Постанова № 41094893, 09.10.2014, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2014
Номер справи
807/2408/14
Номер документу
41094893
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

09 жовтня 2014 рокум. Ужгород№ 807/2408/14

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Скраль Т.В. ,

при секретарі судового засідання - Стенавській А.М.,

за участю сторін:

Прокурора міста Ужгорода - представник Левкулич В.І..,

представника позивача: Державного підприємства «Національна енергетична компанія в особі ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» ДП НЕК «Укренерго» - представник Лешкович Г.А. (довіреність а.с. 30),

відповідача: Публічне акціонерне товариство "Машинобудівний завод "Тиса" - представник в судове засідання не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора міста Ужгорода в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Закарпатській області до Публічного акціонерного товариства "Машинобудівний завод "Тиса" про стягнення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 09 жовтня 2014 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 14 жовтня 2014 року.

Прокурора міста Ужгорода в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Закарпатській області звернувся до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Машинобудівний завод "Тиса" про стягнення штрафу.

Позовні вимоги мотивовані тим, що до Прокуратури м. Ужгорода надійшло звернення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в «Машинобудівний завод «Тиса» штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 3400 грн. У встановлений термін штраф у добровільному порядку відповідачем не сплачено. Несвоєчасне поступлення штрафних санкцій в бюджет, зачіпає інтереси держави, так як відбувається недофінансування бюджетних установ, організацій, соціальних програм, що тягне за собою загрозу стабільності соціальної політики держави.

В судовому засіданні представники прокуратури та Державного підприємства «Національна енергетична компанія в особі ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» ДП НЕК «Укренерго» підтримали позовні вимоги з мотивів, викладених у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не з'явився з невідомих причин. Заперечень на адміністративний позов не подав. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Що підтверджується повідомленням про вручення, яке міститься у матеріалах справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Встановлено, що у 2013 році за результатами проведеної перевірки на ПАТ «Машинобудівний завод «Тиса» Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Закарпатській області був складений Акт № 03/20-05-025, на підставі якого внесено припис № 03/20-05-026п від 07.06.2013 року з терміном виконання до 04.11.2013року, ( а.с. 7, 51-55).

Публічне акціонерне товариство "Машинобудівний завод "Тиса" листом від 17.05.2013 року звернулося до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Закарпатській області, у зв'язку з тимчасовими труднощами ПАТ "Машинобудівний завод "Тиса" та просять перенести виконання припису № 03/20-05-026п від 07.06.2013року до 01.03.2014 року, ( а.с. 56).

Розглянувши вищевказаний лист, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Закарпатській області, погодила перенесення терміну виконання припису від 07.06.2013року до 31.01.2014 року, ( а.с. 52).

З метою перевірки стану виконання вказаного припису та усунення порушень законодавства про електроенергетику, на підставі вищенаведених норм, 12-14 березня 2014 року Інспекцією проведено перевірку його виконання ПАТ «Машинобудівним заводом «Тиса».

В результаті перевірки встановлено факт ухилення від виконання вимог вищезазначеного припису в повному обсязі, на підставі чого складено акт перевірки (протокол) № 03/20-05-001-АП від 14.03.2014, ( а.с. 8).

Відповідно до п. 8 ст. 7 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

Згідно ч. 1 ст.12 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", невиконання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законодавством.

Відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису передбачена ст.27 Закону України „Про електроенергетику".

Відповідно до абз. 2 ч.3 ст. 27 даного Закону, суб'єкти господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

14 березня 2014 року, старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Слуцьким В.В., розглянувши акт перевірки Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Закарпатській області, винесено Постанову від 14 березня 2014 року № 03/20-05-001, якою, за ухилення від виконання припису на ПАТ «Машинобудівний завод «Тиса» накладено штраф у розмірі 3 400 грн, (а.с. 9).

Відповідно до п.10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.06.99, суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

У встановлений термін штраф у добровільному порядку не сплачено. Постанова про накладення штрафу відповідачем в установленому порядку не оскаржувалась, з метою забезпечення державних і суспільних інтересів, безпеки експлуатації електричної та теплової енергії та зважаючи на те, що відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» державна політика у електроенергетиці базується на принципах створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики; забезпечення раціонального споживання палива і енергії; додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії; створення умов для розвитку і підвищення технічного рівня електроенергетики; забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів, в зв'язку з вищенаведеним прокуратура звернулася до суду про стягнення штрафу у примусовому порядку.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про електроенергетику», державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж. Державні інспектори по енергетичному нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати у встановленому Законом порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення номативно-правових актів.

Відповідно до цієї норми такий нагляд (контроль) здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Закарпатській області. Державні інспектори по енергетичному нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати у встановленому законом порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.

У відповідності до п.1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 N 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2006 № 131), Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) є державним органом уповноваженим на здійснення державного енергетичного нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії.

Відповідно до п.3 цього Положення, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

У відповідності до ст.361 Закону України "Про прокуратуру", представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва прокуратурою у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Державне підприємство „Національна енергетична компанія „Укренерго" підпорядковується Міністерству енергетики та вугільної промисловості України та засновано на власності держави. Основними напрямками діяльності підприємства являється забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи, задоволення інтересів держави, енергозберігаючих підприємств всіх форм власності, попередження порушень режимів і аварій системного значення і ліквідації наслідків можливих аварій з найменшими для держави затратами.

Згідно з Положенням про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Закарпатській області дана інспекція є структурним підрозділом відокремленого підрозділу „Держенергонагляд у Західному регіоні", який у свою чергу є структурною одиницею державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго". Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Закарпатській області не є юридичною особою.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Матеріалами справи доведено наявність заборгованості відповідача у сумі 3400 грн., тобто, правомірність звернення до суду з зазначеним позовом, в зв'язку з чим вимоги позовної заяви є обґрунтовані та підтверджені належними та допустимими доказами.

Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 160,163,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов Прокурора міста Ужгорода в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Закарпатській області до Публічного акціонерного товариства "Машинобудівний завод "Тиса" про стягнення штрафу -задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Машинобудівний завод «Тиса», юр. адреса: 88011, м. Ужгород, вул.. Паризької Комуни № 4, код ЄДРПОУ 14313211, штраф у розмірі 3 400 грн. ( три тисячі чотириста гривень, 00 коп.) до Державного бюджету м. Ужгород, одержувач - УК у м. Ужгороді, код ЄДРПОУ 38015610, банк одержувача: ГУДКСУ у Закарпатській області, МФО банку 812016, номер рахунку 31112106700002, код класифікації доходів 21081100.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

СуддяТ.В. Скраль