.
Суддя Бєляновський В.В.