Рішення № 41102362, 20.10.2014, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
20.10.2014
Номер справи
914/2990/14
Номер документу
41102362
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.10.2014 р. Справа № 914/2990/14

За позовом: Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів;

до відповідача: Виконавчого комітету Яворівської міської ради, м. Яворів Львівської області;

про зобов'язання виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.03.2013 р. № 39.

Суддя Манюк П.Т.

При секретарі Підкостельній О.П.

Представники:

від позивача: Оленюк С.Л. - представник

від відповідача: не з'явився

Зміст ст. 22 ГПК України представнику позивача роз'яснено.

Розглядається справа за позовом Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Виконавчого комітету Яворівської міської ради про зобов'язання виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.03.2013 р. № 39.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 20.08.2014 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 15.09.2014 року.

Розгляд справи відкладався з підстав викладених у відповідних ухвалах суду.

В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити з підстав наведених у позовній заяві та додаткових письмових поясненнях.

Відповідач не забезпечив явки уповноваженого представника в судові засідання, проте через канцелярію суду подав відзив на позовну заяву у якому позовні вимоги заперечив, просив відмовити у їх задоволенні.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті.

Розглянувши матеріали справи в порядку ст. 75 ГПК України, суд встановив наступне:

Львівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (надалі-позивач) звернулося в господарський суд з позовом до Виконавчого комітету Яворівської міської ради (надалі - відповідач) про зобов'язання виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.03.2013 р. № 39, щодо визначення порядку зміни рівня державних регульованих цін; визначення порядку оприлюднення інформації та відкритих слухань щодо зміни цін (тарифів) та визначення відповідних переможців за результатами проведення конкурсів щодо маршрутів у м. Яворові.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.03.2013 року № 39 визнано, що відповідач не визначивши порядку зміни рівня державних регульованих цін згідно з нормою абз. 1 ч. 3 ст. 12 Закону України «Про ціни та ціноутворення», вчинив порушення законодавства про захист економічної конкуренції, яке передбачене ст. 17 та п. 7 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» (надалі - Закон) у вигляді бездіяльності органу місцевого самоврядування, яка створює суб'єктам господарювання умови для вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції. Крім того, відповідач, не визначивши порядку оприлюднення інформації та відкритих слухань щодо зміни цін (тарифів) згідно з нормою ч. 4 ст. 9 Закону України «Про природні монополії», вчинив порушення законодавства про захист економічної конкуренції, яке передбачене ст. 17 та п. 7 ст. 50 Закону у вигляді бездіяльності органу місцевого самоврядування, яка створює суб'єктам господарювання умови для вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції. Також відповідач не провів (після закінчення одноразових тримісячних строків призначення перевізника до проведення конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування) конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, чим вчинив порушення законодавства про захист економічної конкуренції, яке передбачено п. 3 ст. 50 та ч. 1 ст. 15 Закону у вигляді антиконкурентної дії (шляхом бездіяльності) органу місцевого самоврядування, що може призвести до недопущення конкуренції. Враховуючи наведене, відповідача було зобов'язано протягом трьох місяців з дня отримання рішення визначити порядок зміни рівня державних регульованих цін; визначити порядок оприлюднення інформації та відкритих слухань щодо зміни цін (тарифів) та визначити відповідних переможців за результатами проведення конкурсів щодо маршрутів у м. Яворові.

Вказане рішення з повідомленням від 29.03.2013 року № 13/08-718, отримане відповідачем 02.04.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 7900036026177.

Законом встановлено спеціальний порядок виконання та оскарження рішень органів Антимонопольного комітету України, тобто, під час виконання та оскарження рішення адміністративної колегії ЛОТВ АМК України необхідно дотримуватись наступного порядку щодо:

- виконання рішення - частина 2 статті 56 Закону - рішення органів Антимонопольного комітету України є обов'язковими до виконання;

- оскарження рішення - частина 1 статті 60 Закону - рішення може бути оскаржене до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення, цей строк не може бути відновлений;

- обчислення строків - частина 2 статті 62 Закону - перебіг строку, який обчислюється місяцями починається наступного дня після настання події, якою визначено його початок, у разі, коли останній день припадає на неробочий день, днем закінчення строку вважається перший наступний за ним робочий день.

На підставі вищенаведених норм Закону, останнім днем строку виконання рішення адміністративної колегії ЛОТВ АМК України від 29.03.2013 р. № 39 було 03.07.2013 р., а двомісячний строк оскарження відповідачем рішення до господарського суду закінчився 03.06.2013 р.

У свою чергу, відповідач у встановлений строк з 02.04.2013 р. по 03.07.2013 р. не виконав зобов'язань, що встановлені у рішенні адміністративної колегії ЛОТВ АМК України від 29.03.2013 р. № 39 та не оскаржив вказане рішення до господарського суду, що стало підставою для звернення позивача з відповідним позовом до суду.

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив з підстав, що Яворівською міською радою Львівської області було прийнято рішення від 24.04.2012 р. № 112 «Про затвердження положення про порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування в м. Яворів». 25.04.2013 р. було проведено засідання конкурсного комітету з визначення автомобільного перевізника, на якому згідно протоколу від 25.04.2013 р. № 1 переможця не визначено.

Виконавчим комітетом Яворівської міської ради в січні місяці 2014 р. подавалось повідомлення в місцевому часописі «Яворівський голос» про те, що формується конкурсний комітет із розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення щодо визначення переможця конкурсу на автобусному маршруті загального користування. На даний час жодна громадська організація з пропозиціями щодо кандидатур для формування конкурсного комітету в Яворівську міську раду, не зверталась. Тому, відповідач не може розпочати засідання конкурсного комітету у зв'язку із тим, що згідно п. 23 та п. 24 постанови КМУ від 03.12.2008 р. за № 1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування», до складу конкурсного комітету повинні входити представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Укртрансінспекції, Державтоінспекції та громадських організацій.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи із наступних мотивів:

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про Aнтимонопольний комітет України», Aнтимонопольний комітет України здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України "Про захист економічної конкуренції", "Про захист від недобросовісної конкуренції", цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до ч. 1 ст. 48 Закону, за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону, рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

Судом встановлено, що рішенням адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.03.2013 року № 39 визнано, що відповідач не визначивши порядку зміни рівня державних регульованих цін згідно з нормою абз. 1 ч. 3 ст. 12 Закону України «Про ціни та ціноутворення», вчинив порушення законодавства про захист економічної конкуренції, яке передбачене ст. 17 та п. 7 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді бездіяльності органу місцевого самоврядування, яка створює суб'єктам господарювання умови для вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції, крім того, відповідач не визначивши порядку оприлюднення інформації та відкритих слухань щодо зміни цін (тарифів) згідно з нормою ч. 4 ст. 9 Закону України «Про природні монополії», вчинив порушення законодавства про захист економічної конкуренції, яке передбачене ст. 17 та п. 7 ст. 50 Закону у вигляді бездіяльності органу місцевого самоврядування, яка створює суб'єктам господарювання умови для вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції. Також відповідач не провів (після закінчення одноразових тримісячних строків призначення перевізника до проведення конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування) конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, вчинивши порушення законодавства про захист економічної конкуренції, яке передбачено п. 3 ст. 50 та ч. 1 ст. 15 Закону у вигляді антиконкурентної дії (шляхом бездіяльності) органу місцевого самоврядування, що може призвести до недопущення конкуренції. Враховуючи наведене, відповідача було зобов'язано протягом трьох місяців з дня отримання рішення визначити порядок зміни рівня державних регульованих цін; визначити порядок оприлюднення інформації та відкритих слухань щодо зміни цін (тарифів) та визначити відповідних переможців за результатами проведення конкурсів щодо маршрутів у м. Яворові.

Вказане рішення з повідомленням від 29.03.2013 року № 13/08-718, отримане відповідачем 02.04.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 7900036026177.

Строк виконання відповідачем рішення до 03.07.2013 року.

Частиною 2 ст. 4 Закону передбачено, що суб'єкти господарювання, органи влади, органи місцевого самоврядування, а також органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.

Статтею 17 Закону забороняються дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), що полягають у схилянні суб'єктів господарювання, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю до порушень законодавства про захист економічної конкуренції, створенні умов для вчинення таких порушень чи їх легітимації.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Відповідач у встановлений строк з 02.04.2013 р. по 03.07.2013 р. не виконав зобов'язань, що встановлені у рішенні адміністративної колегії ЛОТВ АМК України від 29.03.2013 р. № 39, а саме: не визначив порядку зміни рівня державних регульованих цін; не визначив порядку оприлюднення інформації та відкритих слухань щодо зміни цін (тарифів) та не визначив відповідних переможців за результатами проведення конкурсів щодо маршрутів у м. Яворові та не оскаржив вказане рішення до господарського суду.

Щодо твердження відповідача про те, що він не може розпочати засідання конкурсного комітету у зв'язку із тим, що жодна громадська організація для формування конкурсного комітету в Яворівську міську раду із пропозиціями не зверталась, то суд зазначає, що відсутність представників громадських організацій у конкурсному комітеті з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування не може бути підставою для невиконання відповідачем вимог ст. 43 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Згідно ч. 1 ст. 60 Закону, надано право заявнику, відповідачу, третій особі оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не звертався про перегляд рішення адміністративної колегії ЛОТВ АМК України від 29.03.2013 року № 39 в порядку передбаченому ст.ст. 58, 59 Закону України „Про захист економічної конкуренції". Також відповідачем не подано суду доказів оскарження вказаного рішення до господарського суду Львівської області в порядку та строки передбачені ст. 60 Закону.

У відповідності до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Зважаючи на те, що відповідач не вжив заходів щодо визначення порядку зміни рівня державних регульованих цін; визначення порядку оприлюднення інформації та відкритих слухань щодо зміни цін (тарифів) та визначення відповідних переможців за результатами проведення конкурсів щодо маршрутів у м. Яворові, суд вважає що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджені наявними матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору, тому задовольняючи позов, суд стягує судовий збір в дохід Державного бюджету України з відповідача.

Враховуючи вищезазначене, керуючись ст.ст 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

вирішив:

1. Позовні вимоги задоволити повністю.

2. Зобов'язати Виконавчий комітет Яворівської міської ради (81000, м. Яворів Львівської області, вул. Львівська, 15, код ЄДРПОУ 04056032) виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (79005, м. Львів, вул. І. Франка, 61, код ЄДРПОУ 20812013) від 29.03.2013 року № 39, а саме:

- визначити порядок зміни рівня державних регульованих цін;

- визначити порядок оприлюднення інформації та відкритих слухань щодо зміни цін (тарифів);

- визначити відповідних переможців за результатами проведення конкурсів щодо маршрутів у м. Яворові.

3. Стягнути з Виконавчого комітету Яворівської міської ради (81000, м. Яворів Львівської області, вул. Львівська, 15, код ЄДРПОУ 04056032) в дохід Державного бюджету України 1 218, 00 грн. судового збору.

4. Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

Повне рішення складено 27.10.2014 року.

Суддя Манюк П.Т.