ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2014 р. Справа № 909/882/14
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М. А., при секретарі судового засідання Феденько Н. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Заступника прокурора м. Івано-Франківська
вул. Гаркуші, 9 м. Івано-Франківськ, 76000
в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна по Івано-Франківській області
вул. Василіянок,48, м. Івано-Франківськ, 76000
до відповідача: Державного підприємства "Карпатське підприємство геодезії, картографії
та кадастру"
вул. Академіка Сахарова, 23А, м. Івано-Франківськ, 76000
про стягнення заборгованості у розмірі 44 252,85 грн., з якої заборгованість по сплаті орендної плати 41 247,22 грн., пені 3005,63 грн.
За участю представників сторін:
від прокуратури: Аверкова Н. О. - старший прокурор відділу прокуратури м. Івано-Франківська, (службове посвідчення № 015218 від 13.02.2013 р.);
від позивача: Липчук І. М. - провідний спеціаліст юрисконсульт юридичного сектору, (довіреність № 01/14-61 від 24.12.2013 р.);
від відповідача: Халус М. М. - представник, (довіреність № 224 від 21.05.2012 р.).
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Івано-Франківської області подано позов Заступником прокурора м. Івано-Франківська в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна по Івано-Франківській області до Державного підприємства "Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру" про стягнення заборгованості у розмірі 25 636,52 грн., з якої заборгованість по сплаті орендної плати - 24 481,90 грн., пені - 1154,62 грн.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 13.08.2014 р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 04.09.2014 р.
Ухвалами господарського суду Івано-Франківської області від 04.09.2014 р. та 18.09.2014 р. відкладено розгляд справи в судових засіданнях на 18.09.2014 р. та 09.10.2014 р. відповідно.
До господарського суду Івано-Франківської області надійшла заява прокуратури м. Івано-Франківська № 115-442-14 від 29.09.2014 р. (вх. № 12830/14 від 01.10.2014 р.) про збільшення розміру позовних вимог, згідно якої просять стягнути з Державного підприємства "Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру" заборгованість у розмірі 44 252,85 грн., з якої заборгованість по сплаті орендної плати 41 247,22 грн., пені 3005,63 грн.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 09.10.2014 р. заяву про збільшення позовних вимог прийнято судом до розгляду, продовжено строк розгляду спору до 28.10.2014 р. та відкладено розгляд справи в судовому засіданні на 23.10.2014 р.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги викладені в позовній заяві із врахуванням заяви про збільшення позовних вимог підтримали в повному обсязі та просили суд позов задовольнити. В обґрунтування позову зазначено, що за результатами вивчення стану законності у сфері оренди державного та комунального майна прокуратурою м. Івано-Франківська виявлено порушення підприємствами, установами, організаціями вимог чинного законодавства щодо своєчасної оплати за користування державним майном внаслідок чого утворено заборгованість по сплаті орендної плати перед регіональним відділенням Фонду державного майна по Івано-Франківській області, що свідчить про неналежне виконання умов договору оренди нежитлових приміщень Державним підприємством "Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру".
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві № 348 від 21.10.2014 р. (вх. № 16629/14 від 23.10.2014 р.). В обґрунтування заперечень зазначено наступне. Прокурор м. Івано-Франківська не проводив ніякої перевірки стосовно заборгованості по сплати орендної плати Державним підприємством "Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру". Між сторонами виникла заборгованість по оплаті орендної плати не з вини відповідача, так як останній по причині несплати Головного управління Держземагенства в Івано-Франківській області коштів за виконані роботи по виконанню програми уряду України по інвентаризації земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Тлумацького, Городенківського, Долинського районів та Болехівської міської ради в сумі 773 232,85 грн., про дану обставину відомо прокуратурі м. Івано-Франківська. У відзиві відповідач клопоче про зменшення розміру неустойки у виді пені до 300 грн. та зазначає, що підприємство на даний час знаходиться у важкому фінансовому становищі. Працівникам підприємства три місяці не виплачується заробітна плата, не сплачуються до бюджету податки та збори і орендна плата та комунальні платежі у зв'язку з відсутністю коштів на розрахункових рахунках, що підтверджується документами, які долучені до відзиву. Відповідачем також вказано на те, що згідно довідки Державного підприємства "Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру" станом на 20.10.2014 р. рахується заборгованість: сума заборгованості із виплати заробітної плати за квітень-серпень 2014 р. - 127 148,86 грн.; сума заборгованості з податку з доходу фізичних осіб за квітень-серпень 2014 р. - 34 051,47 грн.; сума заборгованості з податку на додану вартість за лютий-серпень 2014 р. - 59 387,65 грн.; сума заборгованості із сплати соціального внеску за квітень-вересень 2014 р. - 125 979,56 грн.; сума заборгованості зі сплати військового збору за серпень 2014 р. 686,49 грн.
Розглянувши матеріали справи, із врахуванням вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, оцінивши докази у відповідності до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), суд встановив наступне.
24.11.2009 р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Івано-Франківській області (далі - Орендодавець), Державним підприємством "Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру" (далі - Орендар) та Івано-Франківським обласним виробничим управлінням по меліорації і водному господарству (далі - Балансоутримувач) укладено Договір оренди державного майна № 77/99 (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору Орендодавець (позивач) передає, а Орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування державне майно - приміщення загальною площею 491,9 кв.м. за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Сахарова, 23А.
Предмет оренди на підставі Акту прийому-передачі переданий відповідачу, і прийнятий останнім 24.11.2009 р. в день укладення Договору.
В подальшому умови Договору змінювались про що свідчать Договори про внесення змін до Договору оренди державного майна № 1 від 20.01.2010 р., № 2 від 12.04.2011 р., № 3 від 01.11.2012 р. з додатками.
Актом приймання-передачі державного майна від 01.04.2011 р. відповідачем повернуто частину приміщення загальною площею 184,3 кв.м.
Зокрема, Договором про внесення змін № 2 від 12.04.2011 р. внесено зміни у абзац перший пункту 1.1. Договору оренди державного майна № 77/09 від 24.11.2009 р., відповідно до якого Орендодавець (позивач) зобов'язався передати, а Орендар (відповідач) прийняти в строкове платне користування державне нерухоме майно - приміщення загальною площею 307,6 кв.м., в тому числі корисна площа 7 кімнат V поверху 126,4 кв.м. (приміщення №№ 148-154, згідно експлікації), площа 2 кімнат VI поверху 96,6 кв.м (приміщення №№ 169,171) та площа загального користування 84,6 кв.м адміністративної будівлі, яка перебуває на балансі Івано-Франківського обласного управління водних ресурсів, що розташована за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Сахарова, 23А.
Відповідно до пунктів 3.4 Договору визначено, що орендна плата перераховується Орендарем (відповідачем) щомісячно не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним і спрямовується 50 відсотків до державного бюджету і 50 відсотків на рахунок Балансоутримувача. Орендар (відповідач) зобов'язується своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату (5.4. Договору).
Відповідач належним чином не виконував зобов'язання за Договором та станом на 15.09.2014 р. допустив заборгованість по сплаті орендної плати у розмірі 41 247,22 грн. за період з квітня 2014 р. по вересень 2014 р.
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 27.05.2014 р. у справі № 909/501/14 задоволено позов Заступника прокурора м. Івано-Франківська в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області до Державного підприємства "Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру" про стягнення заборгованості в сумі 15 351,09 грн. з них: 15 192,38 грн. заборгованість по сплаті орендної плати за період з лютого 2014 р. по квітень 2014 р. та 158,71 грн. пені за період з березня 2014 р. по квітень 2014 р. Рішення суду набрало законної сили 11.06.2014 р.
Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими частково виходячи з наступного.
В силу ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) між сторонами у справі виникли зобов'язальні відносини.
Статтею 174 Господарського кодексу України (надалі - ГК України) визначено, що господарський договір є підставою виникнення господарських зобов'язань.
Водночас, на спірні правовідносини поширюється також дія спеціального закону, а саме Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Відповідно до вимог передбачених статтями 2, 3 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" правовою підставою користування комунальним майном є договір оренди.
Статтею 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом; зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Отже, беручи до уваги матеріали справи, керуючись вищезазначеними нормами законодавства, суд приходить до висновку, що вимога позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за період з квітня 2014 р. по вересень 2014 р. в сумі 44 252,85 грн. є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Стосовно вимоги про стягнення пені, то слід зазначити наступне.
Відповідно до ст. 546, ст. 549 ЦК України, ст. ст. 230-232 ГК України одним із видів забезпечення виконання зобов'язання є неустойка у формі пені, яка сплачується боржником у разі порушення зобов'язання.
Умовами Договору, зокрема, пунктом 3.6. передбачено, орендна плата, перехована до державного бюджету несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Балансоутримувача, у визначеному пунктом 3.4. співвідношенні, з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Нацбанку України на дату нарахування від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу, включаючи день сплати.
Розглянувши клопотання відповідача про зменшення неустойки у виді пені до 300 грн. суд задовольняє його частково виходячи з наступного.
Відповідно до п. 3 статті 83 ГПК України, приймаючи рішення у справі, суд має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
В силу ч. 3 ст. 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Матеріали справи свідчать, що Державне підприємство "Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру" знаходиться у важкому фінансовому становищі.
Крім того, як необхідність використання права на зменшення розміру штрафних санкцій та розмір, до якого вони підлягають зменшенню, так і права на надання відстрочки, закон відносить на розсуд суду.
У пункті 3.17.4 Постанови пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. зазначено, що вирішуючи, в тому числі й з власної ініціативи, питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання (пункт 3 статті 83 ГПК), господарський суд повинен об'єктивно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов'язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідків) тощо.
З урахуванням вищевикладеного, та враховуючи, що обставини справи свідчать про те, що підприємство відповідача знаходиться у скрутному фінансовому стані, враховуючи статус відповідача, у відповідності до статті 551 ЦК України та на підставі пункту 3 статті 83 ГПК України, суд в порядку виключення вважає за можливе зменшити розмір стягнення пені на 70%, в зв'язку з чим до стягнення підлягатиме відповідно 901,69 грн. пені, правильність нарахування яких перевірена судом.
Стосовно судового збору, то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір", який відповідно до статті 10 набрав чинності з 01.11.2011 р. (із змінами та доповненнями) за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством справляється судовий збір.
Відповідно до частини 1 статті 4 вищевказаного закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ч. 2 ст. 44 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною 2 статті 4 Закону ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плати.
У відповідності до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2014 р. становить 1 218,00 грн.
В спірному випадку позовні вимоги, заявлені заступником прокурора, який відповідно до чинного законодавства (п. 11 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" (із змінами та доповненнями) звільнений від сплати судового збору, являються майнового характеру, отже сплаті підлягав судовий збір в сумі 1827,00 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір по справі слід стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України
На підставі вищевикладеного у відповідності до ст. ст. 121, 124 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Законів України "Про судовий збір", "Про Державний бюджет України на 2014 рік", "Про оренду державного та комунального майна", ст. ст. 11, 202, 509, 525, 526, 530, 546, 549, 551, 629 Цивільного кодексу України, ст. ст. 174, 194, 230-232 Господарського кодексу України та керуючись ст. ст. 43, 44, 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Заступника прокурора м. Івано-Франківська в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна по Івано-Франківській області до Державного підприємства "Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру " про стягнення заборгованості у розмірі 44 252,85 грн., з якої заборгованість по сплаті орендної плати 41 247,22 грн., пені 3005,63 грн. задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства "Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру" (вул. Академіка Сахарова, 23А, м. Івано-Франківськ, 76000; код 20553899) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській області (вул. Василіянок, 48, м. Івано-Франківськ, 76000; код 13660727) 41 247,22 грн. (сорок одну тисячу двісті сорок сім грн. 22 коп.) - заборгованості по сплаті орендної плати та 901,69 грн. (дев'ятсот одну грн. 69 коп.) - пені.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
В частині стягнення пені в сумі 2103,94 грн. відмовити.
Стягнути з Державного підприємства "Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру " (вул. Академіка Сахарова, 23А, м. Івано-Франківськ, 76000; код 20553899) в доход Державного бюджету України 1827,00 грн. (одну тисячу вісімсот двадцять сім грн. 00 коп.) - судового збору.
Судовий збір зарахувати в доход Державного бюджету України за наступними платіжними реквізитами: рахунок 31219206783002 - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) за кодом класифікації доходів бюджету 22030001, отримувач - УДКСУ у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ отримувача - 37952250, банк - ГУДКСУ в Івано-Франківській області, МФО банку - 836014.
Наказ видати Державній податковій інспекції у м. Івано-Франківськ ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області (вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 28.10.2014 р.
Суддя М. А. Шіляк
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
______ Каркузаєва Н. Ш. 28.10.2014 р.